Σελίδα 8 από 16 ΠρώτοΠρώτο ... 345678910111213 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 106 έως 120 από 232

Θέμα: Mπροστινό λάστιχο και λοιπές ανασφάλειες.....

  1. #106
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της teo_g7
    Εγγραφή
    21/04/2011
    Μηνύματα
    1.017
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Diogen Προβολή μηνύματος
    Για να βοηθήσω την επικοδομητική συζήτηση που εξελίσσεται θα προσθέσω πως μάλλον ανήκω στις εδώ κατηγορίες:
    ● Riders who mostly enjoy περιστασιακάsports riding
    ● Riders of sportouring motorcycles who want a combination of performance in the greek asphalt and long life
    Εκανα εμβόλιμα τις απαραίτητες διευκρινήσεις.
    Αν δεν είσαι διατεθειμένος να θυσιάσεις το long life έστω για μια αλλαγή (to regain confidence που λέμε και στο χωριό μου) δε νομίζω ότι έχει ουσιαστικό νόημα η κουβέντα.

  2. #107
    Μέλος
    Εγγραφή
    10/02/2018
    Μηνύματα
    74
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από teo_g7 Προβολή μηνύματος
    Αν δεν είσαι διατεθειμένος να θυσιάσεις το long life έστω για μια αλλαγή (to regain confidence που λέμε και στο χωριό μου) δε νομίζω ότι έχει ουσιαστικό νόημα η κουβέντα.
    Βεβαίως και είμαι διατεθειμένος. Αρκεί το long life να μη γίνει a few months (έτσι το λένε και στο δικό μου χωριό....λες να είμαστε χωριανοί Ας γίνει έστω sorter life
    Πάντως μετά από 50.000χλμ ένα τσεκάρισμα στα λάδια του μπροστινού (ίσως και αλλαγή μς 15αρια) και μια καλή ρύθμιση της sag θα βελτίωνε ακόμα περισσότερο την εμπιστοσύνη του εμπρός ελαστικού.

  3. #108
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της teo_g7
    Εγγραφή
    21/04/2011
    Μηνύματα
    1.017
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Diogen Προβολή μηνύματος
    Βεβαίως και είμαι διατεθειμένος. Αρκεί το long life να μη γίνει a few months (έτσι το λένε και στο δικό μου χωριό....λες να είμαστε χωριανοί Ας γίνει έστω sorter life
    Πάντως μετά από 50.000χλμ ένα τσεκάρισμα στα λάδια του μπροστινού (ίσως και αλλαγή μς 15αρια) και μια καλή ρύθμιση της sag θα βελτίωνε ακόμα περισσότερο την εμπιστοσύνη του εμπρός ελαστικού.
    Το few months εξαρτάται από το πόσα χλμ κανείς το μήνα.Εγω από ένα τέτοιο λάστιχο με 10Κ χλμ θα ήμουν ευχαριστημένος.Οσο για το τελευταίο μέρος του ποστ ΕΝΝΟΕΊΤΑΙ...






    *Spoiler*

















    Ολες αυτές οι παρεμβάσεις εκτός από το πραγματικό αποτέλεσμα προσφέρουν και ψυχολογικό δίνοντας στον οδηγό μια έξτρα αυτοπεποίθηση

  4. #109
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από teo_g7 Προβολή μηνύματος



    Ολες αυτές οι παρεμβάσεις εκτός από το πραγματικό αποτέλεσμα προσφέρουν και ψυχολογικό δίνοντας στον οδηγό μια έξτρα αυτοπεποίθηση

    Μη σου πω ότι το ψυχολογικό είναι το κυριότερο στην πλειονότητα των περιπτώσεων... Placebo effect το λέμε στο χωριό μ'
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  5. #110
    Μέλος
    Εγγραφή
    10/02/2018
    Μηνύματα
    74
    Με το "ληστή" κάνουμε παρέα περίπου 6-7 μήνες το χρόνο (το χειμώνα και στις βροχερές μέρες αναπαύεται στο γκαράζ) Στο διάστημα που κυκλοφορεί κάνει περίπου 10.000χλμ. Οπότε ότι πρόσφυση χρειαζόμαστε είναι κυρίως από Απρίλη ως τέλη Οχτώβρη. Νομίζω πως η δοκιμή μιας πιο μαλακής γόμας θα ήταν απαραίτητη. Εκτός πάλι κι αν η μαλακότερη γόμα στον καλοκαιρινό καύσωνα λιώνει, παρουσιάζοντας πάλι φαινόμενα αποσταθεροποίησης κρατήματος. Εσείς τι λέτε;

  6. #111
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.024
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Diogen Προβολή μηνύματος
    Με το "ληστή" κάνουμε παρέα περίπου 6-7 μήνες το χρόνο (το χειμώνα και στις βροχερές μέρες αναπαύεται στο γκαράζ) Στο διάστημα που κυκλοφορεί κάνει περίπου 10.000χλμ. Οπότε ότι πρόσφυση χρειαζόμαστε είναι κυρίως από Απρίλη ως τέλη Οχτώβρη. Νομίζω πως η δοκιμή μιας πιο μαλακής γόμας θα ήταν απαραίτητη. Εκτός πάλι κι αν η μαλακότερη γόμα στον καλοκαιρινό καύσωνα λιώνει, παρουσιάζοντας πάλι φαινόμενα αποσταθεροποίησης κρατήματος. Εσείς τι λέτε;
    Σίγουρα οι υψηλές θερμοκρασίες του καλοκαιριού φθείρουν περισσότερο όλα τα λάστιχα.Προβλημα προσφυσης θα έχεις μόνο αν το λάστιχο έχει λιώσει και δε σου έχει απομείνει αρκετή γόμα ,ομως το Bandit ειναι ήπιο και δεν τρώει πολύ λάστιχο οπότε πιστευω θα σε καλύψει ένα μαλακότερο.Αν το φας στα 8-10.000 εννοείται δεν αλλάζεις σετ καθως το μπροστα αντέχει σίγουρα αλλες 5-6.000km.
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  7. #112
    Το χεις??το χωωω.. Το avatar του/της o teos
    Super Moderator
    Εγγραφή
    11/11/2009
    Μηνύματα
    3.279
    Ήμαρτον απλά βάλε ένα απ όλα που πρότειναν όλοι..Δε θες το ενα μα θες το αλλο...Και την πίτα ολόκληρη και το σκύλο χορτάτο..εε δεν...έτσι λεμε μεις στο χωριό μου..βάλε ένα hypersport λαστιχο και τέλος..Δηλαδή αν σου βγάλουν 10000 με 12000 χλμ τι θα γίνει??μετα θα αλλαξεις λαστιχα παλι και τελος..ναι θέλω το καλο το λάστιχο που να πιάνει μπαμ με το που βγω απ το γκαραζ και να ναι καλό και να εμπνέει εμπιστοσύνη και να χει γρήγορη κορώνα αλλά να βγάλει και 20000χλμ......Και ναι αν δεν έχεις κάνει σέρβις ποτέ στις αναρτήσεις σου και δεν έχεις ρυθμίσει σαγκ έχεις θέμα..εεε μα..σα τις γκόμενες,νισάφι πια..8 σελίδες και κάθε τρεις σελίδες είναι ένα ριπιτ των προηγούμενων..να λιώσει λέει η γόμα και να χάσει πρόσφυση θα το δει συμφορουμιτης(ονόματα δε λέμε υποληψεις δε θίγουμε) που έχει 2-3 track day και ένα σωρό χλμ απο βόλτες στα λάστιχα και στην τελευταία βόλτα τον ψάχναμε μπροστά. ..είχα τα bt16 pro έκανα 11000χλμ και ακόμα κραταγανε..Όχι δεν πάω κύρια στο δρόμο πάω όσο μπορώ βάλε ένα s21 ένα bt16 pro ένα κάτι σε αυτό το range και τέλος..


    Εκτός


    .αν είσαι εδώ απλά για το τρολινγκ του θέματος...ιν δατ κεις...γκο φορ ιτ..
    Throttle that mysterious friend of ours

  8. #113
    Μέλος
    Εγγραφή
    10/02/2018
    Μηνύματα
    74
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o teos Προβολή μηνύματος
    Ήμαρτον απλά βάλε ένα απ όλα που πρότειναν όλοι..Δε θες το ενα μα θες το αλλο...Και την πίτα ολόκληρη και το σκύλο χορτάτο..εε δεν...έτσι λεμε μεις στο χωριό μου..βάλε ένα hypersport λαστιχο και τέλος..Δηλαδή αν σου βγάλουν 10000 με 12000 χλμ τι θα γίνει??μετα θα αλλαξεις λαστιχα παλι και τελος..ναι θέλω το καλο το λάστιχο που να πιάνει μπαμ με το που βγω απ το γκαραζ και να ναι καλό και να εμπνέει εμπιστοσύνη και να χει γρήγορη κορώνα αλλά να βγάλει και 20000χλμ......Και ναι αν δεν έχεις κάνει σέρβις ποτέ στις αναρτήσεις σου και δεν έχεις ρυθμίσει σαγκ έχεις θέμα..εεε μα..σα τις γκόμενες,νισάφι πια..8 σελίδες και κάθε τρεις σελίδες είναι ένα ριπιτ των προηγούμενων..να λιώσει λέει η γόμα και να χάσει πρόσφυση θα το δει συμφορουμιτης(ονόματα δε λέμε υποληψεις δε θίγουμε) που έχει 2-3 track day και ένα σωρό χλμ απο βόλτες στα λάστιχα και στην τελευταία βόλτα τον ψάχναμε μπροστά. ..είχα τα bt16 pro έκανα 11000χλμ και ακόμα κραταγανε..Όχι δεν πάω κύρια στο δρόμο πάω όσο μπορώ βάλε ένα s21 ένα bt16 pro ένα κάτι σε αυτό το range και τέλος..


    Εκτός


    .αν είσαι εδώ απλά για το τρολινγκ του θέματος...ιν δατ κεις...γκο φορ ιτ..
    Αγαπητέ δεν έχω καμμία απολύτως όρεξη να τρολλάρω πουθενά και κανέναν. Ομως έχεις το λόγο μου πως όταν και γω γίνω κάποτε παγκόσμιος πρωταθλητής σαν εσένα, θα αντιμετωπίζω με λιγότερη έπαρση τους λιγότερο ικανούς και ανησυχούντες δίτροχους.

  9. #114
    Το χεις??το χωωω.. Το avatar του/της o teos
    Super Moderator
    Εγγραφή
    11/11/2009
    Μηνύματα
    3.279
    Χαχαχαχαχα καλό καλό...δε θα ασχολήθω καν..Δεν είπα πουθενά ότι είμαι παγκόσμιος ούτε καν κοντά αλλά μιλάμε έχεις 8 σελίδες για να βάλεις λάστιχα με την ελπίδα ότι θα σε κάνουν να οδηγάς καλύτερα....γουεελλ γκουντ λακ γουιθ δατ..

    Όσο για το θέμα έπαρσης...δε με ξέρεις...κράτα τέτοια σχόλια για τον εαυτό σου..Καλά χλμ
    Throttle that mysterious friend of ours

  10. #115
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.798
    Δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να γράφουμε με τρόπο που δημιουργεί τέτοιου είδους διαφωνίες.

    Αν προσέχουμε* λίγο τον τρόπο με τον οποίο γράφουμε αυτό που θέλουμε να πούμε, δεν θα δημιουργούνταν τέτοιου είδους παρεξηγήσεις.

    *εμού συμπεριλαμβανομένου
    Sent from me using a computer.

  11. #116
    ευθειακιας Το avatar του/της noodles
    Εγγραφή
    22/07/2015
    Μηνύματα
    1.061
    αν δε ξυνεις καπακι καμπανας με 160 στις στροφες του μπραλου και εισαι γενικα νορμαλ οδηγος ειτε με εμφαση στην επαρχιακες στροφες ειτε οχι, προτεινω να βαλεις hypersport.

    το michelin pilot power 3, ζευγαρι 250$ με 180 πισω (4 ζευγαρια εχω αλλαξει σε 600αρι ςς) η το bridgestone s21, 270$ με 180 πισω θα σε καλυψουν.
    μπορεις να παιζεις σε στροφες μεχρι ενα σημειο, και σε προειδοπειουνε οταν φτανουν στα ορια. αν προσεχεις και οταν βγαινεις εθνικη, δηλ πας με 140-50 θα βγαλουν αρκετα χλμ.
    το michelin εβγαζε 10-11κ σε μενα μεχρι να τελειωνει η χαραξη στην μεση.
    it was nothing, just the normal thing to do at the time

  12. #117
    Μέλος
    Εγγραφή
    10/02/2018
    Μηνύματα
    74
    Προς ο teos: Βεβαίως δε σε ξέρω, αλλά έτσι όπως θεωρείς ότι βοηθάς κάποιον στις απορίες-ανησυχίες του, δεν έχω ανάγκη να σε μάθω από κοντά. Μου αρκεί το "άγεσθαι και φέρεσθαι" του ανδρός δια του γραπτού του λόγου. Παρ' όλα αυτά, καλά χιλιόμετρα και σε σένα!

    Προς daz Αν μη τι άλλο αντιλαμβάνεσαι άμεσα το γραπτό λόγο.

    Προς noodles Να ξύνω καπάκια;;; ούτε το σβέρκο μου δεν μπορώ να ξύσω Τα mishelin μου τα πρότεινε κι ο εδώ γνωστός λαστιχάς, το μόνο ενδοιασμό που έχω είναι, ότι ο καλοκαιρινός ήλιος (καθώς λένε οι χρήστες, κι αν αληθεύει) το σκληραίνει γρήγορα και το κάνει ξύλινο σε αίσθηση μετά από 4-5.000 χλμ. Είναι ιδανικότερο (καθώς λένε) για πιο συννεφιασμένες και βροχερές μέρες των βόρειων χωρών.

    Προς όλους τους γράφοντες σε αυτό το θρεντ, σας ευχαριστώ για τις συμβουλές και συγνώμη αν ενόχλησα κάποιους με τη φλυαρία (έστω ασχετοσύνη) μου. Καλές και ασφαλείς διαδρομές πάντα να'χετε

  13. #118
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της rainmike
    Εγγραφή
    31/05/2015
    Μηνύματα
    1.237
    Βασικά μην ακούς κανέναν βροχολάστιχα να βάλεις ποτέ δε ξες πότε θα σε πιάσει η ξαφνική μπόρα

  14. #119
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.680
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από noodles Προβολή μηνύματος
    αν δε ξυνεις καπακι καμπανας με 160 στις στροφες του μπραλου και εισαι γενικα νορμαλ οδηγος ειτε με εμφαση στην επαρχιακες στροφες ειτε οχι, προτεινω να βαλεις hypersport.

    το michelin pilot power 3, ζευγαρι 250$ με 180 πισω (4 ζευγαρια εχω αλλαξει σε 600αρι ςς) η το bridgestone s21, 270$ με 180 πισω θα σε καλυψουν.
    μπορεις να παιζεις σε στροφες μεχρι ενα σημειο, και σε προειδοπειουνε οταν φτανουν στα ορια. αν προσεχεις και οταν βγαινεις εθνικη, δηλ πας με 140-50 θα βγαλουν αρκετα χλμ.
    το michelin εβγαζε 10-11κ σε μενα μεχρι να τελειωνει η χαραξη στην μεση.
    Το Bandit φοραει 160αρι πισω...

    Diogen οταν βαλεις λαστιχα πες μας να μαθουμε τελικα τι εβαλες.
    Ride(s) the wind of change...

  15. #120
    Μέλος
    Εγγραφή
    10/02/2018
    Μηνύματα
    74
    Bεβαίως δόκτωρ και θα σας πω. Τόσες σελίδες ξοδεύτηκαν για πάρτη μου και για τα λάστιχά μου.
    Για να δείτε την περιρρέουσα γκαντεμιά μου.....η αλλαγή ελαστικών συμπίπτει χιλιομετρικά με αλλαγή λαδιών, φίλτρων (όλα), μπουζί, παραφλού, υγρά συμπλέκτη, και πιθανόν ρύθμιση βαλβίδων και sag! (50.000χλμ γαρ....)

Σελίδα 8 από 16 ΠρώτοΠρώτο ... 345678910111213 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο μήνυμα: 17/03/2008, 16:49
  2. Tellas Ote Forthent και λοίπες ιστορίες για αγρίους
    από Anritsu στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 09/03/2008, 20:09
  3. φαιρινκγ για bros και λοιπές μοντιφιές
    από red_monster στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 07/03/2008, 01:41
  4. λάστιχο και οδική βοήθεια
    από VANDA στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 40
    Τελευταίο μήνυμα: 03/10/2007, 10:13

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF