Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 22 από 22

Θέμα: Διαφορές cbr600rr 2005 με cbr600rr 2006;

  1. #16
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nikma Προβολή μηνύματος
    o teos@ ο χρωματισμός κόκκινο- μπλε με ασημί ουρά και καρίνα πρέπει να είναι 2004. Εκτός κι αν αυτά τα χρώματα ήταν κοινά για το 2004 και 2005.
    όπως είπαν και παραπάνω,το 03-04 έχει συμβατικό πιρούνι ενώ από το 05 και μετά usd. όπως και να 'χει ,αν τελικά αγοράσεις εννοείται πως θα διασταυρώσεις με αριθμό πλαισίου
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  2. #17
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.965
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nikma Προβολή μηνύματος
    Bladerunner@ many thanks!
    Ναι είμαι σχετικά ελαφρύς 72kg περίπου. Αυτή τη στιγμή ψάχνω μια πιο ελαφριά αίσθηση και πιστεύω ότι θα μου τη δώσει ένα
    600άρι.
    billy84@ Αν και το δρομολόγιο μου το καλοκαίρι περιλαμβάνει κι ένα κομμάτι εθνικής πιστεύω ότι δεν θα αναπολήσω το γκάζι του χίλια. Ίδωμεν
    δεν υπάρχει στιγμή πανω στο 675 που να μην σκεφτώ οτι δεν παει βήμα. Το γκάζι του 600 ειναι αστείο μπροστα στο 1000. Ειδικα τα πολύστροφα ειναι να κλαίς εκτός πιστας.

  3. #18
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της nikma
    Εγγραφή
    30/09/2012
    Μηνύματα
    325
    basilis k6@ μούκανες τη καρδιά περβόλι αν και πιστεύω ότι ξέρω τι θα ζητήσω από το 600 και δε θα το μετανιώσω.
    Giorgio _Rp@ τι εννοείς να δω τον αριθμό πλαισίου;

    Η αλήθεια είναι ότι έχω αρχίσει τα τηλέφωνα από τις αγγελίες κι έχω απογοητευτεί λίγο. Και μόνο από το τηλέφωνο καταλαβαίνω ότι η άλλα γράφουνε κι άλλα είναι τα μηχανάκια τους. Διαφορετικές φωτογραφίες, γράφουνε πρώτο χέρι και πρώτο δεν είναι, άλλος δεν έχει περάσει ΚΤΕΟ ούτε απ έξω, πολλά είναι σε ακινησία κλπ
    Θα ξεχωρίσω κάποιες αγγελίες που έχουν ενδιαφέρον κατά τη γνώμη μου να πείτε γνώμες, αν είναι επιτρεπτό από τους κανονισμούς του φόρουμ;

    Αν δεν έχει περάσει ποτέ ΚΤΕΟ πόσο θα είναι το μαλλί αν πας να περάσεις τώρα; (πρώτη άδεια 2006)

  4. #19
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της nikma
    Εγγραφή
    30/09/2012
    Μηνύματα
    325
    Για το ΚΤΕΟ ρώτησα κι είναι 66€ για κάποιο δίκυκλο, ανεξαρτήτων κυβικών, που δεν έχει περάσει Ποτέ ΚΤΕΟ.

    Σε μια αγγελία είδα κι έγραφε PC40 κι αναφερόταν στο κινητήρα φυσικά ( μοντέλο 08). Αυτό ήταν κάποιο σπέσιαλ μοντέλο ή όλα τα μοντέλα του 08 είχαν αυτό το κωδικό;

  5. #20
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.723
    Προσπωπικα μηχανη που δεν εχει περασει ποτε ΚΤΕΟ δε θα πηγαινα καν να τη δω. Λεει πολλα νομιζω για το ποσο τυπικος ειναι ο ιδιοκτητης με το οχημα του.

  6. #21
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της nikma
    Εγγραφή
    30/09/2012
    Μηνύματα
    325
    Ptc@ Συμφωνούμε! Ενώ είχα δει ένα μηχανάκι και μου είχε κάνει κλικ με το που μου είπε ότι δεν έχει περάσει κτεο ξενέρωσα.
    Δεν μπορείς να ελέγξεις καθόλου τα χιλιόμετρα έτσι κι ο ιδιοκτήτης γράφει ότι θέλει.

  7. #22
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της nikma
    Εγγραφή
    30/09/2012
    Μηνύματα
    325
    Παιδιά ακούω γνώμες και για 675 του 2007-2009. Πότε άλλαξε το μοντέλο, τυχόν προβλήματα κλπ. Ευχαριστώ

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12

Παρόμοια θέματα

  1. CBR600RR 2005 Σχεδιασμός fairing
    από ant0ine στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 07/03/2007, 09:30

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF