Σελίδα 2 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 100

Θέμα: Μεθώνη με DL650

  1. #16
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kons
    Εγγραφή
    05/01/2018
    Μηνύματα
    237
    Φίλοι μου όπως υποσχέθηκα, δίνω εντυπώσεις έχοντας κάνει περίπου 1400 χλμ. και με την πρώτη αλλαγή λαδιών στα 1000 χλμ.

    Τα +:

    1. Η πρώτη αλλαγή λαδιών έγινε στο επίσημο συνεργείο της Suzuki στην Καλλιρόης. Άψογο από κάθε άποψη , με μερακλήδες τεχνικούς που προσέχουν και την παραμικρή λεπτομέρεια. Το ωραίο ήταν ότι τους γνώρισα καθώς ήταν στο άλλο συνεργείο στην Σπ. Πάτση εδώ και καμιά 20αρια χρόνια. Τους εμπιστεύομαι με κλειστά μάτια. Έγινε αλλαγή λαδιών, φίλτρου λαδιών, έλεγχοι και ρύθμιση αλυσίδας.

    2. Η σέλα εξαιρετική και για τον συνεπιβάτη.

    3. Φρένα απροβλημάτιστα, ειδικά το μπροστινό εξαιρετικό, το πίσω το έχω αγγίξει ελάχιστα. Γενικά είναι ιδιαίτερα επιτυχημένος ο συνδυασμός του νέου βελτιωμένου πηγουνιού με σωστά φρένα.

    4. Το σύνολο είναι ιδιαίτερα δεμένο και δεν ταλαντώνει κλπ. ακόμα και με 2 άτομα.

    5. Το δεύτερο άτομο πίσω δεν προβληματίζει καθώς η αυξημένη ακαμψία του υποπλαίσιου βοηθάει πάρα πολύ.

    6. Το όριο φόρτωσης πίσω στην μπαγκαζιέρα από τον κατασκευαστή είναι στα 10 κιλά. Αρκετά μεγάλο και περισσότερο από την πλειοψηφία. Έφτασα να φορτώσω καμία 20αριά κιλά μέσα και πάνω στην μπαγκαζιέρα για να αρχίζω να αισθάνομαι τη ροπή που δημιουργούσε το βάρος πίσω.

    7. Η θέση οδήγησης είναι λίγο πιο επιθετική σε σχέση με τα προηγούμενα μοντέλα.

    8. Κατανάλωση εντός πόλης με 95% σχεδόν πάντα με συνεπιβάτη και νευρικό χεράκι 5 λίτρα τα 100 χλμ. Έκανα 315 χλμ. εντός πόλης καταναλώνοντας 16 λίτρα.

    9. Εκτιμώμενη κατανάλωση εκτός πόλης. Μέχρι τα πρώτα 1000 χλμ. όπου ήμουν στη διαδικασία του αρχικού στρωσίματος με ήπια οδήγηση έως 100 χλμ. μέγιστη ταχύτητα έφτασε τα 4 λίτρα/ 100 χλμ.
    Σύντομα θα κάνω ένα ταξιδάκι και θα δώσω δεδομένα με πραγματική κατανάλωση σε κανονικές συνθήκες οδήγησης.

    10. Απίστευτα φώτα, εξαιρετική ορατότητα το βράδυ.

    Τα - :

    1. H ζελατίνα εμπρός μάλλον θέλει άλλαγμα με μια βελτιωμένη για ταξίδια. Αν και στη μέγιστη ρύθμιση ύψους, για γενική χρήση οδήγησης εντός / εκτός πόλης σε κοντινές διαδρομές με ταχύτητα έως 100 χλμ. δεν προβληματίζει, από εκεί και πάνω και σε ταξίδι το μόνο που μου κακοφαίνεται είναι ο υπερβολικός θόρυβος και αυτό για ύψος 1,75. Στην κυριολεξία δεν ακούς τίποτα !!

    2. Η μανέτα του συμπλέκτη με έχει προβληματίσει κάπως καθώς έχω πολύ φαρδύ χέρι 3XXL αλλά σχετικά κοντά δάχτυλα.

    3. Ο πλαστικός προφυλακτήρας της αλυσίδας μάλλον θα έπρεπε να είναι λίγο μεγαλύτερος αφού λερώνει εύκολα τον θόλο έως πίσω μέρος πινακίδας κυκλοφορίας με λαδόγρασσα.

    4. Κάποιες φορές λόγω της ελαφρά πιο επιθετικής θέσης οδήγησης σε ταξίδι μπορεί να κουράσει αν δεν βρεις το σωστό σημείο που θα βολέψεις το σώμα σου. Ίσως μια πιο χαμηλή σέλα να βοηθούσε αρκετά. Την πουλάνε ως έξτρα. Ίσως 2 αποστάτες τιμονιού να βοηθάνε επίσης. Αυτό θέλει λίγο ψάξιμο άλλωστε δεν έχω φτάσει ακόμα τα 1500 χλμ.
    Mil. Spec.

  2. #17
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.423
    Για την ζελατίνα μαλλον στροβιλισμους τρως, δοκίμασε να την χαμηλώσεις εαν ρυθμίζεται το υψος

  3. #18
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kons
    Εγγραφή
    05/01/2018
    Μηνύματα
    237
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    Για την ζελατίνα μαλλον στροβιλισμους τρως, δοκίμασε να την χαμηλώσεις εαν ρυθμίζεται το υψος
    Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την συμβουλή σου. Ναι ρυθμίζεται σε 3 θέσεις και τώρα είναι στην πιο ψηλή. Αλλά χαμηλώνοντας την θα βοηθήσει σίγουρα? Θα το δοκιμάσω πάντως το χαμήλωμα ειδικά όταν φύγω σε ταξιδάκι.
    Mil. Spec.

  4. #19
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.423
    Χαμηλωσε το στο πιο χαμηλό και μετα ανεβα αν χρειαστεί.
    Μάλλον στο πιο ψηλο έρχεται στο υψος των αυτιων και αναπόφευκτα οι ριπες αερα δημιουργούν αυτο τον σαματά

  5. #20
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kons
    Εγγραφή
    05/01/2018
    Μηνύματα
    237
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    Χαμηλωσε το στο πιο χαμηλό και μετα ανεβα αν χρειαστεί.
    Μάλλον στο πιο ψηλο έρχεται στο υψος των αυτιων και αναπόφευκτα οι ριπες αερα δημιουργούν αυτο τον σαματά
    Ο αέρας σε καμία περίπτωση δεν μου κουνά το κεφάλι, δεν με επηρεάζει καθόλου σε αυτό. Το πρόβλημα είναι ο θόρυβος, μάλλον από τον στροβιλισμό του αέρα. Να γίνεται πάνω από το κράνος άραγε αυτό, τι να πω δεν ξέρω. Πάντως η συμβουλή σου αξίζει να δοκιμαστεί σε ταξιδάκι και θα γίνει σχετικά σύντομα πιστεύω γιατί μέσα στην πόλη δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα.
    Mil. Spec.

  6. #21
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kons
    Εγγραφή
    05/01/2018
    Μηνύματα
    237
    Ξέχασα να αναφέρω κάτι στον κατάλογο των "-".
    Ακούγεται μερικές φορές θόρυβος από τα μπροστινά τακάκια κατά την διάρκεια του φρεναρίσματος σαν να ακούς στο βάθος μπουρού από καράβι !
    Το φαινόμενο είναι ασταθές χωρίς συγκεκριμένη συχνότητα εμφάνισης και είναι λίγες οι φορές που εμφανίζεται, όχι συνέχεια. Το συγκεκριμένο σχόλιο έγινε και στην αντιπροσωπεία όπου μου είπαν ότι είναι συνήθεις φαινόμενο λόγο των οικολογικών υλικών που υποχρεούνται να χρησιμοποιούν τα εργοστάσια.
    Πάντως σε καμία περίπτωση δεν υπάρχει πρόβλημα απόδοσης.
    Mil. Spec.

  7. #22
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gior-gos
    Εγγραφή
    22/02/2014
    Μηνύματα
    1.232
    Προβλημα αποδοσης σιγουρα δεν τιθεται

    αλλά οταν συμβαινει

    μηπως σε κοιτανε δεξια αριστερα και ντρεπεσαι που φρεναρεις;


  8. #23
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kons
    Εγγραφή
    05/01/2018
    Μηνύματα
    237
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από gior-gos Προβολή μηνύματος
    Προβλημα αποδοσης σιγουρα δεν τιθεται

    αλλά οταν συμβαινει

    μηπως σε κοιτανε δεξια αριστερα και ντρεπεσαι που φρεναρεις;

    Άμα με κοιτάνε τότε έχουν πολύ άσχημα "γούστα"....
    Αλλά πραγματικά αν φρενάριζα δίπλα σου και άκουγες την μπουρού του καραβιού τι θα έλεγες?
    Mil. Spec.

  9. #24
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gior-gos
    Εγγραφή
    22/02/2014
    Μηνύματα
    1.232
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kons Προβολή μηνύματος
    Αλλά πραγματικά αν φρενάριζα δίπλα σου και άκουγες την μπουρού του καραβιού τι θα έλεγες?
    "Αυτος πρεπει να ψαχτει με τακακια"

    (αμα οντως δεν θες ν ακουγεται· εγω ναι, δε θελω ν ακουγεται)

  10. #25
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kons
    Εγγραφή
    05/01/2018
    Μηνύματα
    237
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από gior-gos Προβολή μηνύματος
    "Αυτος πρεπει να ψαχτει με τακακια"

    (αμα οντως δεν θες ν ακουγεται· εγω ναι, δε θελω ν ακουγεται)
    και εγώ δεν θέλω, δεν μου αρέσει έστω και άστατα - σπάνια που συμβαίνει αλλά τι να κάνω να σκάσω ευρώπουλα για καινούργια τακάκια αλλάζοντας καινούργια τακάκια ? Δεν μου κάθετε καλά,,,,, οπότε περιμένω το τέλος τους κάποια στιγμή και τότε βλέπουμε. Από τακάκια after market τι προτείνεις? τι χρησιμοποιείς?
    Mil. Spec.

  11. #26
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gior-gos
    Εγγραφή
    22/02/2014
    Μηνύματα
    1.232
    Δυστυχως δεν υπαρχει εγγυημενη συνταγη γι αυτο..

    Αλλαζεις - δοκιμαζεις, κι αν δεν κανουν αποσυρεις.. κ.ο.κ...

    ναι· μπορει να αποβει κοστοβορο..

  12. #27
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.796
    Καλορίζικο και καλόβολτάριστο, να το χαρείς όσο δεν πάει.

    Πάντα όρθιος και βάλε και καμιά φωτο να το δούμε

    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  13. #28
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kons
    Εγγραφή
    05/01/2018
    Μηνύματα
    237
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vaska Προβολή μηνύματος
    Καλορίζικο και καλόβολτάριστο, να το χαρείς όσο δεν πάει.

    Πάντα όρθιος και βάλε και καμιά φωτο να το δούμε

    Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τις ευχές σου και όλοι μας πάντα με υγεία για να τα χαιρόμαστε.
    Αν και δεν είμαι καλός με τις φώτο θα προσπαθήσω.
    Mil. Spec.

  14. #29
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kons
    Εγγραφή
    05/01/2018
    Μηνύματα
    237
    Καλημέρα παιδιά,

    Γύρισα χθες από μια βολτίτσα ψάχνοντας ειδικά το θέμα της ζελατίνας. Ρύθμισα την ζελατίνα σε όλες τις θέσεις, το αποτέλεσμα ήταν ίδιο, θόρυβος παντού! και μιλάμε για πολύ θόρυβο, τόσο που δεν ακούς τίποτα άλλο απολύτως.

    Στη βόλτα ήμουν παρέα με ένα φίλο που είχε ένα Vstrom 650, 2010 mod.. Παίζοντας με τις ιδέες κλπ. σαν σπαζοκεφαλιά, άρχισα να παίζω με την γωνία του κεφαλιού - κράνους και οοούπς βρέθηκε η άκρη του προβληματικού νήματος. Αλλάζοντας γωνία ο θόρυβος μειώνεται ή αυξάνεται !
    Τώρα άρχισα να επικεντρώνομαι και να εστιάζω στο κράνος (Arai Quantum) ως το πρόβλημα στην ιστορία αυτή. Όπως και να είχε θόρυβος υπήρχε με την χρήση του συγκεκριμένου κράνους όσο και να έπαιζα.
    Αλλάζουμε κράνη και φοράω ένα AGV .......και ο θόρυβος εξαφανίστηκε σε εντυπωσιακά επίπεδα! Τόσο που δεν το θεωρείς πλέον πρόβλημα.
    Μελετώντας τα 2 κράνη πρόσεξα κατι το ενδιαφέρον γιατί παράγει τόσο θόρυβο το δικό μου. Τα καλύμματα των μηχανισμών της ζελατίνας έχουν ένα μεγάλο πρόσθιο κενό που εκεί δημιουργείται το πρόβλημα. Αντίθετα το AGV δεν έχει τέτοια καπάκια και ο αέρας γλιστρά αντί να μπαίνει μέσα στην μεγάλη χαραμάδα του μηχανισμού της ζελατίνας.
    Το πρόβλημα του αέρα δεν είναι πλέον στην ζελατίνα της μηχανής αλλά στο κράνος και μόνο.
    Mil. Spec.

  15. #30
    Ως κατοχος του ιδιου κρανους να προσθεσω οτι μερος του θορυβου παραγεται κ απο τους 2 αεραγωγους της ζελατινας.ισως μαλιστα να ειναι μεγαλυτερος απο αυτον που παραγουν τα καλυμματα που αναφερει ο φιλος.
    δεν εχω Β-Στρομ αλλα ιδιου τυπου μοτοσυκλετα με εξισου μεγαλη ζελατινα/καλυψη.

    η χρηση ωτασπιδων ειναι επιβεβλημενη οχι μονο για το εν λογω κρανος αλλα παντα σε διαδρομες μεγαλων αποστασεων για προστασια της ακοης μας.
    μην ξεχναμε οτι η ζημια ειναι αθροιστικη
    ''Εμείς τις βόλτες τις κάνουμε ταξίδια..!!

Σελίδα 2 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Κλήση με φώτο
    από flavor στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 10/11/2003, 18:11
  2. Σχετικα με τις φωτοκλησεις!
    από niko13g στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 10/11/2003, 11:17
  3. Suzuki με V-2... DESMO !!!!!
    από SeNNinhA στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 06/11/2003, 12:28
  4. Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 05/11/2003, 09:22
  5. Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 03/11/2003, 17:14

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF