Σελίδα 3 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 100

Θέμα: Μεθώνη με DL650

  1. #31
    Μεγάλο θέμα ο ενοχλητικός αέρας και θόρυβος στο κράνος.

    Η ζελατίνα είναι ένα θέμα.
    Εγω ,για να δω αν θέλει μεγαλύτερη, βάζω εν κινήσειτην παλάμη μου πάνω από την ζελατίνα και βλέπω αν σταματάει ο αέρας κι ο θόρυβος .

    Το άλλο θέμα είναι το κράνος.
    Τα κράνη, τα περισσότερα, είναι σχεδιασμένα αεροδυναμικά για πιο σκυφτή θέση οδήγησης.
    Στις ονοφ μηχανές μπορεί να φέρουν θόρυβο.
    Επειδή είναι δύσκολο να δοκιμάσει κανείς πολλά κράνη, ένα γενικό κανόνα που κοιτάω είναι να μην έχουν πολλά και μεγάλα εξαρτήματα (αεραγωγοί, διακόπτες κλπ) μετωπικά αντίθετους με την ροή του αέρα.

    Επίσης, υπάρχουν κι άλλοι παράγοντες για τον θόρυβο.
    Οι περιδινησεις που γίνονται από το κενο μεταξύ ντεπόζιτου μάσκας ( ειδικά στα ονοφ που είναι μεγάλο και σε πολλά μοντέλα έχουν βγει αξεσουάρ για τα το κλείνουν) ή από τα πλάγια της ζελατίνας (επίσης,πολλά μοντέλα έχουν βγάλει σαν αξεσουάρ flaps)

    Μπορεί επίσης, ένα buff που θα κλείνει την ροή του αέρα κάτω από το κράνος να μειώσει τον θόρυβο.

    Πάντως,δεν έχει πάντα εύκολη λύση ,για αυτό και πολλοί χρησιμοποιούν ωτοασπιδες

  2. #32
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kons
    Εγγραφή
    05/01/2018
    Μηνύματα
    237
    Πολύ σωστά τα λέτε παιδιά. Αυτό ακριβώς μου είπε και ένας φίλος από το εξωτερικό, ωτοασπίδες. Αλλά δεν μπορούσα να το πιστέψω ή να το κατανοήσω. Τώρα γνωρίζω.
    Δυστυχώς δεν είναι από τα επιθυμητά το να βάλω ωτοασπίδες και έχω προβληματιστεί αρκετά με τον θόρυβο σε μεγάλες διαδρομές.
    Θα κινηθώ στο να αλλάξω κράνος αφού τώρα έχω κάνει και μια δοκιμή με άλλο και γνωρίζω. Ο υπάρχον ανεμοθραύστης της μηχανής είναι επαρκέστατος και δεν δημιουργεί το παραμικρό πρόβλημα, τουλάχιστον στο δικό μου ύψος.
    Θα μπορούσε να πουληθεί το Arai Quantum ως μεταχειρισμένο? Αξίζει τον κόπο? Είναι ολόλευκο πέρλα, με 4 έξτρα ζελάτίνες διαφόρων χρωματισμών γνήσιες και με έξτρα ανταλλακτικούς αεραγωγούς με διακόπτη στη συσκευασία τους, αγρατζούνιστο. Τί χρήματα θα μπορούσα να ζητήσω? Πραγματικά δεν ξέρω προς τα πού να κινηθώ, αλλαγή κράνους ή τις δυσάρεστες ωτοασπίδες?...................
    Mil. Spec.

  3. #33
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.423
    Συνήθεια ειναι εγω τις φοραω ακομη και για μεσα στην πολη. Στο ταξιδι δε προσφερουν υψηλα επίπεδα άνεσης.
    Και εγω arai εντωμεταξύ
    Τα εξογκώματα στα μαγουλα κανουν την διαφορα σε σχεση με τα αλλα κράνη

  4. #34
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kons
    Εγγραφή
    05/01/2018
    Μηνύματα
    237
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    Συνήθεια ειναι εγω τις φοραω ακομη και για μεσα στην πολη. Στο ταξιδι δε προσφερουν υψηλα επίπεδα άνεσης.
    Και εγω arai εντωμεταξύ
    Τα εξογκώματα στα μαγουλα κανουν την διαφορα σε σχεση με τα αλλα κράνη
    Έχω φορέσει και άλλα κράνη, αλλά τα Arai τα λατρεύω. Το ζύγισμα τους και η εφαρμογή τους είναι εξαιρετική.
    Τι εννοείς για τα εξογκώματα δεν κατάλαβα, σε τι επηρεάζουν?.
    Πάντως θα κάνω και μια δοκιμή ξανά μετά από χρόνια τις ωτοασπίδες να δω μήπως και μπορώ να τις υποφέρω.
    Mil. Spec.

  5. #35
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.423
    Το ιδιο λεμε, τον μηχανισμό της ζελατίνα εννοούσα.
    Οτοασπιδες παρε απο μοτοσυκλεταδικο μαγαζι. Εχω 3 ζευγάρια σιλικονουχες (τις άλλοτε uvex) με τις διακριτικές θήκες τους και ειναι μια χαρα. Που και που καθάρισμα οινόπνευμα και θα ειναι σούπερ.
    Και εγω οταν αλλαζα κρανη μου ειπαν αν αγοράσεις μια φορά arai παντα arai και εκει έμεινα
    Ξερω νουμερο χωρις να δοκιμάσω μπορω να αγορασω αμεσα απο ιντερνετ.

  6. #36
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Apache
    Εγγραφή
    02/08/2016
    Μηνύματα
    450
    Σε σχεση με τα προηγουμεα μοντελα εχουν εκφραστεί καποια παραπονα οτι ο κινητήρας είναι πιο ραθυμος, ισχύει κατι τετοιο;

  7. #37
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kons
    Εγγραφή
    05/01/2018
    Μηνύματα
    237
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Apache Προβολή μηνύματος
    Σε σχεση με τα προηγουμεα μοντελα εχουν εκφραστεί καποια παραπονα οτι ο κινητήρας είναι πιο ραθυμος, ισχύει κατι τετοιο;
    Θα πρέπει να γνωρίζεις ότι τα καινούργια DL 650 και 1000 είναι Euro 4. Αυτό και μόνο κάνει τουλάχιστον τα μοτέρ πιο ήπια, αποδίδοντας πιο ήρεμα την ιπποδύναμη ενώ ταυτόχρονα η ροπή έχει βελτιωθεί ειδικά στις χαμηλές στροφές όπου το 650 κερδίζει στην καθημερινότητα σε συνδυασμό με την χαμηλή κατανάλωση.
    Δεν το έχω ανοίξει τόσο ώστε να έχω ολοκληρωμένη άποψη για το πως αποδίδει το μοτέρ σε όλο το φάσμα των στροφών. Εκτιμώ όμως ότι δεν αποδίδει την πιο "άγρια" ή πιο "ξερή" ή "ωμή", όπως και να την εκφράσω απόδοση, όπως το παλαιότερο μοντέλο.
    Προσωπική μου άποψη πάντα είναι ότι παίρνοντας ένα μηχάνημα αυτής της κατηγορίας δεν πρέπει να απασχολεί κάποιον τα μέγιστα όρια που μπορεί να φτάσει σε ιπποδύναμη και πώς αυτή μεταφέρεται στο χέρι μας. Αυτό πάντα είναι σχετικό με τις ανάγκες του χρήστη και πως βαθμονομεί τις ανάγκες του για την επιλογή μιας μότο.
    Mil. Spec.

  8. #38
    προσπαθησε να δοκιμασεις τις ωτασπιδες κ θα δεις αλλη ανεση στο ταξιδι σου.ξεκινα με τις απλες..κανουν εξαιρετικη δουλεια.

    τα Quantum οταν βγηκαν ηταν τα κορυφαια μοντελα της Αραι με απιστευτα επιπεδα ανεσης/εφαρμογης/ασφαλειας!
    ακομα κ τωρα 7 χρονια μετα σε σχεση με τα φρεσκα μοντελα υπερεχουν ποιοτικα!
    αν ειναι σε καλη κατασταση βαστα το 1-2 χρονια ακομα κ παραλληλα ψαχνε διακρητικα ποιο θα ειναι το επομενο σου.
    (το ιδιο κανω κ εγω)
    το κεφαλι μας απαιτει ποιοτητα! κτ τα Αραι ειναι παθος!
    ''Εμείς τις βόλτες τις κάνουμε ταξίδια..!!

  9. #39
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kons
    Εγγραφή
    05/01/2018
    Μηνύματα
    237
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από George_M. Προβολή μηνύματος
    προσπαθησε να δοκιμασεις τις ωτασπιδες κ θα δεις αλλη ανεση στο ταξιδι σου.ξεκινα με τις απλες..κανουν εξαιρετικη δουλεια.

    τα Quantum οταν βγηκαν ηταν τα κορυφαια μοντελα της Αραι με απιστευτα επιπεδα ανεσης/εφαρμογης/ασφαλειας!
    ακομα κ τωρα 7 χρονια μετα σε σχεση με τα φρεσκα μοντελα υπερεχουν ποιοτικα!
    αν ειναι σε καλη κατασταση βαστα το 1-2 χρονια ακομα κ παραλληλα ψαχνε διακρητικα ποιο θα ειναι το επομενο σου.
    (το ιδιο κανω κ εγω)
    το κεφαλι μας απαιτει ποιοτητα! κτ τα Αραι ειναι παθος!

    Τα είπες όλα σε λίγες γραμμές..... συμφωνώ είναι έρωτας τα άτιμα τα ARAI. Στο τελευταίο στριτάδικο που είχα χρησιμοποιούσα το RX7 RR IV Edwards αλλά δεν είχα αυτό το πρόβλημα με τον θόρυβο. Το έκανα δώρο στον φίλο που αγόρασε και τη μηχανή.
    Το κράνος είναι στην κυριολεξία άψογο σαν καινούργιο και μάλλον θα το κρατήσω εφόσον μου "κάτσουν" οι ωτοασπίδες. Αλλιώς βλέπουμε.......
    Mil. Spec.

  10. #40
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Apache
    Εγγραφή
    02/08/2016
    Μηνύματα
    450
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kons Προβολή μηνύματος
    Θα πρέπει να γνωρίζεις ότι τα καινούργια DL 650 και 1000 είναι Euro 4. Αυτό και μόνο κάνει τουλάχιστον τα μοτέρ πιο ήπια, αποδίδοντας πιο ήρεμα την ιπποδύναμη ενώ ταυτόχρονα η ροπή έχει βελτιωθεί ειδικά στις χαμηλές στροφές όπου το 650 κερδίζει στην καθημερινότητα σε συνδυασμό με την χαμηλή κατανάλωση.
    Δεν το έχω ανοίξει τόσο ώστε να έχω ολοκληρωμένη άποψη για το πως αποδίδει το μοτέρ σε όλο το φάσμα των στροφών. Εκτιμώ όμως ότι δεν αποδίδει την πιο "άγρια" ή πιο "ξερή" ή "ωμή", όπως και να την εκφράσω απόδοση, όπως το παλαιότερο μοντέλο.
    Προσωπική μου άποψη πάντα είναι ότι παίρνοντας ένα μηχάνημα αυτής της κατηγορίας δεν πρέπει να απασχολεί κάποιον τα μέγιστα όρια που μπορεί να φτάσει σε ιπποδύναμη και πώς αυτή μεταφέρεται στο χέρι μας. Αυτό πάντα είναι σχετικό με τις ανάγκες του χρήστη και πως βαθμονομεί τις ανάγκες του για την επιλογή μιας μότο.
    Πολύ σωστά, να το χαίρεσαι το εργαλείο με πολλά πολλά χλμ. και πάντα όρθιος.
    Πάντως το συγκεκριμένο είναι μακριά μπροστά από όλα τα προηγούμενα μοντέλα.

  11. #41
    κατι ακομα σχετικα με τα κρανη που λεγαμε πιο πανω,σημερα πηγα για σερβις την μοτο κ πηρα ενα SH σκουτερ απο το συνεργειο για να βολευτω
    το οποιο δεν εχει ζελατινα η καποια καλυψη απο τον αερα...ε μαντεψτε..
    το κρανος (arai quantum) ειναι απλα Α-Θ-Ο-Ρ-Υ-Β-Ο...!!επαθα πλακα,νομιζα οτι ημουν μεσα σε αυτοκινητο!
    τελικα η μηδενικη καλυψη ειναι το απολυτο στοιχειο των sport touring κρανων!
    ''Εμείς τις βόλτες τις κάνουμε ταξίδια..!!

  12. #42
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kons
    Εγγραφή
    05/01/2018
    Μηνύματα
    237
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από George_M. Προβολή μηνύματος
    κατι ακομα σχετικα με τα κρανη που λεγαμε πιο πανω,σημερα πηγα για σερβις την μοτο κ πηρα ενα SH σκουτερ απο το συνεργειο για να βολευτω
    το οποιο δεν εχει ζελατινα η καποια καλυψη απο τον αερα...ε μαντεψτε..
    το κρανος (arai quantum) ειναι απλα Α-Θ-Ο-Ρ-Υ-Β-Ο...!!επαθα πλακα,νομιζα οτι ημουν μεσα σε αυτοκινητο!
    τελικα η μηδενικη καλυψη ειναι το απολυτο στοιχειο των sport touring κρανων!
    Πήγες πάνω από 100 χλμ ????..... και ήσουν ευχαριστημένος με το κεφάλι σε κανονική θέση / γωνία?

    Τελικά την λύση την βρήκα εδώ προς το παρόν... Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	alpine.jpg 
Προβολές:	233 
Μέγεθος:	23,4 KB 
ID:	394958
    Mil. Spec.

  13. #43
    ναι το δοκιμασα στα 100-110 που ειναι η συνηθες ταχυτητα ταξιδιου μου με το ΤΑ
    θεση οδηγησης απολυτα ορθια οπως εχουν ολα τα σκουτερ αλλωστε.
    επαθα λεμε...αφου σκεφτομουν αν πρεπει να αλλαξω κρανος η μοτοσυκλετα...χα,χα
    ''Εμείς τις βόλτες τις κάνουμε ταξίδια..!!

  14. #44
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kons
    Εγγραφή
    05/01/2018
    Μηνύματα
    237
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από George_M. Προβολή μηνύματος
    ναι το δοκιμασα στα 100-110 που ειναι η συνηθες ταχυτητα ταξιδιου μου με το ΤΑ
    θεση οδηγησης απολυτα ορθια οπως εχουν ολα τα σκουτερ αλλωστε.
    επαθα λεμε...αφου σκεφτομουν αν πρεπει να αλλαξω κρανος η μοτοσυκλετα...χα,χα
    Πραγματικά αυτό ήταν έκπληξη για μένα τα σχόλια σου. Τι παιχνίδι μπορεί να σου κάνει ο αέρας και η σχεδίαση μιας μηχανής !!!
    Mil. Spec.

  15. #45
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kons
    Εγγραφή
    05/01/2018
    Μηνύματα
    237
    Update για το DL650 - 2018.

    Συγκριτικό προηγούμενο μοντ. με το 2018

    Vstrom 2015: 68HP @ 8,800 RPM's 60Nm / 44.25 Ft Lbs Torque @ 6,400 RPM's
    Vstrom 2018: 70.7HP @ 8,800 RPM's 62Nm / 45.72 Ft Lbs Torque @ 6,400 RPM's

    Κατανάλωση εντός πόλης με νεύρο, μόνιμη μπαγκαζιέρα 52 λτ., 2 άτομα βάρους 190 κιλών συνολικά, 4.8 Lt / 100 km - 5.1 Lt / 100 km Επιβεβαιωμένη κατανάλωση στα 2000 χλμ.
    Κατανάλωση εκτός πόλης με ήπια οδήγηση, μόνιμη μπαγκαζιέρα 52 λτ., 1 άτομο, ταχύτητα έως 140 κλμ, 3.9 Lt / 100 km - 4.4 Lt / 100 km Πρέπει να κάνω περισσότερα χιλιόμετρα εκτός για να επιβεβαιωθεί.

    Άψογη λειτουργία των αμορτισέρ πίσω και εμπρός. Ιδανική ρύθμιση πίσω αμορτισέρ για 2 άτομα συνολικού βάρους 190 κ. και σε όλα τα είδη δρόμου 3.5+ γραμμές από τις 5.

    Χρειάστηκε η ρύθμιση ύψους στα φώτα γιατί από την αρχή έβλεπαν λίγο ψηλά, ειδικά με το έξτρα βάρος.
    Έγινε μάζεμα τζόγου ντίζας γκαζιού.
    Mil. Spec.

Σελίδα 3 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Κλήση με φώτο
    από flavor στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 10/11/2003, 18:11
  2. Σχετικα με τις φωτοκλησεις!
    από niko13g στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 10/11/2003, 11:17
  3. Suzuki με V-2... DESMO !!!!!
    από SeNNinhA στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 06/11/2003, 12:28
  4. Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 05/11/2003, 09:22
  5. Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 03/11/2003, 17:14

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF