Σελίδα 4 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 60 από 100

Θέμα: Μεθώνη με DL650

  1. #46
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kons
    Εγγραφή
    05/01/2018
    Μηνύματα
    237
    Νέο update για την κατανάλωση εκτός πόλης.

    Συνολική απόσταση 550 χλμ., από τα οποία τα 50+ περίπου σε επαρχιακό με πολύ στροφιλίκι - βουνό (περιοχή Βάστα Αρκαδίας).
    Μονός με μια μπαγκαζιέρα 52λ.
    Τα 250 χλμ έγιναν με ταχύτητα 110 - 120 χλμ με την κατανάλωση να παίζει από 3.9 έως 4.5 λτ. Στα 80 έως 100 χλμ ταχύτητα η κατανάλωση είναι 2.8 - 3.8 λτ/100χλμ.
    Τα υπόλοιπα 250 έγιναν με ταχύτητες από 130 έως 160 χλμ. (εκεί δεν πρόσεξα την κατανάλωση)
    Η συνολική ποσότητα καυσίμου που καταναλώθηκε ήταν 26.3 λίτρα για 550 χλμ. με συνολικό μέσο όρο τα 4.8 λτ/100χλμ.

    Να είναι καλά τα παιδιά που μου πρότειναν τις ωτοασπίδες σιλικόνης για τον θόρυβο... σώθηκα.
    Mil. Spec.

  2. #47
    Μέλος Το avatar του/της veloujr
    Εγγραφή
    25/12/2013
    Μηνύματα
    69
    550 χλμ με ένα γέμισμα??

  3. #48
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kons
    Εγγραφή
    05/01/2018
    Μηνύματα
    237
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από veloujr Προβολή μηνύματος
    550 χλμ με ένα γέμισμα??

    Όχι βέβαια...!!! το ντεπόζιτο έχει 20 λίτρα χωρητικότητα, μακάρι να είχε παραπάνω.
    Συγκεκριμένα έβαλα καύσιμο στα 350 χλμ περίπου και στο ντεπόζιτο μέσα είχα άλλα 5 λίτρα καυσίμου (+100 χλμ τουλάχιστον). Αυτό σημαίνει ότι στη συγκεκριμένη φάση η μέση κατανάλωση ήταν στα 4.3 λτ/100 χλμ. όπου η ταχύτητα έπαιζε έως 120 χλμ μαζί με τα στροφιλίκια του βουνού.
    Την τελική κατανάλωση και Μ.Ο. την ανέβασε η υψηλότερη ταχύτητα επιστροφής.
    Απλά έβαλα μερικά λίτρα για να επιστρέψω και στο τέλος όταν επέστρεψα γέμισα και έκανα τους υπολογισμούς.
    Είμαι εξαιρετικά ευχαριστημένος με την κατανάλωση της και την αυτονομία που δίνει αφού όπως και να έχει είμαι κάτω των 5 λτ/100 χλμ που μου δίνει μια αυτονομία 400 χλμ με μικτή ταχύτητα, ενώ σε ταχύτητα χαλαρού ταξιδιού έως 120 χλμ ταχύτητα φτάνω στα σίγουρα τα 450 χλμ απόστασης ή το κρατώ για απόθεμα ασφάλειας και αυτά με ένα 20λιτρο ντεπόζιτο.
    Τελευταία τροποποίηση από kons; 07/06/2018 στις 12:00.
    Mil. Spec.

  4. #49
    Ωραίο μηχανάκι και ωραίο χρώμα το πήρες

    Αν ήταν και 800άρι θα άγγιζε το τέλειο...

  5. #50
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kons
    Εγγραφή
    05/01/2018
    Μηνύματα
    237
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από The_Scientist Προβολή μηνύματος
    Ωραίο μηχανάκι και ωραίο χρώμα το πήρες

    Αν ήταν και 800άρι θα άγγιζε το τέλειο...
    Σε ευχαριστώ πολύ.
    Το 800αρι θέλει και περισσότερο τάισμα τα άλογα του (μεγαλύτερη κατανάλωση) καθώς και πιο τσιμπημένη τιμούλα αγοράς.
    Οπότε μια χαρά είμαι...
    Mil. Spec.

  6. #51
    Μέλος Το avatar του/της veloujr
    Εγγραφή
    25/12/2013
    Μηνύματα
    69
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kons Προβολή μηνύματος
    Όχι βέβαια...!!! το ντεπόζιτο έχει 20 λίτρα χωρητικότητα, μακάρι να είχε παραπάνω.
    Συγκεκριμένα έβαλα καύσιμο στα 350 χλμ περίπου και στο ντεπόζιτο μέσα είχα άλλα 5 λίτρα καυσίμου (+100 χλμ τουλάχιστον). Αυτό σημαίνει ότι στη συγκεκριμένη φάση η μέση κατανάλωση ήταν στα 4.3 λτ/100 χλμ. όπου η ταχύτητα έπαιζε έως 120 χλμ μαζί με τα στροφιλίκια του βουνού.
    Την τελική κατανάλωση και Μ.Ο. την ανέβασε η υψηλότερη ταχύτητα επιστροφής.
    Απλά έβαλα μερικά λίτρα για να επιστρέψω και στο τέλος όταν επέστρεψα γέμισα και έκανα τους υπολογισμούς.
    Είμαι εξαιρετικά ευχαριστημένος με την κατανάλωση της και την αυτονομία που δίνει αφού όπως και να έχει είμαι κάτω των 5 λτ/100 χλμ που μου δίνει μια αυτονομία 400 χλμ με μικτή ταχύτητα, ενώ σε ταχύτητα χαλαρού ταξιδιού έως 120 χλμ ταχύτητα φτάνω στα σίγουρα τα 450 χλμ απόστασης ή το κρατώ για απόθεμα ασφάλειας και αυτά με ένα 20λιτρο ντεπόζιτο.
    Επειδή ενδιαφέρομαι για αγορα..μερικές ερωτήσεις...από θέμα συντηρησης μπορεις να μου δωσεις μερικες πληροφοριες?κοστος?..Επίσης από ποιον εμπορο το αγορασες?

  7. #52
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από The_Scientist Προβολή μηνύματος
    Ωραίο μηχανάκι και ωραίο χρώμα το πήρες

    Αν ήταν και 800άρι θα άγγιζε το τέλειο...
    Ενταξει λίγο παραπάνω γκάζι ίσως, από την άλλη έρχεται ο Δεκέμβριος και δίνεις 55 ευρώ για τέλη αντί για 120, οπότε όλα σχετικά είναι

  8. #53
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kons
    Εγγραφή
    05/01/2018
    Μηνύματα
    237
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από veloujr Προβολή μηνύματος
    Επειδή ενδιαφέρομαι για αγορα..μερικές ερωτήσεις...από θέμα συντηρησης μπορεις να μου δωσεις μερικες πληροφοριες?κοστος?..Επίσης από ποιον εμπορο το αγορασες?
    Το κόστος συντήρησης ήταν κάτι που με απασχολούσε πολύ και εμένα και το έψαξα αρκετά πριν την αγορά, αφού στην έρευνα αγοράς υπήρχαν και άλλα παραπλήσια μηχανήματα.
    Χρειάζεται λάδια/φίλτρο κάθε 12.000 χλμ, ενώ για μπουζί κλπ κάθε 24.000. Μετά τις αναβαθμίσεις που πήρε ο κινητήρας πλέον έγινε πολύ πιο οικονομικός σε όλα, κατανάλωση και συντήρηση. Φυσικά αν κάνεις συντήρηση μόνος το κόστος είναι πολύ χαμηλότερο.
    Στο πρώτο σέρβις (1000 χλμ.) όπου και άλλαξα λάδια - φίλτρο καθώς έγιναν και γενικοί έλεγχοι ρυθμισούλες όπως φώτα, αλυσίδα. Το κόστος δεν ξεπέρασε τα 90Ε στο κεντρικό σέρβις της αντιπροσωπείας (από εξαιρετικούς μάστορες που γνωρίζω πάρα πολλά χρόνια). Από την αντιπροσωπεία το αγόρασα όχι από έμπορο.
    Γενικά είναι μια μηχανή που δεν σε ξοδεύει από όποια μεριά και να το σκεφτείς.
    Mil. Spec.

  9. #54
    Μέλος Το avatar του/της veloujr
    Εγγραφή
    25/12/2013
    Μηνύματα
    69
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kons Προβολή μηνύματος
    Το κόστος συντήρησης ήταν κάτι που με απασχολούσε πολύ και εμένα και το έψαξα αρκετά πριν την αγορά, αφού στην έρευνα αγοράς υπήρχαν και άλλα παραπλήσια μηχανήματα.
    Χρειάζεται λάδια/φίλτρο κάθε 12.000 χλμ, ενώ για μπουζί κλπ κάθε 24.000. Μετά τις αναβαθμίσεις που πήρε ο κινητήρας πλέον έγινε πολύ πιο οικονομικός σε όλα, κατανάλωση και συντήρηση. Φυσικά αν κάνεις συντήρηση μόνος το κόστος είναι πολύ χαμηλότερο.
    Στο πρώτο σέρβις (1000 χλμ.) όπου και άλλαξα λάδια - φίλτρο καθώς έγιναν και γενικοί έλεγχοι ρυθμισούλες όπως φώτα, αλυσίδα. Το κόστος δεν ξεπέρασε τα 90Ε στο κεντρικό σέρβις της αντιπροσωπείας (από εξαιρετικούς μάστορες που γνωρίζω πάρα πολλά χρόνια). Από την αντιπροσωπεία το αγόρασα όχι από έμπορο.
    Γενικά είναι μια μηχανή που δεν σε ξοδεύει από όποια μεριά και να το σκεφτείς.
    απο εξτρα τι εχεις βαλει?της suzuki η αλλη μαρκα?ψαχνω για τριβαλιτσο και καγκελα

  10. #55
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kons
    Εγγραφή
    05/01/2018
    Μηνύματα
    237
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από veloujr Προβολή μηνύματος
    απο εξτρα τι εχεις βαλει?της suzuki η αλλη μαρκα?ψαχνω για τριβαλιτσο και καγκελα
    Έχω βάλει μια κεντρική βαλίτσα της Givi 52 λίτρα..... μου την έφερε φίλος από το εξωτερικό μαζί με βάση κλπ. με λίγο χαμηλότερο κόστος από εδώ. https://www.givi.it/cases/Monokey/TR...20Black%20Line
    >> κάλυμμα ντεπόζιτου Bagster μαζί με βαλίτσα της ίδιας εταιρίας. Από τον αντιπρόσωπο εδώ ... https://www.giassaris.gr/
    >> κεντρικό σταντ γνήσιο της Suzuki.
    Αυτά..... Τώρα για τριβάλιτσο αν έπαιρνα θα ήταν της Givi και έχεις πάρα πολλές επιλογές ανάλογα την τσέπη σου.
    Για κάγκελα θα ήμουν μεταξύ των γνήσιων που έχω δει και της Givi.
    Με το καλό να το αποφασίσεις και να την αποκτήσεις. Θα την ευχαριστηθείς πάρα πολύ.
    Mil. Spec.

  11. #56
    Μέλος Το avatar του/της veloujr
    Εγγραφή
    25/12/2013
    Μηνύματα
    69
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kons Προβολή μηνύματος
    Έχω βάλει μια κεντρική βαλίτσα της Givi 52 λίτρα..... μου την έφερε φίλος από το εξωτερικό μαζί με βάση κλπ. με λίγο χαμηλότερο κόστος από εδώ. https://www.givi.it/cases/Monokey/TR...20Black%20Line
    >> κάλυμμα ντεπόζιτου Bagster μαζί με βαλίτσα της ίδιας εταιρίας. Από τον αντιπρόσωπο εδώ ... https://www.giassaris.gr/
    >> κεντρικό σταντ γνήσιο της Suzuki.
    Αυτά..... Τώρα για τριβάλιτσο αν έπαιρνα θα ήταν της Givi και έχεις πάρα πολλές επιλογές ανάλογα την τσέπη σου.
    Για κάγκελα θα ήμουν μεταξύ των γνήσιων που έχω δει και της Givi.
    Με το καλό να το αποφασίσεις και να την αποκτήσεις. Θα την ευχαριστηθείς πάρα πολύ.
    σε ευχαριστω παρα πολυ για τις απαντησεις σου...ελπιζω να μη γινομαι κουραστικος ...ο συγκεκριμενος εμπορος(https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/10670545/) την δινει με πολλα δωρα...ελπιζω να ισχυει βεβαια και γλυτωνεις πολλα λεφτα...ελπιζω να μη θεωρηθει διαφημιση

  12. #57
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kons
    Εγγραφή
    05/01/2018
    Μηνύματα
    237
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από veloujr Προβολή μηνύματος
    σε ευχαριστω παρα πολυ για τις απαντησεις σου...ελπιζω να μη γινομαι κουραστικος ...ο συγκεκριμενος εμπορος(https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/10670545/) την δινει με πολλα δωρα...ελπιζω να ισχυει βεβαια και γλυτωνεις πολλα λεφτα...ελπιζω να μη θεωρηθει διαφημιση
    Κανένα πρόβλημα δεν υπάρχει και δεν ενοχλείς. Κοίταξα τον σύνδεσμο και οι ερωτήσεις που πρέπει να κάνεις είναι: Ποια βαλίτσα, είδος, πόσα λίτρα, μάρκα κλπ? Ο συναγερμός ?? μάρκα κουκουρούκου, τα κάγκελα ?? Επίσης τα άλλα τι μάρκα είναι αφού πολλοί είναι οι έμποροι που μπορούν να σε "λούσουν" με δώρα αλλά τι είναι αυτά σε ποιότητα - αξιοπιστία και στο τέλος αν ικανοποιούν τις ανάγκες σου.

    Επισημαίνω μια μικρή τεχνική λεπτομέρεια. Η DL650 έχει την δυνατότητα φόρτου στη σχάρα στα 10 κιλά, το οποίο είναι αρκετά υψηλό για αρκετές μηχανές. Προσωπικά έχω βάλει πάνω από 20 κιλά χωρίς πρόβλημα. ΘΑ πρέπει να επιλέξεις μια μπαγκαζιέρα η οποία θα έχει την ανάλογη δυνατότητα για να εκμεταλευτείς την μέγιστη δυνατότητα φόρτου. Εφόσον κάτι τέτοιο σε ενδιαφέρει για φόρτωμα ταξιδιού κλπ.
    Τελευταία τροποποίηση από kons; 07/06/2018 στις 14:28.
    Mil. Spec.

  13. #58
    Μέλος Το avatar του/της veloujr
    Εγγραφή
    25/12/2013
    Μηνύματα
    69
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kons Προβολή μηνύματος
    Κανένα πρόβλημα δεν υπάρχει και δεν ενοχλείς. Κοίταξα τον σύνδεσμο και οι ερωτήσεις που πρέπει να κάνεις είναι: Ποια βαλίτσα, είδος, πόσα λίτρα, μάρκα κλπ? Ο συναγερμός ?? μάρκα κουκουρούκου, τα κάγκελα ?? Επίσης τα άλλα τι μάρκα είναι αφού πολλοί είναι οι έμποροι που μπορούν να σε "λούσουν" με δώρα αλλά τι είναι αυτά σε ποιότητα - αξιοπιστία και στο τέλος αν ικανοποιούν τις ανάγκες σου.

    Επισημαίνω μια μικρή τεχνική λεπτομέρεια. Η DL650 έχει την δυνατότητα φόρτου στη σχάρα στα 10 κιλά, το οποίο είναι αρκετά υψηλό για αρκετές μηχανές. Προσωπικά έχω βάλει πάνω από 20 κιλά χωρίς πρόβλημα. ΘΑ πρέπει να επιλέξεις μια μπαγκαζιέρα η οποία θα έχει την ανάλογη δυνατότητα για να εκμεταλευτείς την μέγιστη δυνατότητα φόρτου. Εφόσον κάτι τέτοιο σε ενδιαφέρει για φόρτωμα ταξιδιού κλπ.
    θα ρωτησω και θα επανελθω...ισως ενδιαφερει και καποιον αλλον...οσον αφορα τα service αλλαγη λαδιων στα 12 χιλ μ φαινονται πολλα και ας το λεει το μανιουαλ

  14. #59
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kons
    Εγγραφή
    05/01/2018
    Μηνύματα
    237
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από veloujr Προβολή μηνύματος
    θα ρωτησω και θα επανελθω...ισως ενδιαφερει και καποιον αλλον...οσον αφορα τα service αλλαγη λαδιων στα 12 χιλ μ φαινονται πολλα και ας το λεει το μανιουαλ
    Για εμένα το θέμα βρίσκεται καθαρά στην ποιότητα του λαδιού. Εκτιμώ ότι δεν πρέπει να παρασυρόμαστε από τα μαστόρια που μας θέλουν πιο τακτικά κοντά τους και σίγουρα δεν είναι για να τους κρατάμε παρέα. Επίσης όλα τα νέας γενιάς - τεχνολογίας λάδια είναι μακράν καλύτερα αυτών που ήξερα εγώ και που δεν συγκρίνονται με αυτά περασμένων δεκαετιών. Χρησιμοποίησε ότι προδιαγραφές ή και καλύτερο από αυτό που ορίζει ο εκάστοτε κατασκευαστής και θα είσαι εντάξει.
    Μια ενδεικτική ματιά εδώ https://www.amsoil.com/shop/by-produ...?code=MCFQT-EA και συγκεκριμένα κοίτα στο "SERVICE LIFE". Φυσικά υπάρχουν και άλλες εξαιρετικές μάρκες π.χ. MOTUL https://www.motul.com/gr/el/products/5100-4t-10w50--2 κοίτα στο "ΔΕΛΤΙΑ ΤΕΧΝΙΚΩΝ ΠΡΟΔΙΑΓΡΑΦΩΝ"
    Το γνωστό πάντως τα χιλιόμετρα που ορίζει το εγχειρίδιο ή το ένας (1) χρόνος ισχύει για όλα. Οπότε όποιο έρθει πρώτο.
    Mil. Spec.

  15. #60
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kons
    Εγγραφή
    05/01/2018
    Μηνύματα
    237
    Ενημέρωση στο θέμα της κατανάλωσης.
    3βάλιτσο με 2 x 41 λ. και 1 x 52 λ. τέρμα γεμάτες με πολύ βάρος, 2 άτομα μαζί με την ομπρέλα θαλάσσης, 630 χλμ συνολικά Αθήνα - Μεσσηνία εκ των οποίων καμιά 80αριά επαρχιακός βουνό κλπ.. Ταχύτητα 120 - 140 χλμ με μέσο όρο τα 130 χλμ στο σκέλος της εθνικής οδού. Η συνολικά κατανάλωση έφτασε τα 33,5 λίτρα καυσίμου, δηλαδή 5,3 λ / 100 χλμ.
    Ήταν ένα απολαυστικό και όμορφο ταξιδάκι χωρίς να κουραστούμε.
    Mil. Spec.

Σελίδα 4 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Κλήση με φώτο
    από flavor στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 10/11/2003, 18:11
  2. Σχετικα με τις φωτοκλησεις!
    από niko13g στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 10/11/2003, 11:17
  3. Suzuki με V-2... DESMO !!!!!
    από SeNNinhA στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 06/11/2003, 12:28
  4. Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 05/11/2003, 09:22
  5. Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 03/11/2003, 17:14

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF