Σελίδα 5 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 61 έως 75 από 100

Θέμα: Μεθώνη με DL650

  1. #61
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kons
    Εγγραφή
    05/01/2018
    Μηνύματα
    237
    Κάτι που αμέλησα να σχολιάσω είναι τα λάστιχα που φοράει από την αρχή.
    Αυτά είναι τα BRIDGESTON TRAILWING TW152 R 150/70R17 M/C 69H και TW101 F 110/80R19 M/C 59Η.
    Μέχρι τώρα έχω περίπου 5500 χλμ εκ των οποίων το 60-70% σε ταξίδι άσφαλτο, με βροχή, χιόνι, στεγνό, 5% σε χώμα ακόμα και σε πολύ δύσκολα κομμάτια με φυτευτή πέτρα, λάσπη αλλά και στεγνό. Τα υπόλοιπα στους γνωστούς Αθηναϊκούς δρόμους αλλά και της Αττικής γενικότερα.
    Έχουν αργή κορώνα, είναι στρογγυλά, ο χαρακτήρας τους αργός θα έλεγα ούτε καν μέτριος. Εξαιρετικά σταθερά σε όλες τις ταχύτητες έως 160 χλμ δοκιμασμένα.
    Αν και Η σε ταχύτητα, σαν θερμοκρασία αργούν να ζεσταθούν ακόμα και αν ζεσταθούν καλά μπορείς να τα εμπιστευτείς σχετικά μόνο σε πολύ καλό οδόστρωμα για καλύτερα στριψίματα. Γενικά είναι σκληρά και από ότι φαίνεται θα έχουν χιλιομετρική απόδοση για ταξίδι. Δεν είναι για μεγάλες κλίσεις σε καμία περίπτωση. Στη βρεγμένη ή και γυαλιστερή Αττική άσφαλτο αν τα πιέσεις έστω και λίγο μπορούν να γλιστρήσουν, απαιτούν ήπιους χειρισμούς Στο στεγνό χώμα πολύ καλά αλλά όχι στο βρεγμένο και ειδικά σε λάσπη ακόμα και με σκληρό υπόστρωμα στο έδαφος, εκεί δεν τα θέλω καθόλου. Άλλωστε για τέτοιες καταστάσεις άλλα λάστιχα είναι καταλληλότερα.
    Γενικά είναι ένα απλά καλό λάστιχο με εξαιρετική σταθερότητα για διπλή χρήση σε αυτή την κατηγορία μοτοσικλετών χωρίς όμως πολλές απαιτήσεις αλλά με καλή χιλιομετρική απόδοση.
    Τα επόμενα λάστιχα που θα μπουν πάνω είναι τα BRIDGESTON Α41 ή τα PIRELLI SCORPION TRAIL II εκεί έχω καταλήξει με την χρήση που κάνω, προτιμώ να αλλάζω κάθε χρόνο λάστιχα αλλά να πατώ σίγουρα.
    Κάθε προσθήκη - ιδέα για καινούργια λαστιχάκια καλοδεχούμενη, ειδικά αν κάποιος τα έχει φορέσει σε ανάλογη μηχανή.
    Τελευταία τροποποίηση από kons; 16/07/2018 στις 16:42.
    Mil. Spec.

  2. #62
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της virus
    Εγγραφή
    21/02/2009
    Μηνύματα
    2.396
    Για τα πιρελι, γνωστοι μου 36ωριτες πινουν νερο στο ονομα τους.

  3. #63
    Μην διστασεις κωστη,PIRELLI SCORPION TRAIL II
    2 φορες τα χω βαλει στο ΤΑ κ ηταν εξαιρετικα,γρηγορη κορωνα,πολυ καλη προσφυση,βγαζουν χιλιομετρα σε διαρκεια/
    μοναδικη παραφωνια οτι μετα απο τα ~12.000 φαινεται το σημειο ενωσης σαν ανοιγμα στο εξωτερικο μερος του πισω ελαστικου,
    ισως κ αυτο πλεον να χει βελτιωθει
    ''Εμείς τις βόλτες τις κάνουμε ταξίδια..!!

  4. #64
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kons
    Εγγραφή
    05/01/2018
    Μηνύματα
    237
    Σας ευχαριστώ παιδιά. Για άσφαλτο η ζυγαριά αρχίζει να γέρνει στα Pirelli αλλά στο χώμα τι γίνεται?
    και πάω στο χώμα όπου να είναι σε ότι μορφή και να έχει δεν διστάζω να μπω. Τα KLR...KLX...TT μου έχουν αφήσει "κακές συνήθειες". Γνωρίζω ότι πρέπει να κάνω αρκετούς συμβιβασμούς με 1 τόνο νερό στο κρασί μου.
    Mil. Spec.

  5. #65
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.130
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kons Προβολή μηνύματος
    Σας ευχαριστώ παιδιά. Για άσφαλτο η ζυγαριά αρχίζει να γέρνει στα Pirelli αλλά στο χώμα τι γίνεται?
    και πάω στο χώμα όπου να είναι σε ότι μορφή και να έχει δεν διστάζω να μπω. Τα KLR...KLX...TT μου έχουν αφήσει "κακές συνήθειες". Γνωρίζω ότι πρέπει να κάνω αρκετούς συμβιβασμούς με 1 τόνο νερό στο κρασί μου.
    Mitas Terra Force ή MC-30, απίστευτο λάστιχο.
    Το mc το έβαλα πρόπερσυ στο KLR 600 και μετά από χρόνια ένιωσα σίγουρο πάτημα στην άσφαλτο και στο χώμα,άσε που ζεσταίνεται στα πρώτα χιλιόμετρα.
    Μετά από τις άριστες εντυπώσεις του μικρού,πέρσυ τόλμησα και έβαλα τα terra force-r στο GS γιατί αυτά ταίριαζαν σε αυτές τις διαστάσεις.
    Ένα χρόνο και 9.500 χλμ ύστερα το λαστιχάκι δεν με έχει πουλήσει ΠΟΤΕ,ούτε ένα γλύστρημα,έχει μπόλικο ψωμί ακόμα και ούτε έχει τετραγωνίσει στο ελάχιστο εν αντιθέσει με τα απαράδεκτα Dunlop Traismart που είχα προηγουμένως και τα πέταξα στα 7.000χλμ με συνοπτικές διαδικασίες!

    Είναι και τα 2 χρήσης 80-20 άσφαλτο/χώμα και επιπροσθέτως καθαρίζεις με 200€ το ζευγάρι.

  6. #66
    Ανακεε 2, κανενα προβλημα στην ασφαλτο, αρκετα καλο στο χωμα λογω χαραξης. Επισης 200€. Ευτυχως για τις διαστασεις του βστρομ βγαινει ακομα

  7. #67
    Dog Days Are Over Το avatar του/της giorgosb
    Moderator
    Εγγραφή
    06/01/2014
    Μηνύματα
    1.063
    Τα νέα road 5 σας φαίνονται πολύ άκυρα για v-strom;

  8. #68
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kons
    Εγγραφή
    05/01/2018
    Μηνύματα
    237
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από giorgosb Προβολή μηνύματος
    Τα νέα road 5 σας φαίνονται πολύ άκυρα για v-strom;
    Δεν τα γνωρίζω. Αν μπορείς δώσε κάποιο σύνδεσμο για περισσότερες πληροφορίες.
    Mil. Spec.

  9. #69
    Dog Days Are Over Το avatar του/της giorgosb
    Moderator
    Εγγραφή
    06/01/2014
    Μηνύματα
    1.063
    Οι επιλογες σε λαστιχα απο καταστημα για v-strom: https://www.tyreshop.gr/Content.php?...26&Language=el

    και το road 5: https://www.tyreshop.gr/Product/3562/Page/226/el/

  10. #70
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kons
    Εγγραφή
    05/01/2018
    Μηνύματα
    237
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από giorgosb Προβολή μηνύματος
    Οι επιλογες σε λαστιχα απο καταστημα για v-strom: https://www.tyreshop.gr/Content.php?...26&Language=el

    και το road 5: https://www.tyreshop.gr/Product/3562/Page/226/el/
    Καθαρό στριτάδικο είναι αυτό. Αν οι ανάγκες σου είναι τέτοιες τότε έχεις πολλές επιλογές στην συγκεκριμένη κατηγορία, ίσως και καλύτερες. Προσωπικά θέλω κάτι που να πηγαίνει και χώμα 80/20, αν και υποπτέυομαι ότι θα πάρω μάλλον και δεύτερο ζευγάρι καθαρό trail με τάκο και θα τα αλλάζω ανάλογα την εξόρμηση.

    https://www.youtube.com/watch?v=phkWteVHio0
    https://www.youtube.com/watch?v=SShguzFl7Eg
    Τελευταία τροποποίηση από kons; 18/07/2018 στις 14:31.
    Mil. Spec.

  11. #71
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kons
    Εγγραφή
    05/01/2018
    Μηνύματα
    237
    Το θέμα της κατανάλωσης έχει πλέον λήξει αφού στο τελευταίο ταξίδι είδα πλήρως μέχρι πού μπορώ να φτάσω με ένα ντεπόζιτο και τέρμα φορτωμένος και συγκεκριμένα Αθήνα - Λευκάδα (Βασιλική).

    3βάλιτσο με 2 x 41 λ. και 1 x 52 λ. τέρμα γεμάτες με πολύ βάρος, πιο πολύ δεν γινόταν 2 άτομα μαζί με την ομπρέλα θαλάσσης. Ταχύτητα 100 - 120 χλμ με μέσο όρο τα 105-110 χλμ στο σκέλος της εθνικής οδού. Ήταν μια ξεκούραστη και απολαυστική οδήγηση και για τον συνεπιβάτη αφού έτσι μπορούσαμε να τα λέμε (χωρίς ενδοσυνεννόηση) αλλά και να παρατηρούμε τα πάντα γύρω μας χωρίς πίεση. Επίσης έτσι δεν τρώω παντόφλα, γκρίνια κλπ. Αφού υψηλότερη ταχύτητα υπήρχε μόνο σε στάδιο προσπέρασης φορτηγών και λεωφορείων. Ειδικά όταν την διαδρομή την κάνεις καθημερινή και όχι το ΠΣΚ στην έξοδο όλων είναι ακόμα πιο ξεκούραστη.
    Η κατανάλωση από την αρχή μέχρι τον ενδιάμεσο προορισμό 355 χλμ. στη Βόνιτσα που φουλάρισα αφού πάντα κρατώ μια καβάτζα έφτασε τα 15,5 λίτρα καυσίμου, δηλαδή 4,45 λ / 100 χλμ. Δηλαδή είχα ακόμα άλλα 4.5 λίτρα καυσίμου για άλλα 100 χλμ. Φυσικά έκανα και δοκιμές στα 80-100 χλμ. και εκεί η κατανάλωση μικραίνει δραματικά.
    Ήταν άλλο ένα απολαυστικό και όμορφο ταξιδάκι χωρίς να κουραστούμε.
    Mil. Spec.

  12. #72
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    05/05/2007
    Μηνύματα
    352
    μη ξεχναμε οτι κ αυτο το κοντερ ..κλεβει μερικα χλμ
    ετσι οταν λεει 125 ,πας με 120 πραγματικα χλμ
    βεβαια εν εχεση με το Κ7 που ειχα που ...εκλεβε σχεδον 20 χλμ στα 120 ,τα 5 χλμ που κλεβει αυτο δεν ειναι τιποτα
    κατα την γνωμη μου .μετα απο τα 283.000χλμ που εδωσα το Κ7,δεν ειναι οτι κ πιο σοφο να πηγαινεις εθνικη με 100-110 πραγματικα χλμ
    πρεπει οσο κ τα αλλα οχηματα.120 πες πραγματικα χλμ κ εισαι οκ
    καλα ταξιδια

  13. #73
    ανέ-μελος Το avatar του/της KAGOURO
    Εγγραφή
    20/08/2010
    Μηνύματα
    243
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από George_M. Προβολή μηνύματος
    Μην διστασεις κωστη,PIRELLI SCORPION TRAIL II
    2 φορες τα χω βαλει στο ΤΑ κ ηταν εξαιρετικα,γρηγορη κορωνα,πολυ καλη προσφυση,βγαζουν χιλιομετρα σε διαρκεια/
    μοναδικη παραφωνια οτι μετα απο τα ~12.000 φαινεται το σημειο ενωσης σαν ανοιγμα στο εξωτερικο μερος του πισω ελαστικου,
    ισως κ αυτο πλεον να χει βελτιωθει
    ...Aργούν να ζεσταθούν ή είναι ιδέα μου ? Κατά τα άλλα συμφωνώ απόλυτα !

  14. #74
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kons
    Εγγραφή
    05/01/2018
    Μηνύματα
    237
    UPDATE των 13.000 χλμ.

    1. Αλλάχτηκε η μπροστινή ζελατίνα με την τουρινγκ της Suzuki που είναι λίγο πιο ψηλή και με έξτρα ρυθμιζόμενο φριδάκι. Σημαντική αλλαγή στο πώς επηρεάζει ο αέρα το κράνος, όπου παρέμεινα στο ίδιο με αλλαγή κάποια στιγμή αργότερα.
    2. Κόστος συντήρησης ...τίποτα... λάδια, φίλτρο λαδιού.
    3. Τα λάστιχα έχουν φάει το μισό πέλμα περίπου, είναι πολύ σκληρά και αποδοτικά μόνο για χιλιομετροφάγους, η απόδοση παραμένει σταθερή σε όλα τα άλλα όπως έχω αναφέρει πιο πάνω. Υπάρχουν σειρές που έχουν τοποθετηθεί τα Α40 πολύ καλύτερα ελαστικά σε σχέση με τα δικά μου που έχουν καταργηθεί όπως έμαθα.
    4. Αλλάχτηκε 1 ορινγ στην αντλία καυσίμου λόγο ανάκλησης.

    Γενικά είναι μια μηχανή που δεν με ξοδεύει...κάνει τα πάντα σε ικανοποιητικό βαθμό... και αυτό μου αρέσει. Ενώ μετά το πέρας της εγγύησης όλα τα αλλάγματα θα τα κάνω μόνος μου.
    Mil. Spec.

  15. #75
    Μέλος Το avatar του/της veloujr
    Εγγραφή
    25/12/2013
    Μηνύματα
    69
    έφτασε η ώρα και για μένα σύντροχε...θα πάρω κατά 90 % το ΧΤ ...έχεις να μου πεις κάτι άλλο να προσέξω??...η προσφορά που το έχουν τώρα σε συνδυασμό με τα εξτρά που δίνουν νομίζω οτί δε συγκρίνεται με άλλα...πραγματικά οι καταναλώσεις που γράφεις είναι πολύ καλές

Σελίδα 5 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Κλήση με φώτο
    από flavor στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 10/11/2003, 18:11
  2. Σχετικα με τις φωτοκλησεις!
    από niko13g στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 10/11/2003, 11:17
  3. Suzuki με V-2... DESMO !!!!!
    από SeNNinhA στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 06/11/2003, 12:28
  4. Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 05/11/2003, 09:22
  5. Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 03/11/2003, 17:14

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF