Σελίδα 1 από 7 123456 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 100

Θέμα: Μεθώνη με DL650

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kons
    Εγγραφή
    05/01/2018
    Μηνύματα
    237

    Μεθώνη με DL650

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	meth30-V.jpg 
Προβολές:	883 
Μέγεθος:	70,3 KB 
ID:	393201

    Μια μικρή χειμωνιάτικη βόλτα μέχρι την Μεθώνη Μεσσηνίας.

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.263


    Γράψε και καμιά λέξη για το μηχανάκι
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kons
    Εγγραφή
    05/01/2018
    Μηνύματα
    237
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Panos76 Προβολή μηνύματος


    Γράψε και καμιά λέξη για το μηχανάκι
    Δίκιο έχεις... με έκανες και γέλασα με το "τέλεξ" που έγραψα.

    Ήμουν στη διαδικασία στρωσίματος και την απόλαυσα με μια ωραία βόλτα στην Πελοπόννησο, σε γνώριμα μέρη. Μια διαδικασία που έγινε με μεγάλη ευλάβεια και σύμφωνα με τις προδιαγραφές του κατασκευαστή.

    Παλιός κάτοχος DL1000 του 2002 ανέβηκα σε αυτό το υπέροχο κουκλί DL650 και έμεινα έκπληκτος με την απόδοση του.

    Τα +:

    ---Εξαιρετικά ροπάτο μοτέρ από χαμηλά που το κάνει πολύ φιλικό στην καθημερινή χρήση.
    ---Πάρα πολύ οικονομικό σε κατανάλωση αλλά αυτό θα το ξαναδώ και μετά το στρώσιμο μιας και δεν το δούλεψα σε όλο το φάσμα των στροφών του. Μέγιστο 5000 στροφές και 100 χλμ περίπου. Με το 20λιτρο ντεπόζιτο είχα τρελή αυτονομία. Το δρομολόγιο ήταν πάντα από επαρχιακό - παλιά εθνική.
    ---Καλοστημένο και δεμένο, άκαμπτο σαν στριτάδικο.
    ---Φρένα εξαιρετικά χωρίς περιττά σχόλια.
    ---Η ανάρτηση του ειδικά το μπροστινό με άφησε λίγο "παγωτό" με την απόδοση της αν και χωρίς προφόρτιση ελατηρίου και εγώ είμαι λίγο βαρούτσικος. Πίσω έχει τα πάντα
    ---Η ζελατίνα μπροστά ρυθμισμένη στο μέγιστο ύψος και με ύψος 1,75 δεν ένιωσα να μου κουνάει ο αέρας το κεφάλι ούτε για κλάσμα δευτερολέπτου.
    ---Traction control modes 2, το χρειάστηκα πραγματικά όταν βρέθηκα να περνάω την Τρίπολη στην επιστροφή με Χιονοθύελλα και δρόμο στρωμένο με χιόνι. Δεν κατάλαβα αν γλίστρησε ποτέ....!! ήταν τρένο μέχρι να μπω στο τούνελ του Αρτεμίσιου όπου από την άλλη μεριά είχε άλλο καιρό.
    ---Ευανάγνωστα και με όλες τις πληροφορίες όργανα.

    Τα - :

    ---Θα ήθελα ρυθμιζόμενη μανέτα συμπλέκτη. Δεν έχω δάχτυλα πιανίστα. Αλλά είναι κάτι που αλλάζει.
    ---Ως προς τον αέρα στο κεφάλι, πραγματικά δεν προβληματίστηκα καθόλου αλλά υπάρχει πολύς θόρυβος. Να φταίει το κράνος ? Arai Quantum. Ίσως εκεί χρειάζεται μια διαφορετική ζελατίνα αλλά θα πρέπει να βρω και άλλους για να ακούσω τα σχόλια και την εμπειρία τους πριν καταλήξω να την αλλάξω με κάποια διαφορετικού σχήματος με αεροτομή, όχι όμως πιο ψηλή, ίσως να μην χρειάζεται τελικά.
    ---Προσοχή στην επιλογή κεντρικής βαλίτσας πίσω. Φίλος επέλεξε μια από αυτές με τις καμπύλες γραμμές στα 50+ λίτρα. Του κουνούσε ελαφρός στα 70-90 χλμ. Εγώ επέλεξα την GIVI TRK52N TREKKER , τετράγωνου σχήματος χωρίς να έχω απολύτως κανένα πρόβλημα άδεια και γεμάτη. Δεν ξέρω αν είναι αεροδυναμικό πρόβλημα της βαλίτσας ή της μηχανής, οπότε αυτό είναι με ερωτηματικό ως προς το αν ανήκει στα -.

    Αυτά προς το παρόν για τον νέο μου έρωτα..... Ελπίζω να έδωσα μια μικρή εικόνα. Γενικά είναι μια μηχανή που συνεχίζει και αναβαθμίζει τον θρύλο της επιτυχίας των DL. Από Αμερική που μιλάω τακτικά και μας ζηλεύουν γιατί η Ευρώπη παίρνει πρώτη τα καινούργια μοντέλα ενώ αυτοί φτάνουν να έχουν καθυστέρηση ενός χρόνου, στα DL όλες οι εκδόσεις πουλάνε σαν τρελά. Το έχουν ονομάσει "The bullet proof machine", αφού η αξιοπιστία του είναι απαράμιλλη σε σχέση με αντίστοιχα άλλων εταιριών και με τα πάρα πολλά μίλια που κάνουν. Φίλοι εκεί έχουν DL650 με 250000 μίλια και DL1000 με 360000 μίλια!! μόνο με την απαιτούμενη συντήρηση. Το αναβαθμισμένο μοτέρ στις νέες εκδόσεις έχει πιο τραβηγμένο πρόγραμμα συντήρησης, αυτό λέει πολλά, ακόμα και για την οικονομία της τσέπης μας. Άλλο ένα ++
    Τελευταία τροποποίηση από kons; 16/02/2018 στις 15:00.

  4. #4
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.593
    Καλορίζικο και καλόβολτο!
    Αν και δεν είμαι φίλος της ον οφφ κατηγορίας,το νέο στρομ μ'αρεσει.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  5. #5
    Ωραία βόλτα και μεγεια το μοτορι!!
    Να μας γράφεις τις εντυπώσεις σου για το καινούργιο βεστρομ και , φυσικά, τις βόλτες σου !

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kons
    Εγγραφή
    05/01/2018
    Μηνύματα
    237
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gavros Προβολή μηνύματος
    Καλορίζικο και καλόβολτο!
    Αν και δεν είμαι φίλος της ον οφφ κατηγορίας,το νέο στρομ μ'αρεσει.
    Όταν έχεις το δίτροχο μικρόβιο μέσα σου, όλα θα σου αρέσουν !!!... απλά ίσως δεν τα έχεις ανακαλύψει ακόμα.
    Κάθε είδος έχει την χάρη του. Ένεκα ηλικίας (δεν λέω ποια ....αντα) και ανίατης δίτροχης ασθένειας έχουν περάσει τα "πάντα όλα" από τα χέρια μου. Μακάρι να μπορούσα να είχα ένα από κάθε είδος.
    Τα αγαπάω όλα....

    Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για την υποδοχή και τα καλά σας λόγια.
    Mil. Spec.

  7. #7
    ...και καλη τυχη μάγκες Το avatar του/της bulmont
    Moderator
    Εγγραφή
    06/09/2010
    Μηνύματα
    4.155
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kons Προβολή μηνύματος
    ...... Ένεκα ηλικίας (δεν λέω ποια ....αντα) .....Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για την υποδοχή και τα καλά σας λόγια.

    Ti να πούμε κι' εμείς που 'χουμε καβατζάρει τα .....ήντα (δεν λέω ποιά ....ήντα!!!! )
    "ελλαδα ειναι η χωρα οπου ο λαζοπουλος κανει σατιρα και ο αρκας προπαγανδα....(!)"

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kons
    Εγγραφή
    05/01/2018
    Μηνύματα
    237
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από bulmont Προβολή μηνύματος
    Ti να πούμε κι' εμείς που 'χουμε καβατζάρει τα .....ήντα (δεν λέω ποιά ....ήντα!!!! )
    RESPECT !!! ....... και είμαστε πάρα πολύ κοντά.... απλά υπάρχει και ο "δαίμων του τυπογραφείου".

    Μακάρι όλοι να ήμαστε υγιείς και να μπορούμε να καβαλάμε τα άλογα.....
    Mil. Spec.

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της GiorgosLa
    Εγγραφή
    05/02/2015
    Μηνύματα
    791
    Δίπλα ο άλλος γκρινιάζει τρεις σελίδες τώρα, γιατί έγινε 50 και δεν μπορεί να στριψει. (και τα έβαλε με μένα) Εδώ ξανά για ηλικίες. Αν αρχίσει κι ο Βαγγέλης να λέει για ηλικία, θα φέρω παπά να ΣΑΣ διαβάσει.
    Φίλε kons καλοταξιδο το μηχανάκι σου. Να το χαρείς όπου και όσο θέλεις.

  10. #10
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kons Προβολή μηνύματος
    Όταν έχεις το δίτροχο μικρόβιο μέσα σου, όλα θα σου αρέσουν !!!... απλά ίσως δεν τα έχεις ανακαλύψει ακόμα.
    Κάθε είδος έχει την χάρη του. Ένεκα ηλικίας (δεν λέω ποια ....αντα) και ανίατης δίτροχης ασθένειας έχουν περάσει τα "πάντα όλα" από τα χέρια μου. Μακάρι να μπορούσα να είχα ένα από κάθε είδος.
    Τα αγαπάω όλα....

    Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για την υποδοχή και τα καλά σας λόγια.
    Έτσι είναι! Το ον οφ έχει τη χάρη του λόγω άνεσης κυρίως. 8 χρόνια είχα το προηγούμενο μοντέλο και τώρα που πήγα σε πιο στρητάδικο λέω να ξαναγυρίσω εκεί...
    Αν σου είναι εύκολο γράψε και ξανά εντυπώσεις μετά το στρώσιμο, μετά από βόλτες, ότι θες! Σίγουρα υπάρχουν πιο δυνατά μηχανάκια, πιο όμορφα ίσως, αλλά όοοολο το πακέτο σε ένα νομίζω δύσκολα τα βρίσκεις εκτός του βστρομ

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kons
    Εγγραφή
    05/01/2018
    Μηνύματα
    237
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από GiorgosLa Προβολή μηνύματος
    Δίπλα ο άλλος γκρινιάζει τρεις σελίδες τώρα, γιατί έγινε 50 και δεν μπορεί να στριψει. (και τα έβαλε με μένα) Εδώ ξανά για ηλικίες. Αν αρχίσει κι ο Βαγγέλης να λέει για ηλικία, θα φέρω παπά να ΣΑΣ διαβάσει.
    Φίλε kons καλοταξιδο το μηχανάκι σου. Να το χαρείς όπου και όσο θέλεις.
    Ευτυχώς ακόμα στρίβω..... αν δεν το έκανα θα ήταν σαν να μην μου σηκ@ν@τε !!! Απλά μην μας παρεξηγείς όσο μεγαλώνουμε μας φταίει το ένα και το άλλο κλπ. Ακόμα και ο φίλος που λέει ότι δεν μπορεί να στρίψει το εννοεί διαφορετικά ίσως, ότι δεν ξύνει κάτω μήπως? Σε ευχαριστώ πολύ, να είμαστε όλοι καλά και να χαιρόμαστε τους τροχούς μας.
    Mil. Spec.

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kons
    Εγγραφή
    05/01/2018
    Μηνύματα
    237
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από black sheep Προβολή μηνύματος
    Έτσι είναι! Το ον οφ έχει τη χάρη του λόγω άνεσης κυρίως. 8 χρόνια είχα το προηγούμενο μοντέλο και τώρα που πήγα σε πιο στρητάδικο λέω να ξαναγυρίσω εκεί...
    Αν σου είναι εύκολο γράψε και ξανά εντυπώσεις μετά το στρώσιμο, μετά από βόλτες, ότι θες! Σίγουρα υπάρχουν πιο δυνατά μηχανάκια, πιο όμορφα ίσως, αλλά όοοολο το πακέτο σε ένα νομίζω δύσκολα τα βρίσκεις εκτός του βστρομ

    Φυσικά και θα το κάνω με μεγάλη ευχαρίστηση. Επειδή έχω ξεφύγει πλέον από "το δικό μου είναι το καλύτερο" και η "τάδε" μάρκα είναι η κορυφή, ο πέλεκυς της κρίσης μου θα είναι αμείλικτος. Έκανα μια αγορά βάση συγκεκριμένων κριτηρίων και εμπειριών αλλά από εκεί και πέρα θα πρέπει να τα λέμε όλα. Όχι όπως τα περιοδικά και τα κανάλια.... όπου όλα είναι καλά και ωραία. Εμείς πληρώνουμε για να τα αποκτήσουμε... όχι πληρωνόμαστε.
    Σήμερα όλες οι εταιρίες είναι ιδιαίτερα ανταγωνιστικές μεταξύ τους, γενικά βγάζουν καλά εργαλεία. Δεν στέκομαι ποτέ στην ομορφιά γιατί είναι πολύ σχετική, σε άλλους αρέσουν οι ξανθιές, σε άλλους οι μελαχρινές κλπ. Θα σταθώ όμως και θα μετρήσω την ποιότητα κατασκευής, τεχνικά χαρακτηριστικά, κόστος συντήρησης, αξιοπιστία κλπ είναι μεγέθη τα οποία είναι μετρήσιμα. Μετά πάμε στα σχετικά και που έχει να κάνει με την ιδιοσυγκρασία μας π.χ. εγώ το φρένο το θέλω προοδευτικό και στο βάθος κόκαλο... άλλος το θέλει αλλιώς δεν έχει να κάνει όμως με το ουσιαστικό αποτέλεσμα του φρεναρίσματος. Σίγουρα θα δώσω update, αργότερα όμως...
    Mil. Spec.

  13. #13
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    30/12/2009
    Μηνύματα
    6.122
    Οι φήμες που το θέλουν να έχει 2,5 αστροδίνες μεγαλύτερη ταχύτητα από το προηγούμενο μοντέλο, στέκουν; (15 έναντι 12,5)




    Κακεντρέχειες της γειτονιάς μας, καλόβολτο και να το απολαύσεις.
    Και καλώς μας ήρθες, όποτε μπαίνεις εδώ μέσα να έχεις πρόχειρα κοντά σου, tavor, prozac, maalox.....θα τα χρειαστείς
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  14. #14
    Συμφωνώ πολύ με αυτα που γράφεις, κανένας λόγος να διαφημίζεις ένα μηχανάκι επειδή είναι δικό σου ή και το αντίθετο, να το θάβεις επειδή δε φρενάρει σα το δικό σου. Η αλήθεια είναι πως λίγοι εχουν περάσει απο διάφορες κατηγορίες για να έχουν ασφαλή συμπεράσματα.
    just ride...

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kons
    Εγγραφή
    05/01/2018
    Μηνύματα
    237
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Οι φήμες που το θέλουν να έχει 2,5 αστροδίνες μεγαλύτερη ταχύτητα από το προηγούμενο μοντέλο, στέκουν; (15 έναντι 12,5)




    Κακεντρέχειες της γειτονιάς μας, καλόβολτο και να το απολαύσεις.
    Και καλώς μας ήρθες, όποτε μπαίνεις εδώ μέσα να έχεις πρόχειρα κοντά σου, tavor, prozac, maalox.....θα τα χρειαστείς


    ..... πολύ καλό !!! Λοιπόν προς ενημέρωση των φίλων εκτός της μεγαλύτερης ταχύτητας των 2,5 αστροδινών έχει και τηλεμεταφορά σε συνδυασμό με τορπίλες φωτονίων κλπ !!!

    Γιατρέ μου, τώρα όμως με βάζεις σε προβληματισμό με το συνταγολόγιο που μου δίνεις και αρχίζω να ανησυχώ.....
    Σε ευχαριστώ πολύ για τις ευχές σου. Όλοι μας όρθιοι.... και μακριά από τα κακόφημα γνωστά club ΚΑΤ - Βούλα. Τα έχω επισκεφτεί και τα δύο..... και όχι μόνο.... τα ποτά τους είναι μπόμπα... μακριάααα....
    Mil. Spec.

Σελίδα 1 από 7 123456 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Κλήση με φώτο
    από flavor στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 10/11/2003, 18:11
  2. Σχετικα με τις φωτοκλησεις!
    από niko13g στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 10/11/2003, 11:17
  3. Suzuki με V-2... DESMO !!!!!
    από SeNNinhA στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 06/11/2003, 12:28
  4. Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 05/11/2003, 09:22
  5. Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 03/11/2003, 17:14

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF