Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 6 από 6

Θέμα: Ενδεικτική λυχνία "προβλήματος κινητήρα".."

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    13/01/2018
    Μηνύματα
    17

    Ενδεικτική λυχνία "προβλήματος κινητήρα".."

    Παιδιά την καλησπέρα μου. Για άλλη μια φορα θα ζητήσω την βοήθεια σας...
    Έχω θέμα με το x max 250 μοντέλο 10'
    Σήμερα πήγα να το βάλω μπροστά και δεν έπαιρνε. Δουλεύανε όλα κανονικά. Φλας φώτα stop κόρνα. Οποτε από μπαταρία δεν νομίζω να είναι.
    Να διευκρινίσω ότι ενώ πατάω το διακόπτη τις μίζας ακούγεται ένα "tsak" αλλα δεν παίρνει μπροστά. Η άλλη διευκρίνιση είναι ότι στην θέση που αναγράφονται τα χιλιόμετρα από το μηχανάκι, τώρα εμφανίζεται ένας κωδικός με το νούμερο 12 και είναι αναμένει η ενδεικτική λυχνία "προβλήματος κινητήρα."
    Κάποιος που να έχει κάποια ιδέα???
    Ευχαριστώ πολύ.

  2. #2
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.965
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από skg66 Προβολή μηνύματος
    Παιδιά την καλησπέρα μου. Για άλλη μια φορα θα ζητήσω την βοήθεια σας...
    Έχω θέμα με το x max 250 μοντέλο 10'
    Σήμερα πήγα να το βάλω μπροστά και δεν έπαιρνε. Δουλεύανε όλα κανονικά. Φλας φώτα stop κόρνα. Οποτε από μπαταρία δεν νομίζω να είναι.
    Να διευκρινίσω ότι ενώ πατάω το διακόπτη τις μίζας ακούγεται ένα "tsak" αλλα δεν παίρνει μπροστά. Η άλλη διευκρίνιση είναι ότι στην θέση που αναγράφονται τα χιλιόμετρα από το μηχανάκι, τώρα εμφανίζεται ένας κωδικός με το νούμερο 12 και είναι αναμένει η ενδεικτική λυχνία "προβλήματος κινητήρα."
    Κάποιος που να έχει κάποια ιδέα???
    Ευχαριστώ πολύ.
    συνεργειο

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της nik69
    Εγγραφή
    26/12/2014
    Μηνύματα
    589
    Το 12 από άλλα 2 yamaha που έχουν περάσει από τα χέρια μου είναι σφάλμα από τον αισθητήρα θέσης στροφάλου (crank shaft position sensor).
    Πιθανολογώ ότι το ίδιο είναι είναι και για το xmax.
    Μπορεί να χάλασε ο ίδιος ο αισθητήρας , μπορεί να έχεις κάποιο καλωδιακό πρόβλημα

  4. #4
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.723
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nik69 Προβολή μηνύματος
    Το 12 από άλλα 2 yamaha που έχουν περάσει από τα χέρια μου είναι σφάλμα από τον αισθητήρα θέσης στροφάλου (crank shaft position sensor).
    Πιθανολογώ ότι το ίδιο είναι είναι και για το xmax.
    Μπορεί να χάλασε ο ίδιος ο αισθητήρας , μπορεί να έχεις κάποιο καλωδιακό πρόβλημα
    Οντως το 12 στα Yamaha αυτο σημαινει. Ριξε μια ματια κι εδω παντως, ο τυπος λεει πως πολλες φορες ειναι το ρελε της μιζας. Μη σε μπερδευει που δεν ειναι xmax, οι κωδικοι βλαβης ειναι ιδιοι.

  5. #5
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.131
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από skg66 Προβολή μηνύματος
    Παιδιά την καλησπέρα μου. Για άλλη μια φορα θα ζητήσω την βοήθεια σας...
    Έχω θέμα με το x max 250 μοντέλο 10'
    Σήμερα πήγα να το βάλω μπροστά και δεν έπαιρνε. Δουλεύανε όλα κανονικά. Φλας φώτα stop κόρνα. Οποτε από μπαταρία δεν νομίζω να είναι.
    Να διευκρινίσω ότι ενώ πατάω το διακόπτη τις μίζας ακούγεται ένα "tsak" αλλα δεν παίρνει μπροστά. Η άλλη διευκρίνιση είναι ότι στην θέση που αναγράφονται τα χιλιόμετρα από το μηχανάκι, τώρα εμφανίζεται ένας κωδικός με το νούμερο 12 και είναι αναμένει η ενδεικτική λυχνία "προβλήματος κινητήρα."
    Κάποιος που να έχει κάποια ιδέα???
    Ευχαριστώ πολύ.
    Το ότι δούλευαν τα φώτα-φλας κλπ δεν λέει τίποτα,είναι μικρές καταναλώσεις και λειτουργούν ενώ η μίζα όχι.Τα σύγχρονα μηχανάκια αν αντιληφθούν χαμηλή τάση αρνούνται να εκκινήσουν όχι όπως τα παλιά που σερνόταν η μίζα και το καταλάβαινες.Δοκίμασε απλά να δώσεις ρεύμα από ένα άλλο μηχανάκι ή αυτοκίνητο.

  6. #6
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    13/01/2018
    Μηνύματα
    17
    Παιδιά ευχαριστώ για την βοήθεια σας. Την τρίτη θα το μεταφέρω με οδική στο κατάστημα που αγοράστηκε το μηχανάκι να το δούνε. Εξάλλου έχει ακόμα την εγγύηση. Πήρα μια ιδέα από εσάς για το τι μπορεί να φταίει.
    Σας ευχαριστώ πολύ.

Παρόμοια θέματα

  1. quote: VANDA Πριν κατεβούμε από τη μηχανή...
    από mikios400 στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 19/10/2008, 01:03
  2. famous quotes from dirt people..
    από dirtbird στο forum Χωμάτινο τερέν
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 14/10/2008, 10:41
  3. Η λύση του προβλήματος.....
    από sniper στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 10/10/2007, 20:58
  4. Quote
    από Mago Babidi στο forum Προτάσεις & σχόλια
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 12/07/2007, 22:23

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF