Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 12 από 12

Θέμα: Στα ίδια μέρη που βολτάραμε

  1. #1
    Δεν πόναει!!! Το avatar του/της caesarsk
    Εγγραφή
    21/07/2005
    Μηνύματα
    1.181

    Στα ίδια μέρη που βολτάραμε

    Παρασκευή απόγευμα και κάπου μεταξύ καφέδων, γλυκών, κάτι τσίπουρα που πηγαινόερχονταν μαζί με club sandwitch Μπαμπάτσικα (σ.σ: Δεν ξέρω τι σημαίνει αλλά έτσι τα λέει το μαγαζί και το βασικότερο είναι νόστιμα), πέφτει η ιδέα. "Πάμε πουθενά τριήμερο;". Κοιτάζω τον τριγύρω να δω ποιος ήταν ο υπεύθυνος αυτής της ιδέας. Ο Σάββας χάζευε την φίλη του γκομένα από την Αμερική που του έστειλε μια φωτό στα τέσσερα από πίσω για να του δείξει πόση επιτυχία είχε η λεύκανση πρωκτού που εκάνε. Είναι μόνο φίλοι και έτσι τον εμπιστεύεται να του στέλνει φωτογραφίες της για να ελέγξει το αποτέλεσμα. Ο Σάββας όμως πάντα κύριος. Τις βλέπει τις αποθηκεύει. Λέει στην γυναίκα του ότι είναι η ομορφότερη του κόσμου και μετά τις αναλύει μόνος του τα βράδια στο γραφείο του.

    Κοιτάζω τις γυναίκες οι οποίες χαμογελούσαν, άρα από εκεί έπεσε η ιδέα. Από την Δευτέρα σκεφτόμουν ότι την Κυριακή εγώ βρέξει χιονίζει έχει ανεμοστρόβιλο, πέσει κομήτης στον πλανήτη, θα βγω βόλτα με την μηχανή. Αυτές ήδη έχουν αποφασίσει πως για τριήμερο είναι αργά να κανονίσουμε, αλλα μια μονοήμερη την Κυριακή μπορούμε να την πάμε. Έχουν αρχίσει να συζητούν ήδη για μέρη και τοποθεσίες. Εγώ μέσα στο μυαλό μου ηδη ψάχνω να βρω δικαιολογίες. ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΡΕ ΓΑΜΩΤΟ ΝΑ ΧΑΣΩ ΤΗΝ ΒΟΛΤΑ. Οταν είσαι σε μια παρέα που κανένας δεν έχει μοτοσυκλέτα. Οταν ζεις σε μια κοινωνία που όταν κάποιος αγοράζει αυτοκίνητο του λένε συγχαρητήρια, το να συζητούν για Κυριακάτικη βόλτα σημαίνει, κλεισμένος στο αυτοκίνητο, κολλημένος στην κίνηση, να υπομένεις φωνές και μουσικές, και να παρακαλάς να φτάσεις γιατί σημασία σε αυτή την βόλτα έχει ο προορισμός και όχι η διαδρομή.


    Κοίταξα τον Σάββα δίπλα μου να με σώσει με κάποια βλακεία αλλά αυτός εξέταζε σε μια άλλη φωτογραφία της φίλης του τις σάλπιγγες και την μήτρα της για να κάνει διάγνωση σε κάτι πονάκια που είχε. Και κάπου εκεί, πρέπει να ήταν στο τέταρτο τσίπουρο, ακούγεται η λέξη "Επίδαυρος". Χαμόγελασα γιατί η λύση ήταν ήδη μπροστά μου. Θα πάνε όλοι με τα αυτοκίνητα και εγώ με την μηχανή. "Πρέπει να το παίξεις έξυπνα μεγάλε", σκέφτηκα και και μπήκα στην κουβέντα χαμογελάστος. Αρχισε να γίνεται name dropping και αξιοθέατα της κάθε περιοχής. Εγώ ρίχνω ιδέες αλλά ταυτόχρονα στο μυαλό μου οργανώνω. Θα έχω μαζί μου την κόρη μου. Πρώτη της φορά έξω από την Αθήνα, άρα δεν πρέπει να ξεπεράσω τα 300 χιλιόμετρα. Πρέπει να είναι σε μέρη ασφαλή από τον καίρο. Πρέπει να είναι επαρχιακό δίκτυο για να ευχαριστήθω λίγη οδήγηση. Πρέπει να έχει αξιοθέατα και καφέ για να ευχαριστηθούν οι άλλοι. Πρέπει να έχει πράγματα για μικρά παιδιά για να μην ζαλίσουν τις γυναίκες. Πρέπει να έχει παϊδακια για να ευχαριστηθεί ο Σάββας. Πρέπει να έχει ευθείες για να ανοίξει ο Σάββας το αυτοκίνητο (αυτό ειναι οδήγηση γι αυτόν) και να μην γκρινιάζει μετά...Πολλές οι παράμετροι γαμώτο και εγώ στο 5ο τσίπουρο δεν μπορώ να λύνω μαθηματικά.


    Η Επίδαυρος έγινε Ερμιόνη. Καλή η Ερμιόνη αλλά δεν έχει τίποτα άλλο. Είπαμε για Μέθανα και ο Σάββας ρίχνει την ιδέα για το "Κιουρκάτι"...Αυτό παθαίνεις αν κοιτάζεις το Google Maps και λες ένα όνομα που σου φάνηκε περίεργο. Η Ρούλα λέει για Ναύπλιο, και ξαναγυρνούν στην ιδέα της Επίδαυρου και εγώ βουλιάζω στην θλίψη αφού το μυαλό μου δεν κατεβάζει ιδέες. Και εκεί έρχεται η ΙΔΕΑ. "Θα πάμε Στυμφαλία, Φενεό, Λίμνη Δόξα, Ζαρούχλα, Διακοπτό, Ξυλόκαστρο και πίσω", λέω αποφασιστικά. Σταμάτησαν να μιλούν, με κοίταξαν όλοι μαζί με βλέμμα "τι γλώσσα μιλάει αυτός;". "Εγώ θα έρθω με την μηχανή", συνέχισα, "έχω υποσχεθεί στην Ναυσικά βόλτα με την μηχανή εδώ και δύο μήνες". Ο Σάββας φοβόταν τα χιόνια οπότε η ιδέα ναυάγησε εν τη γέννηση της. "Θα πάμε Λουτράκι", είπα. "Μα εκεί δεν θα δούμε τίποτα καινούριο", απάντησαν όλοι έν χορώ. "Αυτό αφήστε το πάνω μου" τους απάντησα. Οσο και αν σας φαίνεται παράξενο υπάρχει κόσμος σήμερα που φτάνει μέχρι το Λουτράκι και δεν έχει πάει παρακάτω...
    Ο μοναδικός στην Ελλάδα που έχει κάνει backflip με ΒΜW R1200GS, με μάρτυρες.

    ΠΟΝΕΣΕ ΟΜΩΣ ΜΕΤΑ ΠΟΛΥ!!!!

    -ΘΩΜΑ ΕΙΣΑΙ ΣΠΙΤΙ;
    -Ο ΘΩΜΑΣ ΣΠΙΤΙ ΕΙΝΑΙ...ΕΜΕΙΣ ΓΥΡΙΖΟΥΜΕ ΣΑΝ ΤΟΥΣ Μ@Λ@ΚΕΣ ΟΛΗ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ (ταδε εφη trooper)


    Μανο...το τσιπουρο σε περιμενει ρε φιλε σπιτι μου...


    ΤΗΝ ΜΑΛΑΚΙΑ ΠΟΛΛΟΙ ΑΓΑΠΗΣΑΝ. ΤΟΝ ΜΑΛΑΚΑ ΚΑΝΕΙΣ!!

  2. #2
    Δεν πόναει!!! Το avatar του/της caesarsk
    Εγγραφή
    21/07/2005
    Μηνύματα
    1.181
    Η κουβέντα έκλεισε, η βόλτα έκλεισε, έμενε μόνο η επιβεβαίωση ότι οι υπόλοιποι θα πάνε με δυο αυτοκίνητα και εγώ μαζί με την Ναυσικά με την μηχανή. Το Σάββατο πέρασε με εμένα να αλλάζω λάμπες στην μηχανή, να σφίγγω την βάση οργάνων. Τι μάστορια έχουμε στην Ελλάδα. Δυο χρόνια είχε την μηχανή στο συνεργείο για να την φτιάξει από το τρακάρισμα, και την παρέλαβα, με το τιμόνι να μην είναι σφιγμένο, την βάση των οργάνων στον αέρα, το αριστερό πλαστικό χαλαρό, και την ζελατίνα στραβοβιδωμένη. Τα ανακαλύπτω σιγά σιγά και τα διορθώνω. Αργά το απόγευμα, αδιάβροχα στην θέση τους για κάθε ενδεχόμενο, κινητά για φόρτισμα, μπουφάν/παντελόνια μπότες της κόρης να ρυθμίζονται στο μέγεθος της, για ύπνο νωρίς. O καθένας έβλεπε τα όνειρα που ήθελε. Ο Σάββας σε ευθεία να πηγαίνει με 180, η μια να είναι με την φωτογραφική στο χέρι, η άλλη να πίνει καφέ κάπου όμορφα, η κόρη μου να ταξιδεύει για Ισπανία μαζί μου και εγώ να ροχαλίζω ως συνήθως.
    Κυριακή πρωί το ραντεβού είναι 08:30 σε γνωστό καφεπωλείο για να πάρουν καφέδες, και εγώ με την Ναυσικά 08:00 έχουμε ήδη καβαλήσει την μηχανή για να πάμε στο βενζινάδικο. Βένζινη, έλεγχος πίεσης στα λάστιχα, έλεγχος στα λάδια και κατηφορίζουμε προς τους καφέδες. Την έχω ξαναζήσει την εμπειρία με αυτή την παρέα. Ξεκινάς για ταξίδι-βόλτα-εκδρομή και στα 2 χιλιόμετρα ακριβώς πρέπει να κάνεις στάση για καφέ ΜΙΣΗΣ ΩΡΑΣ. Να πιουν καφέ, να φάνε, να συζητήσουν και η ώρα να περνάει!!!!! Εγώ και η Ναυσικά να κοιτάζουμε την μηχανή που περιμένει. Εκεί κατάλαβε η Ναυσικά πόσο σπαστικό είναι να σταμάτας να βγάζει γάντια, να βγάζει γυαλιά, να βγάζει κράνος, να καθεται για λίγο, να βάζει κράνος, να βάζει γυαλιά, να βάζει γάντια...


    Η οδηγία είναι "Πρώτη στάση στον Ισθμό για να δουν τα μικρά για άλλη μια φορά τον Ισθμό. Ο καθένας πάει όπως θέλει και δεν αγχώνει τους άλλους και συναντιόμαστε όλοι εκεί". Φεύγω μπροστά στην Αττική Οδό, πηγαίνοντας με το προβλέπομενο όριο. Το αυτοκίνητο με τις γυναίκες πίσω μου, και ο Σάββας πιο πίσω με το RX8. Τελείωνει η Αττική, Εθνική πλέον και εγώ να κινούμε στην δεξία λωρίδα μεταξύ 110-120 χλμ/ωρα. Μετά τα τούνελ της Κακιάς Σκάλας νιώθω τα μάτια μου να βαραίνουν, την Ναυσικά να χαλάρωνει το κράτημα, την μηχανή να βογγάει οπότε σιγά σιγά ανοίγω ταχύτητα (μην με καταλάβει και η γυναίκα μου που η οδηγία της ήταν "Το παιδί και τα μάτια σου, όχι πάνω από 120") και όταν το αυτόκινητο τους δεν φαίνεται πλέον, και με τον δρόμο ανοιχτό μπροστά μας χωρίς αυτοκίνητα, οδηγάμε στην αριστερή λωρίδα σβέλτα (δεν λέμε με πόσα είναι και οι politicaly correct αναγνώστες) και σε 5 λεπτά είμαστε στον Ισθμό. Βγάζουμε κράνη και ανάβω τσιγάρο λέγοντας στην μικρή "Εδώ τώρα περιμένουμε". Ο Σάββας είχε ανοίξει το αυτόκινητο και έτσι μετά από 20 λέπτα έφτασε ενώ οι γυναίκες 5 λεπτά αργότερα ήταν και αυτές εκεί. "Γαμώτο, προλάβαινα να φάω και σουβλάκια", σκέφτηκα.

    ...συνεχίζεται


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	28176507_1756358384477162_848976549_n.jpg 
Προβολές:	516 
Μέγεθος:	95,9 KB 
ID:	393264

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	28190581_1756365687809765_256674216_n.jpg 
Προβολές:	503 
Μέγεθος:	55,8 KB 
ID:	393265

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	28232763_1756358507810483_604280557_n.jpg 
Προβολές:	516 
Μέγεθος:	85,6 KB 
ID:	393266

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	28175891_1756367327809601_948733791_n.jpg 
Προβολές:	515 
Μέγεθος:	96,3 KB 
ID:	393267
    Ο μοναδικός στην Ελλάδα που έχει κάνει backflip με ΒΜW R1200GS, με μάρτυρες.

    ΠΟΝΕΣΕ ΟΜΩΣ ΜΕΤΑ ΠΟΛΥ!!!!

    -ΘΩΜΑ ΕΙΣΑΙ ΣΠΙΤΙ;
    -Ο ΘΩΜΑΣ ΣΠΙΤΙ ΕΙΝΑΙ...ΕΜΕΙΣ ΓΥΡΙΖΟΥΜΕ ΣΑΝ ΤΟΥΣ Μ@Λ@ΚΕΣ ΟΛΗ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ (ταδε εφη trooper)


    Μανο...το τσιπουρο σε περιμενει ρε φιλε σπιτι μου...


    ΤΗΝ ΜΑΛΑΚΙΑ ΠΟΛΛΟΙ ΑΓΑΠΗΣΑΝ. ΤΟΝ ΜΑΛΑΚΑ ΚΑΝΕΙΣ!!

  3. #3
    Δεν πόναει!!! Το avatar του/της caesarsk
    Εγγραφή
    21/07/2005
    Μηνύματα
    1.181
    Part 2

    Την ώρα που καβαλούσα την μηχανή το μυαλό μου ήταν κολλήμενο να προσέχω μην τρέχω, βλέπει η γυναίκα μου πίσω. 'Εχω ήδη αναφέρει σε άλλα ταξιδιωτικά την σχέση της γυναίκας μου με την μηχανή μετά από εκείνη την γρήγορη βόλτα στο San Marino. Οδηγώ στα όρια της ακινησίας για να μπω Λουτράκι, και φτάνοντας στην πλατεία καταλαβαίνω πως είναι Απόκριες ακόμη και ένα καρναβάλι οργανώνεται και στο Λουτράκι. "Τρέμε Πάτρα", έλεγε ο εκφωνητής από τα ηχεία την ώρα που περνούσα και αγχώθηκα μήπως ξέρει τις εφηβικές μου ιστορίες στην Πάτρα με εκείνη την παντρεμένη. "Μπα", καθησύχασα τον εαυτό μου, "θα έλεγε τρέμε Λουτράκι αν ήξερε" και το μυαλό μου ταξίδεψε στην αγκαλία της Μαριάννας της Λουτρακιώτισσας από εκείνες τις μετεφηβικές ανησυχίες μου.

    Παρκάραμε στο λιμάνακι, και σκόπος ήταν να βρω το καλύτερο μέρος για καφέ για να ηρεμήσουν όλοι πως αυτή την φορά θα είναι μια κανονική βόλτα, όπως ακριβώς προτιμούν να βγαίνουν οι οικογένειες και τα αυτοκίνητα. Με λίγα λόγια δηλαδή, να έχει γκομένακια, να έχει θέα, να έχει καφέ φτιαγμένο με μεράκι από σπουδαγμένο μαιτρ στα Παρίσια με ένα χαρμάνι φτιαγμένο μόνο για το μαγαζί. Είδα από μακριά κάτι πολυθρονές στην παραλία και χωρίς να τους πω τίποτα, τους οδήγησα σιγά σιγά προς τα εκεί. Τα πιτσιρίκια φώναζαν "Θέλω παραλία", οι μαμάδες φώναζαν "Θέλω τον μπουφετζή", ο Σάββας φώναζε "Θελω γκομένακια" και εγώ κρατούσα το χέρι της κόρης μου και ήμουν χαμογελαστός. Τα βρήκαν όλα πάνω σε πολυθρόνες πουφ στην παραλία, κάτω από ένα σχεδόν καλοκαιρινό ήλιο καταμεσής του Φεβρουαρίου, με θέα απέναντι τα χιονισμένα Καλάβρυτα στο βάθος και εμένα ήδη να οργανώνω την επόμενη εξόρμηση.

    Ολοι, ακόμη και ο μικρός ρωτούσαν που θα πάμε μετά. Και εγώ χαμογελούσα αινιγματικά, γιατί ήξερα απλά τα βασικά. Τα μέρη που είναι δίπλα μας. Τα μέρη που όλοι όσοι καβαλάμε μοτοσυκλέτα έχουμε πάει άπειρες φορές, και όμως οι υπόλοιπο δεν έχουν ιδέα. Ξεκινάμε προς Περαχώρα και ακολουθούμενος από δύο αυτοκίνητα ενώ μπροστα μου έχω ένα Dacia το οποίο προφανώς ο πωλήτης του είπε οτι αν πάει πάνω από 40 χλμ/ωρα θα εκραγεί. Η κορή μου ανοίγει την ζελατίνα και μου λέει "Αυτόν τον έχει βάλει η μαμά να πήγαινει έτσι για να μην τρέχουμε. Να είσαι σίγουρος πως τώρα του μιλάει στο τηλέφωνο". Κούνησα συγκαταβατικά το κεφάλι και της ψέλλισα ένα πεθαμένο "Κουράγιο". Ημουν στα όρια τελετουργικής αυτοκτονίας μέχρι την ευθεία πριν την Περαχώρα όπου είχαν χώρο να περάσουν και τα δυο αυτοκίνητα.

    Μέσα σε αυτή την βραδυπορία βρήκα χρόνο να σκεφτώ τα παλιά. Η πρώτη μου βόλτα με μεγάλη μηχανή στα 20 μου εκεί πίσω στην δεκαετία των 90's ήταν στην Βουλιαγμένη Λουτρακίου. Όταν ο αδερφός μου πήρε το Bros την πρώτη βόλτα που τον πήγα ήταν στην Βουλιαγμένη Λουτρακίου. Ακόμη και όταν πήρε το Fazer για στρώσιμο εκεί πήγαμε μαζί. Η πρώτη βόλτα της κόρης μου και αυτή στην Λίμνη Βουλιαγμένη έτυχε και τελικά δεν είμαι τόσο σίγουρος ότι είναι τύχη. Πολλές συμπτώσεις για να είναι απλά τυχαίο. Μάλλον κάτι μας τραβάει εκεί. Σαν κατάθεση στο αρχαίο ιερό, στον Φάρο "Είμαι εδώ και ξεκινάω τις διαδρομές μου".

    Περιμετρικά την λίμνη, όσο περνάει η ώρα νιώθω την Ναυσικά όλο και πιο σίγουρη πάνω στην μηχανή. Οι κινήσεις της πίσω μου είναι έχουν ροή. Το κράτημα της πιο χαλαρό, αλλά με σιγουριά. Την νιώθω να περνάει καλά, να το νιώθει. Την βλέπω να χαμογέλαει μέσα από το κράνος της, και να ρουφάει κάθε στιγμή και κάθε μέτρο που περνάμε. Δεξιά προς το αρχαιολογικό χώρο και δυο στροφές πριν φτάσουμε στο τέλος του δρόμου φαίνεται ο Φάρος. Με σφίγγει, της αρέσει. Αριστέρα χαλάρα, και ευθεία για τον φάρο και ΟΧΙ ΡΕ ΠΟΥΣΤΗ ΜΟΥ, το μέρος είναι γεμάτο BMW. GS 1200 όπου κι αν κοιτάξεις, 1600 GT , 1200 RT, BMW μπουφάν, BMW μπότες, BMW κράνη, κάπου με την άκρη του ματιού μου είδα ένα BMW σώβρακο, και ωπ να και ένα BMW στριγνκ, ρε συ ωραίος κώλος είναι αυτός, ωπ καλό το ξανθό. Το BMW Riders Club είχε την ίδια ιδέα με μένα. Σταματάω και νιώθω το έδαφος να χάνεται κάτω από τα ποδιά μου...Γίνομαι BMWδάκιας. Χαιρετώ κάποιον δίπλα μου που καβαλάει μηχανή και με αγνοεί επιδεικτικά. κουνάω το κεφάλι σε κάποιον άλλο και γύριζει το κεφάλι από την άλλη. "Καλό δρόμο" λέω σε έναν τρίτο που ξεκινάει δίπλα μου, νομίζω ότι έφτυσε στον δρόμο και έφυγε. Ησύχασα, τελικά δεν είμαι σαν και αυτούς. Δεν έχω γίνει BMWδάκιας ακόμη, έχω ελπίδες για σωτήρια. Προσεχτικά βγάζω το κράνος χωρίς να κοιτάζω κανένα τους. Δεν είναι ώρα τώρα να πέσουμε σε κάνενα γνωστό και να γίνουμε ρεζίλι. Για μια υπόληψη ζούμε, και ευτυχώς φεύγει και ο τελευταίος την ώρα που εγώ κατεβαίνω από την μηχανή. Κοιταζόμαστε με την Ναυσικά και της λέω "Πρόσεχε μωρό μου. Ποτέ μην γίνεις έτσι", αυτό ήταν το μαθήμα μου για εκείνη την μέρα.

    ...συνεχίζεται

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	28190581_1756365687809765_256674216_n.jpg 
Προβολές:	420 
Μέγεθος:	55,8 KB 
ID:	393293

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	28176385_1756358637810470_215579776_n.jpg 
Προβολές:	423 
Μέγεθος:	59,6 KB 
ID:	393294

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	28236742_1756358597810474_1161400398_n.jpg 
Προβολές:	428 
Μέγεθος:	99,3 KB 
ID:	393295
    Ο μοναδικός στην Ελλάδα που έχει κάνει backflip με ΒΜW R1200GS, με μάρτυρες.

    ΠΟΝΕΣΕ ΟΜΩΣ ΜΕΤΑ ΠΟΛΥ!!!!

    -ΘΩΜΑ ΕΙΣΑΙ ΣΠΙΤΙ;
    -Ο ΘΩΜΑΣ ΣΠΙΤΙ ΕΙΝΑΙ...ΕΜΕΙΣ ΓΥΡΙΖΟΥΜΕ ΣΑΝ ΤΟΥΣ Μ@Λ@ΚΕΣ ΟΛΗ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ (ταδε εφη trooper)


    Μανο...το τσιπουρο σε περιμενει ρε φιλε σπιτι μου...


    ΤΗΝ ΜΑΛΑΚΙΑ ΠΟΛΛΟΙ ΑΓΑΠΗΣΑΝ. ΤΟΝ ΜΑΛΑΚΑ ΚΑΝΕΙΣ!!

  4. #4
    Δεν πόναει!!! Το avatar του/της caesarsk
    Εγγραφή
    21/07/2005
    Μηνύματα
    1.181
    Part 3

    Είχα μείνει άναυδος με το πόσο εντυπωσιασμένοι ήταν με το μέρος. "Ρε παιδιά, πλάκα μου κάνετε ότι δεν έχετε ξαναέρθει εδώ", τους έλεγα συνέχεια και μου το επιβεβαίωναν συνεχώς. Είχα πάρει απόφαση πως πρέπει να τους ξεκινήσω από τα βασίκα. Επόμενη εξόρμηση στην Ακρόπολη. Είμαι σίγουρος πως δεν ξέρουν πως στο κέντρο της Αθήνας υπάρχει αρχαίος ναός! Ανηφορίσαμε προς το Φάρο, και φέραμε την αναστάτωση στον χώρο. Εγώ θυμάμαι πως ο χώρος είναι ήσυχος. Ακούς τον άνεμο, και τα κύματα να σκάνε στα βράχια από κάτω. Τώρα άκουγες φωνές των παιδιών που έπαιζαν στα βράχια, φωνές μανάδων να μην πηγαίνουν κοντά στον γκρεμό, φωνές τους Σάββα, που μιλούσε στο τηλέφωνο. Τους άφησα και κατηφόρισα προς την παράγκα πάνω στο γκρεμό. Ακόμη και εκεί ακούγονταν και έτσι κατέβηκα μέχρι την μικρή παραλία χαμηλά. Ξάπλωσα πάνω σε ένα βράχο και απόλαυσα τον ήλιο. Κατέβηκαν τα πιτσιρικιά και παίξαμε στην άμμο. Βλέπω στην άκρη ένα τεράστιο κομμάτι αφρολέξ που έμοιαζε με βράχο. Φωνάζω κοντά μου τον μικρό και του λέω με σοβαρότητα "Ηρθε η ώρα να σου πω την αλήθεια γιέ μου. Ο Superman στην πραγματικότητα είμαι εγώ. Το πραγματικό μου όνομα είναι Kal El και εσένα δεν σε λένε Σοφιανό σε λένε Sol El. Δεν γεννήθηκες από την μαμά αλλά σε βρήκαμε ένα βράδυ σε ένα διαστήμοπλοιο που έπεσε στον κήπο μας. Ήξερα πως είσαι εξωγήινος σαν και μένα και πως είχες τις ίδιες δυνάμεις, αφού και εμένα έτσι με βρήκε ο παππούς και η γιαγιά, και έτσι σε πήρα για δικό μου. Τώρα ήρθε η ώρα να δείς τις δυνάμεις μου και να σου δείξω και τις δικές σου". Κατευθύνομαι προς το αφρολέξ και ενώ ζορίζομαι το σηκώνω ψηλά στον αέρα. Ο μικρός είχε μείνει με ανοιχτό το στόμα. "Κλείσε το στόμα σου", του λέω, " και έλα. Είναι σειρά σου τώρα". Το σκέφτηκε για μια στιγμή και πλησίασε. Έπιασε τον βράχο/αφρολέξ και με όση δύναμη είχε το σήκωσε ψηλά. "Είμαι ο γιος του Superman", ψέλλισε την ώρα που το πέταγε κάτω.

    Καβαλήσαμε και οδηγήσαμε προς τον δίαυλο, εκεί που ενώνεται η θάλασσα προς την λίμνη. Αράξαμε και τους άφησα να προχωρήσουν μόνοι τους ενώ εγώ έκατσα στο χώμα να χαρώ την θέα. Ο Σάββας βρήκε έναν ψαρά και του έπιασε κουβέντα. Αντάλλασαν απόψεις για πολύ ώρα και εμένα με έπιασε νευρικό γέλιο. Υπάρχει μια παροιμία "Δεν γαμείς που δεν γαμείς, δεν πας για κανένα ψάρεμα;". Δεν υπάρχει αρκετό σεξ στα παρασκήνια και αυτο βγαίνει προς τα έξω στον κόσμο, σκεφόμουν και γέλαγα. Κοίταγα την Νίκη, και καταλάβαινα το βλέμμα της στο κένο. Κρίμα νέο κορίτσι. Είχε έρθει η ώρα για το καλύτερο κομμάτι. Καβαλήσαμε και τους ειπά πως θα τους περιμένω στην είσοδο της Περαχώρας. Μέχρι εκεί δεν είχε καμμιά διαστάρωση. Ξεκινήσαμε και η Ναυσικά με ρωτάει "Μπαμπά, μπορω να σηκωθώ για λίγο όρθια;". Σηκωθηκε ενώ κρατιοταν από τους ώμους μου, και την άκουγα να φωνάζει μέσα από το κράνος από χαρά. Είχε έρθει η ώρα, τώρα ήμουν σίγουρος πως ήταν έτοιμη. Της είπα να κάτσει και να με κρατήσει, και άνοιξα το γκάζι. Ανηφορίζαμε χωρίς κανέναν μπροστά μας, χωρίς κανέναν πίσω μας σε ένα υπέροχο στροφιλίκι προς την Περαχώρα, με πολλά σημεία με καινούρια άσφαλτο. Η μηχανή χαιρόταν σε κάθε στροφή και η Ναυσικά ακολουθουσε χορευτικά κάθε μου κίνηση για αλλαγή κατεύθυνσης. Είχε την ροή μου και η ταχύτητα ανέβαινε και ενώ μοιρές κλίσης μεγάλωναν. Το πίσω λάστιχο έφτασε στα όρια του, το ένιωθα και η Ναυσικά χαιρόταν περισσότερο.

    Η είσοδος του χωριού ήταν μπροστά μας και σταματήσαμε στην άκρη περιμένοντας τους άλλους. Φτάνει ο Σάββας μετά από λίγο και από πίσω η Νίκη. Τους λέω πως θα περάσουμε το χωριό και θα τους περιμένω στην είσοδο στα Πίσια. Δεν έχει καμμιά διασταύρωση και η Ναυσικά σφίγγεται πανω μου. "Ολα καλά;", την ρωτάω και μου κάνει νόημα να ξεκινήσουμε. Ανοίγουμε ταχύτητα μετα το χωριό και επαναλαμβάνεται το ίδιο σκηνικό. Χαμογελάμε και οι δυο μέσα από τα κράνη. Όλη η οργάνωση, όλος ο σχεδιασμός, όλα τα πάντα ήταν για αυτα τα 10 λεπτά πραγματικής οδήγησης. Η προσπάθεια να φέρω πίσω όλες τις χαμένες στιγμές με φιλούς που βγήκαμε σε δρόμους. Να γεμίσω μέσα σε 20 χιλιόμετρα τα χιλιάδες χιλιόμετρα που είχαν περάσει. Να γεμίσω σε 10 λέπτα, εκατοντάδες χιλιόμετρα σε κάθε μήκος και πλάτος του πλανήτη με φίλους που έχω να δω χρόνια, ή φίλους που δεν θα ξαναδώ.
    Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων 28308313_1756358837810450_1130749593_n.jpg‎   28053987_1756365444476456_497424985_n.jpg‎   28175798_1756365244476476_1231311280_n.jpg‎   28191065_1756365261143141_1721545622_n.jpg‎   28191310_1756359077810426_754819255_n.jpg‎  

    28232820_1756365427809791_820284418_n.jpg‎   28233673_1756358847810449_918914619_n.jpg‎   28235893_1756367284476272_598941899_n.jpg‎   28176239_1756367314476269_1254315014_n.jpg‎   28190714_2130009893681349_2058140481_n.jpg‎  

    Ο μοναδικός στην Ελλάδα που έχει κάνει backflip με ΒΜW R1200GS, με μάρτυρες.

    ΠΟΝΕΣΕ ΟΜΩΣ ΜΕΤΑ ΠΟΛΥ!!!!

    -ΘΩΜΑ ΕΙΣΑΙ ΣΠΙΤΙ;
    -Ο ΘΩΜΑΣ ΣΠΙΤΙ ΕΙΝΑΙ...ΕΜΕΙΣ ΓΥΡΙΖΟΥΜΕ ΣΑΝ ΤΟΥΣ Μ@Λ@ΚΕΣ ΟΛΗ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ (ταδε εφη trooper)


    Μανο...το τσιπουρο σε περιμενει ρε φιλε σπιτι μου...


    ΤΗΝ ΜΑΛΑΚΙΑ ΠΟΛΛΟΙ ΑΓΑΠΗΣΑΝ. ΤΟΝ ΜΑΛΑΚΑ ΚΑΝΕΙΣ!!

  5. #5
    Δεν πόναει!!! Το avatar του/της caesarsk
    Εγγραφή
    21/07/2005
    Μηνύματα
    1.181
    Τρεις στροφές πριν τα Πίσια, να οι BMWδάκηδες ξανά μπροστά μου. Εφτυσα τον κόρφο μου να πάνε όλα καλά και είδα την Ναυσικά στον καθρέπτη μου να κάνει το ίδιο. Ευτυχώς η μικρή έμπαινε στο σωστό δρόμο. Χαιρετάω τον πρώτο, κουνάει το χέρι, ο δεύτερος κουνάει το κεφάλι, οι υπόλοιποι με έγραψαν στα BMW σλιπάκια τους με μολύβι για να σβήσει στο πλυσίμο. Σταματάω στην διασταύρωση και περιμένω τους άλλους πίσω. Φτάνει ο Σάββας. "Πήγαινα με 160-170 σε όλες τις στροφές", μου λέει. "Ρε συ δεν ξεπέρασα τα 110 πουθένα, θα έπρεπε να περάσεις από πάνω", του απαντώ. "Δεν ξέρω", μου λέει, "εγω με τόσα πήγαινα". "Δεν μου βγαίνει η αριθμητική ρε συ" του λέω και αφού έφτασε και η Νίκη μπήκα προς Πίσια και από εκεί δεξιά προς τον γνωστό σε όλους Πλάτανο τον Καπνιστή.

    ...συνεχίζεται

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	28309068_1756366987809635_1481663915_n.jpg 
Προβολές:	418 
Μέγεθος:	97,8 KB 
ID:	393306

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	28190714_2130009893681349_2058140481_n.jpg 
Προβολές:	409 
Μέγεθος:	32,0 KB 
ID:	393307

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	28308672_1756365644476436_162827076_n.jpg 
Προβολές:	416 
Μέγεθος:	95,6 KB 
ID:	393308

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	28313230_1756358544477146_359314565_n.jpg 
Προβολές:	418 
Μέγεθος:	89,9 KB 
ID:	393309

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	28313188_1756366194476381_1701463803_n.jpg 
Προβολές:	417 
Μέγεθος:	102,3 KB 
ID:	393310
    Ο μοναδικός στην Ελλάδα που έχει κάνει backflip με ΒΜW R1200GS, με μάρτυρες.

    ΠΟΝΕΣΕ ΟΜΩΣ ΜΕΤΑ ΠΟΛΥ!!!!

    -ΘΩΜΑ ΕΙΣΑΙ ΣΠΙΤΙ;
    -Ο ΘΩΜΑΣ ΣΠΙΤΙ ΕΙΝΑΙ...ΕΜΕΙΣ ΓΥΡΙΖΟΥΜΕ ΣΑΝ ΤΟΥΣ Μ@Λ@ΚΕΣ ΟΛΗ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ (ταδε εφη trooper)


    Μανο...το τσιπουρο σε περιμενει ρε φιλε σπιτι μου...


    ΤΗΝ ΜΑΛΑΚΙΑ ΠΟΛΛΟΙ ΑΓΑΠΗΣΑΝ. ΤΟΝ ΜΑΛΑΚΑ ΚΑΝΕΙΣ!!

  6. #6
    Δεν πόναει!!! Το avatar του/της caesarsk
    Εγγραφή
    21/07/2005
    Μηνύματα
    1.181
    Κάποτε στον Πλάτανο άναβε φωτιά όταν ανέβαινε κόσμος. Τώρα γινόταν ο κακός χαμός. Κόσμος περίμενε και έξω ακόμη και η αναμονή ήταν πάνω από μια ώρα. Ετσι ξανακαβαλήσαμε κινηθηκαμε προς Σχοίνο. Μπροστά μας ένα Opel Meriva το όποιο κινούταν με τον ρυθμο της χελώνας και ταυτοχρόνα πατούσε και φρένο σε κάθε στροφή. Εγώ να μην επιτρέπεται να περάσω για να με βλέπουν οι πίσω. "Μπαμπά πιάστηκε ο πισινός μου", μου λέει η Ναυσικά από πισω. "Αγάπη μου", της λέω, "πάμε τόσο σιγά που μπορείς να κατεβείς και να περπατάς δίπλα στην μηχανή". Αρχίσαμε τα αστεία με την ταχύτητα του μπροστινού αυτοκινήτου, και κάποια στιγμή με ρωτάει "Μeriva είναι Ισπανικό ή Λατινικό;". "Λατινικό", της απαντώ με σιγουριά. "Σημαίνει, του αργού η μάνα δεν έκλαψε ποτέ". Γελούσαμε πάνω στην μηχανή και οι από πίσω μας μας κοίταζαν παράξενα. Εντωμεταξύ τα μικρά μέσα στο αυτοκίνητο πίσω μας είχαν βαρεθεί τόσο που είχαν αρχίσει διαγωνισμό κλανιάς. Περάσαμε το Σχοίνο που δεν βρήκαμε τίποτα να μας αρέσει και καταλήξαμε στο Αλεποχώρι στην πρώτη ταβέρνα που βρήκαμε.

    Εντυπωσιακές μπριζόλες από Τυραννόχοιρο (αναφερόμενες στον κατάλογο ως Χοιρινή Γίγας). Από το φαγητό όμως η παρέα βάρυνε. Σκοπός μου ήταν να συνεχίσουμε προς Πόρτο Γερμενό, Βίλλια, Οινόη, Δερβενοχώρια, Φυλή και από εκεί Πάρνηθα. Αλλά κανείς δεν ήταν ικανός να ακολουθήσει. Αποφασίσαμε να ανηφορίσουμε προς Μέγαρα και από εκεί Αθήνα. Στην διαδρομή ήταν το τελευταίο κομμάτι που χάρηκα πραγματικά οδήγηση. Στα Μέγαρα περιμένοντας μου κατέβηκε η ιδέα για έναν τελευταίο καφέ στην Πάχη. Ένα προσκύνημα εκεί που οι περίσσοτερες παλιές εκδρομές ξεκινούσαν. Βγήκα από την Ανατολική πλευρά των Μεγαρών, προς Πέραμα και από εκεί από τον πισω ξεχασμένο δρόμο γύρω από το στρατόπεδο καταλήξαμε για απογευματινό καφέ στα Μέγαρα. Την ώρα που υπόλοιποι ντυμένοι αποκριάτικα ξεκινούσαν να πίνουν τα τελευταία ποτά της αποκριάς εμείς απολαμβάναμε τον καφέ πριν βρέθουμε σπίτια μας.
    Ο μοναδικός στην Ελλάδα που έχει κάνει backflip με ΒΜW R1200GS, με μάρτυρες.

    ΠΟΝΕΣΕ ΟΜΩΣ ΜΕΤΑ ΠΟΛΥ!!!!

    -ΘΩΜΑ ΕΙΣΑΙ ΣΠΙΤΙ;
    -Ο ΘΩΜΑΣ ΣΠΙΤΙ ΕΙΝΑΙ...ΕΜΕΙΣ ΓΥΡΙΖΟΥΜΕ ΣΑΝ ΤΟΥΣ Μ@Λ@ΚΕΣ ΟΛΗ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ (ταδε εφη trooper)


    Μανο...το τσιπουρο σε περιμενει ρε φιλε σπιτι μου...


    ΤΗΝ ΜΑΛΑΚΙΑ ΠΟΛΛΟΙ ΑΓΑΠΗΣΑΝ. ΤΟΝ ΜΑΛΑΚΑ ΚΑΝΕΙΣ!!

  7. #7
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    04/03/2012
    Μηνύματα
    1.852
    Ωραίος χειρισμός του διλήμματος "βόλτα με μηχανή ή βόλτα με οικογένεια".

    Εύχομαι η επόμενη να είναι μόνο με την κόρη.

  8. #8
    Ωραιος ρε σειρα..να χαιρεσαι την οικογενεια και το αλανι κορη σου..
    καλη φαση

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.994
    μπραβο ρε Σοφιανε...
    ωραια πραγματα...
    και κορη μαχιμη..

  10. #10
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.590
    Επειδής πολλά ακούμε τριγύρω, και μέλι μέλι αλλά τηγανίτα τίποτα, δις θρεντ ιζ γουορθλεςς γουιδάουτ πιξ οφ δε σοουκολντ μπριζόλες απο τυραννόχοιρο

    Επειδή τυγχάνει να ξέρει η πάπια, εκτός απο που'ναι η λίμνη, που φτιάχνουν όντως μπριζόλες ευσεβούς μεγέθους
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  11. #11
    Δεν πόναει!!! Το avatar του/της caesarsk
    Εγγραφή
    21/07/2005
    Μηνύματα
    1.181
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gavros Προβολή μηνύματος
    Επειδής πολλά ακούμε τριγύρω, και μέλι μέλι αλλά τηγανίτα τίποτα, δις θρεντ ιζ γουορθλεςς γουιδάουτ πιξ οφ δε σοουκολντ μπριζόλες απο τυραννόχοιρο

    Επειδή τυγχάνει να ξέρει η πάπια, εκτός απο που'ναι η λίμνη, που φτιάχνουν όντως μπριζόλες ευσεβούς μεγέθους
    Νομιζω οτι υπαρχει φωτο σε αλλο κινητο απο τον Τυραννοχοιρο...θα ενημερωσω την ομηγυρη
    Ο μοναδικός στην Ελλάδα που έχει κάνει backflip με ΒΜW R1200GS, με μάρτυρες.

    ΠΟΝΕΣΕ ΟΜΩΣ ΜΕΤΑ ΠΟΛΥ!!!!

    -ΘΩΜΑ ΕΙΣΑΙ ΣΠΙΤΙ;
    -Ο ΘΩΜΑΣ ΣΠΙΤΙ ΕΙΝΑΙ...ΕΜΕΙΣ ΓΥΡΙΖΟΥΜΕ ΣΑΝ ΤΟΥΣ Μ@Λ@ΚΕΣ ΟΛΗ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ (ταδε εφη trooper)


    Μανο...το τσιπουρο σε περιμενει ρε φιλε σπιτι μου...


    ΤΗΝ ΜΑΛΑΚΙΑ ΠΟΛΛΟΙ ΑΓΑΠΗΣΑΝ. ΤΟΝ ΜΑΛΑΚΑ ΚΑΝΕΙΣ!!

  12. #12
    Ανήσυχο πνεύμα.... Το avatar του/της latris mixanis
    Εγγραφή
    29/03/2005
    Μηνύματα
    4.051
    Μέχρι την επόμενη με την κόρη πιάσε μια

    ps Η άλλη πιο μεγάλη

    Τρελοκοτσιδού..!!!!

Παρόμοια θέματα

  1. Στα ιδια μερη θα ξαναβρεθουμε...
    από jimmis5 στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 213
    Τελευταίο μήνυμα: 28/05/2011, 19:42
  2. Εβίβα στα κορόϊδα... Η που και πότε καθορίζετε η τύχη της Ελλαδίτσας
    από idomeneas στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 46
    Τελευταίο μήνυμα: 14/10/2010, 18:00
  3. Στα αδερφια μου που ταξιδευουν...
    από Ταξιδευτής στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 16/01/2008, 15:50

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF