Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 23

Θέμα: Ηλεκτρολογικά σε ΙΤΑΛΙΚΟ ΤΟΥ 1984

  1. #1

    Ηλεκτρολογικά σε ΙΤΑΛΙΚΟ ΤΟΥ 1984

    Χαιρετώ την ομήγυρη !
    ΒΟΥΡ ΣΤΟ ΘΕΜΑ
    Το καλοκαίρι άλλαξα αυτόματο /ανορθωτή (καινούργιος) και με την ευκαιρία έβαλα και νέα μπαταρία.
    Μετά από μήνα ακινησίας ,,,,,,άδεια η μπαταρία της κυρίας ,λέω ΟΚ , γιατί υπέθεσα ότι ξέχασα τον διακόπτη στην θέση Packing οπότε φόρτιση και πάμε βόλτα.
    Το έκανα μια ,,,το έκανα δυο (την φόρτιση ντε) αλλά τζίφος, η μπαταρία αδειάζει μετα από στάση ημερών (φυσικά τσεκάρισα και τη μπαταρία εκτός κυκλώματος η οποία έδειξε ,,,δεν είμαι εγώ το πρόβλημα Mister).
    Μέτρησα την φόρτιση σε λειτουργία και έχω 13 – 14,5 volt(όχι σταθερά )
    Μέτρησα την κατανάλωση με ένα πολυμετρο και έχω ένδειξη 0,04Α με κλειστό διακόπτη και 0,1 Α με ανοικτό , ΟΠΟΤΕ ΘΕΤΩ ΤΑ ΕΞΕΙς ΥΠΑΡΞΙΑΚΑ ΕΡΩΤΗΜΑΤΑ

    Α)είναι φυσιολογικό αυτό ????

    Β) εάν αποσυνδέσω το καλώδιο που έρχεται από τα πηνία (κόκκινο) η κατανάλωση είναι 0,00 Α με κλειστό διακόπτη

    Γ )φοβάμαι απαντήσεις του στυλ << φτιάξε τα πηνία >> ,οπότε θα ήθελα πιο ευγενικές και εμπεριστατωμένες προτάσεις

    Υ.Γ

    Το μηχανάκι ΜΟΥ δεν θα το ειρωνευόσαστε , εκτός και κυκλοφορείται με LAVERDA JOTA η - DUCATI 900 SS – FANTIC CABALERO,BETA MX6 κλπ, οπότε έχετε μεγαλύτερα προβλήματα από εμένα
    βαρέθηκα να είμαι ΠΡΟΒΑΤΟ

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της buckley
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    5.109
    Δεν είμαι εγώ αυτός που θα ειρωνευτώ αν και θα μπορούσα ε.
    Τι μπαταρία έβαλες έχουν τεράστιες τελικά διαφορές μεταξύ τους ,"στάση ημερών" λες δεν δικαιολογείται με τίποτα.
    Στη βόλτα όλα εντάξει ? δεν είπες .Δοκίμασε την συμπεριφορά της μπαταρίας μετά από 15 ημέρες πχ με αυτήν συνδεδεμένη στο κύκλωμα και έπειτα χωρίς.
    Από δοκιμές πάντως σε διάφορους τύπους "συμβατικών" μπαταριών ανοιχτού και κλειστού τύπου ,ότι πληρώνεις παίρνεις με καλύτερες τις Μότομπατ.
    Μορίνι είπαμε ε ?

  3. #3
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.148
    ΚΑΙ Ιταλικό, ΚΑΙ 30αετίας; το περίεργο θα ήταν να μην είχε τέτοια θέματα

    Όταν ξυπνήσει ο παλιΟγερος από τα τσίπουρα του τριημέρου, θα σΕ πει.....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  4. #4
    Δεν είμαι εγώ αυτός που θα ειρωνευτώ αν και θα μπορούσα ε.
    φυσικά , εάν θεωρείς ότι ανήκεις στην κατηγορία των πολύ βασανισμένων
    Τι μπαταρία έβαλες έχουν τεράστιες τελικά διαφορές μεταξύ τους ,"στάση ημερών" λες δεν δικαιολογείται με τίποτα
    στην εβδομάδα χάνει ένα volt εκτός κυκλώματος ,και είναι YUASHA
    Στη βόλτα όλα εντάξει ? δεν είπες
    έχει ξεχωριστό κύκλωμα ανάφλεξης ,οπότε στην βόλτα όλα καλά ακόμη και φώτα είχε της πρώτες ήμερες τα βράδυα

    ΣΩΣΤΑΑΑ!
    βαρέθηκα να είμαι ΠΡΟΒΑΤΟ

  5. #5
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    40mA με κλειστο διακόπτη ειναι ΠΟΛΛΑ - πιανεις το 1Ah απώλεια το 24ωρο..
    (ακόμη και για Ιταλικο με μαγκνετομαρελι διαρροές..)

    Τα κοκκινα καλωδια σε τετοια μηχανακια παιζουν τον ρολο που παιζουν και σε εκρηκτικους μηχανισμους..

    Ασε την διαρροή ως εχει και εκμεταλευσου την βαζοντας φισα για να φορτίζεις το κινητό..
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της buckley
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    5.109
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από OldMan Προβολή μηνύματος
    40mA με κλειστο διακόπτη ειναι ΠΟΛΛΑ - πιανεις το 1Ah απώλεια το 24ωρο..
    (ακόμη και για Ιταλικο με μαγκνετομαρελι διαρροές..)

    Τα κοκκινα καλωδια σε τετοια μηχανακια παιζουν τον ρολο που παιζουν και σε εκρηκτικους μηχανισμους..

    Ασε την διαρροή ως εχει και εκμεταλευσου την βαζοντας φισα για να φορτίζεις το κινητό..
    Ρε μπαγάσα η τελευταία σου πρόταση έρχεται σε αντίφαση με την πρώτη ,καταλαβαίνω να του λες να μην επέμβει δραστικά μην ανοίξει άλλα χειρότερα αλλά μιας και το Μορίνι θα αποτελεί μηχανάκι απόδρασης (μια στο τόσο) και όχι δουλειάς θα πρέπει να βάλει μια καλή μπαταρία την οποία να αποσυνδέει προφανώς μετά από τη βόλτα.
    Motobatt για δίκυκλα και Bohai για όλα τα άλλα οι καλύτερες για μένα.

  7. #7
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.168
    Και το Pantah μου ξεφορτίζει σιγα σιγά αν δεν αποσυνδέσω την μπαταρία αλλά δεν το έκανα καν θέμα.
    Την αποσυνδέω όμως και όλα καλά μέχρι τώρα, αφού έγινε κι επισκευή στον ανορθωτή.

    Οι διαρροές είναι από τις επαφές κυρίως, αλλά και απο γειώσεις, Εκανα κάποιες μετρήσεις τότε που ψαχνόμουνα με τον ανορθωτή και έφριξα λίγο...
    Χανεται αρκετό ρεύμα στην διαδρομή σε αρκετά σημεία, αλλά το μόνο που θα κάνω είναι να καθαρίσω επαφές προς το παρόν.
    Αυτό να κάνεις κι εσύ στο Morini αρχικά και βλέπεις.

    Α επίσης μια που βλέπω ωραία παρέα εδω να πω οτι και το BMW αποφάσισε να σταματήσει να φορτίζει μετά απο 42 χρόνια, κι αυτα χαλάνε λοιπόν κάποτε.
    Στο BMW όμως δεν χάνεται ρεύμα στον δρόμο.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  8. #8
    λίγο ακόμη θέλει
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20180130_193421 (1).jpg 
Προβολές:	379 
Μέγεθος:	98,4 KB 
ID:	393312

    ελπίζω να μην εκραγεί
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20180204_173129.jpg 
Προβολές:	380 
Μέγεθος:	106,8 KB 
ID:	393313
    βαρέθηκα να είμαι ΠΡΟΒΑΤΟ

  9. #9
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Ιιιιιιιι.......!!!!!!

    Κλεισε το καπακι αμεσωςςςςςςςςςςςςςςςςς...!!
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  10. #10
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από buckley Προβολή μηνύματος
    θα πρέπει να βάλει μια καλή μπαταρία την οποία να αποσυνδέει προφανώς μετά από τη βόλτα.
    Θα το προτεινα αλλα φοβαμαι μη γινει καμια ζημια στα προηγμενης γενιας BUS CAN ηλεκτρονικα συστηματα διαχειρισης του..
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  11. #11
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από OldMan Προβολή μηνύματος
    Ιιιιιιιι.......!!!!!!

    Κλεισε το καπακι αμεσωςςςςςςςςςςςςςςςςς...!!
    σε καταλαβαίνω θαμπώθηκες από την ομορφιά της απλότητας
    βαρέθηκα να είμαι ΠΡΟΒΑΤΟ

  12. #12
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Μαλλον απο την κατασταση του κατω πηνιου...

    Παντως, καλη η πλακα (εν μερει γιατι γινεται απο ομοιως ταλαιπωρημενους ανθρωπους..) αλλα επιμενω οτι τα 40mA διαρροή ειναι πολλά..!!
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  13. #13
    Προς το παρόν θα ακολουθήσω την συμβουλή με την αφαίρεση της μπαταρίας από το κύκλωμα (ότι λείπει δεν χαλά ) .
    Επειδή η κίνηση που έκανα αλλάζοντας τον ανορθωτή δεν έπιασε τόπο λέω να κάτσω στα αυγά μου ήσυχα - ήσυχα έως έρθει η θεία (επιφοίτηση ).
    για να καταλάβετε τα ηλεκτρικά σας βάζω ένα κομματάκι από το motomorini club (Nederland)


    HOW TO REWIND THE ALTERNATOR
    To rewind the 12 Volt, 100 Watt alternator look at this schematic diagram for number and direction of inner and outer windings. Wire used is 0.8mm pu-insulated copperwire. The diagram is drawn by Lars Bendsen from Denmark.

    Note 1: later models with an electric starter have a "heavier" alternator (180 Watt?);
    Note 2: to rewind the seperate ignition coil follow this link to a sub-page. (The ignition coil is the yellow one shown on the photo's on this page).
    Note 3: the offroad models Kanguro and Camel have a different alternator of both 12V (directly to headlight) and 6V (rest of the bike). The conversion of the 6V alternator of the Camel/Kanguro models can be done as described by Werner Wilhelmi in this article.

    The 6V/12V combined alternator
    as on the Camel and Kanguro ...
    ... and a 12V alternator of later models. On earlier alternators there is no seperate earthwire (white). This particular alternator could well be from an Excalibur 350/501, as the red pick-up wire is missing (Kokusan ignition!)

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	statore01.jpg 
Προβολές:	289 
Μέγεθος:	26,2 KB 
ID:	393341 Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	statore00.jpg 
Προβολές:	287 
Μέγεθος:	24,3 KB 
ID:	393345

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	WP_20161205_17_42_34_Pro.jpg 
Προβολές:	289 
Μέγεθος:	84,8 KB 
ID:	393344

    πιστεύω ότι η λύση είναι νεα περιέλιξη στο 12volt Σύστημα ,αλλά η μέχρι τώρα εμπειρία μου ,με τεχνικούς του θέματος , που βλέπουν ποιο μηχανάκι είναι και με φρενάρει
    και νεα περιέλιξη δεν υπάρχει στο εμπόριο ,,,οπότε <<μικρέ κάτσε ήσυχα >>
    Αν μπορούσα να αφαιρέσω είκοσι χρόνια και είχα τα παλιά μυαλά ,,,,,, ειλικρινά μπορεί να 'κανα νεα περιέλιξη μόνος μου
    βαρέθηκα να είμαι ΠΡΟΒΑΤΟ

  14. #14
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Τσεκαρε το πηνιο του κοκκινου καλωδιου, οσο το δυνατον πιο κοντα στις ακρες του..

    Μετρα αντισταση στις ακρες και μετα μετρα αντισταση μεταξυ καθε ακρης ξεχωριστα και γειωσης του στατορα..
    (εχω την εντυπωση οτι καπου εκει υπαρχει η διαρροή..)

    Εναλλακτικα, μετρα αντιστασεις κοκκινου και κιτρινου πηνιου χωριστα και μετα μετρα την ισοδυναμη σε σειρα (κιτρινο - κοκκινο καλωδια..)
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  15. #15
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.168
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nikosk2 Προβολή μηνύματος
    Προς το παρόν θα ακολουθήσω την συμβουλή με την αφαίρεση της μπαταρίας από το κύκλωμα (ότι λείπει δεν χαλά ) .
    Επειδή η κίνηση που έκανα αλλάζοντας τον ανορθωτή δεν έπιασε τόπο λέω να κάτσω στα αυγά μου ήσυχα - ήσυχα έως έρθει η θεία (επιφοίτηση ).
    για να καταλάβετε τα ηλεκτρικά σας βάζω ένα κομματάκι από το motomorini club (Nederland)

    Ο Oldman ειναι ειδικός σε αυτα τα πράγματα οπότε κανε οτι σου είπε.

    Εγώ ήθελα να ρωτήσω μόνο αν ο ανορθωτής που φαίνεται είναι ο καινούριος!
    Τον ίδιο εχει και το Pantah και φυσικά παρέδωσε πνεύμα στη 2η βόλτα που έκανα οταν το πήρα κι επισκευάστηκε.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Δυναμομετρηση 1098 απεναντι σε 999 του '05
    από Ταξιδευτής στο forum Ducati
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο μήνυμα: 23/08/2007, 01:01
  2. Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο μήνυμα: 08/12/2006, 14:18
  3. ανεβασμα στροφων σε F650 του 96
    από kseni στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 47
    Τελευταίο μήνυμα: 24/11/2006, 11:09
  4. klm service σε R1 του ΄99
    από athandim στο forum Υamaha R6 & R1
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 29/08/2006, 23:59

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF