Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 18

Θέμα: Μηχανή για Νέο Οδηγό

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    20/02/2018
    Μηνύματα
    3

    Post Μηχανή για Νέο Οδηγό

    Κύριοι καλησπέρα σας.

    Θα ήθελα να ακούσω τις απόψεις σας για την αγορά μηχανής για νέο οδηγό, μέχρι τα 600cc. Η μηχανή θα εξυπηρετεί καθημερινές ανάγκες για την εργασία μου, περί τα 50χλμ την ημέρα πήγαινε έλα, και απο εκεί και πέρα τις μικρές αποδράσεις απο την Αθήνα.
    Απο εμπειρία δεν υπάρχει με μεγάλη μηχανή άνω των 125cc, που είχα οδηγήσει στο παρελθόν για μικρό χρονικό διάστημα, αλλά υπάρχει 2ετής εμπειρία με χρήση παπιού μέσα στην πόλη της Πάτρας.

    Οι προτιμήσεις μου κλίνουν σε κάτι πιο street ενώ έχω εστιάσει στο Fazer 600cc απο άποψη ομορφιάς αλλά και ως μια μηχανής που θα μπορούσε να καλύψει τις παραπάνω ανάγκες, και για τα σχετικά "αρκετά" χιλιόμετρα για την εργασία αλλά και τις ανάγκες για μια εθνική οδό και μια εκδρομή.

    ΥΓ1 : Μην βαράτε τον ΝΕΟ!
    ΥΓ2 : Budget περί τα 2500€

    Ευχαριστώ για τις προτάσεις εκ των προτέρων.

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.278
    Θα μπορούσες να αρχίσεις με κάτι καλό και φθηνό να πάρεις τον αέρα και να βγάλεις το καλοκαιράκι με άνεση ή τον απόγονο https://www.car.gr/10842371-bmw-f-650-gs

    Εναλλακτικά freewind 650 https://www.car.gr/11542511-suzuki-xf-650-freewind

    Με λίγα λόγια ελαφριά, ευκολοδήγητα και απλά μηχανάκια, αξιόπιστα και φθηνά σε κτήση.

    Θα έβαζα και το XT μέσα αλλά θέλεις streeteroteri φάση.

    To fazer καλό all around μηχανάκι, για τι μοντέλο μιλάμε; Μετά 2006;
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της rainmike
    Εγγραφή
    31/05/2015
    Μηνύματα
    1.252
    Απο τα 2 ψηφίζω το gs έχει και abs που μπορεί να φανεί χρήσιμο.Υπάρχει και η λύση του vstrom αλλά ίσως είναι υπερβολή για πρώτη μηχανή.Ειναι βλέπεις σκοτώστρα το άτιμο

  4. #4
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    26/11/2012
    Μηνύματα
    1.458
    gsxr 1000 και survival of the fittest

  5. #5
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    20/02/2018
    Μηνύματα
    3
    Καλησπέρα σας και ευχαριστώ για τις απαντήσεις - προτάσεις.

    Απο τα τα μηχανάκια που προτείνει ο Panos76, freewind 650 και το BMW, δεν μου αρέσουν, και είναι και μηχανές τύπου Vstrom - Varadero, που δεν με συγκινούν. Η αλήθεια είναι πως ήθελα κάτι σε πιο street, αλλά όλοι οι φίλοι - μηχανόβιοι, με απέτρεψαν ως νέο οδηγό και γιαυτό το λόγο προτιμώ το Fazer. Σε πρώτη φάση κοίταζα για του '06 με ABS. Πάει κάπου στα 2000-2500. Τώρα παίζουν και τα πιο παλιά Fazer, πριν το 2006, που απο ότι κατάλαβα είναι και με καρμπυρατερ (αν δεν κάνω λάθος) και πάνε περίπου στο 1500 με 2000.

    Είναι all around μηχανάκι, με άνετη θέση, απο ότι είδα και διάβασα στα διάφορα reviews.

    ΥΓ. Μια αγγελία που έχω δει :

    https://www.car.gr/12276255-yamaha-fz6-fazer-abs
    Τελευταία τροποποίηση από logicthanos; 20/02/2018 στις 13:35.

  6. #6
    Ο καφετζης Το avatar του/της teogtp
    Εγγραφή
    27/07/2011
    Μηνύματα
    5.395
    Καλώς ήρθες.
    Δες και το kawasaki er 650.
    Έχω την εντύπωση ότι θα σε βολεψει περισσότερο.
    Gagourus agamitus Parthenopipitsus!

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.994
    bandit 650
    cbf 600

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.030
    Eφόσον θα κάνεις κάθε μέρα 50km εντος πόλης πρέπει να κοιτάξεις σε δικύλινδρο ή μονοκύλινδρο.Το Fazer είναι ασύμφορο για αυτη τη χρηση,κρίνοντας απο το μπάτζετ σου που δείχνει οτι δεν εισαι και πολύ άνετος.Επίσης τα τετρακύλινδρα εχουν θερμοκρασίες και βράζεις το καλοκαίρι.15 χρόνια πριν θα κάναμε άλλη συζήτηση,σήμερα τα πράγματα έχουν αλλάξει.

    Επιλογές αρκετές,όσο πιο καινούργιο τόσο το καλύτερο.
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  9. #9
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.107
    Μονοκύλινδρο/δικύλινδρο ~600-700cc. Μεγειές!
    Life begins at 45°.

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MAIK72
    Εγγραφή
    01/05/2013
    Μηνύματα
    1.431
    Για 600 και 50χλμ την μέρα θα μάζευα κανά 1000ικο άκομα να πάρω μηχανή 5ετίας το πολύ ,με ταβάνι τα 4 χiλ.Αλλιώς 400cc

  11. #11
    VR 46 Το avatar του/της Akalestos
    Εγγραφή
    23/01/2018
    Μηνύματα
    450
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από billy84 Προβολή μηνύματος
    Eφόσον θα κάνεις κάθε μέρα 50km εντος πόλης πρέπει να κοιτάξεις σε δικύλινδρο ή μονοκύλινδρο.Το Fazer είναι ασύμφορο για αυτη τη χρηση,κρίνοντας απο το μπάτζετ σου που δείχνει οτι δεν εισαι και πολύ άνετος.Επίσης τα τετρακύλινδρα εχουν θερμοκρασίες και βράζεις το καλοκαίρι.15 χρόνια πριν θα κάναμε άλλη συζήτηση,σήμερα τα πράγματα έχουν αλλάξει.

    Επιλογές αρκετές,όσο πιο καινούργιο τόσο το καλύτερο.
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Μονοκύλινδρο/δικύλινδρο ~600-700cc. Μεγειές!
    Ακριβως ο,τι ειπαν τα παιδια! Ασε τα 4κ για καθημερινη οδηγηση στη πολη πολλα μειον π.χ καταναλωση,ζεστη,μικρη ροπη σε σχεση με ενα 1κ η 2κ στα χαμηλα κτλ
    Συμφωνω με την προταση για er 650 που ειπωθηκε. Υπαρχουν ομως κι αλλα 1κ η 2κ σε αυτα τα λεφτα ψαξτο!

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Stavrakos
    Εγγραφή
    15/05/2016
    Μηνύματα
    104
    Εγώ από 250 σκούτερ πήρα 600 fazer... Ειναι δυνατή μηχανή για έναν οδηγό που δεν έχει μεγάλη εμπειρία σε τέτοιου κυβισμού αλλά όλα στο μυαλό είναι αν το πηγαίνεις μέχρι εκεί που νιώθεις ασφάλεια παρτο και σιγά σιγά θα μάθεις.. Πιστεύω πως είναι πολύ καλό σχολείο το fazer αν και λίγο ιδιοτροπο λόγω του ότι είναι ''ψοφιο'' στα χαμηλά και ξυπνάει μετά τις 6-7 χιλιάδες στροφές... Αν έχεις οποιαδήποτε απορία πάνω σε αυτήν την μηχανή στείλε μου pm

  13. #13

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της rainmike
    Εγγραφή
    31/05/2015
    Μηνύματα
    1.252
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Το μηχανάκι είναι σε άριστη κατάσταση όπως φαίνεται στις Φωτογραφίες!Είναι το μοντέλο με το γνωστό αξιόπιστο κινητήρα του V-STROM650,Μήπως είναι υπερβολικό για πρώτη μηχανή?

  15. #15
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    20/02/2018
    Μηνύματα
    3
    Παιδιά καλημέρα! Και πάλι σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις και το χρόνο σας.

    kawasaki er 650 : Ωραία μηχανή. Πιο naked από ότι νομίζω θέλω. Κατά τα άλλα απο ότι είδα σε κάποια reviews και video φαίνεται άξιο μηχάνημα, με κάποιες ιδιαιτερότητες, πχ λιγότερα λάδια λόγω διάταξης μηχανής κτλ.
    bandit 650 : Δεν μου αρέσει μαν μηχανή. Ανεβαίνει στο budget από ότι είδα.
    cbf 600 : Ωραία μηχανή.V-stromίζει που λέω και εγώ. Μου μοιάζει βέβαια μεγάλη, λόγω ύψους και όγκου.
    MAIK72 για τί 400αρι μιλάς?
    Akalestos για δώσε τις προτάσεις σου. Είναι ανοιχτός σε όλα.
    Stavrakos αφού είσαι και κάτοχος, Ναι όλο και κάποιο PM θα ανταλλάξουμε!
    PTC και rainmike ναι είναι ωραίο μηχανάκι. Λίγο παραπάνω naked από ότι ήθελα να σου πώ την αλήθεια. Υπερβολική rainmike γιατί? Σαν κυβισμό ή σαν όγκος. Έχω την εντύπωση πως είναι σχεδόν αν οχι ακριβώς ίδια κατηγορία με το Fazer.

    Και πάλι ευχαριστώ παίδες!!

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Hornet για νέο οδηγό
    από dimik στο forum Honda CB series
    Απαντήσεις: 37
    Τελευταίο μήνυμα: 02/03/2012, 14:12
  2. 750ΑΡΑ ΓΙΑ ΝΕΟ ΟΔΗΓΟ?
    από GiannisZ750 στο forum Kawasaki Z series
    Απαντήσεις: 56
    Τελευταίο μήνυμα: 04/10/2010, 21:45
  3. Hornet 600 '03-'04 (μεταχ.) για νέο οδηγό??
    από panos_SF στο forum Honda CB series
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 06/07/2009, 21:01
  4. Παιδιά, ριξτε καμία ιδέα για μοντέλο για νέο οδηγό - και πρόταση
    από elias_21 στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 14/06/2007, 23:18
  5. vfr 400 για νεο οδηγο?
    από koufaloni στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 09/01/2005, 05:15

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF