Σελίδα 4 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 53 από 53

Θέμα: ΑΡΝΗΤΙΚΗ ΑΝΟΡΘΩΣΗ

  1. #46
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.148
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sniper Προβολή μηνύματος
    Τάφος; Εγώ νόμιζα ότι τον πετάξαμε σε αρδευτικό κανάλι.
    Τον πετάξατε;;;

    Δεν έπεσε μόνος του μέσα;

    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  2. #47
    Απομονω-μέλος
    Εγγραφή
    10/03/2005
    Μηνύματα
    192
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    Εγώ ξέρω, ΓΕΝΙΚΑ, ότι αν θέλει κάποιος να βοηθήσει, βοηθάει. Έστω κάνει το πειραγματάκι του στην αρχή, αλλά μετά βοηθάει.

    Και η βοήθεια είναι με όρους κατανοητούς από όλους, με αναφορές και παραδείγματα που ο καθένας μπορεί να καταλάβει, με απλή γλώσσα μεν, πλήρη ανάλυση δε.

    Σου λέει, είναι έτσι και έτσι, και κάνει αυτό και αυτό, επειδή έτσι επιτυγχάνεται το τάδε, και έτσι δουλεύει. Εσύ κάνε την τάδε διαδικασία να το δεις. Με απλά ελληνικά όλα.

    Όταν βλέπεις άτομα, που πάνε να εξηγήσουν κάτι, και λένε δύσκολους όρους που δεν ξέρει κανείς πλην ειδικών, δύσκολες λέξεις πιο δύσκολες από το ίδιο το ερώτημα του ανθρώπου που ρώτησε, ένα πράγμα συμβαίνει: ΔΕΝ θέλει να βοηθήσει. ΘΕΛΕΙ να κάνει φιγούρα σε όσους περνάει αυτό το στυλ. Δείτε τον παλαβό τον Ζουράρι, δεν λέει ΤΙΠΟΤΑ ουσιαστικό, αλλά το λέει με τέτοια λόγια, που άλλοι να ντραπούν να πουν ότι δεν κατάλαβαν τίποτα, άλλοι θαμπωθούν ''ωωωω τι είπε''. Και τελικά περνάει στους πολλούς για ''σοφός'' ενώ είναι ένας βλάκας και μισός που δεν είναι εις θέση να μοιράσει δυο γαιδάρων άχυρα.

    Ο πραγματικά σοφός που θέλει να βοηθήσει, λέει το σωστό, αυτό που πρέπει, αυτό που σε βοηθάει να ξεκολλήσεις από το μπλέξιμό σου, και σε βοηθάει. Έτσι απλά.
    Κάποιες φορές ισχύει αυτό που λες, αλλά γενικά είμαι εντελώς διαφορετικής άποψης.
    Δεν απαντώ σε εσένα προσωπικά, αλλά με αφορμή αυτό που είπες, να εξηγούμαστε .

    Αυτό που αν ο ελληνάρας απαιτήσει από τον Αινστάιν να του εξηγήσει με απλά-κατανοητά λόγια τη θεωρία της σχετικότητας για να την κατανοήσει σε βάθος (όπως νομίζει ότι μπορεί) και όταν εξακολουθεί φυσικά να μην καταλαβαίνει, φταίει ο Αινστάιν, δεν μπόρεσα ποτέ να το ξεπεράσω.

    -ΔΕΝ είναι όλα απλά σε αυτή τη ζωή και ΔΕΝ εξηγούνται όλα με μπακάλικους όρους όπως θα ήθελαν κάποιοι.
    -ΔΕΝ λύνονται πολυσύνθετα τεχνικά θέματα με περιγραφές του τύπου : " άνοιξε το μαύρο καπάκι και θα δεις ένα μικρό καβλιτσέκι σαν πόδι από playmobil, γύρνα το μισή σβούρα με το μικρό σου δαχτυλάκι, όπως σκαλίζεις το αυτί σου ντε, και θα συγχρονίσουν οι βαλβίδες με μιας ΣΕ λέω ''
    -ΔΕΝ χρωστάει κάτι ο κάθε oldman να προσπαθεί να αποδείξει κάθε φορά ότι δεν είναι ελέφαντας, επειδή εσύ βρίσκεσαι σε τρικυμία εν κρανίω (κλεμένο από αυτόν) σε κάποιο θέμα.
    -Όλοι έχουμε άγνοια σε πολλά και καλώς ρωτάμε για να μαθαίνουμε, αλλά μην τα ισοπεδώνουμε όλα επειδή δεν πήραμε την απάντηση που φανταζόμασταν ε ?

    Με κάθε σεβασμό σε όποιον τυχόν ενοχλήθηκε.
    Άμα σου μέλλει να πνιγείς, ποτέ σου δεν πεθαίνεις... (by Amrk)

  3. #48
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.741
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από wthanasis Προβολή μηνύματος
    Κάποιες φορές ισχύει αυτό που λες, αλλά γενικά είμαι εντελώς διαφορετικής άποψης.

    Αυτό που αν ο ελληνάρας απαιτήσει από τον Αινστάιν να του εξηγήσει με απλά-κατανοητά λόγια τη θεωρία της σχετικότητας για να την κατανοήσει σε βάθος (όπως νομίζει ότι μπορεί) και όταν εξακολουθεί φυσικά να μην καταλαβαίνει, φταίει ο Αινστάιν, δεν μπόρεσα ποτέ να το ξεπεράσω.

    -ΔΕΝ είναι όλα απλά σε αυτή τη ζωή και ΔΕΝ εξηγούνται όλα με μπακάλικους όρους όπως θα ήθελαν κάποιοι.
    -ΔΕΝ λύνονται πολυσύνθετα τεχνικά θέματα με περιγραφές του τύπου : " άνοιξε το μαύρο καπάκι και θα δεις ένα μικρό καβλιτσέκι σαν πόδι από playmobil, γύρνα το μισή σβούρα με το μικρό σου δαχτυλάκι, όπως σκαλίζεις το αυτί σου ντε, και θα συγχρονίσουν οι βαλβίδες με μιας ΣΕ λέω ''
    -ΔΕΝ χρωστάει κάτι ο κάθε oldman να προσπαθεί να αποδείξει κάθε φορά ότι δεν είναι ελέφαντας, επειδή εσύ βρίσκεσαι σε τρικυμία εν κρανίω (κλεμένο από αυτόν) σε κάποιο θέμα.
    -Όλοι έχουμε άγνοια σε πολλά και καλώς ρωτάμε για να μαθαίνουμε, αλλά μην τα ισοπεδώνουμε όλα επειδή δεν πήραμε την απάντηση που φανταζόμασταν ε ?

    Με κάθε σεβασμό σε όποιον τυχόν ενοχλήθηκε.
    Περίπτωση σαν όλα αυτά που περιγράφεις, ήταν εδώ ο άνθρωπος και το ερώτημά του, περίπτωση ''αινστάιν που δεν φταίει, ο ελληναράς που δεν καταλαβαίνει φταίει'' ήταν η απάντηση που του δόθηκε;
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  4. #49
    Απομονω-μέλος
    Εγγραφή
    10/03/2005
    Μηνύματα
    192
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    Περίπτωση σαν όλα αυτά που περιγράφεις, ήταν εδώ ο άνθρωπος και το ερώτημά του, περίπτωση ''αινστάιν που δεν φταίει, ο ελληναράς που δεν καταλαβαίνει φταίει'' ήταν η απάντηση που του δόθηκε;
    Όχι απόλυτα.
    Ήταν όπως κατάλαβες υπερβολικό το παράδειγμα μου για να γίνω πιο κατανοητός και λίγο πιο χιουμοριστικός (προσπάθησα έστω )

    Πάντως ναί, πιστεύω πως με μια άστοχη περιγραφή, με δικές του απλουστεύσεις και έτοιμος να αρπαχτεί, είχε κάποια κριτήρια.
    Γνώμη μου και μπορεί φυσικά να είναι λάθος.
    Άμα σου μέλλει να πνιγείς, ποτέ σου δεν πεθαίνεις... (by Amrk)

  5. #50
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Τηλεγόνε τι προσέφερες στη συζήτηση εσύ?

    Για γύρνα λίγο στην πρώτη σελίδα σε παρακαλώ και πες μου!

    Γιατί εγώ είδα έναν oldman να δίνει μια εύστοχη απάντηση για την αιτία του προβλήματος και τον λεξιπλάστη stefstath, να του καταλογίζει το χιούμορ που έκανε κάποιος άλλος για τους αυθαίρετους όρους και τις υπεραπλουστεύσεις που χρησιμοποίησε στον τίτλο. Αν δεν είχε λύσει το ζωνάρι για καυγά θα είχε και τις διευκρινήσεις του περί reverse breakdown αλλά προτίμησε τις βαρύγδουπες αναφορές σε πτυχία σε ένα θρεντ με τίτλο "αρνητική ανόρθωση".
    Sent from me using a computer.

  6. #51
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.786
    και ναι σήμερα είναι Παρασκευή
    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  7. #52
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vaska Προβολή μηνύματος
    και ναι σήμερα είναι Παρασκευή
    Με run-time-out error η φουτανα ...
    (ευτυχως..)
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  8. #53
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Όταν ο ανορθωτής δεν ανορθώνει, η ανόρθωση είναι αρνητική, αφού έχει "δεν" μπροστά.

    There.

    αυτά θα είδε ο άνθρωπος και σου λέει έτσι γίνεται πλέον...
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	συριζιστάν.jpg 
Προβολές:	80 
Μέγεθος:	60,1 KB 
ID:	393394
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

Σελίδα 4 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο μήνυμα: 23/05/2013, 18:47

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF