Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 53

Θέμα: ΑΡΝΗΤΙΚΗ ΑΝΟΡΘΩΣΗ

  1. #1
    Νέο μέλος Το avatar του/της stefstath
    Εγγραφή
    18/11/2015
    Μηνύματα
    41

    ΑΡΝΗΤΙΚΗ ΑΝΟΡΘΩΣΗ

    Γειά σας παιδιά. Ήθελα να ρωτήσω κάτι αν ξέρει κάποιος. Έχω το σκούτερ kymco x-cting 250i. Επειδή τα κρύα πρωινά μου άναβε κόκκινο λαμπάκι μπαταρίας κι όταν έπαιρνε μπροστά μετά από 5 δυτερόπλεπτα έσβηνε, άλλαξα πέρυσι ανορθωτή. (έβαλα ιμιτασιόν). Πριν 3 μέρες αλλάζω και μπαταρία YUASA. Όταν την έβαλε πάνω ο μπαταριάς την μέτρησε με ένα μηχάνημα και παρατήρησε κάτι περίεργο. Όταν γκάζωνα με ανοικτά φώτα, τα βολτ αντί να αυξάνουν, λιγόστευαν. Μου λέει ότι κάτι έχει συνδεθεί ανάποδα και να το πάω σε ηλεκρολόγο. Πάει κάπου το μυαλό σας;

  2. #2
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stefstath Προβολή μηνύματος
    Πάει κάπου το μυαλό σας;
    Πάει καπου αλλα το reverse breakdown voltage των διόδων ανορθωσης κραδαίνει απειλητικα ενα ρόπαλο πανω απο τα κεφαλια μας...

    Υ.Γ.
    Για την ιστορία και μονο..

    Αυτό το "αρνητική" ανόρθωση πως ακριβως προεκυψε..??
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  3. #3
    Νέο μέλος Το avatar του/της stefstath
    Εγγραφή
    18/11/2015
    Μηνύματα
    41
    το αρνητική ανόρθωση είναι σχήμα λόγου. Δηλαδή ο ανορθωτής που η δουλειά του είναι να ανεβάζει ρεύμα, σε εμένα όταν γκαζώνω κατεβάζει ρεύμα. Από έμφαση το έγραψα, το ξέρω ότι δεν υπάρχει τέτοια κυριολεξία αφού είναι αντίφαση.
    Τι είναι το " reverse breakdown voltage των διόδων ανόρθωσης" που γράφεις;

  4. #4
    Απομονω-μέλος
    Εγγραφή
    10/03/2005
    Μηνύματα
    192
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stefstath Προβολή μηνύματος
    Δηλαδή ο ανορθωτής που η δουλειά του είναι να ανεβάζει ρεύμα, σε εμένα όταν γκαζώνω κατεβάζει ρεύμα. ;
    Εσύ ή είχες κάνει κοπάνα από το μάθημα της ''ανορθωτολογίας'' , ή από το μάθημα της έκφρασης-έκθεσης.

    Πες στον κ.Oldman τι από τα δύο για να μην καθυστερούν τα αποτελέσματα.
    Άμα σου μέλλει να πνιγείς, ποτέ σου δεν πεθαίνεις... (by Amrk)

  5. #5
    Νέο μέλος Το avatar του/της stefstath
    Εγγραφή
    18/11/2015
    Μηνύματα
    41
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από wthanasis Προβολή μηνύματος
    Εσύ ή είχες κάνει κοπάνα από το μάθημα της ''ανορθωτολογίας'' , ή από το μάθημα της έκφρασης-έκθεσης.

    Πες στον κ.Oldman τι από τα δύο για να μην καθυστερούν τα αποτελέσματα.
    ααααααα .....και εγώ σε πήρα στα σοβαρά. Απευθύνομαι μόνο σε ισορροπημένους ομιλητές.

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.749
    Σου απάντησα ...δίπλα.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  7. #7
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Και που ειναι αυτό το "διπλα" ρε μαγκες..??

    Να μαθουμε κι εμεις τπτ περι "ανεβασματος" και "κατεβάσματος" ρευματος...
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  8. #8
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stefstath Προβολή μηνύματος
    Τι είναι το " reverse breakdown voltage των διόδων ανόρθωσης" που γράφεις;
    Ετοιμάστηκα να σου πω αλλα μετα συνειδητοποίησα οτι "ολα ειναι ατμός.."..
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  9. #9
    Νέο μέλος Το avatar του/της stefstath
    Εγγραφή
    18/11/2015
    Μηνύματα
    41
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από OldMan Προβολή μηνύματος
    Ετοιμάστηκα να σου πω αλλά μετά συνειδητοποίησα ότι "όλα είναι ατμός.."..
    Εσύ ξεκίνησες τις ειρωνείες περί κοπάνας ανορθωτο-λογίας, περί μαθήματος έκφρασης, περί ανεβο-κατεβάσματος ρεύματος κτλ κτλ. Βλέπω ότι συνεχίζεις και παριστάνεις και τον πολυμαθή με απαξίωση στο τέλος. Εγώ μια ερώτηση έκανα.
    Το φόρουμ δεν είναι για να βγάζουμε τον εγωισμό μας ούτε για να καμουφλάρουμε τη μοναξιά μας. Ούτε με ξέρεις ούτε σε ξέρω. Ούτε ξέρεις τα πτυχία μου ούτε εγώ τα δικά σου για να με αμφισβητείς τόσο απαξιωτικά.
    Μόλις εχτές μπήκα στο φόρουμ μετά από χρόνια και νόμιζα ότι είχα να κάνω με ισορροπημένους ανθρώπους. Δεν περίμενα τέτοιο σύμπλεγμα υπεροχής και τόσο κρυψίλαγνο ύφος. Δεν θα σας ενοχλήσω άλλο....κρατήστε τις απαντήσεις για σας. Κατάλαβα περί τίνος πρόκειται.

  10. #10
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.062
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stefstath Προβολή μηνύματος
    Εσύ ξεκίνησες τις ειρωνείες περί κοπάνας ανορθωτο-λογίας, περί μαθήματος έκφρασης, περί ανεβο-κατεβάσματος ρεύματος κτλ κτλ. Βλέπω ότι συνεχίζεις και παριστάνεις και τον πολυμαθή με απαξίωση στο τέλος. Εγώ μια ερώτηση έκανα.
    Το φόρουμ δεν είναι για να βγάζουμε τον εγωισμό μας ούτε για να καμουφλάρουμε τη μοναξιά μας. Ούτε με ξέρεις ούτε σε ξέρω. Ούτε ξέρεις τα πτυχία μου ούτε εγώ τα δικά σου για να με αμφισβητείς τόσο απαξιωτικά.
    Μόλις εχτές μπήκα στο φόρουμ μετά από χρόνια και νόμιζα ότι είχα να κάνω με ισορροπημένους ανθρώπους. Δεν περίμενα τέτοιο σύμπλεγμα υπεροχής και τόσο κρυψίλαγνο ύφος. Δεν θα σας ενοχλήσω άλλο....κρατήστε τις απαντήσεις για σας. Κατάλαβα περί τίνος πρόκειται.


    Φιλε συμπασχω μαζι σου και κατανοω απολυτα την αντιδραση σου,ομως θα ηθελα να σου δωσω σαν συμβουλη να μην το παιρνεις τοσο βαρεως και χαλας την διαθεση σου, γιατι σε καθε φορουμ γραφουν χιλιαδες και παντα ο γραπτος -ΑΦΑΝΟΥΣ ΓΡΑΦΟΝΤΟΣ- λογος μπορει παντα να παρεξηγηθει,ως προς την προθεση πλακας,κριτικης,καζουρας ,κακοπιστης αντιλογιας,εξυπναδισμου κλπ.Επισης μην ξεχνας παντα οτι αν και υπαρχουν ρητοι κανονες στα διαφορα φορα,και πρεπει θεωρητικα να τηρουνται,αυτοι δεν τηρουνται παντα,διοτι και οι εντεταλμενοι να τους τηρουν ειναι και αυτοι ανθρωποι ,και ενδεχομενως και αυτοι να κανουν λαθη,παραλειψεις,να κρινουν προσωπικα,φιλικα η εχθρικα αναλογα με τις προσωπικες γνωριμιες η φιλιες,αλλα ολα αυτα ειναι ανθρωπινα και συμβαινουν παντου και παντα.Για ολα αυτα λοιπον ριξε λιγο νερακι στο κρασι και ξαναγυρνα μετα απο τοσο καιρο πισω να μας απολαυσεις και να σε απολαυσουμε χωρις κακιες και στενοχωριες.
    Τελευταία τροποποίηση από panavour; 21/02/2018 στις 22:03.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.022

    Μιλας με γριφους Γεροντα...

    Εκτος απο τον στεφσαθ μηπος και ο κυριος ολντμαν πρεπει να βαλει νερο στο κρασι του???
    Λεω εγω τωρα ε???
    καθε μερα ...νεα μερα.

  12. #12
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.062

    Μιλας με γριφους Γεροντα...

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ Προβολή μηνύματος
    Εκτος απο τον στεφσαθ μηπος και ο κυριος ολντμαν πρεπει να βαλει νερο στο κρασι του???
    Λεω εγω τωρα ε???
    Oλοι πρεπει να βαζουμε ενιοτε νερο στο κρασι μας,ολοι πρεπει να βουταμε την πενα μας στο μυαλο μας πριν γραψουμε κατι ΑΝΩΝΥΜΑ,και ολοι πρεπει να μαστιγωνουμε τον ΕΓΩΙΣΜΟ μας ,γιατι απο κει ξεκινουν ολα τα κακα.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.022
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    Oλοι πρεπει να βαζουμε ενιοτε νερο στο κρασι μας,ολοι πρεπει να βουταμε την πενα μας στο μυαλο μας πριν γραψουμε κατι ΑΝΩΝΥΜΑ,και ολοι πρεπει να μαστιγωνουμε τον ΕΓΩΙΣΜΟ μας ,γιατι απο κει ξεκινουν ολα τα κακα.
    Ναι αλλα δεν ειδα κανεναν να του το λεει.Και εγω οταν προτομπηκα στο σαιτ κοντεψα να φυγω εξετειας του.Και αφου θελει να ειναι ετσι και αποτομος και ειρονικος και να τη λεει σε ολους ανοιχτα και ολοι να ξερουν οτι το κανει πλακα γιατι δε βαζει εμοσιον που να βλεπουμε και μεις που δεν τον ξερουμε οτι το κανει πλακα???

    Εμενα δε με νοιαζει γιατι τον εμαθα πια.Ξερω οτι δεν εχει κακη προθεση και εκει που μπορει να βοηθησει θα το κανει με το δικο του τροπο.Αλλα ος ενα σημειο.
    καθε μερα ...νεα μερα.

  14. #14
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.062
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ Προβολή μηνύματος
    Ναι αλλα δεν ειδα κανεναν να του το λεει.Και εγω οταν προτομπηκα στο σαιτ κοντεψα να φυγω εξετειας του.Και αφου θελει να ειναι ετσι και αποτομος και ειρονικος και να τη λεει σε ολους ανοιχτα και ολοι να ξερουν οτι το κανει πλακα γιατι δε βαζει εμοσιον που να βλεπουμε και μεις που δεν τον ξερουμε οτι το κανει πλακα???

    Εμενα δε με νοιαζει γιατι τον εμαθα πια.Ξερω οτι δεν εχει κακη προθεση και εκει που μπορει να βοηθησει θα το κανει με το δικο του τροπο.Αλλα ος ενα σημειο.

    καλον ειναι ολοι να αναλογισθουμε τις ευθυνες μας,και να αυτοσυγκρατουμεθα,και ισως ετσι ξαναδωσουμε στο παρον φορουμ την παλια του αξιοπιστια και ζωντανια,οι οποιες τους τελευταιους εξι μηνες εχουν παρει την κατω βολτα,εξ αιτιας αυτων που ανεφερα στα προηγουμενα,και που εχουν οδηγησει πολλους αξιολογους παλαιους συμφουρμιτες στην αποχη και την φυγη απο το φορουμ,που σιγα σιγα γινεται πλατφορμα με μονο προβληματισμο,τι παπι να παρω και τι πιστονι και εξατμιση θα βαλω στο παπι για να παει πιο γληγορα για να με βλεπουν οι αλλοι στο χωριο
    Τελευταία τροποποίηση από panavour; 21/02/2018 στις 23:06.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.022
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    καλον ειναι ολοι να αναλογισθουμε τις ευθυνες μας,και να αυτοσυγκρατουμεθα,και ισως ετσι ξαναδωσουμε στο παρον φορουμ την παλια του αξιοπιστια και ζωντανια,οι οποιες τους τελευταιους εξι μηνες εχουν παρει την κατω βολτα,εξ αιτιας αυτων που ανεφερα στα προηγουμενα,και που εχουν οδηγησει πολλους αξιολογους παλαιους συμφουρμιτες στην αποχη και την φυγη απο το φορουμ,που σιγα σιγα γινεται πλατφορμα με μονο προβληματισμο,τι παπι να παρω και τι πιστονι και εξατμιση θα βαλω στο παπι για να παει πιο γληγορα για να με βλεπουν οι αλλοι στο χωριο
    καθε μερα ...νεα μερα.

Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο μήνυμα: 23/05/2013, 18:47

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF