Σελίδα 2 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 48

Θέμα: Πρωτο μηχανακι

  1. #16
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.022
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από FrapoLoco Προβολή μηνύματος
    Δε με ελκυουν τα σκουτερ και πολυ, αλλα με απογοητευετε τωρα που λετε ολοι οτι τιποτα δεν κανει
    Μη μασας.Αυτο που σου ειπε ο ggs ειναι η πιο ολοκληρομενη απαντηση.Κοιταξε να κατσης σε οσα περισοτερα 125 μπορεις και ας μη τα οδηγησεις.Αρκει να δης που "κουμπωνεις" καλυτερα.Δες απο φιλους και απο μαγαζια.
    καθε μερα ...νεα μερα.

  2. #17
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    21/02/2018
    Μηνύματα
    18
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ggs Προβολή μηνύματος
    Είσαι ψηλός... πρόβλημα στις μηχανές αυτό...
    Όπως σου είπαν, μάλλον τα ψηλά ονοφ θα σε βολεψουν καλύτερα.
    Πριν πάρεις, κάτσε σε όσα μοντέλα σου αρέσουν να δεις πόσο άνετη είναι η γωνιά των ποδιών σου.

    Δες και ένα όμορφο και οικονομικό από την Daytona
    Daytona Rock 125
    Συνημμένο 393314

    Καλή αρχή!!
    Απαπα ερωτας ειν αυτο..

  3. #18
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    21/02/2018
    Μηνύματα
    18
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ Προβολή μηνύματος
    Μη μασας.Αυτο που σου ειπε ο ggs ειναι η πιο ολοκληρομενη απαντηση.Κοιταξε να κατσης σε οσα περισοτερα 125 μπορεις και ας μη τα οδηγησεις.Αρκει να δης που "κουμπωνεις" καλυτερα.Δες απο φιλους και απο μαγαζια.
    Ναι προφανως και πρωτα θα το δοκιμασω πριν το παρω, απλα θελω να δω λιγο που κυμαινομαι... να χω ρε παιδι μου 4-5 μοντελα στο μυαλο μου

  4. #19
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    21/02/2018
    Μηνύματα
    18
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΤάκηςΜπ Προβολή μηνύματος
    Υπάρχουν πολλές επιλογές.Ανάλογα το budget επιλέγεις αναλόγως.Το xt το θεωρώ πολύ μικρό και ακατάλληλο για σένα.Εγώ αναλόγως το budget θα κοιτούσα xr,dr sm,wr.
    Να προσθέσω καπου εδω οτι επειδή σκοπος είναι να το παρω μονος μου με λεφτα απο δουλειές "του ποδαριου", στοχευω μεχρι 2-2,5 χιλιαρικα... γιατι ειναι και το διπλωμα.

  5. #20
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.992
    τα κιλά σου ειναι οκ για 125 ευτυχώς. Θα σου έλεγα να μήν δώσεις ουτε τοσα γιατι θα το δώσεις αμέσως μόλις βγάλεις το επόμενο δίπλωμα.

  6. #21
    VR 46 Το avatar του/της Akalestos
    Εγγραφή
    23/01/2018
    Μηνύματα
    450
    Κανε υπομονη μεχρι αρχες Απριλη που θα γινει η εκθεση μοτο,να πας να δοκιμασεις πολλες μοτο,να κατσεις επανω,να τις ζυγισεις,να τις δεις οπτικα απο κοντα κι αποφασιζεις... γνωμη μου! Εκτος αν "καιγεσαι"

  7. #22
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της strokt up
    Εγγραφή
    06/10/2013
    Μηνύματα
    681
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Με το ύψος σου θα δυσκολευτείς να βρεις κάτι που δε θα νιώθεις στριμωγμένος επάνω του, ειδικά στα 125cc. Πιστεύω θα βολευτείς καλύτερα σε μηχανάκια τύπου "enduro", όπως Honda XR125, Yamaha XT125. Ρίξε μια ματιά και στα Derbi Terra & Senda. Είναι εντυπωσιακά μεγάλα για τα κυβικά τους και θα σε βολέψουν σίγουρα από εργονομία. Το senda το έχει ένας φίλος και είναι γενικά ευχαριστημένος, δεν είχε κάποιο πρόβλημα. Άλλη λύση και το Honda Varadero 125.

    Ρίξε μια ματιά σε αυτά και δες αν σου αρέσει κάτι...
    Καλές οι άλλες επιλογές αλλά το varadero οχι. Είναι καλό για επαρχιακές διαδρομές (αν κρατάς ψηλά τις στροφές σταθερά) αλλά μέσα στην πόλη είναι άθλιο.

  8. #23
    Μιας και πιάσαμε και τα Daytona, ριξε μια ματιά και στο Remix 125. Το ειχα δει από κοντά και μου φάνηκε πολυ καλό για τα λεφτά του
    The R is for Respect.

  9. #24
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/07/2015
    Μηνύματα
    1.286
    Έχε υπόψιν σου ότι και να κάτσεις πάνω σε ένα μηχανάκι και να κουμπώσεις αυτό δεν πάει να πει ότι θα σε βολέψει κιόλας.Πχ εγώ(1.85) στο cbfάκι μου κουμπώνω άψογα και με βολεύει απίστευτα,αλλά μετά το μισάωρο τα γόνατα πονάνε λίγο απ'την κλίση των ποδιών.

  10. #25
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.726
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    τα κιλά σου ειναι οκ για 125 ευτυχώς. Θα σου έλεγα να μήν δώσεις ουτε τοσα γιατι θα το δώσεις αμέσως μόλις βγάλεις το επόμενο δίπλωμα.
    Πολυ σωστη κουβεντα. Τι του λετε του ανθρωπου για καινουριο 125 ρε παιδια; Γιατι να πεταξει τα ωραια του λεφτακια; Αφου σε 2 χρονια θα το πουλαει. Να πω ηταν καμια κοπελιτσα εναμιση μετρο, να υποθεταμε οτι υπαρχει και μια μικρη πιθανοτητα να μεινει στο 125.

    Δεν υπαρχει για μενα λογος να ξεφυγεις πολυ απο το χιλιαρικο. Βαρια εναμιση. Μηχανακια που θα τα πουλησεις σχεδον οσο τα πηρες δηλαδη. Γι'αυτο ανεφερα και τα derbi ως λυση.

  11. #26
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    21/02/2018
    Μηνύματα
    18
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    τα κιλά σου ειναι οκ για 125 ευτυχώς. Θα σου έλεγα να μήν δώσεις ουτε τοσα γιατι θα το δώσεις αμέσως μόλις βγάλεις το επόμενο δίπλωμα.
    Ναι αλλα ποσα καλα budget μηχανακια που θα βρω, το πιθανότερο μεταχειρισμένα, δε θα ειναι σπασμενα; Η με θέματα που απο χιλιαρικο, για τις ζημιες θα δωσω τα διπλασια σε συνεργεία;

  12. #27
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    21/02/2018
    Μηνύματα
    18
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΤάκηςΜπ Προβολή μηνύματος
    Έχε υπόψιν σου ότι και να κάτσεις πάνω σε ένα μηχανάκι και να κουμπώσεις αυτό δεν πάει να πει ότι θα σε βολέψει κιόλας.Πχ εγώ(1.85) στο cbfάκι μου κουμπώνω άψογα και με βολεύει απίστευτα,αλλά μετά το μισάωρο τα γόνατα πονάνε λίγο απ'την κλίση των ποδιών.
    Και πως μπορω να το κρινω αυτο με μια φορα που θα κατσω στη μηχανη για να τεστάρω την κλίση των ποδιών ;

  13. #28
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από FrapoLoco Προβολή μηνύματος
    Και πως μπορω να το κρινω αυτο με μια φορα που θα κατσω στη μηχανη για να τεστάρω την κλίση των ποδιών ;
    Το κύριο που θα κοιτάξεις είναι η απόσταση μεταξύ της σέλας και των μαρσπιε, εκεί που πατάνε τα πόδια δλδ του οδηγού.

    Όσο μεγαλύτερη,τόσο πιο άνετα.

    Εδώ είναι ένα site που μπορείς να βάλεις τον σωματότυπο σου και να επιλέξεις μηχανή για να δεις πως κουμπώνεις. Δεν τις έχει όλες, αλλά έχει πολλές και θα πάρεις μια ιδέα.

    http://cycle-ergo.com

    Γενικά, να κοιτάζεις να μην σου ανεβάζει τους μηρούς ψηλά και η γωνιά του γόνατου να μην είναι πολύ κλειστή

  14. #29
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/07/2015
    Μηνύματα
    1.286
    Απλά μην δεις καν street,naked και πήγαινε κατευθείαν για motard.

  15. #30
    The coffee Vampire
    Εγγραφή
    23/01/2017
    Μηνύματα
    916
    Απο το ύψος σου και μόνο αποκλείεις το sym wolf (naked) που αν και σκυλί το 250 μάλλον δεν θα σε βολέψει η στάση του σώματος.Το wolf 125 για τους ίδιους λόγους και λόγω προβλημάτων.Αλλά αν είναι για χρήση πόλης και μόνο θα πρότεινα παπάκι για να εξικοιωθείς με την μηχανοκίνητη οδήγηση στις 2 ρόδες και είναι και κάτι που αν θές να το πουλήσεις φεύγει εύκολα και με μικρή χασούρα (αναλόγως τι θα πάρεις).Τώρα αν επιμένεις για μοτοσυκλέτα κάτι σε ΧΤ νομίζω είναι πιο καλά για σένα.

Σελίδα 2 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Shiver ή Bandit για πρώτο μηχανάκι;
    από CostaB στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 80
    Τελευταίο μήνυμα: 19/07/2013, 14:54
  2. Πρώτο μηχανακι!! Χρειαζομαι βοηθεια
    από Tzatzac στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 06/06/2012, 19:43
  3. Πρωτο μηχανακι
    από Aggelos93 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 15/09/2009, 02:24
  4. Απορίες-προτάσεις για πρώτο μηχανάκι!!sos!!!!!
    από naf στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 30
    Τελευταίο μήνυμα: 12/06/2009, 06:19
  5. Η Honda ετοιμάζει το πρώτο μηχανάκι με αερόσακο
    από idi στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 13/10/2005, 09:39

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF