Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 25 από 25

Θέμα: Lambda controller για ολα τα Yamaha...

  1. #16
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    01/08/2016
    Μηνύματα
    172
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vassat Προβολή μηνύματος
    @ electron, φαντάζομαι ότι κάτι τέτοιο δεν ισχύει,
    εκτιμώ η παρεμβολή είναι διαφορετική για κάθε διαφορετική τιμή τάσης εξόδου, σωστά;
    / Β
    Ο λαμδα παραγει μια ταση την οποια δεχεται ο εγκεφαλος. Αυτη η ταση κυμαινεται απο 0,1 βολτ εως 1 βολτ. Στο 0,1 βολτ η αναλογια καυσιμου ειναι 15:1 και στο 1βολτ 11,5:1 Εγω παιρνω αυτην την ταση και της αφαιρω ενα ποσοστο δηλαδη 0,2 βολτ με αποτελεσμα να πηγαινει στον εγκεφαλο λιγο μειωμενη.
    Ολο αυτο εχει εφε μονο στις χαμηλομεσαιες στροφες οπου χρειαζεται ο λαμδα για να μπορει να διορθωσει ο εγκεφαλος το μιγμα σε κατασταση close loop. Σε ανοιγματα του γκαζιου πανω απο 50% η στροφες κινητηρα μεγαλυτερες των 4700 ο λαμδα βγαινει εκτος και ο εγκεφαλος δεν βασιζεται σε αυτον.

  2. #17
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    01/08/2016
    Μηνύματα
    172
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από xaotikos Προβολή μηνύματος
    Σε ποια Ktm αναφέρεσαι ακριβως? Στα 990 σαφώς και δεν ισχύει οτι ο λ έχει μικρή διόρθωση, γιαυτο και εχει συζητηθεί πολυ η χρήση του η οχι.
    Στα 990 ο λαμδα διορθωνει μεχρι και 15% καυσιμο γιαυτο και οταν τον αφαιρεις δεν επηρεαζεται πολυ το ολο συστημα. Εχω δουλεψει πολλα 990 και τα εχω μετρησει με αναλυτη και εχω αφαιρεσει λαμδα με eliminator. Στα Yamaha η διορθωση αυτη ειναι σε ποσοστο 25-30 % Το κυριοτερο ομως ειναι οτι Σε εργοστασιακο ktm 990 ο αναλυτης δειχνει 13,5 το πολυ σε κατασταση close loop που οπως καταλαβαινεις ειναι αρκετα πλουσιο απο το εργοστασιο γιαυτο και δεν υπαρχουν κομπιασματα στην λειτουργια του κινητηρα οπως στα xt660 kai tenere που εχουν 14,7 αναλογια.

  3. #18
    Δεν έχω ιδία άποψη μιας και δεν έχω ούτε wideband ούτε πρόσβαση σε αναλυτή και dyno, αλλά όλοι όσους έχω διαβάσει τα τελευταία χρόνια επι του θέματος ισχυρίζονται πως οταν μπει σε closed loop (coolant temp/rpm/tps) το μείγμα ειναι 14.7:1 και η λύση ειναι να ξηλωθούν οι λ μέσω tuneecu ωστε να χαρτογραφήσεις απευθείας σε open loop.

    Αυτό που επίσης είχα διαβάσει ειναι πως δεν μπορεις να στειλεις σταθερό σήμα στις καινουριες ECU για να ξεγελάσεις το closed loop (οπως γινόταν στις παλιότερες πχ του 990) γιαυτο και χρειάζεται να φτιάξεις ενα signal emulator (κυκλοφορεί στην αγορά απο τον Αυστραλό kevxtx). Φαντάζομαι κατι αντίστοιχο εχει φτιάξει και εσυ και φυσικα αν ειχα 690 θα προτιμούσα να μιλήσω με κάποιον στη χώρα μου. Μπράβο για το ψάξιμο και την κατασκευή.

  4. #19
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    01/08/2016
    Μηνύματα
    172
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από xaotikos Προβολή μηνύματος
    Δεν έχω ιδία άποψη μιας και δεν έχω ούτε wideband ούτε πρόσβαση σε αναλυτή και dyno, αλλά όλοι όσους έχω διαβάσει τα τελευταία χρόνια επι του θέματος ισχυρίζονται πως οταν μπει σε closed loop (coolant temp/rpm/tps) το μείγμα ειναι 14.7:1 και η λύση ειναι να ξηλωθούν οι λ μέσω tuneecu ωστε να χαρτογραφήσεις απευθείας σε open loop.

    Αυτό που επίσης είχα διαβάσει ειναι πως δεν μπορεις να στειλεις σταθερό σήμα στις καινουριες ECU για να ξεγελάσεις το closed loop (οπως γινόταν στις παλιότερες πχ του 990) γιαυτο και χρειάζεται να φτιάξεις ενα signal emulator (κυκλοφορεί στην αγορά απο τον Αυστραλό kevxtx). Φαντάζομαι κατι αντίστοιχο εχει φτιάξει και εσυ και φυσικα αν ειχα 690 θα προτιμούσα να μιλήσω με κάποιον στη χώρα μου. Μπράβο για το ψάξιμο και την κατασκευή.
    Aκριβως αυτο εχω φτιαξει. Αυτο το controller μπορει να συνδεθει σε οποιοδηποτε μοντελο με close loop και οποιασδηποτε μαρκας.

  5. #20
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από electron690 Προβολή μηνύματος
    Αυτη η ταση κυμαινεται απο 0,1 βολτ εως 1 βολτ. Εγω παιρνω αυτην την ταση και της αφαιρω ενα ποσοστο δηλαδη 0,2 βολτ
    "Ποσοστό" θα ήταν αν αφαιρουσες διαφορετικη ταση, αναλογα με την αρχική, καθε φορα..
    (κοινως, συνεχως μεταβαλομενη τελικη ταση..)


    Anyway, το να βαφτιζεις "controller" μια "κλοπη" τασης 200mV, που μπορεί να επιτευχθει απλά με μια διοδο Ge σε σειρα, εμενα μου φαινεται "καπως"..
    (το λεω "κλοπη" γιατί δεν βλέπω κανενα ελεγχομενο υποβιβασμό που να σχετίζεται με στροφες/φορτίο κινητηρα..)

    Υ.Γ.
    No hard feelings - μουχαμπετι κανουμε..
    Τελευταία τροποποίηση από OldMan; 28/02/2018 στις 14:37.
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  6. #21
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    01/08/2016
    Μηνύματα
    172
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από OldMan Προβολή μηνύματος
    "Ποσοστό" θα ήταν αν αφαιρουσες διαφορετικη ταση, αναλογα με την αρχική, καθε φορα..
    (κοινως, συνεχως μεταβαλομενη τελικη ταση..)


    Anyway, το να βαφτιζεις "controller" μια "κλοπη" τασης 200mV, που μπορεί να επιτευχθει απλά με μια διοδο Ge σε σειρα, εμενα μου φαινεται "καπως"..
    (το λεω "κλοπη" γιατί δεν βλέπω κανενα ελεγχομενο υποβιβασμό που να σχετίζεται με στροφες/φορτίο κινητηρα..)

    Υ.Γ.
    No hard feelings - μουχαμπετι κανουμε..
    Δεν το εχεις καταλαβει καλα. Το controller μου ειναι ενα arduino microcontroller και αυτο που κανω ειναι να διαβαζω σε analog input την ταση του λαμδα και να την εξαγω σε analog output 200μιλιβολτ μειωμενη.
    Γιαν καταλαβεις του εχω πει με απλα λογια στον κωδικα...

    a=lambda in
    b=lambda out(to ecu)
    b=a-0,2 volt

    Aυτο σημαινει οτι οτι ταση διαβασει απο τον λαμδα θα την εξαγει σε πραγματικο χρονο μειωμενη κατα 0,2 βολτ

    Αυτο βεβαια χοντρικα γιατι το 0-5 βολτ σε εναν κωδικα ειναι ενα 0-1024

    Bαφτιζω λοιπον controller αυτο
    Την μειωση της διοδου την εχω δοκιμασει σε λαμδα εδω και χρονια και δεν δουλευει. Και αυτο γιατι η ταση του λαμδα δεν ειναι καθαρη dc ταση αλλα με εναλλαγες ac.

    (Although the sensor output is technically an oscillating DC voltage, some multimeters may require to be set on AC voltage measurement to correctly read the sensor output)
    Για αυτον τον λογο η διοδος δεν λειτουργει στην συγκεκριμενη εφαρμογη.
    Η μειωση με αυτο τον τροπο δεν εχει αποτελεσμα (δοκιμασμενο)
    Οταν μιλαμε για στροφες και φορτιο κινητηρα εδω δεν μας χρειαζονται. Ειπαμε τον λαμδα τον χρησιμοποιει ο εγκεφαλος μονο σε κατασταση close loop που αυτο σημαινει οτι τις στροφες -φορτιο τις οριζει αυτος για να ενεργοποιησει το close loop.
    Σε κατασταση open loop απλα σεν τον βλεπει.

    Οταν οι συνθηκες ειναι καταλληλες και ο εγκεφαλος μπει στο close loop θα βλεπει τοτε μια αναλογια λιγο φτωχοτερη απο την πραγματικη οταν υπαρχει το controller και θα μπερδευεται με αποτελεσμα να μειωθει το 14,7 στο 13,2.
    Ελπιζω να σε καλυψα τωρα

    To ιδιο περιπου εχει φτιαξει καποιος Kev και το διαθετει προς πωλησηhttps://www.youtube.com/watch?v=hOUozkRZkiE
    Τελευταία τροποποίηση από electron690; 01/03/2018 στις 19:37.

  7. #22
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Σας βρισκω με παντελή ελλειψη χιουμορ εσάς τους arduinιστες..

    Υ.Γ.
    Μηπως προγραμματιζεις και τπτς PIC, να σου κοψω την καλημερα..??
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  8. #23
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    01/08/2016
    Μηνύματα
    172
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από OldMan Προβολή μηνύματος
    Σας βρισκω με παντελή ελλειψη χιουμορ εσάς τους arduinιστες..

    Υ.Γ.
    Μηπως προγραμματιζεις και τπτς PIC, να σου κοψω την καλημερα..??


    Χαχαχαχα! Δεν ειμαι πολυ καλος! Δουλευω τα arduino σε χαλαρους κωδικες προς το παρον.Απλα με βοηθανε σε διαφορες εφαρμογες που για να κατασκευασεις ενα κυκλωμα χρειαζεσαι χρονο.

  9. #24
    Μέλος Το avatar του/της nidok
    Εγγραφή
    26/04/2014
    Μηνύματα
    83
    Τώρα με ευρο5 μήπως είναι καλημέρα να τον βγάλουμε με συνδυασμό φίλτρο+εξάτμιση ?

  10. #25
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nidok Προβολή μηνύματος
    Τώρα με ευρο5 μήπως είναι καλημέρα να τον βγάλουμε με συνδυασμό φίλτρο+εξάτμιση ?
    Καποιος απο τους 2 μας πινει..
    (και δεν το σηκωνει..)
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12

Παρόμοια θέματα

  1. Διαφάνειες για όλα τα Suzuki Dirt bikes
    από STOYBI στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 08/12/2006, 17:10
  2. ΠΟΔΗΛΑΤΑ ΓΙΑ ΟΛΑ ΤΑ ΓΟΥΣΤΑ
    από kostasvar στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 15/03/2006, 10:47
  3. service manuals για όλα τα μοντέλα!!
    από DoctorS στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 03/05/2005, 01:47
  4. Οχήματα για όλα τα γούστα....
    από sniper στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο μήνυμα: 29/10/2004, 02:44

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF