Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 9 από 9

Θέμα: Z250 sl-Γνώμες

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    26/02/2018
    Μηνύματα
    14

    Z250 sl-Γνώμες

    Καλησπέρα στην παρέα, πρώτο μου πόστ κι ενδιαφέρομαι όπως λέει ο τίτλος μεταξύ και κάποιων άλλων και για την εν λόγω μηχανή, η οποία θα είναι και η πρώτη μου μηχανή(σύντομα βγάζω δίπλωμα για απεριόριστο). Μοναδική εμπειρία ως τώρα από δίκυκλα παπί 100άρι.

    Τη μηχανή τη θέλω κυρίως για καθημερινές μετακινήσεις εντός Αθηνών και λίγο εθνική(πάνω κάτω 80-20 σε αναλογία), υπάρχει το ενδεχόμενο να χρησιμοποιηθεί δικάβαλο σε εξορμήσεις για καλοκαιρινά μπάνια, νησιά ή και για σύντομο ταξιδάκι(αν και θα εξακολουθήσει ακόμη να προτιμάται το αυτοκίνητο) θέλω μικρές διαστάσεις, ευελιξία, μικρό βάρος και οικονομία. Στα 250 δε περιμένω και τίποτε σπουδαίες επιδόσεις, αλλά θέλω να είναι σβέλτο και να μπορεί να πηγαίνει άνετα με 100-120 χωρίς να το δουλεύω κοντά στα όρια.

    Πώς σας φαίνεται ως επιλογή; Την έχει κανείς να πεί εντυπώσεις ως τώρα και πόσο να μου κοστίζει ετησίως με τα πάντα όλα( βενζίνες για 6κ χλμ, λάδια, σέρβις, λάστιχα, κτλπ)

    Ευχαριστώ για τη φιλοξενία.

  2. #2
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.423
    Πολυ καλη επιλογη ορθολογική και εντελώς vfm, με 3890 κλέβει εκκλησίες.
    Φουλ αξιόπιστο μοτερ με διαδρομή 30ετων τουλαχιστο
    Ελαφρύ 150 γεματο θα παει παντου σε ολους τους χωματοδρομους του νησιου ευκολα θα κανεις τα παντα μαζι του και εαν δεν εχεις αμεσες βλέψεις αντικατάστασης θα μεινεις για χρονια μαζί του

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.517
    ρε φιλε αυτο το μηχανακι εγω δεν ηξερα οτι υπηρχε
    klx ειναι το μοτερ;

  4. #4
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.423
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από toyar Προβολή μηνύματος
    ρε φιλε αυτο το μηχανακι εγω δεν ηξερα οτι υπηρχε
    klx ειναι το μοτερ;
    Ναι του klx ειναι πιο ανοιχτο ομως στα 28hp

  5. #5
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    26/02/2018
    Μηνύματα
    14
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    Ναι του klx ειναι πιο ανοιχτο ομως στα 28hp
    Καλημέρα φίλε μου κι ευχαριστώ για τις συμβουλές.
    Μιάς και γνωρίζεις τον κινητήρα του, πώς συμπεριφέρεται γενικά, τραβάει σε χαμηλές και μεσαίες στροφές για να είναι κι ευκολοδήγητο(αν τελικά το πάρω, δεν έχω καταλήξει, κοιτάω κι άλλες μηχανές, κυρίως wolf 250, αν έχεις και γι' αυτό κάποιο σχόλιο συγκριτικά με το πρώτο θα ήμουν ευγνώμων, αν και διάβασα ήδη κάποια πράγματα και γι' αυτή στο σχετικό νήμα) ή έχει ξέσπασμα στις ψηλές κι άρα σε ανηφόρα δικάβαλο πχ θα του πίνω το αίμα για να πηγαίνει;
    Από κόστος συντήρησης πώς πάει;

  6. #6
    Dog Days Are Over Το avatar του/της giorgosb
    Moderator
    Εγγραφή
    06/01/2014
    Μηνύματα
    1.063
    Ρίξε μια ματια και στο Duke 250, μοντελο '18 ειναι, με 30 αλογα στα 4.390 ευρω

  7. #7
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.423
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από motonoobas Προβολή μηνύματος
    Καλημέρα φίλε μου κι ευχαριστώ για τις συμβουλές.
    Μιάς και γνωρίζεις τον κινητήρα του, πώς συμπεριφέρεται γενικά, τραβάει σε χαμηλές και μεσαίες στροφές για να είναι κι ευκολοδήγητο(αν τελικά το πάρω, δεν έχω καταλήξει, κοιτάω κι άλλες μηχανές, κυρίως wolf 250, αν έχεις και γι' αυτό κάποιο σχόλιο συγκριτικά με το πρώτο θα ήμουν ευγνώμων, αν και διάβασα ήδη κάποια πράγματα και γι' αυτή στο σχετικό νήμα) ή έχει ξέσπασμα στις ψηλές κι άρα σε ανηφόρα δικάβαλο πχ θα του πίνω το αίμα για να πηγαίνει;
    Από κόστος συντήρησης πώς πάει;
    γραμμικό είναι έχει απλωμένη την ισχύ του παντού χωρίς ξεσπάσματα γιαυτό και έχει 28hp η συμπίεση είναι χαμηλά 11.3:1

    το wolf απο ότι γνωρίζω βγήκε αξιόπιστο χωρίς προβλήματα τουλάχιστο στα πρώτα χρόνια του στην αγορά. Όμως δεν υπάρχει καινούργιο
    έχει αντικατασταθεί απο το πολύ όμορφο wolf cr300 με ρετρό χαρακτήρα στα 4200

    αν είσαι σπορ τύπος όπως πρότεινε ο αποπάνω δες και το duke250 με 4350 και με πολύ καλό πακέτο αναρτήσεων

    Απο μονοκύλινδρα επίσης υπάρχει το πιο όμορφο(για μένα) Benelli BN251 στα 3750 που δείχνει πιο τουρερ συγκριτικά λογο μεγαλύτερων διαστάσεων
    you rise you fall you're down then you rise again

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της buckley
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    5.136
    Με τα σύγχρονα δεν τα πάω καλά αλλά να βλέπω τα KTM duke να έχουν στη γκάμα τους 200 250 390 4χρονα και 300ρι δίχρονο τι να πω, Τζαπάν γίνανε...
    Το 300ρι wolf ομορφούλι πάντως.

  9. #9
    VR 46 Το avatar του/της Akalestos
    Εγγραφή
    23/01/2018
    Μηνύματα
    450
    Φιλε απ οτι καταλαβαινω θες ροπη χαμηλα/μεσαια κ με λιγη ανεση για 2ο ατομο!
    Θα σου προτεινω μονοκυλινδρο στα 300cc οποιο σ αρεσει κυριως οπτικα..πανω κατω τα ιδια θα ειναι συγκρινε,κατσε επανω τους κ δες!! ΚΑΛΗ ΑΓΟΡΑ

Παρόμοια θέματα

  1. honda cbr 125cc (γνώμες)
    από KyleKatarn στο forum Honda CBR series
    Απαντήσεις: 47
    Τελευταίο μήνυμα: 30/12/2008, 12:04
  2. Ktm 950 Γνωμες!
    από picramenos στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο μήνυμα: 26/07/2004, 13:13
  3. Θέλω γνώμες παιδιά!!!!
    από periklisk στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 118
    Τελευταίο μήνυμα: 15/06/2004, 23:24
  4. Aκούω γνώμες.....
    από ctpanoramix στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 30
    Τελευταίο μήνυμα: 22/04/2004, 18:17

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF