Σελίδα 13 από 35 ΠρώτοΠρώτο ... 38910111213141516171823 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 181 έως 195 από 519

Θέμα: Σύντομες ερωτήσεις για παντός είδους εργαλεία. (no chatting)

  1. #181
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.637
    Ξέρει κανείς αν αυτά κάνουν δουλειά σε βίδα που στρογγύλεψε το παξιμάδι της;
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  2. #182
    Π@ΥΤΑΝΑ ΕΥΣΤΡΟΦΙΑ Το avatar του/της S705
    Εγγραφή
    23/03/2007
    Μηνύματα
    1.504
    Δεν ξέρω εάν τα συγγεκριμενα κάνουν δουλειά αλλά ξέρω ότι η μέθοδος που θα χρησιμοποιήσεις άρα και το εργαλείο εξαρτάτε από παράγοντες όπως το μέγεθος του παξιμάδιου και το μέρος που είναι.
    Νομίζω μια φωτογραφία θα βοηθούσε πολύ ώστε να σε βοηθήσουμε.
    Η ΚΑΛΗ Η ΠΑΝΤΑ ΕΙΝΑΙ
    ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΘΑ ΤΡΟΜΑΞΕΙ...
    ....ΤΟΝ ΠΑΠΠΟΥ
    ΣΤΟ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΠΕΖΟΔΡΟΜΙΟ!!!!!

  3. #183
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.637
    δεκαράκι παξιμάδι στο σταυρό της μηχανής που στρογγύλεψε.
    Ελεύθερη πρόσβαση απο παντού.φωτο δεν εχω ευκαιρη.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  4. #184
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.757
    Γκαζοτανάλια είναι η εύκολη και φθηνή λύση. Η γκαζοτανάλια είναι σχεδιασμένη για να πιάνει στρογγυλά αντικείμενα όπως σωλήνες και να μη γλιστράνε. Είναι η πιο σίγουρη λύση αν ο χώρος στο επιτρέπει.

    Διαφορετικά καρυδάκια με σχεδίαση που μαγκώνει τις βίδες. Εχω τέτοια και κάνουν καταπληκτική δουλειά. Τα επώνυμα είναι αρκετά ακριβά (κοντά στο 15αρι έκαστο) αλλά υποθέτω οτι και τα πιο φθηνά θα την κάνουν τη δουλειά τους. Στα φθηνά θα είναι πιο δύσκολο να βρεις χύμα νούμερα όμως. Πιο πολύ τα πουλάνε σε συλλογές που πιάνουν το 30αρι αλλά ίσως βρεις και ξεχωριστά τεμάχια. Αυτά μπορούν να χρησιμοποιηθούν με καστάνια, προέκταση μανέλα, γερμανοπωλύγωνο και αν έχουν τρύπα και με πίρο.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	S-TS11X.jpg 
Προβολές:	144 
Μέγεθος:	67,3 KB 
ID:	410500

    Πάντως αν στο επιτρέπει ο χώρος.. γκαζοτανάλια. (προσοχή η γκαζοτανάλια λειτουργεί απ' την μια μεριά, δες την φορά που έχουν τα δοντια). Μή πάρεις μεγάλο γρύλο γιατί θα πιέζει το παξιμάδι επάνω στη βίδα και δε θα γυρίζει.
    Sent from me using a computer.

  5. #185
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2017
    Μηνύματα
    1.947
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gavros Προβολή μηνύματος
    δεκαράκι παξιμάδι στο σταυρό της μηχανής που στρογγύλεψε.
    Ελεύθερη πρόσβαση απο παντού.φωτο δεν εχω ευκαιρη.
    Αφού έχεις ελεύθερη πρόσβαση, οπως λέει κι ο Αποστόλης γκαζοτανάλια με γερά δόντια η σωληνοκαβουρα, ότι έχεις.

  6. #186
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.637
    Αποστολη η φωτό σου είναι ίδια με αυτη του λινκ που έβαλα πιο πανω.
    Satra Tools.
    είπα να ρωτησω επειδή δεν την ξέρω τη μάρκα.
    Αγνοούσα την ύπαρξη τετοιων καρυδιών και μου φαίνεται πολύ χρήσιμη προσθήκη να έχεις.

    για τη βίδα θα δοκιμάσω και με γκαζοταναλια πριχού παρθεί το σετ.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  7. #187
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.757
    A καλά! Ούτε που την είδα την πρώτη ερώτηση με το λινκ!

    Γιάννη δουλεύουν! Πιστεύω οτι αυτά με τα 24 ευρώ το σετ θα δουλέψουν λιγότερες φορές απ' ότι αυτά με τα 10 και 15 ευρώ το τεμάχιο αλλά δε σε νοιάζει γιατί δεν χαλάς κάθε μέρα από μια βίδα και δε θα είναι πάντα αυτά, ο μοναδικός τρόπος να την ξεβιδώσεις. Τα beta έχουν 15 ευρώ έκαστο, τα koken λίγο φθηνότερα. Αν θέλεις επώνυμα πάρε τα κοκεν λλα δεν έχουν εξάγωνο σώμα για να τα πιάνεις με γερμανικό (*χ/ σου). Σε αυτή την περίπτωση παίρνεις μονο τα νούμερα που θεωρείς οτι θα σου χρειαστούν.
    Αν θέλεις φθηνότερα πάρε no name αλλά σε αυτή την περίπτωση μάλλον δε θα βρεις χύμα νούμερα και θα πας σε σετ. Στα no name υπάρχουν δυο ποιότητες. Αυτά με τα 20 ευρώ για 10 τεμάχια και αυτά με τα 80 ευρώ για 9 τεμάχια. Για τα δευτερα μπορείς να ρωτήσεις σε καμιά labo.gr αν μπορεί να σου φέρει χύμα τα νούμερα που θέλεις.

    Ποιο απ' τις 3 ποιότητες θα πάρεις εξαρτάτε από σένα.
    Sent from me using a computer.

  8. #188
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.757
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από JNP Προβολή μηνύματος
    Αφού έχεις ελεύθερη πρόσβαση, οπως λέει κι ο Αποστόλης γκαζοτανάλια με γερά δόντια η σωληνοκαβουρα, ότι έχεις.
    Σωστά, μόνο λίγο προσοχή με τον σωληνοκάβουρα σε μικρές βίδες. Επειδή είναι μεγάλο εργαλείο με μακρύ στέλεχος και πολύ δυνατό πιάσιμο, μπορεί να πιέσει το παξιμάδι επάνω στην βίδα και να μη γυρίζει. Αν το ζορίσεις θα σπάσει η βίδα. Θα δουλέψει αλλά θέλει προσοχή και έμπειρα χέρια. Αν δε νιώθει αυτός που τον κρατάει θα πάρει το παξιμάδι στο χέρι μαζί με την μισή βίδα. Σε μεγαλύτερες βίδες όμως, σπέρνει (μόνο που οι μεγάλες βίδες δύσκολα χαλάνε).
    Καλύτερα γκαζοτανάλια. Όχι πως και αυτή δεν θέλει την προσοχή της, αλλά αν έχει καλά δόντια θα δουλέψει με λιγότερη πίεση επάνω στο παξιμάδι.

    Τα καρυδάκια έχουν το πλεονέκτημα οτι δεν ασκούν καθόλου πίεση στο παξιμάδι για να αυξήσουν τις τριβές ενώ σου δίνουν πρόσβαση και από επάνω, αλλά είναι ακριβά.
    Sent from me using a computer.

  9. #189
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.637
    και για πε ω μέγα μύστη των γερμανοπολυγώνων και των καρυδακίων, που τα βρίσκουμε αυτά τα καλά (ΒΕΤΑ,ΚΟΚΕΝ) μεμονωμένα;
    (κατα προτιμηση Πειραιά )
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  10. #190
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.757
    Koken στον Κολέρη στον πειραιά αλλά δε νομίζω να τα έχει ετοιμοπαράδοτα. Beta στους αντιπροσώπους, δεν ξέρω που έχει αλλά θα βρεις εύκολα.

    Γιατί δεν παίρνεις τα καρολους? Εκτός και αν δε χρειάζεσαι όλα αυτά τα νούμερα.
    Sent from me using a computer.

  11. #191
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    17/08/2011
    Μηνύματα
    560
    Πριν πολλα χρονια χρησιμοποιησα μια κουλουρα για να κλειδωσω μια καγκελοπορτα ενος κτηματος και εχασα το κλειδι. Αυριο πρεπει να την σπασω για να μπω να κανω καποιες γεωργικες εργασιες. Κοφτη τοσο μεγαλο δεν εχω και δεν υπαρχει ρευμα για τροχο...Να δοκιμασω με σφυροκαλεμο;

  12. #192
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2017
    Μηνύματα
    1.947
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από mia_zoi_kawa Προβολή μηνύματος
    Πριν πολλα χρονια χρησιμοποιησα μια κουλουρα για να κλειδωσω μια καγκελοπορτα ενος κτηματος και εχασα το κλειδι. Αυριο πρεπει να την σπασω για να μπω να κανω καποιες γεωργικες εργασιες. Κοφτη τοσο μεγαλο δεν εχω και δεν υπαρχει ρευμα για τροχο...Να δοκιμασω με σφυροκαλεμο;
    Βαριοπουλα τουλάχιστον κιλού και πλατυκαλεμο μακρύ.
    Προφανώς τροχουδακι μπαταρίας δεν έχει κανείς γνωστός...

  13. #193
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από mia_zoi_kawa Προβολή μηνύματος
    Πριν πολλα χρονια χρησιμοποιησα μια κουλουρα για να κλειδωσω μια καγκελοπορτα ενος κτηματος και εχασα το κλειδι. Αυριο πρεπει να την σπασω για να μπω να κανω καποιες γεωργικες εργασιες. Κοφτη τοσο μεγαλο δεν εχω και δεν υπαρχει ρευμα για τροχο...Να δοκιμασω με σφυροκαλεμο;
    Αν δε δουλέψει αυτό, έχε μαζί σου ένα σιδεροπρίονο και κάτι να κρατάς την κουλούρα, πχ μια τσιμπίδα υδραυλικού.
    Dream with the feathers of angels stuffed beneath your head.

  14. #194
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Hunter
    Εγγραφή
    03/09/2009
    Μηνύματα
    131
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από mia_zoi_kawa Προβολή μηνύματος
    Πριν πολλα χρονια χρησιμοποιησα μια κουλουρα για να κλειδωσω μια καγκελοπορτα ενος κτηματος και εχασα το κλειδι. Αυριο πρεπει να την σπασω για να μπω να κανω καποιες γεωργικες εργασιες. Κοφτη τοσο μεγαλο δεν εχω και δεν υπαρχει ρευμα για τροχο...Να δοκιμασω με σφυροκαλεμο;
    Πολύ πιθανό να είναι με στρογγυλό κλειδί , οπότε ανοίγει με το καπάκι από στυλό τύπου Bic μπορείς να βρείς βίντεο στο ΥΒ.

    Καλή τύχη

  15. #195
    Για παλμικό κατσαβίδι έχουμε bits που να αντέχουν; Να μην σπάνε για πλάκα; Σήμερα κουρεψα την μισή κασετίνα μου
    Τελευταία τροποποίηση από kouk; 28/09/2019 στις 20:41.

Σελίδα 13 από 35 ΠρώτοΠρώτο ... 38910111213141516171823 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 37
    Τελευταίο μήνυμα: 19/07/2005, 16:56
  2. ερωτήσεις για αερόψυκτο και τσοκ
    από johnpan στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 41
    Τελευταίο μήνυμα: 14/06/2005, 22:52
  3. Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 25/02/2005, 10:13
  4. Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 13/12/2004, 15:08
  5. Ερωτήσεις για ιδιοκτήτες MONO Transalp 600!
    από transalper600 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 13/04/2004, 20:13

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF