Σελίδα 15 από 35 ΠρώτοΠρώτο ... 5101112131415161718192025 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 211 έως 225 από 519

Θέμα: Σύντομες ερωτήσεις για παντός είδους εργαλεία. (no chatting)

  1. #211
    Ο παλμός μπαίνει σε λειτουργία όταν ζορίζεται, έχω την εντύπωση. Όταν φρενάρει πχ.
    Dream with the feathers of angels stuffed beneath your head.

  2. #212
    Ναι, λογικό. Ζοριστηκε όταν άνοιξε την τρύπα στην κοιλοδοκο και έπρεπε να αρχίσει να κάνει "σπειρωμα".

  3. #213
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Το μέγεθος της κρούσης εξαρτάτε απ' το μέγεθος της αντίστασης που θα συναντήσει.

    Τα παλμικά λόγο της κρούσης έχουν μεγαλύτερη δύναμη απ' τα απλά περιστροφικό δράπανα. Η δύναμη αυτή δε, δε ρυθμίζεται με άλλο τρόπο πέρα απ' το πάτημα της σκανδάλης. Στα περιστροφικά ρυθμίζεται απ' το πάτημα της σκανδάλης και απ' την "καστάνια" που έχουν στο σύστημα που περιστρέφεται.

    Οι μύτες κατσαβιδιών που προορίζονται για περιστροφικά δράπανα (ηλεκτρικά κατσαβίδια) έχουν μεγάλη σκληρότητα για να μη φθείρονται όταν η μύτη φεύγει απ' την βίδα μας. Η μεγαλύτερη σκληρότητα τις κάνει λιγότερο ανθεκτικές στην κρούση λόγο της μικρής "ελαστικότητας". Οι μύτες για παλμικά έχουν διαφορετικές σκληρότητες κατά μήκος του σώματός τους για να μπορούν να απορροφούν μέρος της κρούσης όταν η βίδα είναι κολλημένη και δε γυρίζει. Σε αυτό βοηθάει και το πιο λεπτό σώμα και όλα αυτά τα περίεργα σχήματα που έχουν.

    Τα παλμικά δράπανα δεν προορίζονται μόνο για βίδες κατσαβιδιού. Προορίζονται και για μεγαλύτερες βίδες με εξάγωνο κεφάλι κτλ. Όταν πατάμε την σκανδάλη μέχρι το τέρμα σε μια μύτη ph2, μεταφέρουμε όλη τη δύναμη, σε μια λεπτή ακρούλα με εγκοπές σε σχήμα σταυρού. Το σώμα της μύτης δεν μπορεί να απορροφήσει όλη αυτή τη δύναμη. Συνεπώς είτε θα ξεβιδώσει τη βίδα, είτε θα σπάσει τη μύτη. Αν πατάμε τη σκανδάλη σταδιακά και αφήνουμε το εργαλείο να δώσει περισσότερες κρούσεις μικρής δύναμης, έχουμε περισσότερες πιθανότητες να ξεβιδώσουμε τη βίδα χωρίς να σπάσουμε το εργαλείο. Αυτό βέβαια θέλει και μια σχετική εμπειρία.

    Πέρα απ' τον έλεγχο της σκανδάλης βοηθάει και ένας αντάπτορας για κρουστικές μύτες.

    Ναι ξέρω. Και οι μύτες είναι ακριβές και ο αντάπτορας. Οι μύτες δε, κάποια στιγμή θα σπάσουν ότι και να κάνουμε.
    Αυτό όμως είναι άλλο κεφάλαιο και δεν φταίνε ούτε αυτές, ούτε το εργαλείο, ούτε ο χρήστης (όταν όλα γίνονται σωστά). Είναι η μοίρα τους, όπως η μοίρα αυτών που προορίζονται για περιστροφικά, είναι εν' τέλη να φθαρούν.
    Sent from me using a computer.

  4. #214
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από losvre Προβολή μηνύματος
    makita Gold diamond η κάπως έτσι από Γιαπαν ποοος τις φτιάχνει;
    Δε ξέρω. Θα ρίξω μια ματιά όταν μπορέσω.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kouk Προβολή μηνύματος
    Κύριοι την υπομονή σας και την κατανόησή σας. Δεν έχω γνώσεις και μπαίνω σιγά σιγά στον χώρο ως ερασιτεχνης μαστροχαλαστης
    Δεν τίθεται τέτοιο θέμα. Ρωτάς ότι θέλεις. Όλοι άσχετοι είμαστε, ο καθένας σε διαφορετικό βαθμό.
    Sent from me using a computer.

  5. #215
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    BTW στις κολλημένες βίδες βοηθούν πολύ τα σφυροκατσάβιδα γιατί προσφέρουν και αξονική και περιστροφική κρούση.

    Φυσικά και αυτά σπάνε μύτες.
    Sent from me using a computer.

  6. #216
    μια σκιά μ' ακολουθάει Το avatar του/της cityfly
    Εγγραφή
    07/05/2003
    Μηνύματα
    3.701
    Υπάρχουν μοντέλα που ρυθμίζεται η δύναμη εώς και 3-4 επίπεδα. Αλλά προφανώς είναι πιο ακριβά. Μπορεί και διπλή τιμή από το αντίστοιχο απλό.

  7. #217
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.022
    Παιδιά αλαξα τη κεντρική βαλίτσα πίσω(φοράω τριπλετα λόγο ότι έχω αντι καταστήσει το αμαξι με τη μοτο ).
    Ερώτηση.
    Τα αυτοκόλλητα της παλιάς βαλίτσας υπάρχει περίπτωση να ξεκολλήσουν και να κολλήσουν στη καινούρια?
    καθε μερα ...νεα μερα.

  8. #218
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    11/12/2013
    Μηνύματα
    936
    Καλημέρα στην Κρήτη,χλωμό μου φαίνεται να βγούν,αν είναι απο τον γύρο του κόσμου ευκαιρεία να τον ξανακάνεις.

  9. #219
    Klabautermann Το avatar του/της tzimidis
    Εγγραφή
    07/04/2013
    Μηνύματα
    611
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ Προβολή μηνύματος
    Παιδιά αλαξα τη κεντρική βαλίτσα πίσω(φοράω τριπλετα λόγο ότι έχω αντι καταστήσει το αμαξι με τη μοτο ).
    Ερώτηση.
    Τα αυτοκόλλητα της παλιάς βαλίτσας υπάρχει περίπτωση να ξεκολλήσουν και να κολλήσουν στη καινούρια?
    Λογικά θα βγαίνουν με θερμοπιστολο και πολλή προσοχή.
    Δυσκολο όμως να ξανακολλησουν όμορφα ίσια και στρωτά.

  10. #220
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.022
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από tzimidis Προβολή μηνύματος
    Λογικά θα βγαίνουν με θερμοπιστολο και πολλή προσοχή.
    Δυσκολο όμως να ξανακολλησουν όμορφα ίσια και στρωτά.
    Τα βγάζω με θερμοπιστολο και μετά πως τα κολλάω στην άλλη?
    καθε μερα ...νεα μερα.

  11. #221
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.162
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ Προβολή μηνύματος
    Τα βγάζω με θερμοπιστολο και μετά πως τα κολλάω στην άλλη?
    πάρε ταινία κολλητική διπλής όψης, σαν αυτές που βάζουν για τα χαλιά, κολλάει άριστα
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  12. #222
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.022
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    πάρε ταινία κολλητική διπλής όψης, σαν αυτές που βάζουν για τα χαλιά, κολλάει άριστα
    Έγινε. Ευχαριστώ.
    καθε μερα ...νεα μερα.

  13. #223
    Αναζητω για αγορα online ή Πατρα, impact bit 10mm και 13mm, μαυρα κατα προτιμηση. Θα εκτιμουσα να ειχαν και μαγνητη μεσα στην φωλια.
    Διαφορετικα, 3/8 καρυδακια που θα μπουν σε ανταπτορα που εχω.

    ΣΑΝ της φωτο
    Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων s-l1600.jpg‎  
    Aprilia SXV 5.5 Rulesssssssssss

  14. #224
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.787
    Αρωτηξις. Σήμερα χρειάστηκε να κόψω σπείρωμα σε κούφιο ανοξείδωτο. Είχα πολύ καιρό να κάνω αυτή τη δουλειά και δεν θυμόμουν αν η φιλιερα έχει όψη και ανάποδη. Ένα Μ5 ήταν και τελικά έβαλα την φιλιερα να ξεκινήσει να κόβει από την μεριά με τα γράμματα. Σωστό, λάθος, αδιάφορο; Για πείτε. Το σπείρωμα βγήκε οκ πάντως και στον μεγεθυντικό φακό που το κοίταξα δεν βρήκα ανωμαλίες στο κόψιμο και το ανοξείδωτο βίδωσε κανονικά εκεί που έπρεπε χωρίς τζόγους αλλά έτσι για την αλητεία να μάθουμε το σωστό και το λάθος.

  15. #225
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Μια βίδα δε βιδωνει και απ' τις δυο μεριές;

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 37
    Τελευταίο μήνυμα: 19/07/2005, 16:56
  2. ερωτήσεις για αερόψυκτο και τσοκ
    από johnpan στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 41
    Τελευταίο μήνυμα: 14/06/2005, 22:52
  3. Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 25/02/2005, 10:13
  4. Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 13/12/2004, 15:08
  5. Ερωτήσεις για ιδιοκτήτες MONO Transalp 600!
    από transalper600 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 13/04/2004, 20:13

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF