Σελίδα 8 από 35 ΠρώτοΠρώτο ... 34567891011121318 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 106 έως 120 από 519

Θέμα: Σύντομες ερωτήσεις για παντός είδους εργαλεία. (no chatting)

  1. #106
    Π@ΥΤΑΝΑ ΕΥΣΤΡΟΦΙΑ Το avatar του/της S705
    Εγγραφή
    23/03/2007
    Μηνύματα
    1.504
    Για να κάνεις εύκολα την κωνικοτητα πάτα το εξάρτημα με τον σφιγγητηρα και μετά με το ντριμελ σκαψε το σπάσιμο. Ύστερα κόλλα το.
    Η ΚΑΛΗ Η ΠΑΝΤΑ ΕΙΝΑΙ
    ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΘΑ ΤΡΟΜΑΞΕΙ...
    ....ΤΟΝ ΠΑΠΠΟΥ
    ΣΤΟ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΠΕΖΟΔΡΟΜΙΟ!!!!!

  2. #107
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2017
    Μηνύματα
    1.947
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από R43 Προβολή μηνύματος
    Έχουμε ένα σπάσιμο σε μπρούτζινο εξάρτημα. Πως μπορεί να κολληθεί αφήνοντας τα ελάχιστα δυνατά σημάδια;
    Εσωτερικά έχει σπείρωμα και το μήκος του είναι περίπου 2cm.

    Συνημμένο 406165
    Εγώ δεν το βλέπω για σπάσιμο, μην βιαστείς να το κολλήσεις.

  3. #108
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από JNP Προβολή μηνύματος
    Εγώ δεν το βλέπω για σπάσιμο, μην βιαστείς να το κολλήσεις.
    Μάλλον έχεις δίκιο και πρέπει να το ξαναδώ.

    https://www.moto.gr/forums/showthrea...=147918&page=6
    Τελευταία τροποποίηση από R43; 20/04/2019 στις 14:19.
    Σάπια βρεχάμενα, τσιμέντο και σκουριά.

  4. #109
    Π@ΥΤΑΝΑ ΕΥΣΤΡΟΦΙΑ Το avatar του/της S705
    Εγγραφή
    23/03/2007
    Μηνύματα
    1.504
    Καντο απλά πιο πλατύ το σκάψιμο. Και 3-4 δέκατα εάν είναι το βάθος άμα είναι πλατύ θα πιάσει η κόλληση.
    Εάν δεν το σκάψει θα φαίνεται το γαζί,δεν θα μπορείς να το γυαλοχαρτισεις.
    Η ΚΑΛΗ Η ΠΑΝΤΑ ΕΙΝΑΙ
    ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΘΑ ΤΡΟΜΑΞΕΙ...
    ....ΤΟΝ ΠΑΠΠΟΥ
    ΣΤΟ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΠΕΖΟΔΡΟΜΙΟ!!!!!

  5. #110
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από S705 Προβολή μηνύματος
    Καντο απλά πιο πλατύ το σκάψιμο. Και 3-4 δέκατα εάν είναι το βάθος άμα είναι πλατύ θα πιάσει η κόλληση.
    Εάν δεν το σκάψει θα φαίνεται το γαζί,δεν θα μπορείς να το γυαλοχαρτισεις.
    Αν δεις το παραπάνω επισυναπτόμενο post, προφανώς δεν είναι σπάσιμο. Ευχαριστώ πάντως.
    Σάπια βρεχάμενα, τσιμέντο και σκουριά.

  6. #111
    Μέλος
    Εγγραφή
    06/05/2012
    Μηνύματα
    351
    Χρονια πολλα και χριστος ανεστη ρεμαλια.
    Υγεια και ευτυχια σε ολους ευχομαι!

    Λοιπον θυμαστε το παλμικο κατσαβιδι το καινουργιο που πηρα τωρα προσφατα, αν οχι τοτε γραφω οτι ειναι το μοντελο gdx 18v-180 της bosch.

    Αυτο εδω δηλαδη:
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Bk99TvPl.jpg 
Προβολές:	280 
Μέγεθος:	33,4 KB 
ID:	406355

    Τι γινεται λοιπον με δαυτο οεο.
    Εχει μια πρωτοτυπια της εταιρειας που στην κεφαλη επανω ενσωματωνει ενα καρε 1/2'' για καρυδακια και εσωτερικα 1/4'' εξαγωνο για μυτες και ανταπτορες κατσαβιδιου.

    Το προβλημα λοιπον ειναι το εξης, πρωτον λογω του καρε που εχει μπροστα και πανω απο το εξαγωνο, οι περισσοτεροι κλασσικοι μαγνητικοι ανταπτορες κατσαβιδιου δεν φτανουν μεχρι πισω στο τερμα και ετσι δεν κλειδωνουν στην θεση, και δευτερον η εταιρεια λεει οτι στο καρε δινει ολη την ροπη που μπορει το εργαλειο αρα τα 180 νιουτον, ενω στο εξαγωνο παιρνει μεχρι 160 νιουτον.

    Πολυ μαρκετινιστικο παπατζιλικι βεβαια μου ακουγεται κατι τετοιο αλλα τελοσπαντων.

    Αφου λοιπον καταφερα και ηρεμησα μετα τον αφανταστο εκνευρισμο μου μολις ανακαλυψα αυτο το λαθος σχεδιασμου, σκεφτηκα οτι πρεπει να βρω μια λυση.
    Ψαχνοντας επεσα σε καποια προιοντα που ταιριαζουν στην περιπτωση μου, π.χ. αυτο:

    https://www.stereotiki.gr/store4/mil...-eksagono.html

    Το οποιο ειναι φανταστικο, αλλα και αρκετα ακριβο για να ειμαι σιγουρος οτι αξιζει.
    Μετα βρηκα κατι λιγακι υποδυεστερο και κατα πολυ φθηνοτερο απο το milwaukee, το οποιο με χαλαει που δεν κλειδωνει το εξαγωνο και μπορει να βγει ανα πασα στιγμη απο πανω ο ανταπτορας σε καποιο μαγκωμα.
    Αυτο εδω: https://www.stereotiki.gr/store4/for...s-adaptor.html

    Μια αλλη λυση θα ηταν, να αγορασω παλι απο την αρχη μαγνητικους αποστατες με μακρυτερο πισω στελεχος, αλλα ετσι ρε γαμωτο θα μου μεινουν στο ραφι ενα καρο αποστατες που ηδη εχω και καποιοι ειναι αρκετα αξιολογοι με πολυ αξιοπρεπη μαγνητη, π.χ. κατι witte ή athlet που θυμαμαι τωρα και ειναι κριμα.

    Προσοχη ανταπτορες τετοιου τυπου με κλειδωμα στην κορυφη
    https://www.pavlatos-tools.gr/Magnit...4mm-6-48324532

    Δεν μου κανουν γιατι θελω να ειναι οσο γινεται λεπτοτερο μπροστα για να μπορω να βιδωνω σε στενα σημεια χωρις προβλημα.

    Αρα με βαση αυτα που εγραψα, ποια η γνωμη σας και αν εχετε να προτεινεται κατι αντιστοιχο του προιοντος milwaukee αλλα φθηνοτερου ας πουμε.
    Τελευταία τροποποίηση από fasarias; 29/04/2019 στις 13:30. Αιτία: Προσθηκη Φωτογραφιας

  7. #112
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Ανάθεμα και αν κατάλαβα. Θα κάνω μια προσπάθεια δόου!

    Λοιπόν... Εχουμε 2 πρότυπα για εξάγωνο 1/4. Το C6.3 και το Ε6,3. (6,3 είναι το 1/4της ίτσας σε χιλιοστά).

    Η διαφορά τους είναι αυτή που βλέπεις στις δυο μύτες δεξιά. Η κίτρινη είναι Ε6,3 και η μαυρη είναι C6.3 Οι κοντές μύτες είναι C8 και C6.3. (C8 είναι το γνωστό 5/16 της ίντσας και δεν βγαίνει σε Ε8 απ' όσο ξέρω, πέρα απ' αυτό υπάρχει και το 3/8 1/2)

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_8586.jpg 
Προβολές:	269 
Μέγεθος:	50,3 KB 
ID:	406356

    Όλα τα κατσαβίδια σαν αυτό που έχεις εχουν υποδοχή Ε6,3. Ερώτηση: Οι αντάπτορες που έχεις και λες οτι δεν ταιριάζουν τι πρότυπο έχουν, C6.3 ή Ε6,3? Αν είναι C6.3 τότε δεν υπάρχει κανένα σχεδιαστικό λάθος στο εργαλείο, είναι απλά λάθος ο αντάπτορας που χρησιμοποιείς.

    Συνεχίζω.. οι αντάπορες σαν τον φθηνό φορς για τον οποίο ρωτάς (περισσότερες φωτό εδώ)

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_8589.jpg 
Προβολές:	269 
Μέγεθος:	41,7 KB 
ID:	406357


    παίρνουν μύτες προτύπου C6.3.

    O δευτερος αντάπτωρας που έβαλες, σαν αυτούς τους δυο κοντούς.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_8606.jpg 
Προβολές:	267 
Μέγεθος:	34,8 KB 
ID:	406358

    1ον είναι για μύτες c6.3 και μπαίνει σε υποδοχή E6.3.
    2ον είναι το ίδιο χοντρός (αν όχι και πιο λεπτός) απ' τον πανάκριβο της mil που έβαλες.
    3ον είναι σχετικά φθηνοί (υπάρχουν και ακριβοί)
    4ον υπάρχουν και impact rated για να προστατεύουν την μύτη να μη σπάει απ' την κρούση (ακόμα πιο ακριβοί απ' τους ακριβούς του 3).

    Αυτού του είδους οι αντάπτορες είναι για να μπορείς να χρησιμοποιείς κοντές μύτες c6.3 σε υποδοχές ε6,3. Επίσης χρησιμοποιούνται σε δράπανα με τσοκ, ώστε να αλλάζεις γρήγορα τις μύτες.

    Εσένα οι μύτες σου τι είναι? C6.3 κοντές? Απ' ότι κατάλαβα ναι, γιατί οι e6.3 βγαίνουν από 50μμ και πάνω. Edit. χμμ.. νομίζω βγαίνουν και σ κοντές, 25μμ.


    Αυτό το κατσαβίδι που έχεις είναι για να παίρνει μύτες ε6,3 χωρίς αντάπτορα και αν θέλεις να βάλεις μύτες κοντές c6.3 θα βάλεις αντάπτορα e6.3 σε c6,3. Τέτοιοι αντάπτορες είναι αυτός αο ακριβός της mil που έβαλες και αυτός ο τελευταίος που λες οτι δε σου κάνει λόγο πάχους (αλλά δεν είναι πιο παχύς είπαμε).

    Επίσης το κατσαβίδι αυτό χρειάζεται μύτες impact διαφορετικά μπορεί να τις σπάσει. Σε κοινές μύτες θα βάλεις impact αντάπτορα πάλι για να μη σου σπάει τις μύτες. Σε δύσκολες καταστάσεις, για να μη σπάσει τις μύτες θα χρειαστεί και αντάπτορα impact και μύτες. Νομίζω είχαμε ξανακάνει σχετική κουβέντα σε κάποιο θρεντ?

    anyway, αυτά.. νομίζω.
    Τελευταία τροποποίηση από daz; 30/04/2019 στις 01:09.
    Sent from me using a computer.

  8. #113
    Μέλος
    Εγγραφή
    06/05/2012
    Μηνύματα
    351
    Αποστολε οντως δεν καταλαβες και μαλλον δεν καταλαβες γιατι ή εγω τα εχω γραψει πολυ μπερδεμενα ή γιατι εχεις στο μυαλο σου προτυπα κ.λ.π. που στην προκειμενη περιπτωση δεν ειναι αυτο το ζητουμενο μας.

    Το πραγμα ειναι πολυ πιο απλο, πηγε ο κυρ-bosch να κανει την μαγκια του και εκανε σχεδιαστικη μαλακια.

    Εβγαλε ενα εργαλειο διπλης χρησης, μπουλονοκλειδο και παλμικο κατσαβιδι ταυτοχρονα με κοινη κεφαλη.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	ay0WPuDl.jpg 
Προβολές:	224 
Μέγεθος:	19,8 KB 
ID:	406384

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	lJ6dtgVl.jpg 
Προβολές:	225 
Μέγεθος:	26,5 KB 
ID:	406385

    Δημιουργωντας ομως κατι τετοιο, μεγαλωσε και μακρυνε η υποδοχη της κεφαλης μπροστα με αποτελεσμα να απομακρυνθει το "κλειδωμα" και ολοι οι κοινοι μαγνητικοι ανταπτορες να μην φθανουν στο τερμα.

    Π.χ.
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	u3bymObl.jpg 
Προβολές:	225 
Μέγεθος:	33,9 KB 
ID:	406386

    Σε αυτους τους 4, οι τρεις πρωτοι εχουν το ιδιο μηκος στο στελεχος του εξαγωνου προτου ξεκινησει το 'σωμα' του μανητη, το οποιο ειναι στα 2.5cm και δεν κλειδωνουν στο εργαλειο, ο τελευταιος κατω-κατω τυχαια ειναι στα 2.6 cm και κλειδωνει.

    Ασχετο αλλα το αναφερω ετσι κι`αλλιως, οι τρεις πρωτοι που ειναι στα 2.5 cm ειναι επωνυμοι, 2 USH και ενας WITTE
    Ο τεταρτος που ειναι στα 2.6 cm και κουμπωνει σωστα ειναι ενας noname κινεζικος με πολυ αδυναμο μαγνητη δυστυχως.
    Πληροφορια, μακραν και μεγαλη διαφορα απο τους υπολοιπους, τον δυνατοτερο μαγνητη ο ανταπτορας της witte.

    Το αλλο πραγμα που ειπα για το θεμα παχους, εννοουσα στην μπροστα μερια του ανταπτορα, οτι αυτοι που εχουν 'κλειδωμα' ή ball-end πως σκατα το λενε οι αμερικλανοι ειναι χοντροτεροι απο τους απλους μαγνητικους και εμενα δεν με διευκολυνουν σε κατι πολυ στενα σημεια που αναγκαζομαι να βιδωνω.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	v0r3kEjl.jpg 
Προβολές:	223 
Μέγεθος:	35,0 KB 
ID:	406387

    Ουτε κι`αυτος με το ball-end κλειδωνει στο εργαλειο, ειναι απο αυτο το σετακι της bosch εδω Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	jJt2DATl.jpg 
Προβολές:	222 
Μέγεθος:	44,9 KB 
ID:	406388
    Και ειναι κι`αυτος στα 2.5 cm


    Ολοκληρωνωντας λεω και το εξης, η ιδια η bosch υποστηριζει οτι στο καρε 1/2'' το εργαλειο βγαζει ολη την διαθεσιμη ροπη που κατεχει η οποια ειναι τα 180nm, ενω στο εσωτερικο εξαγωνο 1/4'' δινει μεχρι 160nm αρα αν και εφοσον ισχυει κατι τετοιο τοτε προφανως με συμφερει δυο φορες στο να προβω σε αγορα ανταπτορα τυπου σαν τον milwaukee που ποσταρα παραπανω.

    Αντιστοιχοι ιδιοι με τον milwaukee και σε ιδιο πανω-κατω ευρος τιμης που δεν τους βρηκα στην ελλαδα ομως ειναι και αυτοι:

    https://www.google.com/search?q=DeWa...w=1920&bih=928

    https://www.google.gr/search?q=Bosch...w=1920&bih=928

    https://wera-direct.eu/detail.asp?Lang=3&Prod=113601

    https://www.google.com/search?q=Milw...w=1920&bih=928


    Για να μην ξεχνιομαστε, η ερωτηση μου ηταν η εξης.
    Να προβω σε αγορα τετοιου τυπου ακριβου-επωνυμου ανταπτορα, αξιζει?
    Να κοιταξω σε κατι οικονομικοτερο σαν το force π.χ. αλλα με κλειδωμα μπροστα (ο force δεν εχει).
    Μηπως να κοιταξω να παρω καινουργιους μαγνητικους καλυτερα?

    Εχετε να προτεινετε κατι αλλο διαφορετικο ή κατι σαν τον milwaukee απο αλλη εταιρεια που να το βρω ελλαδα?

  9. #114
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    03/03/2019
    Μηνύματα
    133
    ακυρο
    Τελευταία τροποποίηση από Eiver; 01/05/2019 στις 15:02.

  10. #115
    Π@ΥΤΑΝΑ ΕΥΣΤΡΟΦΙΑ Το avatar του/της S705
    Εγγραφή
    23/03/2007
    Μηνύματα
    1.504
    Να προτείνω κάτι?
    Πάρε ένα ανταπτορα από τους επώνυμους που έχεις, βάλε τον σε ένα δραπανο να γυρίζει και με μια λιμα κατέβασε το σώμα ένα χιλιοστό. Έτσι θα κουμπώνει στο εργαλείο σου!
    Η ΚΑΛΗ Η ΠΑΝΤΑ ΕΙΝΑΙ
    ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΘΑ ΤΡΟΜΑΞΕΙ...
    ....ΤΟΝ ΠΑΠΠΟΥ
    ΣΤΟ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΠΕΖΟΔΡΟΜΙΟ!!!!!

  11. #116
    Μέλος
    Εγγραφή
    06/05/2012
    Μηνύματα
    351
    Ενταξει ψαχνοντας γυρω-γυρω στο νετ βρηκα τον dewalt στα 6 ευρω (1/3 της τιμης του milwaukee) θα τον παραγγειλω και ειμαστε κομπλε νομιζω.

    https://www.skroutz.gr/c/928/aksesou...B1%CF%82+1%2F4

    Παρ`ολα αυτα ομως και επειδη ακομα με τρωει, θελω να παρω ενα μαγνητικο αποστατη ακομα που να ταιριαζει και να κουμπωνει σωστα, σε περιπτωση που δεν πετυχει με τον αποπανω.
    Εχω δει αυτους τους 2:

    https://www.google.gr/search?q=DT705...&bih=928&dpr=1

    https://www.skroutz.gr/c/928/aksesou...makita+b-28531

    Ιδια τιμη μονη διαφορα οτι ο dewalt ερχεται σετ μαζι με μυτες.

    Εχει κανενας καποιον απο τους 2 να πει καμμια γνωμη?

  12. #117
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Μιχάλη δε μπορώ να σου απαντήσω γιατί είμαι στο δρόμο. Αύριο το πρωί θα είμαι στο χωριό σου αλλά δε θα μείνω.

    Στα γρήγορα..
    Οι διαφορές είναι στο μέγεθος της εγκοπης. Υπάρχουν πολλές διαφορές χωρίς να ξέρω γιατί.

    Και με ανταπτορα που μπαίνει στο καρέ η έξοδος της δύναμης στο εξάγωνο του ανταπτορα θα είναι πάλι η ίδια με τη δύναμη στο εξάγωνο μέσα στο καρέ.

    Για μένα μη πάρεις τον ακριβό της Μιλ ή κάποιον φθηνότερο εκτός και αν θέλεις να καρφώνεις τις μυτες κατευθείαν επάνω σε αυτον. Μύτη μέσα σε ανταπτορα μέσα σε άλλον ανταπτορα θα σου δώσει αρκετό τζόγο στην άκρη. Ειδικά αν μιλάμε για καρέ με πιρο ασφαλείας.

  13. #118
    Μέλος
    Εγγραφή
    06/05/2012
    Μηνύματα
    351
    Σιγα που δεν θα τα επαιρνα χα χα!!!

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	LYur79el.jpg 
Προβολές:	137 
Μέγεθος:	51,9 KB 
ID:	406593

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	HNvPjZ7l.jpg 
Προβολές:	137 
Μέγεθος:	47,7 KB 
ID:	406594

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	O6eZmsgl.jpg 
Προβολές:	138 
Μέγεθος:	32,1 KB 
ID:	406595

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	uaGYDkSl.jpg 
Προβολές:	136 
Μέγεθος:	29,6 KB 
ID:	406596

  14. #119
    Μέλος
    Εγγραφή
    06/05/2012
    Μηνύματα
    351
    Ρε σημερα που εσκαβα με το μεγαλο κομπρεσσερ, πετυχα ενα γ@μωμαντεμενιο καπακι φρεατιου θαμμενο μεσα στο μπετο αλλα μεχρι να το παρω χαμπαρι μου την εκανε την ζημια, προλαβε και μου τσακισε ασχημα μπροστα στην μυτη το καινουργιο μου πλατυκαλεμο.
    Μπας και γνωριζεται κανεναν που τροχιζει τετοια μεταλλα?
    Αυτοι που τροχιζουν μαχαιρια και τετοια ειδη, μπορουν να τροχισουν καλεμια κ.λ.π.?

  15. #120
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Κάποιοι ναι.

Σελίδα 8 από 35 ΠρώτοΠρώτο ... 34567891011121318 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 37
    Τελευταίο μήνυμα: 19/07/2005, 16:56
  2. ερωτήσεις για αερόψυκτο και τσοκ
    από johnpan στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 41
    Τελευταίο μήνυμα: 14/06/2005, 22:52
  3. Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 25/02/2005, 10:13
  4. Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 13/12/2004, 15:08
  5. Ερωτήσεις για ιδιοκτήτες MONO Transalp 600!
    από transalper600 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 13/04/2004, 20:13

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF