Σελίδα 9 από 35 ΠρώτοΠρώτο ... 456789101112131419 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 121 έως 135 από 519

Θέμα: Σύντομες ερωτήσεις για παντός είδους εργαλεία. (no chatting)

  1. #121
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2017
    Μηνύματα
    1.948
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από fasarias Προβολή μηνύματος
    Αυτοι που τροχιζουν μαχαιρια και τετοια ειδη, μπορουν να τροχισουν καλεμια κ.λ.π.?
    Επειδη το τρόχισμα και η επαναδιαμορφωση της λαμας θα ξεβαψει το μέταλλο, θα χρειασθεί έμπειρο μηχανουργο για ξαναβαψιμο δηλ σκλήρυνση του ατσαλιου. Δεν ξέρω αν σε συμφέρει, ίσως πρέπει να πάρεις καινούργιο.
    Αλλοιως αν έχεις δίδυμο τροχό φάε το μέταλλο αργά βουτωντας την άκρη συχνά σε νερό. Αν είσαι τυχερός και δεν ανεβάσει θερμοκρασία είναι οκ.

  2. #122
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.773
    Δε ξεβαφει το μέταλλο έτσι απλά ούτε έχει επιφανειακή σκλήρυνση ώστε να καταστραφεί. Όλα τα εργαλεία ακονιζονται, ακόμα και τα τρυπάνια.

  3. #123
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2017
    Μηνύματα
    1.948
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Δε ξεβαφει το μέταλλο έτσι απλά ούτε έχει επιφανειακή σκλήρυνση ώστε να καταστραφεί. Όλα τα εργαλεία ακονιζονται, ακόμα και τα τρυπάνια.
    Ο fasarias μίλησε για σπάσιμο του πλακέ καλεμιου που σημαίνει γερό τρόχισμα και ξεβαψιμο.
    Αν ήταν απλά στομωμενο το καλεμι θα συμφωνούσα. Το έχω κάνει πολλές φορές.
    Στο κάτω κάτω ας δοκιμάσει κιαν δεν πετύχει δεν χάλασε ο κόσμος.
    Σημ. Στον Πειραιά έχει μαγαζιά με τεχνίτες που βάφουν λάμες.
    Δείτε αυτό :
    https://greekblades.com/uddeholm-t363.html

  4. #124
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.773
    Παρντον με. Αν έσπασε δεν διορθώνεται. Τα καλεμια έχουν διαφορετικες σκληρότητες στο σώμα τους. Μέσα είναι μαλακά για να αποσβενουν και σκληρά στις άκρες για να μη κεφαλωνουν. Αν έσπασε η μυτούλα τροχιζεται, αν σπάσε ολόκληρη η μύτη εμπρός, δεν φτιάχνεται.
    Για να το βάψει κάποιος σωστά πρέπει να ξέρει τι μέταλλο είναι. Διαφορετικά δε θα το επαναφέρει πότε σωστά στην κατάλληλη σκληρότητα. Αν κάποιος ήξερε τι μέταλλο ήταν και μπορούσε να το κάνει σωστά δε θα ήξερε σε το σκληρότητα πρέπει να το φέρει. Και γενικά η διαδικασία δε θα ήταν ακριβή και ασύμφορη μάλλον και το αποτέλεσμα αμφίβολο. Γενικά δε θα το επιχειρούσα.

    Θα το ακονιζα μόνος μου σε τροχο με γυμνό χέρι. Αν δούλευε, καλώς. Αν όχι, καινούριο.

    Για να ξεβαψει ένα μέταλλο πρέπει να κοκκινίσει απ' τη θερμοκρασία. Για να αλλάξει σκληρότητα πρέπει να φτασει τουλάχιστον 200 με 250 βαθμούς. Αν και αυτό μπορεί να γίνει στην άκρη άκρη της κόψης ενός μαχαιριού εκεί που είναι πολύ λεπτη, δε μπορεί να γίνει σε όλη τη μύτη ενός καλεμιου.

  5. #125
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/10/2017
    Μηνύματα
    279
    Στον σωλήνα έχω δει βίντεο με πατέντα υδρόψυξης στον ταινιολειαντήρα. Αν έχει κάποιος Ελλάδα κάτι ανάλογο δεν γνωρίζω όμως.

  6. #126
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    13/02/2018
    Μηνύματα
    256
    Καλησπέρα σε όλους

    Ενδιαφερομαι να αγοράσω λάστιχο για κήπο. Ξέρετε όλα να καλό να μην τσακιζει, σπάζει κρατάει κανα 100 χρόνια κλπ. και κατά προτίμηση Ελληνικής κατασκευής;

    εχω βρει τα Τσαλερης και Φασοπλεχ, είναι οκ η υπάρχουν και καλύτερα;

    https://www.tsaleras.gr/proionta/euk...lines/elastic/



    http://www.e-athanasiou.gr/kipos/pot...lex-silver-15m


    https://www.papaioannou-plastika.gr/...ktos-galazios/

  7. #127
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της leftos
    Εγγραφή
    02/08/2010
    Μηνύματα
    588
    Το πλεκτο μπλε της fasoplast ειναι πολυ σκληρο σε σημειο που δεν μαζευει κουλουρα και η κουλουρα δεν απλωνει το κιτρινο - πρασινη ριγα tulip νομιζω είναι καλυτερο.
    https://www.domikaxaravopoulos.gr/de...=1&ItemId=2767
    LIVE FREEEEE!!!!!

  8. #128
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2017
    Μηνύματα
    1.948
    Δεν έχω δοκιμάσει τα παραπάνω λάστιχα.
    Τα καλύτερα που έχω βρει εγώ είναι της Gardena με εγγύηση 12-20 χρόνων στον ήλιο.
    Είναι ισως ακριβωτερα και τα αγόρασα στο Praktiker.
    https://www.praktiker.gr/p/lastixo-g...13mm-20m-36986
    Τελευταία τροποποίηση από JNP; 08/05/2019 στις 22:49.

  9. #129
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    13/02/2018
    Μηνύματα
    256
    Ευχαριστώ παιδιά, προσπαθώ να βρω κάτι καλό ελληνικής Κατασκευης. Απο εχωτερικό υπάρχουν πολλες προτάσεις.

  10. #130
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/10/2017
    Μηνύματα
    279
    Καλημέρα.

    Θέλω κι εγώ τα φώτα σας! Ψάχνω να βρω την μικρότερη δυνατή βίδα σε διάμετρο για τούβλο, με ή χωρίς ούπα, με το αντίστοιχο τρυπάνι του.

    Ευχαριστώ!

    ΥΓ. Ωραίο θέμα losvre! Δυστυχώς δεν μπορώ να βοηθήσω ιδιαίτερα. Μπορώ να προσθέσω όμως, ότι υπάρχουν food grade λάστιχα και κανονικά. Αν θες food grade πρέπει να ψάξεις για την ειδική σήμανση. Συνήθως είναι πιο ακριβά.

  11. #131
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2017
    Μηνύματα
    1.948
    Το μικρότερο ουπα που έχω είναι 4 χιλ.οπως και το διαμαντοτρυπανο.
    Οποτε ψάξε αν υπάρχει 3 χιλ ή όχι. Ίσως το χρησιμοποιούν τζαμαδες σε καθρέφτες.

  12. #132
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.183
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από JNP Προβολή μηνύματος
    Το μικρότερο ουπα που έχω είναι 4 χιλ.οπως και το διαμαντοτρυπανο.
    Οποτε ψάξε αν υπάρχει 3 χιλ ή όχι. Ίσως το χρησιμοποιούν τζαμαδες σε καθρέφτες.
    Όντως, 4αρι είναι το μικρότερο για ούπα, είχα ρωτήσει κάποτε σε μαγαζί που ειδικεύεται σε αυτά.
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  13. #133
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.652
    Σε μεγάλο πλυστικό πολύ υψηλής πίεσης της Bosch (πράσινη σειρά, δεν ξέρω μοντέλο, κάνα 120-150αρι Bar, πολύ παρεμφερές με αυτό), τι μπορεί να προκάλεσε τσαφ, κάπνα και νεκρό μηχάνημα;
    Δανείστηκα απο γείτονα ένα για να περάσω υδροβολή ένα σαθρό τσιμεντένιο πάτωμα (σε ανοιχτό χώρο) που είχε πιάσει βρυα και έφερνε υγρασία σε παρακείμενο τοίχο. Το δούλεψα για 2 μέρες απροβληματιστα κάνα 8ωρο αθροιστικά.
    Το επέστρεψα και οταν μετά απο καμια βδομάδα επιχείρησε αυτός να το δουλέψει πάλι, έσκασε.
    Δεν ψάχνω τηλεδιαγνωση προφανώς.Το εργαλείο θα το πάω εγώ στο σέρβις.
    Αν ξέρει κανείς καμιά συγκεκριμένη ευπάθεια σε αυτά τα μηχανήματα ρωτάω, για να δω αν φταίω κάπου.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  14. #134
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    31/01/2017
    Μηνύματα
    795
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gavros Προβολή μηνύματος
    Σε μεγάλο πλυστικό πολύ υψηλής πίεσης της Bosch (πράσινη σειρά, δεν ξέρω μοντέλο, κάνα 120-150αρι Bar, πολύ παρεμφερές με αυτό), τι μπορεί να προκάλεσε τσαφ, κάπνα και νεκρό μηχάνημα;
    Δανείστηκα απο γείτονα ένα για να περάσω υδροβολή ένα σαθρό τσιμεντένιο πάτωμα (σε ανοιχτό χώρο) που είχε πιάσει βρυα και έφερνε υγρασία σε παρακείμενο τοίχο. Το δούλεψα για 2 μέρες απροβληματιστα κάνα 8ωρο αθροιστικά.
    Το επέστρεψα και οταν μετά απο καμια βδομάδα επιχείρησε αυτός να το δουλέψει πάλι, έσκασε.
    Δεν ψάχνω τηλεδιαγνωση προφανώς.Το εργαλείο θα το πάω εγώ στο σέρβις.
    Αν ξέρει κανείς καμιά συγκεκριμένη ευπάθεια σε αυτά τα μηχανήματα ρωτάω, για να δω αν φταίω κάπου.
    Σε ένα karcher που το είχα δουλέψει πολύ μια φορά, όχι τόσο όσο λες εσυ, έσκασε και όταν το πήγα στο σέρβις από τα πολλά αποδείχτηκε ότι είχε πλαστική αντλία και δεν ήταν για τόσες ώρες χρήσης.

    Επίσης η karcher έβαζε / βάζει μεταλικη αντλία μόνο στα πιο ακριβά της σειρας οικιακής χρήσης που ήταν στις παρυφές της επαγγελματικής σειράς.

    Σε ερώτηση μου, μου είπαν ότι και καλά το πιεστικό οικιακής χρήσης είναι για κανα μπαλκόνι η ποδήλατο - ήταν των €150-€200 κάπου το 2010.

    Για αυτό το επόμενο που πήρα από lidl κοίταξα και διάβασα ότι είχε μεταλλική αντλία μέσα ΙΚΑ τώρα τόσα χρόνια μια με πολύ χρήση δεν έχει πάθει τίποτα.

  15. #135
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.652
    ο ιδιοκτήτης του, έκανε μονώσεις ως επαγγελμα. Είχε επιλέξει αυτό το μηχάνημα ως "θηρίο".
    σκέψου ότι με τη δέσμη του, χαράζει το τσιμέντο! υδροβολή κανονικά.
    Εχει μακριά σωληνα νερού που μου μοιαζει σαν υψηλής πίεσης στην υφή, που βίδωνε σε μεταλλική αναμονή. Θεωρώ δύσκολο να έχει πλαστική αντλία κάτι τόσο θηριώδες. Στο λέω για να σου δείξω ότι δεν είναι ένα "πλυστικό για τη βεράντα".
    Θενξ πάντως για το τιπ.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

Σελίδα 9 από 35 ΠρώτοΠρώτο ... 456789101112131419 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 37
    Τελευταίο μήνυμα: 19/07/2005, 16:56
  2. ερωτήσεις για αερόψυκτο και τσοκ
    από johnpan στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 41
    Τελευταίο μήνυμα: 14/06/2005, 22:52
  3. Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 25/02/2005, 10:13
  4. Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 13/12/2004, 15:08
  5. Ερωτήσεις για ιδιοκτήτες MONO Transalp 600!
    από transalper600 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 13/04/2004, 20:13

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF