Σελίδα 10 από 35 ΠρώτοΠρώτο ... 5678910111213141520 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 136 έως 150 από 519

Θέμα: Σύντομες ερωτήσεις για παντός είδους εργαλεία. (no chatting)

  1. #136
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.522
    αν εισαι τυχερος μπορει απλα να κοπηκε εσωτερικα το καλωδιο τροφοδοσιας σε καποιο σημειο λογω τσακισματος-στριψιματος

  2. #137
    Τι αρώτηξε; Το avatar του/της Acacius
    Εγγραφή
    21/01/2009
    Μηνύματα
    2.228
    Έχω μια ηλεκτρική σέγα Parkside από το Lidl και είμαι τελείως νουμπάς. Στην πρώτη σοβαρή δουλειά που την έβαλα, η λάμα έγινε όπως φαίνεται στην εικόνα, πράγμα που με κάνει να πιστεύω ότι την παραζόρισα. Εκτός αυτού, η πλάτη της λάμας έχει φθαρεί εκεί που ακουμπάει τον τροχό που της κρατάει κόντρα. Είναι νορμάλ, ή πρέπει να είχα κάνει κάτι διαφορετικά; Δε λίπανα τίποτα πριν αρχίσω.

    Λεπτομέρειες: Έκοψα μια πόρτα σε τέσσερα κομμάτια, η οποία απεδέιχθη ότι ήταν μασίφ και αρκετά σκληρή, αλλά είχα την εντύπωση ότι την περισσότερη ώρα το πήγαινα "μαλακωσά" το εργαλείο και ότι το άφηνα να κάνει την περισσότερη δουλειά μόνο του.... τουλάχιστον μέχρι τα μισά, όταν άρχισα να χάνω την υπομονή μου γιατί πήγαινε πολύ αργά. Την ταχύτητα την είχα σχεδόν τέρμα (στο 5). Η λάμα είναι για "προσεκτικό" κόψιμο, όχι γρήγορο.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	ParksideBlade.jpg 
Προβολές:	414 
Μέγεθος:	62,8 KB 
ID:	406862

  3. #138
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.787
    είναι γτπ το μέταλλο της λάμας
    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  4. #139
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.159
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από toyar Προβολή μηνύματος
    αν εισαι τυχερος μπορει απλα να κοπηκε εσωτερικα το καλωδιο τροφοδοσιας σε καποιο σημειο λογω τσακισματος-στριψιματος
    Δύσκολο.... Είπε για τσαφ και κάπνα, ένα απλό κόψιμο καλωδίου δεν προκαλεί τέτοια συμπτώματα.
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  5. #140
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Τα αναλώσιμα του λιντλ είναι ολίγον άθλια. Βάλε μια καλή λάμα ανεξάρτητα από την κατάσταση που είναι αυτή.

  6. #141
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    11/12/2013
    Μηνύματα
    936
    Για χοντροδουλειές θες πιο μακρυά λάμα με μεγαλύτερα δόντια,πάρε ένα σετάκι Bosch,έχει διάφορες,μέχρι και για μέταλλο.

  7. #142
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2017
    Μηνύματα
    1.947
    Είναι φανερό ότι η λάμα είναι της πλάκας. Τα δόντια στομωσαν γρήγορα, μετά εσύ την πιεζες να πάει πιο γρήγορα και από την τριβή άναψε. Προφανώς μαλακό μέταλλο με κακό βάψιμο (σκλήρυνση).
    Όπως έγραψαν, πάρε Bosch ή Stanley.
    Στον τροχό της λαμας και στον άξονα που ανεβοκατεβαινει από μια σταγόνα λάδι ψιλό.

  8. #143
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.632
    η μάρκα Dexter απο τα Leroy είναι αντίστοιχης ποιότητας Parkside?
    ένα δίδυμο τροχό σκέφτομαι μήπως πάρω και είδα ένα με 350W στα ~45€
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  9. #144
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    03/03/2019
    Μηνύματα
    133
    εχω παρει μια πλανη dexter και μερικα εργαλεια χειρος
    μια χαρα εκανα την δουλεια μου (ερασιτεχνικη χρηση,ξυρισα 5 πορτες στην μια πλευρα) και χωρις να παθουν κατι τα εργαλεια.στα συγκεκριμενα εκανα καλη αγορα
    parkside δεν εχω αγορασει ποτε για να συγκρινω

  10. #145
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    13/02/2018
    Μηνύματα
    256
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από tzimidis Προβολή μηνύματος
    Tha agoraso gia to magazi mia ilektriki plani BOSCH GHO professional 26 82 D.
    Apo service ti leei i bosch? Yparxei? Eksypiretei? Antallaktika yparxoun amesa diathesima?
    Eyxaristo
    Οι παλιές πλάνες ήταν φοβερές και έχω μια του πατέρα μου 25 χρόνια. Οι καινούργιες δεν ξέρω αλλά νομίζω έχουν μόνο μια λεπίδα αντί για δυο οπως οι παλιες όποτε τσεκάρισμα στο ΝΕΤ για κριτικές.

  11. #146
    Απομονω-μέλος
    Εγγραφή
    10/03/2005
    Μηνύματα
    192
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gavros Προβολή μηνύματος
    η μάρκα Dexter απο τα Leroy είναι αντίστοιχης ποιότητας Parkside?
    ένα δίδυμο τροχό σκέφτομαι μήπως πάρω και είδα ένα με 350W στα ~45€
    Δεν έχω πάρει ποτέ Parkside, αλλά όσα έτυχε να χρησιμοποιήσω από συναδέλφους είναι παραπάνω από μια χαρά για τα λεφτά τους.

    Dexter έχω ένα σετάκι 18v με SDS μπαταρίας και βιδολόγο. Το πήρα με επιφύλαξη είναι αλήθεια, αλλά πλέον σχεδόν έχω ξεχάσει πότε δούλεψα τελευταία τα ρεύματος που έχω.
    Δεύτερος χρόνος λειτουργίας καθαρά επαγγελματικά, με αρκετό ζόρι πολλές φορές και δεν έχω κανένα παράπονο. Μόνο το κουμπί εναλλαγής φοράς στο sds έχει αρχίσει να κολλάει ενίοτε, αλλά πιθανότατα θέλει καθάρισμα από τη σκόνη και βαριέμαι να το ανοίξω.
    Εξυπακούεται πως δεν έχουν τη δύναμη εργαλείων όπως Hilti κτλ που έχω δουλέψει, αλλά δεν με έχουν δυσκολέψει πουθενά.
    Με το sds κάνω τρύπες 6-8-10 mm συνήθως και δεν ζορίστηκε ποτέ ούτε σε μπετό.
    Αυτές οι μάρκες βέβαια είναι και λίγο λαχείο, αλλά με τα μισά λεφτά από ΜΕΤΡΙΕΣ σειρές επωνύμων , είναι πολύ καλή επιλογή πιστεύω.
    Άμα σου μέλλει να πνιγείς, ποτέ σου δεν πεθαίνεις... (by Amrk)

  12. #147
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2017
    Μηνύματα
    1.947
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από losvre Προβολή μηνύματος
    Οι παλιές πλάνες ήταν φοβερές και έχω μια του πατέρα μου 25 χρόνια. Οι καινούργιες δεν ξέρω αλλά νομίζω έχουν μόνο μια λεπίδα αντί για δυο οπως οι παλιες όποτε τσεκάρισμα στο ΝΕΤ για κριτικές.
    Μία bosch πλάνη, πράσινη σειρά, έχω του 1988 και εχει πράγματι δύο λεπίδες.Ρυθμίζει και το βάθος κοπής. Έχω από τότε ένα ακόμα ζευγάρι λάμες και έναν ιμάντα κίνησης αλλά δεν έχει χρειαστεί να τα αλλάξω. Καλό εργαλειακι, σε ξεκουράζει.
    Μου φαίνεται όμως περίεργο τα καινουργια να έχουν μόνο μια λάμα. Αυτό λογικά θα δημιουργήσει κραδασμούς και ζημιά.
    Οι επαγγελματικές πλάνες πάγκου έχουν 2 ή 3 λάμες.

  13. #148
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2017
    Μηνύματα
    1.947
    Σήμερα είδα σε μαγαζί μια πλάνη μπαταρίας Bosch μπλε σειρά και όντως είχε μόνο μια λεπίδα!

  14. #149
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/10/2017
    Μηνύματα
    279
    Πέραν τον bosch που προτείνονται λίγα ποστ παραπάνω, άλλες μάρκες για πριονολάμες σέγας ή σπαθοσέγας (με λίγα tpi) που να αξίζουν έστω τα μισά από τα χρήματα που ζητάνε γνωρίζουμε;

    Επιπλέον, μήπως ξέρει κανείς αν υπάρχει κατάστημα στας Ευρώπας που να πουλάει αναλώσιμα της diablo (που τελικά είναι ιταλική, freud) για τα οποία τόσος ντόρος γίνεται στο Αμέρικα;
    Τελευταία τροποποίηση από SciTeF; 06/07/2019 στις 13:17.

  15. #150
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2017
    Μηνύματα
    1.947
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SciTeF Προβολή μηνύματος
    Πέραν τον bosch που προτείνονται λίγα ποστ παραπάνω, άλλες μάρκες για πριονολάμες σέγας ή σπαθοσέγας (με λίγα tpi) που να αξίζουν έστω τα μισά από τα χρήματα που ζητάνε γνωρίζουμε;

    Επιπλέον, μήπως ξέρει κανείς αν υπάρχει κατάστημα στας Ευρώπας που να πουλάει αναλώσιμα της diablo (που τελικά είναι ιταλική, freud) για τα οποία τόσος ντόρος γίνεται στο Αμέρικα;
    Πολύ καλές λάμες είχα αγοράσει προ 20ετιας της bahco.
    Εξάλλου είχε ανέκαθεν άριστα πριόνια ξύλου και σιδήρου όπως και ψαλίδια κήπου.

Σελίδα 10 από 35 ΠρώτοΠρώτο ... 5678910111213141520 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 37
    Τελευταίο μήνυμα: 19/07/2005, 16:56
  2. ερωτήσεις για αερόψυκτο και τσοκ
    από johnpan στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 41
    Τελευταίο μήνυμα: 14/06/2005, 22:52
  3. Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 25/02/2005, 10:13
  4. Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 13/12/2004, 15:08
  5. Ερωτήσεις για ιδιοκτήτες MONO Transalp 600!
    από transalper600 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 13/04/2004, 20:13

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF