Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 20

Θέμα: Αρχάριος αγορά πρώτης μηχανής.

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    01/03/2018
    Μηνύματα
    4

    Αρχάριος αγορά πρώτης μηχανής.

    Γεια σε όλους είμαι 21 χρόνων και σκέφτομαι να μπω στο χώρο των μηχανών επειδή ακόμη ειναι απλά μια ιδέα θελω την γνώμη σας. οδηγάω αμάξι ήδη 2 χρόνια κάθε μέρα (αν αυτό έχει κάποια σχέση) αλλα με τις μηχανές δεν εχω καμία απολύτως επαφή.Σαν στόχο εχω να οδηγήσω μια μηχανή τύπου naked (πχ. Yamaha mt03,Kawasaki z300) μην σχολιάσετε τα μοντέλα ειναι ενδεικτικά με μια μικρή έρευνα και με συζήτηση με έναν σχετικό φίλο καταλαβα ότι για αρχάριο ειναι πολυ επικίνδυνες.Θα εκτιμούσα πολυ την γνώμη σας.ευχαριστω πολυ

  2. #2
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.451
    Θα σου πρότεινα να ξεκινήσεις διαδικασια άδεια οδήγησης για Α1 και αφετερου να προσανατολιστείς σε αγορα μοτοσυκλέτας 125cc εκει υπαρχουν διαφορες κατηγοριες για ολα τα γουστα. Εντοπίζεις τι σε ενδιαφερει και θέτεις τους στοχους σου

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MAIK72
    Εγγραφή
    01/05/2013
    Μηνύματα
    1.431
    125 cc !
    Yamaha MT-125
    Suzuki GSX-S125
    και σε 2 χρόνια μόλις το συνηθίσεις όπως το άμαξι ,το ξανακοιτάς

  4. #4
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    01/03/2018
    Μηνύματα
    4
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    Θα σου πρότεινα να ξεκινήσεις διαδικασια άδεια οδήγησης για Α1 και αφετερου να προσανατολιστείς σε αγορα μοτοσυκλέτας 125cc εκει υπαρχουν διαφορες κατηγοριες για ολα τα γουστα. Εντοπίζεις τι σε ενδιαφερει και θέτεις τους στοχους σου
    Ωραία ιδέα τα 125cc και απο τους δυο σας
    1.μπορω να πάρω δίπλωμα Α2 (ωςτε να το εχω και για αργοτερα)και απλά να κοιτάξω για 125cc σωστά ?
    2.ο φίλος μου περισσότερο ανησυχούσε λόγο του τρόπου οδήγησης τέτοιου τύπου (σκύψιμο,πλαγιασμα) και οχι με τα κυβικά

  5. #5
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/07/2015
    Μηνύματα
    1.286
    Πάρε το μεγαλύτερο δίπλωμα που μπορείς να πάρεις ανεξαρτήτως του τι μηχανή θα πάρεις.Γλιτώνεις και χρόνο και χρήματα.

    Τώρα η μηχανή που θα πάρεις αποφασίζεται από αυτά που ζητάς εσύ απ'την μηχανή.Δεν σε ενδιαφέρει η άνεση,αλλά θες να πάρεις κάτι σβέλτο και όμορφο; θες να είσαι άνετος και ασφαλής; θες κάτι ενδιάμεσο; τι ύψος έχεις; ποιο είναι το budget σου; για να σε βοηθήσουμε πρέπει να ξέρουμε κάποια πράγματα...

    Οι 300άρες μηχανές ΔΕΝ είναι επικίνδυνες.Εϊναι ωραίες all around μοτοσυκλέτες που με λίγο μυαλό μπορούν να σε εισάγουν στον κόσμο της μοτοσυκλέτας πολύ καλύτερα κι από 125.Πόσο μάλλον αν έχουν και tcs και abs.

  6. #6
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    01/03/2018
    Μηνύματα
    4
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΤάκηςΜπ Προβολή μηνύματος
    Πάρε το μεγαλύτερο δίπλωμα που μπορείς να πάρεις ανεξαρτήτως του τι μηχανή θα πάρεις.Γλιτώνεις και χρόνο και χρήματα.

    Τώρα η μηχανή που θα πάρεις αποφασίζεται από αυτά που ζητάς εσύ απ'την μηχανή.Δεν σε ενδιαφέρει η άνεση,αλλά θες να πάρεις κάτι σβέλτο και όμορφο; θες να είσαι άνετος και ασφαλής; θες κάτι ενδιάμεσο; τι ύψος έχεις; ποιο είναι το budget σου; για να σε βοηθήσουμε πρέπει να ξέρουμε κάποια πράγματα...

    Οι 300άρες μηχανές ΔΕΝ είναι επικίνδυνες.Εϊναι ωραίες all around μοτοσυκλέτες που με λίγο μυαλό μπορούν να σε εισάγουν στον κόσμο της μοτοσυκλέτας πολύ καλύτερα κι από 125.Πόσο μάλλον αν έχουν και tcs και abs.
    Θελω κατι όμορφο να χαίρομαι να το οδηγάω και να ειναι ασφαλές η άνεση δεν με ενδιαφέρει ιδιαίτερα το budget ειναι 5000-6000 και είμαι 1,80 στα 74kg

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της rainmike
    Εγγραφή
    31/05/2015
    Μηνύματα
    1.259
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΤάκηςΜπ Προβολή μηνύματος
    Πάρε το μεγαλύτερο δίπλωμα που μπορείς να πάρεις ανεξαρτήτως του τι μηχανή θα πάρεις.Γλιτώνεις και χρόνο και χρήματα.

    Τώρα η μηχανή που θα πάρεις αποφασίζεται από αυτά που ζητάς εσύ απ'την μηχανή.Δεν σε ενδιαφέρει η άνεση,αλλά θες να πάρεις κάτι σβέλτο και όμορφο; θες να είσαι άνετος και ασφαλής; θες κάτι ενδιάμεσο; τι ύψος έχεις; ποιο είναι το budget σου; για να σε βοηθήσουμε πρέπει να ξέρουμε κάποια πράγματα...

    Οι 300άρες μηχανές ΔΕΝ είναι επικίνδυνες.Εϊναι ωραίες all around μοτοσυκλέτες που με λίγο μυαλό μπορούν να σε εισάγουν στον κόσμο της μοτοσυκλέτας πολύ καλύτερα κι από 125.Πόσο μάλλον αν έχουν και tcs και abs.
    +675

  8. #8
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/07/2015
    Μηνύματα
    1.286
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Chelsea10 Προβολή μηνύματος
    Θελω κατι όμορφο να χαίρομαι να το οδηγάω και να ειναι ασφαλές η άνεση δεν με ενδιαφέρει ιδιαίτερα το budget ειναι 5000-6000 και είμαι 1,80 στα 74kg
    cb 500 f παίζει ακριβώς μέσα στο budget σου,εγώ προς εκεί θα προσανατολιζόμουν

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.286
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΤάκηςΜπ Προβολή μηνύματος
    cb 500 f παίζει ακριβώς μέσα στο budget σου,εγώ προς εκεί θα προσανατολιζόμουν
    Πολύ ωραία επιλογή.

    Εναλλακτικά, με το ίδιο μοτεράκι αλλά με άλλες ρυθμίσεις και στυλ, υπάρχουν τα cb500x (ον οφφ στυλ) και το rebel 500 (υπάρχει και το cbr 500 αλλά νομίζω δεν θα βολέψει).

    Θα συμφωνήσω επίσης με τον συνονόματο από πάνω, μην πας για Α1 αλλά τουλ. για Α2.

    Δες επίσης και άλλα On off (''εντουράκια'') όπως το CRF 250 και το KLX 250. Ελαφριά, ευέλικτα, οικονομικά και πρακτικά.

    Όλα οδηγούνται με Α2.

    Λαστ μπατ νοτ λιστ, κάποια στιγμή, όταν καταλαγιάσει η σκόνη του ενθουσιασμού και του τρεξίματος (διπλώματα, αγορές, κλπ) θα πρότεινα κάποια ειδική σχολή οδήγησης.
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  10. #10
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    01/03/2018
    Μηνύματα
    4
    Σας ευχαριστώ πολυ για τις απαντήσεις σας με βοηθήσατε!

  11. #11
    The coffee Vampire
    Εγγραφή
    23/01/2017
    Μηνύματα
    916
    Ρε παιδιά ο άνθρωπος ΔΕΝ έχει ιδέα που ειναι το γκάζι και το φρένο εσεις τι λέτε για CMX 500 και CB 500 και τα 250;
    Σκεφτείτε λίγο απο την δική του μεριά και μετά προτείνετε...Δηλαδή δεν θα πρέπει να εξοικιωθεί πρώτα με τις 2 ρόδες;
    Τα 2 χρόνια οδηγικής εμπειρίας σε 4 ρόδες το κάνουν ακόμα πιο επικύνδυνο για τις 2 ροδες απο το να μην οδηγούσε καθόλου...
    Φίλε μου αν θές πάρε το μεγάλο δίπλωμα,και με τα χρήματα σου πάρε ένα 125 γυμνό να συνηθήσεις την θέση οδήγησης η ακόμα πιο καλα κανενα μεταχειρισμένο παπί επώνυμο στα 6-7 κατοστάρικα (να μην χάσεις πολύ στην μεταπώληση και με φτηνά σερβις), και μόλις εξοικιωθείς με την οδήγηση σε 2 ρόδες και την συμπεριφορά του οχήματος σε κατασ΄τασεις βρεγμένου/στεγνού, με κακό και καλό δρόμο κτλπ (μετά απο 1-2 χρόνια) εδώ είμαστε.

    Υ.Γ. Κράνος κτλπ επιβάλονται δεν χρειάζεται να το διευκρινήσω.

  12. #12
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.730
    @TsoliasGR

    Δηλαδή το παπί που δεν έχει λάστιχα,αναρτήσεις, φρένα, και για να κάνεις μια προσπέραση λες από μέσα σου το πάτερ ημών είναι πιο ασφαλές από ένα σύγχρονο 250-300 με abs; Τι κάνει το δεύτερο επικίνδυνο δηλαδή, τα λίγα χιλιόμετρα τελικής παραπάνω; Δε συμφωνώ καθόλου.

  13. #13
    The coffee Vampire
    Εγγραφή
    23/01/2017
    Μηνύματα
    916
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    @TsoliasGR

    Δηλαδή το παπί που δεν έχει λάστιχα,αναρτήσεις, φρένα, και για να κάνεις μια προσπέραση λες από μέσα σου το πάτερ ημών είναι πιο ασφαλές από ένα σύγχρονο 250-300 με abs; Τι κάνει το δεύτερο επικίνδυνο δηλαδή, τα λίγα χιλιόμετρα τελικής παραπάνω; Δε συμφωνώ καθόλου.
    Μια χαρά λάστιχα έχει το παπί.
    Μια χαρά αναρτήσεις έχει το παπί.Και μπαίνεις πιο εύκολα στο πνεύμα της οδήγησης μοτο διότι...
    Μικρότερο μεταξόνιο άρα πιο εύκολες διυθήσεις ανάμεσα απο τα αυτοκίνητα.
    Μικρότερο βάρος άρα πιο εύκολο control για αρχάριο.
    Μικρότερη τελική ναι,μικρότερη ροπή;Φυσικά.Μικρότερη επιτάχυνση;Βεβαίως.Αλλά...Δεν θα πας ταξίδι για να κάνεις προσπέραση στην εθνική εκτός αν είσαι τρελός (σαν και μένα και κάνεις με 50ρι Αθήνα Λουτράκι ή με 125 Αθήνα Καλαμάτα).Δεν θα το πάρεις για να μπείς πίστα και να ξύσεις...Το παίρνεις για να κάνεις δουλειά ή να μπείς στο πνεύμα των 2 τροχών εάν είσαι εντελώς άπειρος.Εσύ ptc με τι μηχανάκι έμαθες;(όχι με τι πήρες δίπλωμα,με τί έμαθες να οδηγάς);
    Αλλά αν θές και έτσι οκ, όχι παπί.125 μοτοσυκλέτα.Yπάρχει πληθώρα μοτοσυκλετών 125cc εκεί έξω και με πολύ απλή κατασκευή για να μάθει και 5 βασικά επι του σερβις.
    Π.Χ. Kawasaki Athlete,CBR 125,CBF 125 κτλπ κτλπ...

    Υ.Γ. Όχι τα λίγα χιλιόμετα παραπάνω...Το νεύρο στο άπειρο χέρι το κάνει επικύνδυνο.Εσύ και εγώ το ελένχουμε.Και πάλι...ίσως όχι πάντα...
    Την αγάπη μου και τον σεβασμό μου.Τοποθετήθηκα και δεν ξαναμιλάω εδώ.Ευχαριστώ.
    Αν όχι όλοι,η συντριπτική πλειοψηφεία μάθαμε σε παπί.Άλλες εποχές;

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της rainmike
    Εγγραφή
    31/05/2015
    Μηνύματα
    1.259
    Τα παπιά είναι καλά εργαλεία και ειδικά για την πόλη σπέρνουν αλλά αν δεν υπάρχει θέμα μπάτζετ μια κανονική μοτοσικλετα με συμπλεκτη ολίγων
    κυβικών είναι ορθότερη επιλογή για να μάθει ένας αρχάριος να οδηγεί μοτοσικλέτα.

  15. #15
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/07/2015
    Μηνύματα
    1.286
    Ότι πχ wolf 125 και wolf 250 θα έχουν κάποια διαφορά στα χέρια ενός αρχαρίου; ή τα 20-30 κιλά διαφορά μιας μοτοσυκλέτας 125 με μιας μοτοσυκλέτας 300 κυβικών θα είναι dealbreaker ή επικίνδυνα; προσωπικά(κάτοχος μέχρι πρότινως ενός cbf 125) οδήγησα cb400 στα μαθήματα του α2 και μετά από 20 λεπτά το έγερνα και το έστριβα άψογα και με ευκολία.Μιλάμε για μια διαφορά 70 κιλών.Δεν νομίζω πως θα έπρεπε να κινηθεί σε 125 το παλικάρι,είναι τσάμπα λεφτά,τσάμπα διαδικασία και στο κάτω κάτω δεν το θέλει κιόλας.Θεωρώ πως και περισσότερη παθητική ασφάλεια έχουν τα 300άρια και θα τα βαρεθεί 1-2 χρόνια αργότερα και θα έχει και μια παραπάνω ελευθερία να βγει λίγο προς τα έξω,να πάει καμιά μοτοβόλτα,να κάνει κανά ταξιδάκι.Στο κάτω κάτω μιλάμε για ένα παιδί 1.80,75 κιλά,λίγα μηχανάκια κάτω των 600 κυβικών δεν θα μπορεί να κουμαντάρει(κι αυτό λόγω απειρίας) θεωρώ.

    ΥΓ:Για παπιά δεν θα μιλήσω,γιατί 1)έχω οδηγήσει μόνο στην σχολή οδηγών,οπότε μόνο θεωτητικά θα μπορούσα να μιλήσω 2)ο op δεν τα'χει αναφέρει καν,οπότε δεν νομίζω να τον ενδιαφέρουν κιόλας

    @Tsolias δεν είμαστε όλοι αούγκανοι εδώ να πέσουμε να σε φάμε,σεβαστή η άποψή σου,συζήτηση κάνουμε

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. αγορα πρωτης μηχανης.......
    από andreew στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 20/09/2008, 19:00
  2. Αγορά πρώτης μηχανής
    από Takis9 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 71
    Τελευταίο μήνυμα: 16/11/2007, 05:47
  3. Συμβουλές για αγορά πρώτης μηχανής στον νέο?
    από pontifikas στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 28/09/2006, 13:57
  4. Αγορά πρώτης μηχανής
    από vayiokas στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 11/04/2004, 01:45
  5. Αγορά πρώτης μηχανής
    από vayiokas στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 03/04/2004, 01:18

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF