Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 20 από 20

Θέμα: Αρχάριος αγορά πρώτης μηχανής.

  1. #16
    The coffee Vampire
    Εγγραφή
    23/01/2017
    Μηνύματα
    916
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΤάκηςΜπ Προβολή μηνύματος
    Ότι πχ wolf 125 και wolf 250 θα έχουν κάποια διαφορά στα χέρια ενός αρχαρίου; ή τα 20-30 κιλά διαφορά μιας μοτοσυκλέτας 125 με μιας μοτοσυκλέτας 300 κυβικών θα είναι dealbreaker ή επικίνδυνα; προσωπικά(κάτοχος μέχρι πρότινως ενός cbf 125) οδήγησα cb400 στα μαθήματα του α2 και μετά από 20 λεπτά το έγερνα και το έστριβα άψογα και με ευκολία.Μιλάμε για μια διαφορά 70 κιλών.Δεν νομίζω πως θα έπρεπε να κινηθεί σε 125 το παλικάρι,είναι τσάμπα λεφτά,τσάμπα διαδικασία και στο κάτω κάτω δεν το θέλει κιόλας.Θεωρώ πως και περισσότερη παθητική ασφάλεια έχουν τα 300άρια και θα τα βαρεθεί 1-2 χρόνια αργότερα και θα έχει και μια παραπάνω ελευθερία να βγει λίγο προς τα έξω,να πάει καμιά μοτοβόλτα,να κάνει κανά ταξιδάκι.Στο κάτω κάτω μιλάμε για ένα παιδί 1.80,75 κιλά,λίγα μηχανάκια κάτω των 600 κυβικών δεν θα μπορεί να κουμαντάρει(κι αυτό λόγω απειρίας) θεωρώ.

    ΥΓ:Για παπιά δεν θα μιλήσω,γιατί 1)έχω οδηγήσει μόνο στην σχολή οδηγών,οπότε μόνο θεωτητικά θα μπορούσα να μιλήσω 2)ο op δεν τα'χει αναφέρει καν,οπότε δεν νομίζω να τον ενδιαφέρουν κιόλας

    @Tsolias δεν είμαστε όλοι αούγκανοι εδώ να πέσουμε να σε φάμε,σεβαστή η άποψή σου,συζήτηση κάνουμε
    Ναι.
    Ας τα πάρουμε λίγο πιο χαλαρά.
    Βρές μου ένα wolf 125 και κάντο βόλτα και έλα να κάνεις και το δικό μου 250.Η μέρα με την νύχτα.Όχι δεν είναι τα 20-30-40 κιλά διαφορά.Είναι η απειρία που δεν θα μπορέσει στην δύσκολη να διαχειριστεί την γλύκα του γκαζιού.Γιατί είναι γλυκό το γκάζι.Εγώ προσωπικά το 2004 με (τότε 8 περίπου και κάτι ψιλά) χρόνια στις 2 ρόδες δεν μπόρεσα να το διαχειριστώ με 400cc μηχανή.Θές λίγο η κούραση;λίγο η βλακεία στο κεφάλι μου;λίγο τα άλογα;η ροπή;το σκοτάδι;Μήπως τελικά η κολώνα μπήκε στην μέση;Τέλως πάντων κατέληξα νοσοκομείο και το μηχανάκι σκουπίδια.Και λέω ευχαριστώ Θεέ μου που με άφησες ζωντανό.Και υπόψιν...Πριν απο το 400 είχα και παπί 50ρι,και 125ρι μοτοσυκλετάκι και για λίγο ένα 250.Με καθημερινή μετακίνηση.Για φαντάσου λοιπόν να μην είχα ούτε αυτά τα 8 χρόνια...Θα ήμουνα ακόμα πάνω στην κολώνα την τσιμεντένια και οι γονείς μου θα ανάβαν κεράκι στο καντηλάκι εκεί δίπλα.
    Ότι λέω το λέω με μόνο γνώμονα την πιο ασφαλή εκμάθηση και διαδρομή απόκτησης εμπειρίας για μετάβαση στις λοιπές κατηγορίες κυβισμού.
    Το μόνο εύκολο είναι να πώ ...ε στα 5.000 πάνε πάρε μια GSR 750 να πάς όμως αργά γιατί έχει γκάζι.Αλλά με την πρώτη πτώση που θα έχει,γιατί θα έχει, γιατί ΟΛΟΙ ΕΧΟΥΜΕ...(Και όποιος πει καβαλαω 2 ροδες και δεν έχω πέσει ειναι ο μεγαλύτερος ψεύτης η έχει βρει πατέντα και έχει βάλει βοηθητικές σαν τα ποδήλατα ένα πράμα...) τι θα του πώ εγώ;Ξέρεις το ήξερα οτι έχει γκάζι αλλά επειδή ηθελες κατι μεγάλο και γρήγορο σου είπα να το δεις?Δεν πέφτεις το ίδιο με 50 και το ίδιο με 100 και 200 και 250 χλμ...Και το βάρος δεν είναι το ίδιο...Και τα χαμηλά κυβικά σε προδιαθέτουν λιγότερο για καφρίλες, και μπορείς να κάνεις και λιγότερες καφρίλες.
    Αλλά όπως προείπα...Η ασφάλεια είναι το δικό μου μονοπάτι σκέψης...για τους άλλους...
    Απο κει και πέρα εις έκαστος πορεύεται με τις επιλογές του αλλά έχοντας πλέον λάβει γνώση.
    Καληνύχτα σας.
    Τελευταία τροποποίηση από TsoliasGR; 05/03/2018 στις 01:08.

  2. #17
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.728
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από TsoliasGR Προβολή μηνύματος
    ...δεν θα μπορέσει στην δύσκολη να διαχειριστεί την γλύκα του γκαζιού.Γιατί είναι γλυκό το γκάζι.
    Ολα αυτα για το 250; Δηλαδη για ποση γλυκα μιλαμε;.. Το κανεις να ακουγεται λες και ειναι κανα φονικο εργαλειο ρε συ. Τελος παντων, θα εχεις τους λογους για να το φοβασαι τοσο.

    Το Wolf 125 παντως που ετυχε να το οδηγησω, κυριολεκτικα εβαλα τα γελια. Με περνουσαν και τα ποδηλατα. Οποτε εκει θα συμφωνησω, λογικα θα εχει διαφορα το 250.

    Παρεμπιπτοντως, οπως ειπε κι ο φιλος πιο πανω, κουβεντα κανουμε. Μη σκας. Αν και οπως ειπες και δυο σχολια πιο πριν "τοποθετηθηκες και δεν ξαναμιλας".

  3. #18
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/07/2015
    Μηνύματα
    1.286
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από TsoliasGR Προβολή μηνύματος
    Ναι.
    Ας τα πάρουμε λίγο πιο χαλαρά.
    Βρές μου ένα wolf 125 και κάντο βόλτα και έλα να κάνεις και το δικό μου 250.Η μέρα με την νύχτα.Όχι δεν είναι τα 20-30-40 κιλά διαφορά.Είναι η απειρία που δεν θα μπορέσει στην δύσκολη να διαχειριστεί την γλύκα του γκαζιού.Γιατί είναι γλυκό το γκάζι.Εγώ προσωπικά το 2004 με (τότε 8 περίπου και κάτι ψιλά) χρόνια στις 2 ρόδες δεν μπόρεσα να το διαχειριστώ με 400cc μηχανή.Θές λίγο η κούραση;λίγο η βλακεία στο κεφάλι μου;λίγο τα άλογα;η ροπή;το σκοτάδι;Μήπως τελικά η κολώνα μπήκε στην μέση;Τέλως πάντων κατέληξα νοσοκομείο και το μηχανάκι σκουπίδια.Και λέω ευχαριστώ Θεέ μου που με άφησες ζωντανό.Και υπόψιν...Πριν απο το 400 είχα και παπί 50ρι,και 125ρι μοτοσυκλετάκι και για λίγο ένα 250.Με καθημερινή μετακίνηση.Για φαντάσου λοιπόν να μην είχα ούτε αυτά τα 8 χρόνια...Θα ήμουνα ακόμα πάνω στην κολώνα την τσιμεντένια και οι γονείς μου θα ανάβαν κεράκι στο καντηλάκι εκεί δίπλα.
    Ότι λέω το λέω με μόνο γνώμονα την πιο ασφαλή εκμάθηση και διαδρομή απόκτησης εμπειρίας για μετάβαση στις λοιπές κατηγορίες κυβισμού.
    Το μόνο εύκολο είναι να πώ ...ε στα 5.000 πάνε πάρε μια GSR 750 να πάς όμως αργά γιατί έχει γκάζι.Αλλά με την πρώτη πτώση που θα έχει,γιατί θα έχει, γιατί ΟΛΟΙ ΕΧΟΥΜΕ...(Και όποιος πει καβαλαω 2 ροδες και δεν έχω πέσει ειναι ο μεγαλύτερος ψεύτης η έχει βρει πατέντα και έχει βάλει βοηθητικές σαν τα ποδήλατα ένα πράμα...) τι θα του πώ εγώ;Ξέρεις το ήξερα οτι έχει γκάζι αλλά επειδή ηθελες κατι μεγάλο και γρήγορο σου είπα να το δεις?Δεν πέφτεις το ίδιο με 50 και το ίδιο με 100 και 200 και 250 χλμ...Και το βάρος δεν είναι το ίδιο...Και τα χαμηλά κυβικά σε προδιαθέτουν λιγότερο για καφρίλες, και μπορείς να κάνεις και λιγότερες καφρίλες.
    Αλλά όπως προείπα...Η ασφάλεια είναι το δικό μου μονοπάτι σκέψης...για τους άλλους...
    Απο κει και πέρα εις έκαστος πορεύεται με τις επιλογές του αλλά έχοντας πλέον λάβει γνώση.
    Καληνύχτα σας.
    Έχω οδηγήσει κι εγώ πολλές φορές το wolf 125 και όντως είναι και αργό και βαρύ.Παρόλαυτά έχω οδηγήσει(και οδηγάω) xt600,που και μονοκύλινδρο είναι και την ροπούλα του την έχει και τα 40 αλογάκια του τα'χει και τερματίζω το γκάζι,ανεβάζω αρκετά επιθετικά ταχύτητες και η πίσω ρόδα δεν κουνιέται καν,η μπροστά δεν σηκώνεται ούτε 1 εκατοστό απ'το έδαφος,οπότε πραγματικά δεν πιστεύω ότι ένας αρχάριος με ένα παρόμοιο μηχανάκι(όπως τα 2 που ανέφερε ο op),ακόμα και διαφορετικής κατηγορίας,θα 'χει κάποιο θέμα είτε με throttle control είτε με την ταχύτητα των 150-160.Θα πέσει; ναι,αλλά και με το 125 θα έπεφτε.Θα πέσει με 150 χλμ; Και με το 125 θα έπεφτε με 120-130.Γενικά για να μην επαναλαμβάνομαι,δεκτός 100% ο φόβος σου,αλλά είναι κρίμα το παλικάρι να πάρει 125 μηχανάκι χωρίς λόγο,επειδή η ελληνική νοοτροπία είναι "ξεκίνα με παπί" ή "ξεκίνα με 125".

    Ειδικότερα:
    "γλύκα του γκαζιού":υπερβάλλεις θεωρώ
    "ε στα 5.000 πάνε πάρε μια GSR 750 να πάς όμως αργά γιατί έχει γκάζι":εγώ σου συγκρίνω τα 11-15 άλογα με τα 30-40 κι εσύ μου συγκρίνεις τα 30-40 με τα 105

    @Chelsea10 Συμφωνώ 100% με τον Τσολιά στο ότι θα πέσεις.Κάτσε βαλ'τα κάτω και πάρε την σωστότερη μηχανή για σένα,απλά να ξέρεις,όσα περισσότερα fairings,τόσα περισσότερα γαμησιάτικα,ακόμα κι από χαζοπτώσεις.Γενικά αυτό που απολαμβάνω στο xt είναι ότι και να πέσεις,άντε να αλλάξεις κανά τιμόνι,κανάν αεραγωγό και να "κερδίσεις" και καμιά γρατζουνια στην μηχανή.Με το cbf πτώση=200 ευρώ minimum σε πλαστικά + όλα τα υπόλοιπα.Χάνεται λίγο η ελευθερία που θα έπρεπε να δίνει μια μηχανή,να κάνεις μια έξτρα μαλακία,να μπεις λίγο χώμα,να να να...Τέλος πάντων,μακρυγορούμε και σε κουράζουμε κι εσένα.

  4. #19
    The coffee Vampire
    Εγγραφή
    23/01/2017
    Μηνύματα
    916
    Ειπα τοποθετηθηκα και δεν ξαναμιλάω όχι γιατί κρατάω μούτρα απλά γιατί δεν έχω να πώ άλλο πάνω σε αυτό.
    Αν και μεταξύ μας...Το μόνο καλό για μένα στην Ελληνική δίτροχη κουλτούρα είναι το "ξεκίνα με 50ρι"
    Ξέρεις αυτό το θέμα με το γκάζι...πολλοί αν όχι όλοι την έχουΜε πατήσει.Τώρα σε ότι αφορά το wolf 125 συγκριτικά με το 250 μπορώ να εκφέρω και θα εκφέρω γνώμη πάνω σε αυτό.Το 125 το θεωρώ thrash bike.Ξεκάθαρα.Αφ ενός η κινεζιά σε όλο της το μεγαλείο απο θέμα ποιότητας κατασκευής...αφ ετέρου ένας απο τους πιο ψόφιους κινητήρες στα 125.
    Το cbf 125,ybr 125,athlete 125 σε περνάνε σαν να είσαι σταματημένος σε φανάρι.Οπότε το θεωρω ως ενεργητική ασφάλεια σαν 50ριού.Με γεωμετρία μοτοσυκλέτας.Βεβαίως ΔΕΝ το συνηστώ σαν αγορά σε ΚΑΝΕΝΑΝ για κανένα λόγο.Πιο καλά κάποιος για μένα να πάει να κάψει τα ευρώπουλα του σε κανένα σκυλάδικο η σε πασατέμπο παρά να αγοράσει αυτή την φτηνή μηχανή.Το 250 από την άλλη μέχρι τώρα έχει αποδειχθεί αξιόπιστο,μέχρι τα 41702 που έγραψε σήμερα.Και του έχω πιεί το λάδι με το μπουρί της Busa...
    Ροπιάζει άνετα,26 ονομαστικά μουλάρια στο μοτέρ φαντάζομαι 24-24,5 τροχό,τα inazuma μένουν μια κολώνα πίσω,τα cbf 250 το ίδιο.Θέλω να στηθώ με Z250 και δεν έχει τύχει ακόμα αλλά φαντάζομαι πως θα είμαι κοντά του (και λίγο πίσω).Δικάβαλο με φόρτο 205-206 κιλά μισό ντεπόζιτο γεμάτο τελικιάζει στα 140 περίπου με μαμά γρανάζωμα (γενικά όλο μαμά) και έχει κατανάλωση παπιού.3,12/100.Φρένα άγκυρες εμπρός και λίγο προβληματικά πίσω (σε θέμα κατασκευής αν και στην δύσκολη ΔΕΝ ΜΕ ΠΡΟΔΩΣΑΝ ΠΟΤΕ).
    Όχι φίλε μου είναι σαν να συγκρίνεις το SS50 με το CBR250R.Χωρίς υπερβολή...Και για να μην παρεξηγηθώ σε ότι προτείνω...Δεν προτείνω ουτε καν crypton-x 135 λόγω νεύρου.
    Αν πήγαινε σε πάπιο θα πρότεινα κανα wave,adress,kaze-r 99-2006.Mε συμπλέκτη cbf 125,cbr 125 αν και ρίσκο εδώ,ybr 125,xt 125...Το στρώμα 125 δεν το έχω δει να κυκλοφορεί μονο εγκυκλοπαιδικά το ξέρω....Μιλάω για μηχανάκι με χαμηλό κόστος κτήσης, χαμηλό κόστος συντήρησης και εύκολη μεταπώληση με μικρή απώλεια αξίας.Ωστε όταν θα είναι έτοιμος να μην χάσει πολλά απο κατηγορία σε κατηγορία (1-2 κατοστάρικα δεν είναι και μεγάλο ποσόν ιδιαίτερα) και να έχει τον χρόνο να τα μαζέψει στο ενδιάμεσο.

  5. #20
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.449
    για να συμπληρώσω τον αποπάνω για τους νεότερους και ένθερμους η ενεργητική συμπεριφορά δεν είναι μονο το πως κλειδώνεις στο τέρμα το γκάζι ("το χω? ή δε το χω?" )είναι μια σειρά ενεργειών που κάνεις πάνω στο δίκυκλο για να μπορέσεις να το οδηγήσεις με ασφάλεια αφενός και διασκέδαση όταν αποκτήσεις εμπειρία αφετέρου

    και ναι λοιπόν η καλύτερη εμπειρική διαδικασία είναι να περνάς σταδιακά τη κατώτερη των 50cc (και να μην υποτιμάτε κάποιοι γύρισαν και γυρίζουν τον κόσμο όλο), μη πω απο mountain bike κλπ

    σήμερα η νομοθεσία ως το ελάχιστο που μπόρεσε να κάνει είναι να θεσπίσει τις συγκεκριμένες κατηγορίες και το έκανε για να αντιμετωπίσει τα θανατηφόρα τροχαία που μπορούσε κάποιος όπως εγώ όταν μπορούσα να βγάλω απεριόριστο στα 18 μου οπλίζοντας το χέρι μου
    λέει:
    απο 16 50cc
    απο 18 Α1 125cc ή 11kw(15hp)
    απο 22 Α2 max 47hp
    και πάνω απο 2 χρόνια κατοχής A2 πας για απεριόριστο

    εάν ο υποψήφιος είναι και πανω απο 18 καλό είναι να ξεκινήσει με 125cc έχει μοτοσυκλέτες για όλα τα γούστα και κυρίως δεν περνάνε τα 130kg συνολικού βάρους. Αντιθέτως τα περισσότερα Α2 είναι απο 150kg το μικρότερο εώς 220kg η αδράνεια και το βάρος μέχρι να χωρέσουν στον εγκέφαλο του πως θα κουμανταριστούν χωρίς εμπειρία μπορούν εύκολα να αποβούν μοιραίες όχι λογο ακραίων επιδόσεων αλλά λογο γενικότερου ελέγχου ενεργητικής συμπεριφοράς του αναβάτη με την μοτό

    όλα τα πράγματα θέλουν τον χρόνο τους έτσι και ο εγκέφαλος για να μπορέσει να εξομοιώσει τι πρέπει να κάνει που και ποτε και με τι δυνατότητες και ικανότητες
    you rise you fall you're down then you rise again

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12

Παρόμοια θέματα

  1. αγορα πρωτης μηχανης.......
    από andreew στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 20/09/2008, 19:00
  2. Αγορά πρώτης μηχανής
    από Takis9 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 71
    Τελευταίο μήνυμα: 16/11/2007, 05:47
  3. Συμβουλές για αγορά πρώτης μηχανής στον νέο?
    από pontifikas στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 28/09/2006, 13:57
  4. Αγορά πρώτης μηχανής
    από vayiokas στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 11/04/2004, 01:45
  5. Αγορά πρώτης μηχανής
    από vayiokas στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 03/04/2004, 01:18

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF