Σελίδα 3 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 44 από 44

Θέμα: Dunlop SportSmart TT

  1. #31
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o teos Προβολή μηνύματος
    Ολοι οι κατασκευαστές Γιωργο λενε 36-42 για δρομο αλλα αυτο ειναι τελειως ακυρο μιας και ειναι για μέγιστο φορτιο με 2 ατομα..τωρα με 33 μπρος 36 πισω ένιωθα αρκετη ασάφεια σε σχέση με τα προηγούμενα..θα δοκιμάσω να πεσω 2-3 κατω και βλεπουμε..το πισω εχει ntec οποτε δεν εχει θεμα με χαμηλες πιεσεις
    Ναι βρε Τεέ μου, εννοείται πως προτείνουν 36-42 για δρόμο, υπάρχουν και τα disclaimer. Όταν θες να πας μια "καλή" (βλέπε : δεν θα ισιάξεις πουθενά) βολτίτσα όμως,κοιτάς τι προτείνει για πίστα για το συγκεκριμένο λάστιχο και πράττεις αναλόγως.
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  2. #32
    Το χεις??το χωωω.. Το avatar του/της o teos
    Super Moderator
    Εγγραφή
    11/11/2009
    Μηνύματα
    3.279
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Giorgio_Rp Προβολή μηνύματος
    Ναι βρε Τεέ μου, εννοείται πως προτείνουν 36-42 για δρόμο, υπάρχουν και τα disclaimer. Όταν θες να πας μια "καλή" (βλέπε : δεν θα ισιάξεις πουθενά) βολτίτσα όμως,κοιτάς τι προτείνει για πίστα για το συγκεκριμένο λάστιχο και πράττεις αναλόγως.
    αα σωστος εγω δεν κατάλαβα καλα

    τα rs10 δουλεύανε άριστα με 33 μπροστά 36 πισω τα ΤΤ παλι δεεεν οποτε θα ριξω..
    Throttle that mysterious friend of ours

  3. #33
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.167
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o teos Προβολή μηνύματος
    αα σωστος εγω δεν κατάλαβα καλα

    τα rs10 δουλεύανε άριστα με 33 μπροστά 36 πισω τα ΤΤ παλι δεεεν οποτε θα ριξω..
    34 εμπρός 36 πίσω έχω μόνιμα στο Hornet με Diablo που το καβαλάω καθημερινα πόλη/ΕΟ/οπου ναναι.

    Τα Dunlop γενικά θέλουν πιο χαμηλά, βεβαια το ΤΤ δεν είναι σαν τα GP.
    Κι εγώ οταν έβαλα 1η φορά τα GP211 στο R6 ημουν λίγο διστακτικός στο να βαλω τόσο χαμηλή πίεση πίσω στην πίστα (21 λέει η Dunlop και τόσο έβαλα) αλλά το έκανα και κατάλαβα, ήταν τέλειο!
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  4. #34
    Ξεκίνησα με 38 πίσω 40 μπροστά και βλέπουμε στην πορεία. Άλλωστε το busa είναι αρκετά βαρύ σε σχέση με 1000άρια και 600αρια SS οπότε είναι λογικό να το δουλεύω ψηλότερα. Είμαι και 103 κιλά ο ίδιος...
    Fortis Fortuna Adiuvat

  5. #35
    ευθειακιας Το avatar του/της noodles
    Εγγραφή
    22/07/2015
    Μηνύματα
    1.061
    για ss και hypersport ελαστικα και χρηση δρομου συνηθως παιζεις στα 34ε 36-38π.
    απο εκει και περα ο καθενας ρυθμιζει αναλογα τον τροπο οδηγησης του.

    @project.breeze 40 μπροστα ειναι υπερβολικα πολυ!
    it was nothing, just the normal thing to do at the time

  6. #36
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από noodles Προβολή μηνύματος
    για ss και hypersport ελαστικα και χρηση δρομου συνηθως παιζεις στα 34ε 36-38π.
    απο εκει και περα ο καθενας ρυθμιζει αναλογα τον τροπο οδηγησης του.

    @project.breeze 40 μπροστα ειναι υπερβολικα πολυ!
    Ο κατασκευαστής για το καλοκαίρι δίνει 40-40
    Fortis Fortuna Adiuvat

  7. #37
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.818
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από project.breeze Προβολή μηνύματος
    Ο κατασκευαστής για το καλοκαίρι δίνει 40-40
    Μπορείς να ξεχάσεις τον κατασκευαστή. 40 μπροστά είναι σαν να οδηγείς με μπαλόνι.

    Εγώ είμαι με 30-34 αλλά δεν φοράω λάστιχα δρόμου.
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  8. #38
    Μέλος
    Εγγραφή
    05/02/2018
    Μηνύματα
    55
    Μιας και ο κόσμος δεν γνωρίζει ας γράψω κάποια πράγματα μήπως βρεί κανά παιδί την υγεία του. Να ξεκινήσουμε με τα βασικά λοιπόν.
    1. ΔΕΝ υπάρχει σωστή πίεση για το εκάστοτε λάστιχο αλλά σωστή θερμοκρασια. Η σωστή πιεση εξαρταται από τα εξής πράγματα. Είδος ελαστικου., Μάρκα ελαστικου, θερμοκρασία εδάφους , ποιότητα ασφάλτου και τις οδηγικές ιδιαιτερότητες του εκάστοτε αναβάτη. Στην ερωτηση γιατί οι εταιρίες δίνουν ΠΡΟΤΕΙΝΩΜΕΝΗ ΠΙΕΣΗ είναι για να ξεκινήσει κάποιος από το μέσο όρο και φυσικά γιατί οι 99,999% των αναβατών δεν έχουν μετρητή θερμοκρασιας.
    2. Με βάση λοιπόν τα παραπάνω ένας αναβατης που θέλει να ψαχτεί ξεκινάει αγοράζοντας ένα καλό μετρητή θερμοκρασιας που κοστίζει γύρω στα 50 ευρώ(υπάρχουν και με 20 αλλά μην τους πάρετε γιατί δείχνουν ότι να ναι). Γενικά και κατά μέσο όρο τα σλικ δουλεύουν γύρω στους 100, οι γόμες γύρω στους 75-80 και τα σπορ λάστιχα γύρω στους 60
    3. Το επόμενο βήμα είναι σε κάποια βόλτα η' στο "τερέν" που σας ενδιαφέρει να κάνετε δοκιμές προσπαθόντας να πλησιάσετε όσο γίνεται την θερμοκρασία τέλειας λειτουργιας του ελαστικού. Εδώ να σημειώσουμε ότι αυτό πιθανόν να μην γίνει ποτέ για διάφορους λόγους. Π.χ η άσφαλτος να έχει χαμηλη πρόσφυση, η περιοχή που οδηγάμε να έχει χαμηλές θερμοκρασίες η' ο αναβάτης να είναι αργός. ΣΤΟΧΟΣ πάντα όμως είναι να πλησιάσει ο αναβάτης όσο γίνεται για αυτόν περισσότερο.
    4. Η σωστή θερμοκρασία για κάθε ελαστικό μπορεί να βρεθεί σε site η' στέλνοντας ένα απλό e-mail στην εταιρια. Για τα σλικ και τις γόμες οι θερμοκρασίες είναι γνωστές σε οποιοδήποτε μαγαζί η' αγωνιζόμενο ασχολείται σοβαρά με το ΠΠΤ.

    Τέλος όσο και αν σας φαίνεται "κουραστικό η' κουφό" αυτό που σας έγραψα δεν έχετε παρά να το δοκιμάσετε...

  9. #39
    Μέλος
    Εγγραφή
    05/02/2018
    Μηνύματα
    55
    Ξέχασα να αναφέρω το βασικό.. για να πλησιάσετε την σωστή θερμοκρασία παίζετε με την πίεση κατεβάζοντας την μέχρι να πιαστεί η μέγιστη δυνατή θερμοκρασια. Μετά από κάποιο σημείο κατεβάζοντας την θα δείτε ότι δεν θα πέφτει και δεν θα σας δίνει καλή αίσθηση το ελαστικό μιας και πιθανόν να σπάει και η κορώνα του

  10. #40
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.818
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Obilivion Προβολή μηνύματος
    Μιας και ο κόσμος δεν γνωρίζει ας γράψω κάποια πράγματα μήπως βρεί κανά παιδί την υγεία του. Να ξεκινήσουμε με τα βασικά λοιπόν.
    1. ΔΕΝ υπάρχει σωστή πίεση για το εκάστοτε λάστιχο αλλά σωστή θερμοκρασια. Η σωστή πιεση εξαρταται από τα εξής πράγματα. Είδος ελαστικου., Μάρκα ελαστικου, θερμοκρασία εδάφους , ποιότητα ασφάλτου και τις οδηγικές ιδιαιτερότητες του εκάστοτε αναβάτη. Στην ερωτηση γιατί οι εταιρίες δίνουν ΠΡΟΤΕΙΝΩΜΕΝΗ ΠΙΕΣΗ είναι για να ξεκινήσει κάποιος από το μέσο όρο και φυσικά γιατί οι 99,999% των αναβατών δεν έχουν μετρητή θερμοκρασιας.
    2. Με βάση λοιπόν τα παραπάνω ένας αναβατης που θέλει να ψαχτεί ξεκινάει αγοράζοντας ένα καλό μετρητή θερμοκρασιας που κοστίζει γύρω στα 50 ευρώ(υπάρχουν και με 20 αλλά μην τους πάρετε γιατί δείχνουν ότι να ναι). Γενικά και κατά μέσο όρο τα σλικ δουλεύουν γύρω στους 100, οι γόμες γύρω στους 75-80 και τα σπορ λάστιχα γύρω στους 60
    3. Το επόμενο βήμα είναι σε κάποια βόλτα η' στο "τερέν" που σας ενδιαφέρει να κάνετε δοκιμές προσπαθόντας να πλησιάσετε όσο γίνεται την θερμοκρασία τέλειας λειτουργιας του ελαστικού. Εδώ να σημειώσουμε ότι αυτό πιθανόν να μην γίνει ποτέ για διάφορους λόγους. Π.χ η άσφαλτος να έχει χαμηλη πρόσφυση, η περιοχή που οδηγάμε να έχει χαμηλές θερμοκρασίες η' ο αναβάτης να είναι αργός. ΣΤΟΧΟΣ πάντα όμως είναι να πλησιάσει ο αναβάτης όσο γίνεται για αυτόν περισσότερο.
    4. Η σωστή θερμοκρασία για κάθε ελαστικό μπορεί να βρεθεί σε site η' στέλνοντας ένα απλό e-mail στην εταιρια. Για τα σλικ και τις γόμες οι θερμοκρασίες είναι γνωστές σε οποιοδήποτε μαγαζί η' αγωνιζόμενο ασχολείται σοβαρά με το ΠΠΤ.

    Τέλος όσο και αν σας φαίνεται "κουραστικό η' κουφό" αυτό που σας έγραψα δεν έχετε παρά να το δοκιμάσετε...
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Obilivion Προβολή μηνύματος
    Ξέχασα να αναφέρω το βασικό.. για να πλησιάσετε την σωστή θερμοκρασία παίζετε με την πίεση κατεβάζοντας την μέχρι να πιαστεί η μέγιστη δυνατή θερμοκρασια. Μετά από κάποιο σημείο κατεβάζοντας την θα δείτε ότι δεν θα πέφτει και δεν θα σας δίνει καλή αίσθηση το ελαστικό μιας και πιθανόν να σπάει και η κορώνα του
    Όλα αυτά μέσα στην κίνηση;
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  11. #41

  12. #42
    Μέλος
    Εγγραφή
    05/02/2018
    Μηνύματα
    55
    Ποια κίνηση? Βγαίνεις πχ μια σβέλτη βόλτα που λένε οι περισσότεροι εδώ...π.χ ξεκινάς από Αθήνα και φτάνεις στο Στορκ. Με το που φτάσεις εκεί βγάζεις το μετρητή και κοιτάς... Πριν το γυρισμό χαμηλώνεις λίγο και πριν μπλέξεις στην κίνηση σταματάς και μετρας. Για όσους δεν ξέρουν ο μετρητής δείχνει θςρμοκρασια με το πάτημα ενός κουμπιού. Ούτε ένα δευτερόλεπτο δεν κάνεις. Αλλιώς το παίζεις στην τύχη όπως προφανώς το κάνουν οι περισσότεροι..

  13. #43
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της macdeath_s
    Εγγραφή
    27/04/2008
    Μηνύματα
    1.337
    Τα έβαλα χτες λοιπόν. Ήμουν ανάμεσα σε αυτά και στα Rosso III. Τα δεύτερα πήραν καλύτερα σχόλια σε συγκρίσεις στα περιοδικά τις οποίες επιβεβαίωσαν και εδώ γνωστοί με ss. Είχα πειστεί ότι τα Pirelli είναι καλύτερα για μιξ πίστα/δρόμο και ειδικά για κρύο-βρεγμένο. Επειδή όμως είχα τα GP Racer πρίν είπα να πάω στα Dunlop. Σύν ότι έπαιζε προσφορά και σου γύρναγε 40€ η Dunlop και ήταν ήδη περίπου άλλα τόσα κάτω από τα Πιρέλι.

    Αυτά με την εισαγωγή και το παπατζιλίκι Στο δια ταύτα η πρώτη διαφορά που μου φάνηκε αίσθητη ήταν το ότι το πίσω φαίνεται αρκετά πιο μικρό παρότι ίδια διάσταση και η αίσθηση είναι αρκετά πιο σκληρή. Δεν ξέρω από τι υλικό είναι αυτά αλλά φαίνονται αρκετά πιο σκληρά από τις γόμες. Οδηγικά τώρα το πιο αισθητό, από τα πρώτα κιόλας χλμ είναι ότι "πέφτει" πιο δύσκολα το μηχανάκι, ιδίως σε απότομα πλαγιάσματα. Το καλό είναι ότι από μία κλίση και πάνω συμπεριφέρεται αρκετά κοντά στο 212, τουλάχιστον στο επίπεδο που μπορώ να καταλάβω εγώ.

    Δεν έχουν δοκιμαστεί ακόμη σε κρύο ή βροχή. Περισσότερα από πίστα την ερχόμενη βδομάδα.

  14. #44
    Να πω και τη δική μου εμπειρία...
    Έβαλα τα Dunlop TT πριν 6000χλμ περίπου στο Monster 1000 που έχω.
    Χρήση σχεδόν καθημερινή, αρκετές γρήγορες βόλτες μα δυστυχώς κανένα trackday όπως είχα αρχικά στο πρόγραμμα.
    Δυστυχώς παρότι ενδιάμεσα έγινε αναβάθμιση των αναρτήσεων (συντήρηση μπροστινού - αλλαγή αμορτισέρ πίσω) και ενώ έπαιξα με τις πιέσεις από το 2.0/2.2 (μπρος/πίσω) που δίνει η Ducati στο 2.0/1.9 από τον πίνακα της Dunlop, τα συγκεκριμένα ελαστικά δεν με ενθουσίασαν...

    Το πίσω συχνά αδυνατούσε να βάλει τη δύναμη (σιγά τη μεγάλη...) κάτω στις εξόδους των στροφών, ενώ 2-3 φορές ευτυχώς σε αργές στροφές (χωρίς παρατράγουδα) αλλά υπό πίεση έχασα και το μπροστινό...
    Θετικό τους (για μένα) η μάλλον αργή κορώνα που έχουν αν υπολογίσουμε ότι είναι ελαστικό που προορίζεται και για trackday...

    Στα 6000χλμ το πίσω πλέον έχει αρκετή φθορά. Παρότι θα μπορούσα να αλλάξω ένα πίσω μόνο, σκέφτομαι να δοκιμάσω κάτι διαφορετικό... καμία γνώμη;
    Σκέφτομαι και οικονομικούς λόγους τα S21 ή τα Rosso II... Πίστευετε ότι αξίζουν τα (αρκετά) παραπάνω χρήματα για τα Rosso III ή τα νεοαφιχθέντα S22 ή οτι άλλο νομίζετε τελοσπάντων, με δεδομένο ότι θα παίξουν σίγουρα και 2-3 trackdays μέχρι τον Οκτώβριο...

    Υ.Γ. Μεταφέρω απλά την προσωπική μου "αίσθηση", δεν θέλω να διαψεύσω όσους γράφουν διθυραμβικές κριτικές για τα ΤΤ... μπορεί απλά ναμαι κουλός!

Σελίδα 3 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123

Παρόμοια θέματα

  1. [ΠΩΛΕΙΤΑΙ] DUNLOP SPORTSMART 120 70 17 190 55 17
    από ΘΑΝΟΣ27 στο forum Αγγελίες αξεσουάρ & ανταλλακτικών
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 06/08/2015, 15:42
  2. Dunlop Sportsmart 120/70/R17 & 180/55/R17
    από VASOS στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 21/08/2013, 22:58
  3. Dunlop Sportsmart
    από Ζεύκας στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 57
    Τελευταίο μήνυμα: 30/06/2013, 00:52
  4. metzeler M5 η dunlop sportsmart?
    από jonnyb στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 06/07/2011, 20:48

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF