Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 15

Θέμα: Το μελλον του...παρελθοντος!

  1. #1
    VR 46 Το avatar του/της Akalestos
    Εγγραφή
    23/01/2018
    Μηνύματα
    450

    Το μελλον του...παρελθοντος!

    Κι ενω χθες δεν ειχα υπνο ειπα να μπω λιγο στο youtube να δω κανα νεο περι ηλεκτροκινησης κι ενω εβλεπα το τι "καινουριο" θα κυκλοφορησει στην ανθρωποτητα (η' ηδη κυκλοφορει) βλεπε εδω :

    https://youtu.be/gjysvBCkYbI

    επεσε το ματι μου σε ενα βιντεο που παντρευει το παρελθον με το μελλον.....Οι ξενοι κυριως οι Αμερικλανοι αλλα και αμφοτεροι ως γνωστον πρωτοποροι στις μοντες γενικοτερα και ειδικοτερα στις μοντες τις ηλεκτροκινησης τωρα πια οσο πλησιαζει το μελλον να γινει παρον κοιταξτε τι εκαναν οι αθεοφοβοι το 2014 κιολας!!!

    https://youtu.be/888RsIMMij8

    Που να το λεγες καποτε στον πωλητη της γιαμαχα οταν πηγαινες να αγορασεις αυτη την ΑΓΑΠΗΜΕΝΗ γιαμαχα : "Συγνωμη μηπως υπαρχει ηλεκτρικη εκδοση παρακαλω" ??? θα σου λεγε μισο λεπτο κυριε να ρωτησω... θα παιρνε τηλ στο ΨΝΑ κ τα επομενα γνωστα!!!

    Υ.γ φανταστειτε οταν οι περισσοτεροι θα κυκλοφορουν με τα ηλεκτρικα αθορυβα στην γειτονια σας η' και γενικοτερα στο λεκανοπεδιο να βγαζει κανεις κανα 1000αρι 4κ με ακραπα η' κανα ΚΤΜ 690 SMC με ακραπα η' ακομα και κανα ξεχασμενο 2Τ απ τα παλια κτλ να το βαζει μπρος και να κανει ταρζανιες με 10αρες rpm ωωω ρεεεε τι εχει να γινει!!!!
    Τελευταία τροποποίηση από Akalestos; 21/12/2018 στις 11:38.

  2. #2
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    17/08/2011
    Μηνύματα
    540
    Δεν θέλω να σε στεναχωρήσω αλλά παράλληλα με την ανάπτυξη της ηλεκτροκινησης αναπτύσονται και τα συστημάτα αναγνώρισης προσώπου....

  3. #3
    VR 46 Το avatar του/της Akalestos
    Εγγραφή
    23/01/2018
    Μηνύματα
    450
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από mia_zoi_kawa Προβολή μηνύματος
    Δεν θέλω να σε στεναχωρήσω αλλά παράλληλα με την ανάπτυξη της ηλεκτροκινησης αναπτύσονται και τα συστημάτα αναγνώρισης προσώπου....
    Δεν εχω να φοβηθω κατι

    Περα απ την πλακα μου κανε εντυπωση ολη αυτη η τεχνολογια κι αν δεις ακομα τι εχουν φτιαξει και τι ερχεται (εγω που δεν το χω κιολας με την τεκ) εμεινα εκπληκτος! βεβαια γουσταρω ΡΟΠΑΚΛΑ και εξοδα σχεδον ανυπαρκτα σε σε σχεση με τις ΜΕΚ απ τη μια,απ την αλλη γουσταρω ν ακουω και τα μοτερ να ουρλιαζουν!!!

  4. #4
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.109
    Θα επιλέγεις μέσω λογισμικού τον ήχο που θες να βγάζει η μοτοσικλέτα σου (από ηχεία). Όπως έχει κάνει η Renault: https://youtu.be/GDQnZzriyyA
    Life begins at 45°.

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.738
    'Οταν θα σκάσει ο λογαριασμός της ΔΕΗ 1000 ευρώ, αντί για 150 που ήταν προ ηλεκτρικών οχημάτων στο σπίτι, να δω τι αγάπη θα έχετε για την ηλεκτροκίνηση. Να μεταφερθεί στο μέλλον και κανας ΕΝΦΙΑ στα Δημοτικά Τέλη, μέσω των Δήμων αντί του κεντρικού κράτους που είναι τώρα, και να είναι και ανάλογος της κατανάλωσης, και θα σου πω εγώ
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  6. #6
    VR 46 Το avatar του/της Akalestos
    Εγγραφή
    23/01/2018
    Μηνύματα
    450
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Θα επιλέγεις μέσω λογισμικού τον ήχο που θες να βγάζει η μοτοσικλέτα σου (από ηχεία). Όπως έχει κάνει η Renault: https://youtu.be/GDQnZzriyyA
    Πωπω τι εχουμε να δουμε εβλεπα κατι οθονες αντι για καντραν εγχρωμες σαν των αυτοκινητων που θα συνδεονται με το κινητο σου και θα σου λενε για κλοπη,αυτονομια,θερμοκρασια κυψελων,υδροψυκτα ηλεκτρικα μοτερ κτλ κτλ τωρα ειδα κι αυτο με την επιλογη ηχου τι εχει να γινει!!!

  7. #7
    VR 46 Το avatar του/της Akalestos
    Εγγραφή
    23/01/2018
    Μηνύματα
    450
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    'Οταν θα σκάσει ο λογαριασμός της ΔΕΗ 1000 ευρώ, αντί για 150 που ήταν προ ηλεκτρικών οχημάτων στο σπίτι, να δω τι αγάπη θα έχετε για την ηλεκτροκίνηση. Να μεταφερθεί στο μέλλον και κανας ΕΝΦΙΑ στα Δημοτικά Τέλη, μέσω των Δήμων αντί του κεντρικού κράτους που είναι τώρα, και να είναι και ανάλογος της κατανάλωσης, και θα σου πω εγώ
    Γιατι τωρα δε πληρωνεις τζινα ετησιως? κι οχι μονο αλλα οκ! εδω σου λεει με 1€ κανεις 100χλμ με ΡΟΠΑΚΛΑ κ χωρις αλλαγη λαδιων,φιλτρων,ρυθμισμα βαλβιδες,τελη κυκλοφοριας,ωχ βαρεσε μπιελα,ωχ επισκευη κτλ κτλ δε λεω οκ κι αυτα θα χουν εξοδα αλλα θα ειναι λιγοτερα (ελπιζω)

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.738
    Και μια σόμπα χαλαζία που έχω , 10 λεπτά του ευρώ λέει καίει ανά ώρα, αλλά για πότε γράφει +200 ευρώ ο λογαριασμός αν κάνεις κανά λάθος και πεις ότι δεν καίει...

    1 ευρώ τα 100 χλμ θα καίνε τα ηλεκτρικά παπάκια, αντίστοιχης δύναμης με τα σημερινά 100cc. Ελπίζω να μην είσαι αφελής, και να νομίζεις ότι τόσο θα καίει ένα αντίστοιχο π.χ. του sv650 ή ακόμα χειρότερα ότι θα έχεις κανά ηλεκτρικό sbk με 150 άλογα τροχό , θα το πηγαίνεις μπάντα σούζα τελική και θα καίει κάτω από 15 ευρώ τα 100χλμ ρεύμα.

    Βάλτα κάτω, βάλε και το -πολύ πιθανό- σενάριο του δημοτικού ΕΝΦΙΑ για κάθε χιλιόμετρο που θα γράφεις, και ξαναέλα τότε να μας τα ξαναπεις.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  9. #9
    VR 46 Το avatar του/της Akalestos
    Εγγραφή
    23/01/2018
    Μηνύματα
    450
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    Και μια σόμπα χαλαζία που έχω , 10 λεπτά του ευρώ λέει καίει ανά ώρα, αλλά για πότε γράφει +200 ευρώ ο λογαριασμός αν κάνεις κανά λάθος και πεις ότι δεν καίει...

    1 ευρώ τα 100 χλμ θα καίνε τα ηλεκτρικά παπάκια, αντίστοιχης δύναμης με τα σημερινά 100cc. Ελπίζω να μην είσαι αφελής, και να νομίζεις ότι τόσο θα καίει ένα αντίστοιχο π.χ. του sv650 ή ακόμα χειρότερα ότι θα έχεις κανά ηλεκτρικό sbk με 150 άλογα τροχό , θα το πηγαίνεις μπάντα σούζα τελική και θα καίει κάτω από 15 ευρώ τα 100χλμ ρεύμα.

    Βάλτα κάτω, βάλε και το -πολύ πιθανό- σενάριο του δημοτικού ΕΝΦΙΑ για κάθε χιλιόμετρο που θα γράφεις, και ξαναέλα τότε να μας τα ξαναπεις.
    Οχι σε καμμια περιπτωση δεν ερχομαι σε αντιπαραθεση με οσα λες μπορει να χεις και δικιο! μενει να το δουμε... παντως λογικα θα εχουνε και τα καλα τους στο περιβαλλον ας πουμε η' και σαν ροπη και σαν συντηρηση ΙΣΩΣ ΣΕ ΒΑΡΟΣ.Παντως φιλε ειδα κατι μοτερ τον 20hp electric power και εκαναν παππαδες!!! ε ποσο θα καινε ρε γμτ...θα δειξει...

    Υ.γ δες το ΚΤΜ FREERIDE ELECTRIC δε θα με χαλουσε να το χα motard στιγμιαια ροπη!!!
    Υ.γ 2 ειτε το θελουμε ειτε οχι η ηλεκτροκινηση ευτυχως/δυστυχως πλησιαζει γοργα.Στο καρ ηδη εχουνε ερθει και μοτο και σκουτερ.

  10. #10
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Akalestos Προβολή μηνύματος
    Οχι σε καμμια περιπτωση δεν ερχομαι σε αντιπαραθεση με οσα λες μπορει να χεις και δικιο! μενει να το δουμε... παντως λογικα θα εχουνε και τα καλα τους στο περιβαλλον ας πουμε η' και σαν ροπη και σαν συντηρηση ΙΣΩΣ ΣΕ ΒΑΡΟΣ.Παντως φιλε ειδα κατι μοτερ τον 20hp electric power και εκαναν παππαδες!!! ε ποσο θα καινε ρε γμτ...θα δειξει...

    Υ.γ δες το ΚΤΜ FREERIDE ELECTRIC δε θα με χαλουσε να το χα motard στιγμιαια ροπη!!!
    Υ.γ 2 ειτε το θελουμε ειτε οχι η ηλεκτροκινηση ευτυχως/δυστυχως πλησιαζει γοργα.Στο καρ ηδη εχουνε ερθει και μοτο και σκουτερ.
    Ειναι απλη αριθμητικη το ποσο καινε τα ηλεκτρικα. Βλεπεις ποσα Kwh μπαταρια εχεις και πολλαπλασιαζεις τον αριθμο επι το κοστος της κιλοβατωρας.
    Στα ηλεκτρικα αυτοκινητα και σε συνθηκες πολης με 30kwh μπαταρια κανεις περιπου 100-150κμ και το κοστος φορτισης ειναι περιπου 2.5 ευρω, το ισοδυναμο δηλαδη 1.5 λιτρων βενζινης, η αλλιως χοντρικα 1-1.5λτ/100 κμ.

    Η βενζινη πεθανε.
    Τελευταία τροποποίηση από DrBig; 21/12/2018 στις 22:29.

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kerasaki
    Εγγραφή
    29/08/2004
    Μηνύματα
    312
    Το μελλον, δυστυχως για μενα, ειναι στα ηλεκτρικα.

    Επίσης, και να μειωθούν τα εξοδα συντήρησης, σε καμια περιπτώση μην περιμενεις μηδενικά τελη κυκλοφοριας. Οταν κατι κυκλοφορήσει ευρέως και χάνονται έσοδα απο τον προυπολογισμο αμεσως εφευρισκεται τουλαχιστον ενας ακομα καινούργιος φόρος.

    Οι αμερικανοι λενε κατι που ειναι πολυ σοφο. Απο δυο πραγματα δεν μπορείς να γλιτώσεις, το θάνατο και τους φορους.

  12. #12
    VR 46 Το avatar του/της Akalestos
    Εγγραφή
    23/01/2018
    Μηνύματα
    450
    @kerasaki συμφωνω μαζι σου δε τους πιανεις πουθενα οκ αλλα αντε και φορο να βαλουν ε ποσος θα ειναι? δε πιστευω σε καμια περιπτωση να ειναι οσο τα τελη που ΥΠΟΤΙΘΕΤΑΙ οτι ειναι κατα τα αλλα και για την επιβαρυνση του περιβαλλοντος απ τους ρυπους των ΜΕΚ.
    @DrBig μας εδωσες μια ενα καλο επιχειρημα/παραδειγμα/συμπερασμα πιστευω.
    Υ.γ Και γω πιστευω το μελλον ειναι η ηλεκτροκινηση οσο κι αν μας πονα εμας που ζησαμε τους εσωτερικης καυσης με τα ουρλιαχτα τους.

  13. #13
    the Great Escape project Το avatar του/της Jimmu
    Εγγραφή
    07/09/2017
    Μηνύματα
    409
    "To do is to be" - Nietzsche
    "To be is to do" - Kant
    "Do be do be do " - Scooby Doo

  14. #14
    VR 46 Το avatar του/της Akalestos
    Εγγραφή
    23/01/2018
    Μηνύματα
    450
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Jimmu Προβολή μηνύματος
    Νταξει τι να σχολιασω τωρα.. το βιντεο μιλαει απο μονο του!

  15. #15
    VR 46 Το avatar του/της Akalestos
    Εγγραφή
    23/01/2018
    Μηνύματα
    450
    Κι επειδη εδω οπως παν τα πραγματα θα χουμε μια ζωη κριση κ δε θα χουμε φραγκα για καινουριες ηλεκτροκινητες μοτο θα αρχισουν να ξεπεταγονται (οπως με το LPG) τα μαστορια με τα κιτ μετατροπης! Ο,τι ακριβως γινεται ΗΔΗ χρονια τωρα στο εξωτερικο.Αλλα αξιζει να διαβασετε το παρακατω αρθρο για να δειτε οτι και στην ηλεκτροκινηση σαν ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΠΟΛΥΜΗΧΑΝΑ ΜΥΑΛΑ που ειμαστε,ειμαστε κι εκει χρονια τωρα πολυ δυνατοι!!!

    https://m.tvxs.gr/mo/i/255955/f/news...es-binteo.html

    Υ.γ αυτο παλι που λεει οτι η tesla εχει μηχανικους Ελληνες!!! Α ρε μυαλα που εχουμε και μας φευγουν...

Παρόμοια θέματα

  1. Το μέλλον του λαού.
    από blackrose στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 23/05/2011, 00:07
  2. το μελλον του μοτοσακου 1
    από tai στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 30/06/2009, 11:33
  3. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 19/04/2005, 18:43
  4. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 10/12/2003, 11:04
  5. Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 07/11/2003, 10:53

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF