Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 33

Θέμα: Οδήγηση μηχανής μεγαλύτερης ισχύος απο την προβλεπόμενη του διπλώματος

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    11/03/2018
    Μηνύματα
    7

    Οδήγηση μηχανής μεγαλύτερης ισχύος απο την προβλεπόμενη του διπλώματος

    Καλησπέρα στην παρέα
    Είμαι νέο μελος αν και εδώ και αρκετό καιρό βλέπω τις ανοιχτές συζητήσεις σας
    Συγχωρέστε με για το ακυρο thread αλλά από όσο έψαξα δε βρήκα κάτι συναφές
    Θα ήθελα λοιπόν να μάθω τι γίνεται σε περίπτωση που θέλω να πάρω μηχανή 100+ ίππων ενώ έχω ακόμα το Α2(35kw)
    Ποιες οι κυρώσεις σε περίπτωση ελέγχου και τι γίνεται σχετικά με την ασφάλιση;
    Για την ασφαλιστική εταιρεία θεωρουμαι ότι δεν έχω καν δίπλωμα, επομένως σε περίπτωση ατυχήματος ου μη γένοιτο, θα πληρώσω εγώ τις όποιες αποζημιώσεις;

  2. #2
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.091
    Για όλους θεωρείται ότι δεν έχεις δίπλωμα, αφού δεν έχεις.

  3. #3
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    11/03/2018
    Μηνύματα
    7
    Υπάρχει κάποια περίπτωση να μην καταλάβει ο αστυνομικός ότι πρόκειται για μηχανή πάνω από 35kw ή να μην ξέρει την ισχύ του Α2;
    Ξέρω, δεν είναι σωστό αλλά έχω αρρωστήσει

  4. #4
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.726
    Μιας και ειναι σχετικο το θεμα, θα ηθελα κι εγω να ρωτησω τι γινεται αν οδηγαω χωρις διπλωμα και παρασυρω καποιον πεζο και τον σκοτωσω.

    Σοβαρα τωρα, τι περιμενεις να σου πουμε ρε φιλε; Θα οδηγας χωρις διπλωμα. Απλα πραγματα...
    Πεταμενα λεφτα οσα εδωσες στη σχολη για το Α2 αφου ηθελες μεγαλη μηχανη.

  5. #5
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    11/03/2018
    Μηνύματα
    7
    Έχω μηχανάκι της κατηγορίας, δεν πήρα το Α2 για να οδηγήσω μεγάλη μηχανή, απλά παρουσιάστηκε μια πολύ καλή ευκαιρία για μια μηχανή που μου αρέσει και για το Α πρέπει να περιμένω κάμποσους μήνες ακόμα
    Έφτιαξα το θέμα ακριβώς για να μάθω τι θα γίνει σε περίπτωση που πάρω τη μηχανή και τύχει κάτι αυτούς τους μήνες, φυσικά με το που μπορέσω να πάρω το Α, θα πάρω το Α δεν τίθεται τέτοιο ζήτημα

  6. #6
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    04/03/2012
    Μηνύματα
    1.855
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Tolisstam Προβολή μηνύματος
    Υπάρχει κάποια περίπτωση να μην καταλάβει ο αστυνομικός ότι πρόκειται για μηχανή πάνω από 35kw ή να μην ξέρει την ισχύ του Α2;
    Δηλαδή αν σου πούμε ότι "ναι, υπάρχει", τι θα κάνεις;


    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Σοβαρα τωρα, τι περιμενεις να σου πουμε ρε φιλε; Θα οδηγας χωρις διπλωμα. Απλα πραγματα...
    Αυτό ακριβώς. Τίποτα περισσότερο.

  7. #7
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    11/03/2018
    Μηνύματα
    7
    Ρε παιδια, ακριβώς επειδή δεν ξέρω τι γίνεται αποφάσισα να φτιάξω το θέμα, ούτε το έχω κάνει και από ότι φαίνεται μάλλον θα κάτσω στα αυγά μου για ένα 8μηνο ακόμα
    Από εκεί και έπειτα στις 3 απαντήσεις που πήρα, οι 2 είχαν μέσα ειρωνεία, ενώ απλά ζήτησα τα φώτα σας γιατί δεν το έχω κάνει
    Τέλος πάντων, ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας, πάντα όρθιοι

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της rainmike
    Εγγραφή
    31/05/2015
    Μηνύματα
    1.252
    Η περιμένεις να πάρεις το διπλωμα και μετα οδηγεις τη μηχανή η οδηγεις τη μηχανη χωρίς δίπλωμα μέχρι να το πάρεις έχοντας πλήρη ευθύνη.Το τι θα γίνει κανεις δεν το ξέρει,μπορεί να μη
    γίνει και τίποτα μπορεί να τραβιέσαι και για μια ζωή.Επειδή πάντως δε σε κοβω στα αρχίδια σου και καλά κανεις γιατι αλλιως δε ανοιγες το θρεντάκι,καλύτερα περίμενε γιατι αν
    είναι να την οδηγάς με συνεχες άγχος δέν αξίζει.Εχε υπομονη και εγκράτεια και θα αμοιφθεις

  9. #9
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    11/03/2018
    Μηνύματα
    7
    Σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου, μάλλον κάπως έτσι θα γίνει, εξάλλου αν δεν περιμένεις κιόλας λίγο, χάνεται η ευχαρίστηση του να το έχεις

  10. #10
    The coffee Vampire
    Εγγραφή
    23/01/2017
    Μηνύματα
    916
    Θεωρείσαι οτι οδηγείς ΧΩΡΙΣ ΔΙΠΛΩΜΑ και η ασφάλεια ΔΕΝ σε καλύπτει ΟΥΤΕ στο κομμάτι ΝΟΜΙΚΗΣ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑΣ εάν έχει το συμβόλαιο σου.
    Υπάρχει περίπτωση να ΜΗΝ το καταλάβει ο αστυνόμος ΑΛΛΑ οι ασφαλιστικές τα ξεψαχνίζουν μέχρι αηδίας.
    Αρα εάν καβαλήσεις την συγκεκριμένη μηχανή και προκαλέσεις ατύχημα η εμπλακείς σε ατύχημα ΜΕ η ΧΩΡΙΣ τραυματισμό, πληρώνεις απο την τσέπη σου, και ότι άλλο προβλέπει ο νόμος...
    Πολύ καλές ευκαιρίες σε δίκυκλα σπάνια υπάρχουν.Ελπίζω να το έχει δει μάστορας και να είναι όντως ευκαιρία...Γιατί ενίοτε και ο μάστορας δεν μπορεί να βγάλει ασφαλή συμπεράσματα...για μέσα στο μοτέρ πχ....

  11. #11
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    04/03/2012
    Μηνύματα
    1.855
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Tolisstam Προβολή μηνύματος
    Σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου, μάλλον κάπως έτσι θα γίνει, εξάλλου αν δεν περιμένεις κιόλας λίγο, χάνεται η ευχαρίστηση του να το έχεις
    Τώρα μιλάς ωραία. Μπράβο.

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.741
    Μπορείς και να το πάρεις, αν είναι τόσο ευκαιρία, να μην το χάσεις, και να το αποθηκεύσεις μέχρι να βγάλεις το Α.

    Με αυτόν τον τρόπο, και το μοτό δεν θα χάσεις και παράνομος δεν θα είσαι.

    Σκέψου το κι αυτό το σενάριο, αν είναι τόσο ευκαιρία.

    Εννοείται ισχύει ότι σου είπαν παραπάνω. Αν το οδηγήσεις ΕΙΣΑΙ ΧΩΡΙΣ ΔΙΠΛΩΜΑ ΓΙΑ ΑΥΤΟ. Οι μπάτσοι αν θα καταλάβουν ή οχι, είναι το πολύ , πάρα πολύ μικρό μέρος της υπόθεσης. Σαν να λες ''βύθισα το πλοίο, λέτε να τσαντιστεί πολύ η εταιρία που γδάρθηκε η μπογια;''... Η ασφαλιστική είναι το σοβαρό θέμα, αν συμβεί κάτι, οτιδήποτε, ακόμα και ευνοικό για εσένα, το πρώτο πράγμα που θα σου πει, είναι ''στειλτε μας παρακαλώ άδεια και διπλωμα στο τάδε email''. Και μάντεψε μόλις δουν το Α2 τι θα ακολουθήσει...
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  13. #13
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.148
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    ..... Και μάντεψε μόλις δουν το Α2 τι θα ακολουθήσει...
    Κάτι σαν αυτό:

    Για την περίπτωση που δεν το εμπέδωσε....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  14. #14
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    26/11/2012
    Μηνύματα
    1.458
    δεν θα ασχοληθώ με την ηθική του πράγματος
    δεν υπάρχει πρόβλημα φίλε μην μασάς. εναν που τον πιάσανε έφαγε πρόστιμο, και πήγε δικάσιμο. βέβαια μεχρι τοτε ειχε βγάλει το δίπλωμα αλλα οι δικαστές πλέον ξύπνησαν και κοιτάνε ημερομηνίες ποτε σε έπιασαν και ποτε το εβγαλες, οποτε έφαγε και ποινή απο το δικαστήριο βέβαια εξαγοράσιμη, σχεδόν πλήρωσε 6 φορές την μοτο που ειχε καψούρα και δεν χτύπησε κανέναν σκέψου να χτύπαγε ή να τον χτύπαγαν.

    για ξανά σκεψου ειναι πραγματική ευκαιρία το "μεγάλο" μηχανάκι που δεν εχεις δίπλωμα ή ειναι καλύτερα να κάτσεις στα αυγα σου?

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Tedvj23
    Εγγραφή
    05/02/2010
    Μηνύματα
    1.503
    Ότι κάνεις νασαι νόμιμος και χωρίς πολλά λόγια...

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Χώρος κάτω από την σέλα του Hornet 07+
    από 993cc στο forum Honda CB series
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 03/10/2008, 22:55
  2. Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 02/05/2008, 16:40
  3. Απαντήσεις: 179
    Τελευταίο μήνυμα: 11/04/2008, 11:17
  4. Από την συγκέντρωση του Σαββάτου 02/10
    από periklisk στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 07/10/2004, 08:37
  5. φωτο απο την διαμαρτηρια του σαββατου.
    από ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 14/07/2004, 15:19

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF