Σελίδα 4 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 60 από 87

Θέμα: Αλλαγες λαδιων μοτο συχνότητα και οξύτητα

  1. #46
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της buckley
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    5.109
    H σύνταξη του Αγγλικού manual αν διαβάσεις λίγο είναι για γέλια ,δεν τους έχω εμπιστοσύνη.
    Άλλαζε τα κάθε 2500-3000 και μη μασάς.
    Η αλλαγή κάθε 1000 αφορά μόνο παλιούς κινητήρες χωρίς φίλτρο λαδιού πχ laverda 1000, vw beetle,honda c-50 (απ' όλα έχουμε λέμε).

  2. #47
    The coffee Vampire
    Εγγραφή
    23/01/2017
    Μηνύματα
    916
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Δεν σε βαράει ρε συ, ο γέρος προσπαθεί (με ευγενικό, όντως, τρόπο) να σου πει ότι το έχεις κάψει τελείως

    Εμένα με 2,7L λάδι μοτέρ αν ήθελα αλλαγή κάθε 1000 θα έκοβα φλέβες
    Για να μην λεει οτι τα βγάζω απο το μυαλό μου.
    https://www.mototriti.gr/data/news/p...news/92083.asp
    Ορίστε κύριοι που το διάβασα.Και κατηγορήστε αυτούς που έγραψαν οτι το έχεουν κάψει τελείως.

  3. #48
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από TsoliasGR Προβολή μηνύματος
    Για να μην λεει οτι τα βγάζω απο το μυαλό μου.
    https://www.mototriti.gr/data/news/p...news/92083.asp
    Ορίστε κύριοι που το διάβασα.Και κατηγορήστε αυτούς που έγραψαν οτι το έχεουν κάψει τελείως.
    Ρε τσιφτοαλανιαρη αντρα..

    Δεν ειπα ποτε οτι τα εβγαλες απ το μυαλο σου..
    (διαβασα πολυ καλα ότι κανεις παραθεση απο κάπου..)

    Αλλα να κανεις πασα το κάψιμο ΣΟΥ επειδή οφειλεται σε καψιμο ΑΛΛΩΝ και να βαζεις εμας να σου αναγνωρισουμε απο ελαφρυντικά μεχρι πληρη αθωωση, ειναι από αντιδεοντολογικό μεχρι εκνευριστικό..

    Οτι διαβαζουμε, το κρινουμε και το ασπαζόμαστε ή όχι, κατα την κριτικη μας ικανοτητα και το βαθος γνωσεων μας..
    ΑΦΟΥ γίνει αυτό, μπορούμε να το παραθετουμε για να δικαιολογήσουμε τα αδικαιολόγητα, αμα γουσταρουμε να 'ουμ'..

    Αλλιως η κουβεντα παει σε στυλ: Ακουσα αυτό που μΕ το ειπε εκείνος ο μουγγός που το ακουσε απο τον αλλον τον κουφό που ηταν μπροστα όταν τα ελεγε ο κωφαλαλος..
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  4. #49
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.148
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από OldMan Προβολή μηνύματος
    Αλλιως η κουβεντα παει σε στυλ: Ακουσα αυτό που μΕ το ειπε εκείνος ο μουγγός που το ακουσε απο τον αλλον τον κουφό που ηταν μπροστα όταν τα ελεγε ο κωφαλαλος..



    (μου έχει τύχει...... )
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  5. #50
    The coffee Vampire
    Εγγραφή
    23/01/2017
    Μηνύματα
    916
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από OldMan Προβολή μηνύματος
    Ρε τσιφτοαλανιαρη αντρα..

    Δεν ειπα ποτε οτι τα εβγαλες απ το μυαλο σου..
    (διαβασα πολυ καλα ότι κανεις παραθεση απο κάπου..)



    Αλλα να κανεις πασα το κάψιμο ΣΟΥ επειδή οφειλεται σε καψιμο ΑΛΛΩΝ και να βαζεις εμας να σου αναγνωρισουμε απο ελαφρυντικά μεχρι πληρη αθωωση, ειναι από αντιδεοντολογικό μεχρι εκνευριστικό..


    Οτι διαβαζουμε, το κρινουμε και το ασπαζόμαστε ή όχι, κατα την κριτικη μας ικανοτητα και το βαθος γνωσεων μας..
    ΑΦΟΥ γίνει αυτό, μπορούμε να το παραθετουμε για να δικαιολογήσουμε τα αδικαιολόγητα, αμα γουσταρουμε να 'ουμ'..



    Αλλιως η κουβεντα παει σε στυλ: Ακουσα αυτό που μΕ το ειπε εκείνος ο μουγγός που το ακουσε απο τον αλλον τον κουφό που ηταν μπροστα όταν τα ελεγε ο κωφαλαλος..
    Ναι σαι καλά που το διευκρινίζεις.

    Ναι το διάβασα κάπου...Σε κάποιο ηλεκτρονικό μέσο (ΜΜΕ) που ασχολείται με μοτοσυκλέτες και θεωρείται ως έγκυρο δεν μου δίνει ελαφρυντικά;Οκ πάσο.Πρέπει δηλαδή να βγώ στον δρόμο και να ρωτάω τον πρώτο τυχόντα τι και πώς και να μην έχω απο κάπου μια απάντηση με υπογραφη.Αν εσένα σου φαίνεται λογικό εγώ πάω πάσο.


    Το έκρινα με βάση τις λίγες γνώσεις που έχω για τα λαδια και μου φάνηκε πειστικό.Εάν εσύ έχεις άλλη γνώμη βεβαίως να την ακούσω αλλά παραθέτωντας αποδείξεις για ότι λές για να μπορώ να βγάλω και εγώ ένα ασφαλές συμπέρασμα (μιας και όπως παραδέχομαι δεν έχω ικανες γνώσεις).

    Ε όχι δεν πάει εκεί η κουβέντα.Μουγγός και κωφάλαλος...Συγκεκριμένα επώνυμα έντυπα δεν τα συγκρίνεις με μουγγούς και κωφάλαλους...Μην είσαι υπερβολικός...
    ...

  6. #51
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Δηλ. αυτο που παρεθεσες ειχε, εκτος της υπογραφης, λιστα παραπομπων σε βιβλιογραφία και πηγες, στα οποία και ανετρεξες λεπτομερώς και ενδελεχως για να διασταυρώσεις τα γραφεντα..
    Και φυσικα, προχωρησες σε πληρη εξακρίβωση των στοιχειων του υπογραφοντος πιστοποιώντας ταυτόχρονα την ρητη δεσμευση του ηλεκτρονικου μεσου για ακεραια ευθύνη των γραφομενων σ' αυτό, εγκρίνοντας ετσι την αξιοπιστία του..

    Αρχίζεις να μ' αρεσεις ρε, Τσολιά, ειλικρινα... !!

    Και πουσαι..
    Και οι μουγγοί και οι κωφαλαλοι εχουν ονοματεπώνυμα - δεν ειναι μονο τα εντυπα επώνυμα..


    Αλλαζε καθε 500 χλμ τα κωλολαδα με το πιο φτηνο ορυκτελαιο που θα βρεις και ασε εμας να τρωγομαστε αν θα βαλουμε SAE15W40 κατα API ή κατα JASO στο καντήλι..
    Τελευταία τροποποίηση από OldMan; 15/03/2018 στις 17:02.
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  7. #52
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.185
    Λέγοντας 'εγκυρο' σάιτ εννοείτε το Μοτοτρίτη; Μουχαχαχχα!

  8. #53
    The coffee Vampire
    Εγγραφή
    23/01/2017
    Μηνύματα
    916
    Γιατι στραβωνεις και δεν μου δινεις πηγες να διαβασω αφου αυτο δεν το θεωρεις έγκυρο?βαριεσαι να γραψεις τις πηγες σου η απλα λες εγω ξερω αυτο ειναι ετσι τερμα και τελειωσε.Γιατι δεν σε εχω για το δεύτερο.
    Υ.Γ. Μην στραβώνεις συζητηση κάνουμε και αμα κατσει και βρεθουμε καπου θα κερασω και μπύρα.
    Υ.Γ2 Ο τροπος σου ειναι καπως...επιθετικος να το πω;

    Karellen τι να σου πω ρε αδερφε υποτιθεται πως ειναι...Αν κανω λάθος εδω είμαστε να μαθαίνουμε.Αλλα υποτιθεται πως ενα περιοδικο ευρειας κυκλοφοριας δεν γραφει μακακιες.Δεν ειναι εφημερίδα...

  9. #54
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Pew
    Εγγραφή
    20/03/2015
    Μηνύματα
    980
    Καθε 1000χλμ το μονοκυλινδρο με 1,5 λιτρα λαδι, καταλαβα καλα;;

    #ΤΙΝΑΦΤΟΡΕ !!!

    Δηλαδη στο δικο μου σκουτερ (μονοκυλινδρο επισης, 278cc επισης επισης...) που ο Πιάτζιος λεει καθε 10000χλμ λαδια-φιλτρο (1,3L) ... επρεπε να ειχα παρει προ πολλου παραμασχαλα το μοτερ, με αλλαγες καθε 5000-8000 ??? Η μηπως ανα 750km δηλαδη καθε μηνα επρεπε να βρισκομαι ξαπλα απο κατω και να δινω πονο 12 αλλαγες το χρονο?

    Συνελθε ρε Tsolias που πας και διαβασεις τα ΓΑΜΩτηνΤριτη τους για site ....
    pew pew pew pew pew pew !!!

  10. #55
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.185
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από TsoliasGR Προβολή μηνύματος

    Karellen τι να σου πω ρε αδερφε υποτιθεται πως ειναι...Αν κανω λάθος εδω είμαστε να μαθαίνουμε.Αλλα υποτιθεται πως ενα περιοδικο ευρειας κυκλοφοριας δεν γραφει μακακιες.Δεν ειναι εφημερίδα...
    Έχει υποπέσει σε πολλά κραυγαλέα σφάλματα στο παρελθόν το συγκεκριμένο φίλε τσολιά ,με αποκορύφωμα ενα άρθρο που συμβούλευε στις στροφές να κλείνουμε το γκάζι για περισσότερη ασφάλεια! Φυσικά το κατέβασαν μετά τη γενική κατακραυγή.Επίσης και κάτι άλλα κρούσματα αντιγραφής άρθρων από το ΜΟΤΟ.

    Το συγκεκριμένο με τα ιξώδη που ανέβασες φαίνεται σωστό,απλώς σαν πηγή δεν το θεωρούμε πλέον αξιόπιστο.

  11. #56
    The coffee Vampire
    Εγγραφή
    23/01/2017
    Μηνύματα
    916
    Κarellen
    Δεν το γνωριζω αλλα για να το λες ετσι θα ναι.Δεν εχω λογο να σε αμφισβητήσω.Απλα θα εκτιμουσα να μου δωσεις κανα δυο πηγες να διαβάζω.

    Pew...1,7 λιτρα μεσα αλλα το ολο στορυ ξεκινησε με το οτι ο γκοργκολης λεει 3.000χλμ και το ξενο service manual 1.000χλμ.εγω μεχρι τωρα ειμαι στα 1.500χλμ και σχεδον καθε αλλαγη και φιλτρο.Και αναρωτιεμαι...λες κατι να ξερει ο κινέζος?

  12. #57
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Pew
    Εγγραφή
    20/03/2015
    Μηνύματα
    980
    Και ξαναλεω, σου φαινεται λογικο να αλλαζεις λαδια καθε 1000χλμ σε συγχρονο μηχανακι;
    Δηλαδη την αλυσιδα καθε ποτε τη λαδωνεις, μετα απο καθε μετακινηση;
    pew pew pew pew pew pew !!!

  13. #58
    The coffee Vampire
    Εγγραφή
    23/01/2017
    Μηνύματα
    916
    Καθε 300-400χλμ με λαδι που βαζουμε στον κινητηρα...
    Η μετα απο καθε πλυσιμο και βόλτα περι τα 3-4 χλμ
    Η αν έχει μεινει ακίνητο το μηχανάκι για μια βδομάδα
    Η αν θέλω να πάω σε απόσταση πέρα απο τα 300-400 χλμ η αν ξέρω οτι θα έχω δυσκολία στο να έχω λάδι η συνεργείο εκεί λαδώνω τότε και μόνο με βαλβολίνη.

    Δεν μου φαίνεται λογικό στα 1.000 χλμ να λέει ο κατασκευαστής να αλλάζεις λάδια σε μοντέλο του 2012...Αλλά έτσι λέει;Και ο αντιπρόσωπος στα 3.000...
    Τελευταία τροποποίηση από TsoliasGR; 16/03/2018 στις 03:11.

  14. #59
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της buckley
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    5.109
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από TsoliasGR Προβολή μηνύματος
    Καθε 300-400χλμ με λαδι που βαζουμε στον κινητηρα...
    Η μετα απο καθε πλυσιμο και βόλτα περι τα 3-4 χλμ
    Η αν έχει μεινει ακίνητο το μηχανάκι για μια βδομάδα
    Η αν θέλω να πάω σε απόσταση πέρα απο τα 300-400 χλμ η αν ξέρω οτι θα έχω δυσκολία στο να έχω λάδι η συνεργείο εκεί λαδώνω τότε και μόνο με βαλβολίνη.

    Δεν μου φαίνεται λογικό στα 1.000 χλμ να λέει ο κατασκευαστής να αλλάζεις λάδια σε μοντέλο του 2012...Αλλά έτσι λέει;Και ο αντιπρόσωπος στα 3.000...
    4 το πρωί, ρε φιλαράκο εφιάλτες βλέπεις ?
    Μη τα παίρνεις τόσο βαριά λέμε...

  15. #60
    Ο καφετζης Το avatar του/της teogtp
    Εγγραφή
    27/07/2011
    Μηνύματα
    5.376
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από buckley Προβολή μηνύματος
    4 το πρωί, ρε φιλαράκο εφιάλτες βλέπεις ?
    Μη τα παίρνεις τόσο βαριά λέμε...
    Άλλαζε τα λάδια ρε.
    Gagourus agamitus Parthenopipitsus!

Σελίδα 4 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. παντα με μοτο οτι και αν συμβει!
    από zefos1100xx στο forum Ιστορίες του δρόμου
    Απαντήσεις: 29
    Τελευταίο μήνυμα: 28/07/2009, 19:12
  2. Απαντήσεις: 84
    Τελευταίο μήνυμα: 03/09/2007, 20:28
  3. Εκδρομη ΜΟΤΟ Λεπτομερειες και διαδρομη-χαρτες
    από hornet στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 37
    Τελευταίο μήνυμα: 10/05/2007, 15:05

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF