Σελίδα 4 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 60 από 65

Θέμα: CB 600F Hornet '07-'13 Καθαριότητα και Επισκευή Αντλίας Βενζίνης

  1. #46
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/05/2009
    Μηνύματα
    839
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    ποσα χλμ έχετε και τραβάτε ζορι με αντλίες? το ακούω συχνά αλλα δεν ειχα ποτε πρόβλημα και στο στρομ εχω 125κ χλμ χωρίς να έχει πειραχτεί ποτε η αντλία. ακομη και αν ο προηγούμενος την καθάρισε, αυτο ειναι 70κ χλμ πριν.
    ο προηγουμενος μπορει να ειχε μεινει στο δρομο,να βρηκε ενα μπετονι και να εβαλε βενζινα και να μαμισε το ντεποζιτο απο βρωμα.το εχω δει πολλακις.υπαρχουν και οι γραψαφριδιδες στο θεμα καθαρο ντεποζιτο,αρκει να βαλει βενζινα και να φυγει.

  2. #47
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της sanctusan
    Εγγραφή
    25/10/2017
    Μηνύματα
    1.146
    Γενικά έχω ακούσει για προβλήματα στην αντλία του χορνετ.
    Άκουσα όμως και άλλους να λένε ότι προσέχουν σε πιο βενζινάδικο βάζουν βενζίνη. Πώς το κάνετε αυτό ρε παιδιά? πώς ξέρετε ποιο βενζινάδικο έχει καθαρή ή όχι βενζίνη? Έχετε κανένα πρόχειρο δοκιμαστικό σωλήνα και το κοιτάτε? Και μη μου πείτε ότι το καταλαβαίνετε από την επίδοση της μοτό γιατί αν βάλεις βελτιωτικά σε λασπόνερα το μηχανάκι θα πετάει.
    arvala παν στην εκκλησιά arvala προσκυνάνε.......

  3. #48
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της sanctusan
    Εγγραφή
    25/10/2017
    Μηνύματα
    1.146
    Δυστυχώς η ταλαιπωρία μου συνεχίζετε.
    Η αντλία από ebay σταμάτησε να δουλευει(το ebay ειναι αξογο και μου κάναν refund).
    Ευτυχώς είχα κρατήσει καβάτζα την παλιά. Την έβαλα πανω και ξαναπαρηγγειλα την ίδια.
    Τώρα που θα ανοιξω να βάλω την καινουρια λέω να κάνω κομματια αυτό το πλαστικό κουτί που κουμπώνει στην αντλία.
    Μηλώντας με κάποιον που κάνει αυτή τη δουλεια μου είπε ότι πολλές φορές αυτό το φιλτροκούτι μαζευει πολυ βρώμα και δυσκολευει την αντλία. Όταν το κλείσω πρέεπι να κλείσει με κόλα ώστε να κλείσει υδατοστεγώς.
    Το ερώτημα μου είναι.
    Τι κόλλα να χρησιμοποιήσω ώστε να μην διαβρωθεί μέσα στη βενζίνη;
    Οι κλασσικές εποξυκες ή 2συστατικών κόλες κάνουν;
    arvala παν στην εκκλησιά arvala προσκυνάνε.......

  4. #49
    Το χεις??το χωωω.. Το avatar του/της o teos
    Super Moderator
    Εγγραφή
    11/11/2009
    Μηνύματα
    3.282
    Αν η αντλια που θεωρεις υπερευκαιρια ειναι κινεζικη μην την ξαναβαλεις πανω.....βαλε τη μαμα και οταν εχεις φραγκα αντε μια απ το σαρακακη και παρε τη μαμα..δεν ειναι τυχαιο που κρατανε χρονια αν τις προσεχεις και που αυτη σε αφησε τοσο γρηγορα...
    my two cents

    Εκτος αν γουσταρεις να ταλαιπωρείσαι...εκει αλλαζει ανάλογα τα βιτσια
    Throttle that mysterious friend of ours

  5. #50
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της sanctusan
    Εγγραφή
    25/10/2017
    Μηνύματα
    1.146
    665€ ΔΕΝ ΔΙΝΩ ΣΤΟ ΣΑΡΑΚΑΚΗ. Ούτε 120€ για μεταχειρο που μπορεί να μείνει την επόμενη μέρα.
    Έχεις καμιά ιδέα από κόλες;
    Τελευταία τροποποίηση από sanctusan; 06/07/2018 στις 18:49.
    arvala παν στην εκκλησιά arvala προσκυνάνε.......

  6. #51
    Το χεις??το χωωω.. Το avatar του/της o teos
    Super Moderator
    Εγγραφή
    11/11/2009
    Μηνύματα
    3.282
    φλατζοκολα permatex για βενζίνη συγκεκριμένα...https://karatzastools.gr/index.php?o...=16&Itemid=107

    https://www.kaloumenos.gr/eShop/tabi...R/Default.aspx
    Throttle that mysterious friend of ours

  7. #52
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της sanctusan
    Εγγραφή
    25/10/2017
    Μηνύματα
    1.146
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o teos Προβολή μηνύματος
    φλατζοκολα permatex για βενζίνη συγκεκριμένα...https://karatzastools.gr/index.php?o...=16&Itemid=107

    https://www.kaloumenos.gr/eShop/tabi...R/Default.aspx
    την έχεις δουλέψει?
    ο ίδιος ο πωλητής δεν ήταν σίγουρος για το πόσο ανθεκτική είναι αν είναι βουτηγμένη στη βενζίνη και χωρίς κάτι να την συγκρατεί.
    arvala παν στην εκκλησιά arvala προσκυνάνε.......

  8. #53
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    04/03/2012
    Μηνύματα
    1.858
    Εδω η σχετική κατηγορία προϊόντων από το site της Permatex :
    https://www.permatex.com/product-cat...-tank-repair/#

  9. #54
    Το χεις??το χωωω.. Το avatar του/της o teos
    Super Moderator
    Εγγραφή
    11/11/2009
    Μηνύματα
    3.282
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lykourgi Προβολή μηνύματος
    Εδω η σχετική κατηγορία προϊόντων από το site της Permatex :
    https://www.permatex.com/product-cat...-tank-repair/#
    Ότι σου πει άνθρωπος που κάνει αυτή τη δουλειά...άσε τους πωλητές..βρες κάποιον να ξέρει..Όσο για τη διαδικασία που θες να μπεις...Καλή υπομονή με τα κινεζικα..
    Throttle that mysterious friend of ours

  10. #55
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    26/11/2012
    Μηνύματα
    1.458
    η tourmax δεν εχει βγαλει τρόμπα για το συγκεκριμένο μοτο? ειναι japan

  11. #56
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της sanctusan
    Εγγραφή
    25/10/2017
    Μηνύματα
    1.146
    Για άλλη μια φορά έμεινα από τρομπα. Κατέληξα σε μάστορα και τελικά κουνώντας το καλώδιο που δίνει ρεύμα στην τρόμπα μια δούλευε και μια οχι. Τσεκάραμε όλα τα καλώδια και τις συνδέσεις, δείχνουν μια χαρά. Ενισχύσαμε τις συνδέσεις στο φις Το πήρα πάλι πίσω και δουλευει κανονικά. Αύριο θα βγω μια βόλτα να δω αν θα το ξανακάνει.
    arvala παν στην εκκλησιά arvala προσκυνάνε.......

  12. #57
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Xlitos
    Εγγραφή
    14/07/2003
    Μηνύματα
    899
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sanctusan Προβολή μηνύματος
    Για άλλη μια φορά έμεινα από τρομπα. Κατέληξα σε μάστορα και τελικά κουνώντας το καλώδιο που δίνει ρεύμα στην τρόμπα μια δούλευε και μια οχι. Τσεκάραμε όλα τα καλώδια και τις συνδέσεις, δείχνουν μια χαρά. Ενισχύσαμε τις συνδέσεις στο φις Το πήρα πάλι πίσω και δουλευει κανονικά. Αύριο θα βγω μια βόλτα να δω αν θα το ξανακάνει.
    Για να λες οτι δεν εκανε καλη επαφη το καλωδιο σημαινει οτι δεν εφταιγε η πρωτη Kemso που εστειλες πισω.Τα καλωδια αφησες τα μαμα ή εβαλες αυτα της συσκευασιας?

  13. #58
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της sanctusan
    Εγγραφή
    25/10/2017
    Μηνύματα
    1.146
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Xlitos Προβολή μηνύματος
    Για να λες οτι δεν εκανε καλη επαφη το καλωδιο σημαινει οτι δεν εφταιγε η πρωτη Kemso που εστειλες πισω.Τα καλωδια αφησες τα μαμα ή εβαλες αυτα της συσκευασιας?
    Άφησα το μαμά καλώδιο.
    Αλλά εγώ μιλάω για το εξωτερικό καλώδιο. Αυτό που είναι έξω από το τεπόζιτο και έχει τη φισσα.
    arvala παν στην εκκλησιά arvala προσκυνάνε.......

  14. #59
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Xlitos
    Εγγραφή
    14/07/2003
    Μηνύματα
    899
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sanctusan Προβολή μηνύματος
    Άφησα το μαμά καλώδιο.
    Αλλά εγώ μιλάω για το εξωτερικό καλώδιο. Αυτό που είναι έξω από το τεπόζιτο και έχει τη φισσα.
    α οκ...μακαρι να ειναι αυτο να ξεμπερδεψεις....ψηνομαι να παρω μια kemso μιας και εχω καμια 70.000 χιλιομετρα κα ιειμαι σιγουρος οτι εχει πεσει η αποδοση της μαμας.Βασικα λογικα σε ολα τα μηχανακια θα πεφτει η αποδοση μετα τα 50.000(ειδικα τους θερινους μηνες τρωνε τρελο ζορι οι αντλιες) αλλα δε το καταλαβαινουμε απο συνηθεια ή δε το νομιζουμε σημαντικο,απλα κανουμε ενα καθαρισμα κα ισυνεχιζουμε.. αλλα οταν βαλεις μια ολοκαινουργια βλεπεις το μηχανακι να πηγαινει πολυ καλυτερα(βασικα σα καινουργιο) οπως ηδη το παρατηρησες κι εσυ οταν πρωτοανοιξες το γκαζι με την καινουργια τρομπα.

  15. #60
    Καλησπέρες σε όλους
    Σχεδόν το ίδιο πρόβλημα αντιμετώπισα και δυστυχώς αντιμετωπίζω και πάλι. CB600F του 2007 έχω και επιβεβαιώνω ότι η αντλία παρουσιάζει πρόβλημα. Ένα μικρό ιστορικό :
    - 40.000+ , η αντλία σφυράει , καμία αλλάγή στην απόδοση στο γκάζι. Σε μηχανικό, βγάζουμε το μοτεράκι και το καθαρίζουμε....μαύρη μάκα...κομματάκια. Η αντλία δουλεύει υπέροχα.
    - 48.000 χλμ . Σταδιακά και μετά από αρκετή ώρα στη κίνηση, οι στροφές στο ρελαντί πέφτουν στις 1000, το μηχανάκι ακούγεται σαν να έχει πνευμονία. Η αντλία σφυράει ιδιάιτερα όταν το ντεπόζιτο είναι γεμάτο, ο θόρυβος μειώνεται όσο πέφτει η στάθμη της βενζίνης.
    - Κάποια στιγμή (χρονικά στα 50.000 περίπου) όταν η στάθμη βενζίνης πέφτει κάτω απο το μισό, το μηχανάκι μου σβήνει όταν σταματάω στα φανάρια. Αλλάζω μοτεράκι ( όχι ολόκληρη την αντλία) και βάζω Vstrom 1000. Κλάμα...πολύ κλάμα.... Επανατοποθετώ το μαμά μοτεράκι.
    - Το μηχανάκι χωλαίνει, δεν τραβάει ώσπου μένω τελείως σε βενζινάδικο.Το πάω στο μηχανικό, διάγνωση : το πλαστικό (σκληρό) συνδετικό σωληνάκι που συνδέει το μοτέρ με το κυρίως σωληνάκι έχει σπάσει σε τρία σημεία και το μοτέρ κάηκε.
    - Τοποθετώ μεταχειρισμένο μοτέρ μαμά. Υπέροχα, κανένα πρόβλημα. Κοντέυω τα 60.000 και πάλι σφυράει, σπανίως πέφτει στις 1000 στροφές. Σβήνω και ξαναβάζω μπροστά, το ρελαντί επανέρχεται. Αποφασίζω να αλλάξω βενζινάδικο...Μέχρι στιγμής, αν και η αντλία σφυράει, δεν έχει πνευμονία το μηχανάκι.
    - Σαφέστατα και η λύση θα ήταν μαμά αντλία αλλά 665 ευρώ δεν έχω. Θα έδινα και 200 για ένα imitation αλλά με εγγυημένη λειτουργία.

    Ζητώ συγνώμη για το μακροσκελές κείμενο αλλά έκρινα σκόπιμο να το μοιραστώ για να γνωρίζει περίπου κάποιος άλλος αναβάτης σε πέρίπτωση που του τύχει το ίδιο.
    Delfian



    -

Σελίδα 4 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. CB 600F Hornet '07-'13 Βάσεις για Σαμάρια Givi T219
    από sanctusan στο forum Honda CB series
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 14/03/2018, 10:06
  2. [ΠΩΛΕΙΤΑΙ] Honda CB 600F Hornet ABS '07
    από bartenderas στο forum Αγγελίες Honda
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 19/01/2018, 08:23
  3. CBF-600S ABS vs CB-600F HORNET
    από anixneyths στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 29/05/2015, 15:45

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF