Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 29

Θέμα: φώτα LED και κατανάλωση

  1. #1

    φώτα LED και κατανάλωση

    Γεια σας,

    Μελετάω την αλλαγή των μπροστά λαμπτήρων της μοτό μου (Tiger 955i) σε led.
    Φοράει δύο Η4 (55/60W), η μία ανάβει μόνιμα, η άλλη με διακόπτη.

    Ο βασικός μου στόχος είναι η μείωση της κατανάλωσης ώστε να ελαφρύνει το ηλεκτρικό του σύστημα.

    Έχω ήδη αλλάξει σε led τις πίσω λάμπες και το αποτέλεσμα ικανοποιεί και τα μάτια μου και το πολύμετρό μου.

    Δευτερεύων στόχος είναι να βελτιωθεί ο νυχτερινός φωτισμός, ο οποίος τώρα δεν είναι και σπουδαίος.

    Έχει κανείς εμπειρία από παρόμοια αλλαγή πρόσφατα;

    Γενικώς διαβάζω ότι τον τελευταίο χρόνο έχει γίνει πρόοδος στις λάμπες led, κυρίως στην απαγωγή της θερμότητάς και στην προσομοίωση του σύρματος πυράκτωσης ώστε να επιτυγχάνεται δέσμη όμοια με την πυρακτώσεως με το υφιστάμενο κάτοπτρο κάθε φαναριού, αλλά δεν με ψήνει να δώσω ένα ποσό κάπου στα 80-90 ευρώ που μου συστήνουν για να μάθω ότι ακόμα οι υλοποιήσεις αυτές είναι ανώριμες.

    Ευχαριστώ προκαταβολικά για τις απαντήσεις!
    Τελευταία τροποποίηση από turrican; 19/03/2018 στις 22:28.

  2. #2
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2017
    Μηνύματα
    544
    Καλησπέρα!

    Πρώτα πρέπει να βεβαιωθείς πως πίσω από την λάμπα υπάρχει χώρος ώστε να χωράει η ψύκτρα ή το ανεμιστηράκι της λάμπας που θα βάλεις.

    Τώρα η Η4 είναι πονεμένη ιστορία. Μπορεί να βάλεις και να φέγγουν καλά χωρίς να στραβώνεις τον απέναντι, μπορεί να τυφλώνεις και να μην βλέπεις τίποτα ή να βλέπεις με μικρή και στη μεγάλη να σκοτεινιάζεις. Αντίθετα λάμπες led σε προβολάκια Η3 ή ΗΒ3 έχουν πιο σίγουρη λειτουργεία.

    Προσομοίωση του σύρματος δεν πετυχαίνεις σε καμία περίπτωση. Είναι νόμος της φυσικής και δεν μπορούμε να κάνουμε για αυτό. Μεγάλο ρόλο παίζει το κάτοπτρο. Σε ένα φανάρι μπορεί μια λάμπα να είναι καλή και σε άλλο η ίδια να μην είναι.

    Προτάσεις έχω τις παρακάτω:

    1) Αγόρασε ένα ζευγάρι led από το ebay ή το Alli express, με 20-30€ βρήσκεις πολύ ποιοτικές. Κάνε δοκιμή και αν δουλέψει καλώς.

    2) Βρες έναν φίλο-γνωστό να σου δανείσει τις δικιές του.

    3) Άστο όπως είναι. Ή αν θες βάλε κουμπί σε αυτή που ανάβει μόνιμα.

    4) Δοκίμασε τις λάμπες αλογόνου με λευκό φως, Diamond Vision κλπ.

  3. #3
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    18/12/2015
    Μηνύματα
    687
    καταρχην μακρια απο κινεζικα σαιτ και κινεζικα προιοντα. κατα δευτερον παρε καλυτερα με ψυκτρα και οχι με ανεμιστηρακι. το ανεμιστηρακι αν χαλασει θα ανεβαζει η λαμπα τρελη θερμοκρασια..περαν του οτι ακουγεται λογω του οτι γυρναει. με την παθητικη ψυξη δεν θα εχεις ποτε θεμα. εψαχνα πααααρα πολυ καιρο μεχρι να βρω τι θα κανω με τα φωτα.

    εβαλα ξενον αλλα το βολτομετρο ελεγε τα δικα του και οταν ανοιξα προβολεις εκει εχανε τη μπαλα. φαντασου ποσο επιβαρυνοταν το ηλεκτρικο μου συστημα. με τα λεντ που εβαλα περαν του οτι ειναι ακρως ποιοτικα, ειναι και της philips και οχι τυπου philips. το τσιπακι ειναι αυτο που κανει τη χαοτικη διαφορα. ΕΨαχνα καιρο λοιπον και βρηκα στο facebook το lightshot.gr. Σωθηκα και το βολτομετρο ακομα και οταν ανοιξω τα μεγαλα φωτα δεν κανει κιχ! ουτε 0.1 βολτ δεν το ριχνει. στο δειχνω και απο κοντα αν θες

  4. #4
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    26/11/2012
    Μηνύματα
    1.458
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από anavatis19 Προβολή μηνύματος
    καταρχην μακρια απο κινεζικα σαιτ και κινεζικα προιοντα. κατα δευτερον παρε καλυτερα με ψυκτρα και οχι με ανεμιστηρακι. το ανεμιστηρακι αν χαλασει θα ανεβαζει η λαμπα τρελη θερμοκρασια..περαν του οτι ακουγεται λογω του οτι γυρναει. με την παθητικη ψυξη δεν θα εχεις ποτε θεμα. εψαχνα πααααρα πολυ καιρο μεχρι να βρω τι θα κανω με τα φωτα.

    εβαλα ξενον αλλα το βολτομετρο ελεγε τα δικα του και οταν ανοιξα προβολεις εκει εχανε τη μπαλα. φαντασου ποσο επιβαρυνοταν το ηλεκτρικο μου συστημα. με τα λεντ που εβαλα περαν του οτι ειναι ακρως ποιοτικα, ειναι και της philips και οχι τυπου philips. το τσιπακι ειναι αυτο που κανει τη χαοτικη διαφορα. ΕΨαχνα καιρο λοιπον και βρηκα στο facebook το lightshot.gr. Σωθηκα και το βολτομετρο ακομα και οταν ανοιξω τα μεγαλα φωτα δεν κανει κιχ! ουτε 0.1 βολτ δεν το ριχνει. στο δειχνω και απο κοντα αν θες
    δλδ τα philips που εβαλες το εργοστασιο δεν ειναι στην κινα?

  5. #5
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    18/12/2015
    Μηνύματα
    687
    αδερφε προσπαθησε να καταλαβεις και να μην λες κατι απλα για να το πεις. πολλα πραματα κατασκευαζονται στην κινα..το iphone ειναι κινεζικο?? για δες τι λεει απο πισω. designed in usa-assembled in china..ακριβως το ιδιο γινεται με πολλα προιοντα και επωνυμα. το φουλ κινεζικο λοιπον κατασκευαζεται και συναρμολογειται εκει και εχει και κινεζικες φθηνοπροδιαγραφες.

  6. #6
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    26/11/2012
    Μηνύματα
    1.458
    εσυ τα τσουβάλιασες ολα

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από anavatis19 Προβολή μηνύματος
    καταρχην μακρια απο κινεζικα σαιτ και κινεζικα προιοντα.
    μαθε λοιπόν οτι το εργοστάσιο που παράγει τα philips ή τα x επώνυμα δεν αλλαζει υλικά για να παράγει και μερικά δικα του ουτε καλούπια ουτε τπτ.
    μαθε λοιπόν να ξεχωρίζεις την φτηνή απομίμηση με την ιδια ,άπλα οχι φιρμα κατασκευή.

    υπάρχουν λάμπες (γιαυτες μιλάμε τώρα) που κάνουν 3€ και ειναι φτηνές κατασκευές, και λάμπες που κάνουν 30€ και είναι ΙΔΙΕΣ με το philips.

  7. #7
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    18/12/2015
    Μηνύματα
    687
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SONone Προβολή μηνύματος
    εσυ τα τσουβάλιασες ολα



    μαθε λοιπόν οτι το εργοστάσιο που παράγει τα philips ή τα x επώνυμα δεν αλλαζει υλικά για να παράγει και μερικά δικα του ουτε καλούπια ουτε τπτ.
    μαθε λοιπόν να ξεχωρίζεις την φτηνή απομίμηση με την ιδια ,άπλα οχι φιρμα κατασκευή.

    υπάρχουν λάμπες (γιαυτες μιλάμε τώρα) που κάνουν 3€ και ειναι φτηνές κατασκευές, και λάμπες που κάνουν 30€ και είναι ΙΔΙΕΣ με το philips.
    Ξερω να ξεχωριζω απομιμησεις δεν περιμενα εσενα. ο καθενας κανει οτι θελει λοιπον. εχω κανει αγορες φθηνες και κινεζικες εννοειται και τις πληρωσα παντα 2-3 φορες. Σε οτιδηποτε ακριβο ποτε ομως κιχ. Ας διαλεξει ο φιλος οτι πιστευει καλυτερα για αυτον και για την τσεπη του τοτε.

  8. #8

  9. #9
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Δεν υπαρχει λογος να μαλωνετε, κοριτσια..

    Η μονη διαφορα μεταξυ Κινεζικων και μη Κινεζικων είναι στα ΧΑΡΤΙΑ..!!

    Σε ολα τα προϊόντα (πλεον) υπαρχουν συγκεκριμενες οδηγίες (regulations) για τις προδιαγραφες και για το ποιος χρίζεται ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΣ..
    Συμφωνα με τον Τεχνικό Φακελλο του προϊόντος, "κατασκευαστής" μπορει να χριστεί ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ, ακόμη και αν το μονο που κανει ειναι να παραλαμβανει το ΤΕΛΙΚΟ προϊόν συσκευασμενο και ετοιμο προς διαθεση στην αγορά - αρκει να εχει συπληρωσει αυτός τα "χαρτιά"..

    Ολα τα υπόλοιπα, όπως designed εδω, manufactured εκεί, assembled παραπέρα, ειναι απλως φαιδρότητες..

    Υ.Γ.
    Για οποιον νομιζει οτι απλα λεω ότι μου κατεβηκε, μπορεί να μου πει για ποια κατηγορία προϊοντων ενδιαφεται και να τον παραπεμψω στις αντίστοιχες οδηγιες..
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.522
    εγω παλι ειχα διαβασει παλαιοτερα για λαμπες ξενον επωνυμες οτι ειχε βγει ο υποτιθεμενος κατασκευαστης (bosch philips osram δεν θυμαμαι) και ειχε ανακοινωσει επισημα οτι δεν εχει καμμια σχεση με τα προιοντα αυτα

  11. #11
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.107
    Εγώ, πάντως, έχω αγοράσει κινέζικη led Η4 και δουλεύει άψογα εδώ και μήνες, με εξαιρετική δέσμη. Απλά δεν ήταν των 5€.
    Life begins at 45°.

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.522
    τα χουμε πει....
    οτι αναβει δε σημαινει οτι δουλευει
    φωτα οχηματος ειναι οχι χριστουγεννιατικου δεντρου

  13. #13
    700 κιλά βίδες Το avatar του/της Anritsu
    Εγγραφή
    24/01/2006
    Μηνύματα
    1.258
    Ψιλοάσχετο αλλά σε Η4 γλόμπο κυκλοφορεί νομίζω η osram τις nightbreaker ή κάπως έτσι με +33% υποτίθεται παραπάνω φως . Τις έβαλα σε παλιό αυτοκίνητο και είδα μεγάλη διαφορά . 35 ευρώ το ζεύγος . Επίσης άσχετο αλλά γενικά με τα led φώτα παραέχει γίνει το κακό . Μαλλόν δεν τα ρυθμίζουνε σωστά γιατι ολοκαι πιο συχνά βρίσκω αυτοκίνητα πίσω να με ενοχλούν . Ειδικα τα SUV που είναι και πιο ψηλά και είναι και της μόδας .
    Modenas Kriss 125

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.522
    δεν ειναι θεμα ρυθμισης

  15. #15
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    26/11/2012
    Μηνύματα
    1.458
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από OldMan Προβολή μηνύματος
    Δεν υπαρχει λογος να μαλωνετε, κοριτσια..

    Η μονη διαφορα μεταξυ Κινεζικων και μη Κινεζικων είναι στα ΧΑΡΤΙΑ..!!

    Σε ολα τα προϊόντα (πλεον) υπαρχουν συγκεκριμενες οδηγίες (regulations) για τις προδιαγραφες και για το ποιος χρίζεται ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΣ..
    Συμφωνα με τον Τεχνικό Φακελλο του προϊόντος, "κατασκευαστής" μπορει να χριστεί ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ, ακόμη και αν το μονο που κανει ειναι να παραλαμβανει το ΤΕΛΙΚΟ προϊόν συσκευασμενο και ετοιμο προς διαθεση στην αγορά - αρκει να εχει συπληρωσει αυτός τα "χαρτιά"..

    Ολα τα υπόλοιπα, όπως designed εδω, manufactured εκεί, assembled παραπέρα, ειναι απλως φαιδρότητες..

    Υ.Γ.
    Για οποιον νομιζει οτι απλα λεω ότι μου κατεβηκε, μπορεί να μου πει για ποια κατηγορία προϊοντων ενδιαφεται και να τον παραπεμψω στις αντίστοιχες οδηγιες..
    το κανει παντου μωρε και με κουρασε και ειπα να απαντησω, δεν θα τσακωθω για τις λαμπες αλλα αμα θελετε σας λεω το ονομα του πακιστανου που ραβει τα "ελληνικα" νορδκαπ ,του διπλανου του που ραβει τα "ιταλικα" αγβπρο και αυτου που μενει 2 στενα ποιο περα και φτιαχνει τα "ιταλικα" δαινεζζ.. Αχμετ!!!

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 31/08/2009, 23:50
  2. Φλας led και πρόβλημα
    από costas106 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 25/03/2009, 20:41
  3. ιξωδες λαδιου και καταναλωση.
    από panavour στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 23/07/2008, 21:24
  4. Κρυο και καταναλωση
    από MUSTILI στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 19/12/2006, 18:18
  5. Τελικη ΤαΧυτητα Και Καταναλωση
    από giannisman στο forum Kawasaki Z series
    Απαντήσεις: 31
    Τελευταίο μήνυμα: 28/06/2005, 16:16

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF