Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 22

Θέμα: 50cc χωρίς συμπλέκτη και όχι σκούτερ.

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    19/03/2018
    Μηνύματα
    8

    50cc χωρίς συμπλέκτη και όχι σκούτερ.

    Καλησπέρα σας! Καταρχήν συγχαρητήρια για την ωραία δουλειά που έχετε κάνει με το φόρουμ. Μόλις έκανα εγγραφή και ήθελα να θέσω και το πρώτο μου ερώτημα.


    Έχω δίπλωμα μόνο για μηχανάκι 50cc. Ψάχνω να αγοράσω κάτι τύπου Piaggio DNA 50cc. Μου άρεσε πολύ ένα Aprilia 50cc που γίνεται αναφορά σε πολλά τοπικ αλλά δυστυχώς λόγω προβλήματος στο αριστερό χέρι (σε λεπτους χειρισμούς) δε μπορώ να οδηγήσω με συμπλέκτη (με το φρένο στο αριστερό χέρι το χώ).

    Έχετε να προτείνετε κάτι;

  2. #2
    ευθειακιας Το avatar του/της noodles
    Εγγραφή
    22/07/2015
    Μηνύματα
    1.059
    καλως ηρθες.

    το aprilia rs 50, και sx 50 ειναι καλες επιλογες αλλα απο τη στιγμη που δε μπορεις με συμπλεκτη, αποκλειωνται.
    παπι πχ daytona dv50 σαρεσει?
    σκουτερ gilera runner 50? διχρονα, πολυ καλα απο φρενα-στησιμο, με 2-3 πραγματακια ξυπναει το μοτερακι και πιανει 80-90χλμ για πλακα. το μονο αρνητικο οτι καινουρια εχουν 2.5κ
    τα μετεχειρα ειναι συνηθως σαπια και εχουν ακριβα ανταλλακτικα.
    it was nothing, just the normal thing to do at the time

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.022
    Συγνωμη που γινομαι λιγο καχυποπτος.Αφου μπορεις να πατησεις φρενο με αριστερο χερι τοτε θα μπορεις και συμπλεκτη.Το φρενο θελει πολυ παραπανω δυναμη απο το συμπλεκτη που δε θελει σχεδον καθολου.Το εχεις δοκιμασει???Μηπος ειχες εμπειρια απο συμπλεκτη προβληματικο???Μηπος σε φοβιζει???


    Αν σε φερνω σε δυσκολη θεση αγνοησε με και μην μου απαντησεις..

    Καλωσηρθες
    καθε μερα ...νεα μερα.

  4. #4
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    19/03/2018
    Μηνύματα
    8
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ Προβολή μηνύματος
    Συγνωμη που γινομαι λιγο καχυποπτος.Αφου μπορεις να πατησεις φρενο με αριστερο χερι τοτε θα μπορεις και συμπλεκτη.Το φρενο θελει πολυ παραπανω δυναμη απο το συμπλεκτη που δε θελει σχεδον καθολου.Το εχεις δοκιμασει???Μηπος ειχες εμπειρια απο συμπλεκτη προβληματικο???Μηπος σε φοβιζει???


    Αν σε φερνω σε δυσκολη θεση αγνοησε με και μην μου απαντησεις..

    Καλωσηρθες
    Καλημέρα! Δε με φέρνεις σε δύσκολη θέση! Το πρόβλημα είναι ένα είδος παράλυσης... Δύναμη να πατήσω φρένο έχω, το πρόβλημα δημιουργείτε όταν χρειάζεται λεπτότητα στο να αφήσω σιγά σιγά το συμπλέκτη και να ξεκινήσω. Είναι και ο λόγος που έχω μόνο δίπλωμα 50ρι. Σε κανονικές εξετάσεις που πέρασα για το αυτοκίνητο με έστειλαν σε ειδική υπηρεσία και μου έβγαλαν δίπλωμα μόνο για αυτόματο αμάξι.

  5. #5
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    19/03/2018
    Μηνύματα
    8
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από noodles Προβολή μηνύματος
    καλως ηρθες.

    το aprilia rs 50, και sx 50 ειναι καλες επιλογες αλλα απο τη στιγμη που δε μπορεις με συμπλεκτη, αποκλειωνται.
    παπι πχ daytona dv50 σαρεσει?
    σκουτερ gilera runner 50? διχρονα, πολυ καλα απο φρενα-στησιμο, με 2-3 πραγματακια ξυπναει το μοτερακι και πιανει 80-90χλμ για πλακα. το μονο αρνητικο οτι καινουρια εχουν 2.5κ
    τα μετεχειρα ειναι συνηθως σαπια και εχουν ακριβα ανταλλακτικα.
    Με βλέπω με glxaki άστα! Το DNA της Piaggio αν το βρω καινούργιο αξίζει;

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.022
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Nikolasxr Προβολή μηνύματος
    Καλημέρα! Δε με φέρνεις σε δύσκολη θέση! Το πρόβλημα είναι ένα είδος παράλυσης... Δύναμη να πατήσω φρένο έχω, το πρόβλημα δημιουργείτε όταν χρειάζεται λεπτότητα στο να αφήσω σιγά σιγά το συμπλέκτη και να ξεκινήσω. Είναι και ο λόγος που έχω μόνο δίπλωμα 50ρι. Σε κανονικές εξετάσεις που πέρασα για το αυτοκίνητο με έστειλαν σε ειδική υπηρεσία και μου έβγαλαν δίπλωμα μόνο για αυτόματο αμάξι.
    Με καλυψες αδερφε...

    Ωραιο το dna.Παντα με εντοιπωσιαζε αλλα δε ξερω τπτ παραπανω γιαυτο
    καθε μερα ...νεα μερα.

  7. #7
    πρώην crywolf74 Το avatar του/της Garfield
    Εγγραφή
    09/05/2009
    Μηνύματα
    247
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ Προβολή μηνύματος
    Με καλυψες αδερφε...

    Ωραιο το dna.Παντα με εντοιπωσιαζε αλλα δε ξερω τπτ παραπανω γιαυτο
    Το είχα εγώ από το 2003 έως το 2007.
    Πολύ καλό στήσιμο και κατανομή βάρους 50-50 μπρος-πίσω. Αρκετά καλό γκάζι για 50ράκι και απίστευτα φρένα (δίσκους μπρος-πίσω). Το έδωσα γιατί ήθελα κάτι πιο μεγάλο σε κυβικά. Το μόνο σοβαρό πρόβλημα που μου έβγαλε ήταν ότι κάποια στιγμή νέκρωσε ο πίνακας οργάνων και μου κόστισε 350 ευρώ για νέο. Το τιμόνι είναι με κλιπόν και έχει αρκετά σκυφτή θέση οδήγησης (εμένα μου άρεσε πάντως). Στη θέση του ρεζερβουάρ έχει και θέση για ένα κράνος και είναι πολύ εξυπηρετικό. Κάποια στιγμή σκεφτόμουν να ψάξω να βρω ενα μεταχειρισμένο 180cc (έχει σταματήσει να παράγεται to 2009) μόνο για να βγάζω γούστα αλλά μας έπιασε η κρίση. Θα σου το συνιστούσα ανεπιφύλακτα αν τα 50cc σου φτάνουν. Έχει κάποια καλά στο car.gr π.χ. https://www.car.gr/12114462-gilera-dna-50

    Και μια φώτο μου από το μακρυνό 2003...
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DNA.jpg 
Προβολές:	204 
Μέγεθος:	45,9 KB 
ID:	394365

  8. #8
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.446
    Εγω λεω εφόσον παιζει θεμα με το αριστερο σου καλύτερα ημιαυτοματο κιβώτιο οπως των παπιων και θα εισαι μια χαρα εχεις και πολλες επιλογες και για καινούργιο

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.022
    Γενικα ρε γαμοτο τα πιατζιο πονουσαν στα ηλεκτρολογικα τους.Ειναι γεγονος πια.Δε ξερω τωρα αν το θεμα εχει λυθει αλλα τα πιο παλια μοντελα ειχαν τα περισοτερα προβληματα του τυπου "χαλασμενο καντραν" "δεικτης βενζινας" "φωτα" και αλλα....Πρωσοπικα το θεωρω απαραδεκτο ενα τοσο συμαντικο προβλημα να μην εχει επυληθει (με επιφυλαξη το λεω γιατι δε ξερω τα πιο καινουρια μοντελα)τοσα χρονια απο μια κατασκευαστρια εταιρια κολοσσο.
    καθε μερα ...νεα μερα.

  10. #10
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    19/03/2018
    Μηνύματα
    8
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    Εγω λεω εφόσον παιζει θεμα με το αριστερο σου καλύτερα ημιαυτοματο κιβώτιο οπως των παπιων και θα εισαι μια χαρα εχεις και πολλες επιλογες και για καινούργιο
    Καλησπέρα! Έχω όλη μέρα που ψάχνω ημιαυτόματο αλλά δε βρίσκω τίποτα πέρα από παπι (χωρίς συμπλέκτη). Έχεις να προτείνεις τίποτα;

    Ωστόσο τυχαία βρέθηκα σε μια βιτρίνα daytona και ερωτεύτηκα το HOBBY 50cc... Μόλις έμαθα ότι έχει συμπλέκτη ένιωσα ότι χάζευα μια ωραία γυναίκα αλλά τελικά ήταν παντρεμένη

  11. #11
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    19/03/2018
    Μηνύματα
    8
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Garfield Προβολή μηνύματος
    Το είχα εγώ από το 2003 έως το 2007.
    Πολύ καλό στήσιμο και κατανομή βάρους 50-50 μπρος-πίσω. Αρκετά καλό γκάζι για 50ράκι και απίστευτα φρένα (δίσκους μπρος-πίσω). Το έδωσα γιατί ήθελα κάτι πιο μεγάλο σε κυβικά. Το μόνο σοβαρό πρόβλημα που μου έβγαλε ήταν ότι κάποια στιγμή νέκρωσε ο πίνακας οργάνων και μου κόστισε 350 ευρώ για νέο. Το τιμόνι είναι με κλιπόν και έχει αρκετά σκυφτή θέση οδήγησης (εμένα μου άρεσε πάντως). Στη θέση του ρεζερβουάρ έχει και θέση για ένα κράνος και είναι πολύ εξυπηρετικό. Κάποια στιγμή σκεφτόμουν να ψάξω να βρω ενα μεταχειρισμένο 180cc (έχει σταματήσει να παράγεται to 2009) μόνο για να βγάζω γούστα αλλά μας έπιασε η κρίση. Θα σου το συνιστούσα ανεπιφύλακτα αν τα 50cc σου φτάνουν. Έχει κάποια καλά στο car.gr π.χ. https://www.car.gr/12114462-gilera-dna-50

    Και μια φώτο μου από το μακρυνό 2003...
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DNA.jpg 
Προβολές:	204 
Μέγεθος:	45,9 KB 
ID:	394365
    αυτό έχω δει... Με τρομάζει : α) ότι σε περίπτωση που χρειαστω ανταλλακτικά που θα βρω
    Β) τα πολλά προβλήματα που είχαν
    Γ) ο μηχανικός που θα μου το φτιάχνει μου είπε αν μπορώ να το αποφύγω γ) μηδέν Μεταπώληση

  12. #12
    πρώην crywolf74 Το avatar του/της Garfield
    Εγγραφή
    09/05/2009
    Μηνύματα
    247
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Nikolasxr Προβολή μηνύματος
    αυτό έχω δει... Με τρομάζει : α) ότι σε περίπτωση που χρειαστω ανταλλακτικά που θα βρω
    Β) τα πολλά προβλήματα που είχαν
    Γ) ο μηχανικός που θα μου το φτιάχνει μου είπε αν μπορώ να το αποφύγω γ) μηδέν Μεταπώληση
    Σίγουρα πολλά ακούγονται για τα ιταλικά και ειδικά για τα Piaggio Group αλλά στις μοτο είναι σίγουρα και λαχείο το που θα πέσεις. Με Kawasaki που είχα αντιμετώπισα εξίσου ίδιο αριθμό προβλημάτων όπως με το Gilera. Τώρα το αν θα βρίσκεις ανταλλακτικά μηχανικά έχει πολλά κοινά με τα υπόλοιπα του group και στα υπόλοιπα πιστεύω όλο και θα εισάγονται απο την εδώ αντιπροσωπεία. Για μεταπώληση σίγουρα θα δυσκολευτείς γιατί είναι πολυ εξιδεικευμένο καθώς εδώ στην Ελλάδα ψάχνουμε άλλα πράγματα. Για ψάξε λίγο στο net να δεις στο εξωτερικό ότι έκανε σχετικά καλή πορεία (ειδικά στην Αγγλία νομίζω γινόταν και ενιαίο πρωτάθλημα). Σίγουρα είναι κάτι το διαφορετικό αλλά το συναίσθημα που θα σου αφήνει όταν το κοιτάζεις λίγο πριν το καβαλήσεις δεν μπορεί να στο δώσει κανένα παπάκι. Δεν θα ξεχάσω που όταν το είχα με σταματούσαν στο φανάρι και με ρωτόύσαν πόσα κυβικά είναι και μόλις τους έλεγα 50 έμεναν με το στόμα ανοιχτό. Εγώ αν τώρα έβγαινε καινούριο και ήταν 250-300cc σίγουρα το χτυπούσα!

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.280
    Αυτό τι φάση είναι; Όμορφο είναι πάντως.

    https://www.car.gr/classifieds/bikes/photos/3060673/#d
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  14. #14
    Έτσι τα φτιάχνουν τώρα Το avatar του/της 7Tolis
    Εγγραφή
    26/06/2014
    Μηνύματα
    3.863
    Και γιατί δε παίρνεις ότι θέλεις και να βάλεις τον συμπλέκτη δεξιά; Το ότι έφτιαξε κάποιος κάτι ως στάνταρ δεν θα πρέπει να είναι δεσμευτικό.

  15. #15
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.446
    Και πως θα τραβας το γκαζι παραλληλα κανοντας μαγικά?

    Παπι φιλε μια χαρα μοτοσυκλέτα ειναι και μπορεις να το οδηγησεις και με ενα χερι ενω τα σκουτερ απαιτείται και το αριστερο

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 07/12/2015, 15:16
  2. ΟνΟφαδικη και ΟΧΙ μονο ... για την ΚΥ 29/05/05
    από crs-k στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 74
    Τελευταίο μήνυμα: 28/05/2005, 23:19
  3. Για στριφτερους και οχι μονο....
    από Runner Ducati στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 27
    Τελευταίο μήνυμα: 26/05/2005, 17:29
  4. Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 25/02/2005, 10:13
  5. Moto-Gp (Qatar)...Σάββατο και όχι Κυριακή ο αγώνας...
    από Stomu Yamashta στο forum Αγωνιστικά νέα
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 02/10/2004, 01:48

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF