Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 14 από 14

Θέμα: Συμβουλες και εμπειριες απο ρεκτιφιε

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    02/06/2017
    Μηνύματα
    17

    Συμβουλες και εμπειριες απο ρεκτιφιε

    Ζητούνται συμβουλές και εμπειριες
    Εχω ενα bros 400, με το οποίο εχω κάνει 6500 χλμ αλλά εχει αρχίσει να καίει αρκετό λαδάκι τελευταία. Καιει περίπου 1 λιτρο στα 1000 χλμ προσεκτικα και λιγο πιο αγρια φτάνει και το 1.6 στα 1000. εχω γυρισει απο συνθετικό σε ορυκτέλαιο, απο 15-50 σε 20-50. Απο δύναμη το μηχανακι ειναι γενικα πεσμένο, αν και δεν το ηξερα και στα καλά του, παντως φτάνει στον κοφτη τα 130 πραγματικα χιλιόμετρα ενω διαβάζω οτι πρέπει να βλέπει ανετα 150 πραγματικά.
    Σε κάθε περίπτωση επειδη το μηχανακι μου αρεσει τρομερά και επειδη είναι το πρώτο μου και ο λογος που ξεκινησα να καβαλάω δεν θέλω να το πουλήσω/δώσω/αφήσω στην ακρη, οπότε μαζευω κάποια λεφτά να το φτιάξω.
    οι επιλογές μου είναι βασικά
    α) να αλλάξω όλο το μοτερ με αλλο 400αρι με οτι ρισκο αυτο συνεπάγεται γτ δεν ξερω σε τι κατασταση θα ειναι αυτο που θα βρω,
    β) αλλαγη με transalp 650, bros650 ή απο africa twin με τα παραπάνω ρίσκα αλλα με την προοπτική να είναι λιγο πιο σβέλτο.
    γ) ρεκτιφιε, ιμιτασιον ανταλλακτικα σε γενικες γραμμες, με το ρισκο να μην πετυχει το ρεκτιφιε και να εχω κάνει μια τρυπα στο νερο που μεσα της θα εχω πετάξει λεφτά.

    επειδή ψιλοκλίνω προς το ρεκτιφιε, για ανεβασμα, κατεβασμα λυσιμο και δεσιμο κινητήρα ο μηχανικός μου θέλει 300ευρω εργατικά, ειναι λόγική τιμή πιστευετε?
    για ρεκτιφιε και ανταλλακτικα τα στέλνει στον Δράκο, εχετε γνωμη για την δουλειά που κάνει το συγκεκριμενο ρεκτιφιε?
    Μου ειπε ο μηχανικός οτι παει περιπου 50 ευρω ανα κύλινδρο για εργασία χωρια φρεζαρισμα βαλβίδων και τα υπόλοιπα. Ακούγεται λογικό? Πόσο να πανε δηλαδή τα "υπόλοιπα" ?
    Απο ανταλλακτικα τι υπολογιζω? Πιστόνια, τσιμουχακια βαλβιδων, φλάτζα κεφαλής...?
    παίζει πιο φτηνό λάδι απο το weber πουθενά?

    πείτε καμια γνώμη γενικα να δω τι παίζει

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της buckley
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    5.136
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από konpap Προβολή μηνύματος
    Ζητούνται συμβουλές και εμπειριες
    Εχω ενα bros 400, με το οποίο εχω κάνει 6500 χλμ αλλά εχει αρχίσει να καίει αρκετό λαδάκι τελευταία. Καιει περίπου 1 λιτρο στα 1000 χλμ προσεκτικα και λιγο πιο αγρια φτάνει και το 1.6 στα 1000. εχω γυρισει απο συνθετικό σε ορυκτέλαιο, απο 15-50 σε 20-50. Απο δύναμη το μηχανακι ειναι γενικα πεσμένο, αν και δεν το ηξερα και στα καλά του, παντως φτάνει στον κοφτη τα 130 πραγματικα χιλιόμετρα ενω διαβάζω οτι πρέπει να βλέπει ανετα 150 πραγματικά.
    Σε κάθε περίπτωση επειδη το μηχανακι μου αρεσει τρομερά και επειδη είναι το πρώτο μου και ο λογος που ξεκινησα να καβαλάω δεν θέλω να το πουλήσω/δώσω/αφήσω στην ακρη, οπότε μαζευω κάποια λεφτά να το φτιάξω.
    οι επιλογές μου είναι βασικά
    α) να αλλάξω όλο το μοτερ με αλλο 400αρι με οτι ρισκο αυτο συνεπάγεται γτ δεν ξερω σε τι κατασταση θα ειναι αυτο που θα βρω,
    β) αλλαγη με transalp 650, bros650 ή απο africa twin με τα παραπάνω ρίσκα αλλα με την προοπτική να είναι λιγο πιο σβέλτο.
    γ) ρεκτιφιε, ιμιτασιον ανταλλακτικα σε γενικες γραμμες, με το ρισκο να μην πετυχει το ρεκτιφιε και να εχω κάνει μια τρυπα στο νερο που μεσα της θα εχω πετάξει λεφτά.

    επειδή ψιλοκλίνω προς το ρεκτιφιε, για ανεβασμα, κατεβασμα λυσιμο και δεσιμο κινητήρα ο μηχανικός μου θέλει 300ευρω εργατικά, ειναι λόγική τιμή πιστευετε?
    για ρεκτιφιε και ανταλλακτικα τα στέλνει στον Δράκο, εχετε γνωμη για την δουλειά που κάνει το συγκεκριμενο ρεκτιφιε?
    Μου ειπε ο μηχανικός οτι παει περιπου 50 ευρω ανα κύλινδρο για εργασία χωρια φρεζαρισμα βαλβίδων και τα υπόλοιπα. Ακούγεται λογικό? Πόσο να πανε δηλαδή τα "υπόλοιπα" ?
    Απο ανταλλακτικα τι υπολογιζω? Πιστόνια, τσιμουχακια βαλβιδων, φλάτζα κεφαλής...?
    παίζει πιο φτηνό λάδι απο το weber πουθενά?

    πείτε καμια γνώμη γενικα να δω τι παίζει
    Δυστυχώς δεν αξίζει τον κόπο η ανακαίνιση του μοτέρ του 400, τι άλλο περιμένεις να σου πει κάποιος διαβάζοντας την προτελευταία σου σειρά...

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MAIK72
    Εγγραφή
    01/05/2013
    Μηνύματα
    1.431
    300 ευρώ είναι μόνο εργατικά +πιστόνια + φλάντζες + φρεζάρισμα + πλανάρισμα που μπορεί να θέλει(αναλόγως απο που χάνει) + τσιμουχάκια βαλβίδων. Τι να υπολογίσω άλλο? 700 ?? για φτιάξεις ένα μοτέρ. Με τόσα δεν βρίσκεις ένα μεταχειρισμένο ίδιο που να παίρνει μποστά να του πάρεις την πίεση?
    https://www.car.gr/12560064-honda-bros

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της buckley
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    5.136
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MAIK72 Προβολή μηνύματος
    300 ευρώ είναι μόνο εργατικά +πιστόνια + φλάντζες + φρεζάρισμα + πλανάρισμα που μπορεί να θέλει(αναλόγως απο που χάνει) + τσιμουχάκια βαλβίδων. Τι να υπολογίσω άλλο? 700 ?? για φτιάξεις ένα μοτέρ. Με τόσα δεν βρίσκεις ένα μεταχειρισμένο ίδιο που να παίρνει μποστά να του πάρεις την πίεση?
    https://www.car.gr/12560064-honda-bros
    Να μην εμπιστεύεσαι τα ψηφιακά, πάντως ...

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	aneroid-bp-ag1-30-piesometro-bratsou-enlarge.jpg 
Προβολές:	182 
Μέγεθος:	44,8 KB 
ID:	394217

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MAIK72
    Εγγραφή
    01/05/2013
    Μηνύματα
    1.431
    Ετσί .Και τα χαπια για την υψηλή Κάνει και για ακροαστικά αυτό. 2 σε 1.

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.037
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από konpap Προβολή μηνύματος
    Ζητούνται συμβουλές και εμπειριες
    Εχω ενα bros 400, με το οποίο εχω κάνει 6500 χλμ αλλά εχει αρχίσει να καίει αρκετό λαδάκι τελευταία. Καιει περίπου 1 λιτρο στα 1000 χλμ προσεκτικα και λιγο πιο αγρια φτάνει και το 1.6 στα 1000. εχω γυρισει απο συνθετικό σε ορυκτέλαιο, απο 15-50 σε 20-50. Απο δύναμη το μηχανακι ειναι γενικα πεσμένο, αν και δεν το ηξερα και στα καλά του, παντως φτάνει στον κοφτη τα 130 πραγματικα χιλιόμετρα ενω διαβάζω οτι πρέπει να βλέπει ανετα 150 πραγματικά.
    Σε κάθε περίπτωση επειδη το μηχανακι μου αρεσει τρομερά και επειδη είναι το πρώτο μου και ο λογος που ξεκινησα να καβαλάω δεν θέλω να το πουλήσω/δώσω/αφήσω στην ακρη, οπότε μαζευω κάποια λεφτά να το φτιάξω.
    οι επιλογές μου είναι βασικά
    α) να αλλάξω όλο το μοτερ με αλλο 400αρι με οτι ρισκο αυτο συνεπάγεται γτ δεν ξερω σε τι κατασταση θα ειναι αυτο που θα βρω,
    β) αλλαγη με transalp 650, bros650 ή απο africa twin με τα παραπάνω ρίσκα αλλα με την προοπτική να είναι λιγο πιο σβέλτο.
    γ) ρεκτιφιε, ιμιτασιον ανταλλακτικα σε γενικες γραμμες, με το ρισκο να μην πετυχει το ρεκτιφιε και να εχω κάνει μια τρυπα στο νερο που μεσα της θα εχω πετάξει λεφτά.

    επειδή ψιλοκλίνω προς το ρεκτιφιε, για ανεβασμα, κατεβασμα λυσιμο και δεσιμο κινητήρα ο μηχανικός μου θέλει 300ευρω εργατικά, ειναι λόγική τιμή πιστευετε?
    για ρεκτιφιε και ανταλλακτικα τα στέλνει στον Δράκο, εχετε γνωμη για την δουλειά που κάνει το συγκεκριμενο ρεκτιφιε?
    Μου ειπε ο μηχανικός οτι παει περιπου 50 ευρω ανα κύλινδρο για εργασία χωρια φρεζαρισμα βαλβίδων και τα υπόλοιπα. Ακούγεται λογικό? Πόσο να πανε δηλαδή τα "υπόλοιπα" ?
    Απο ανταλλακτικα τι υπολογιζω? Πιστόνια, τσιμουχακια βαλβιδων, φλάτζα κεφαλής...?
    παίζει πιο φτηνό λάδι απο το weber πουθενά?

    πείτε καμια γνώμη γενικα να δω τι παίζει
    ποσα χλμ εχει το μπρος???
    καθε μερα ...νεα μερα.

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της buckley
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    5.136
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ Προβολή μηνύματος
    ποσα χλμ εχει το μπρος???
    10, με 6 τη μικρή ρε Ντόκτορ.

  8. #8
    700 κιλά βίδες Το avatar του/της Anritsu
    Εγγραφή
    25/01/2006
    Μηνύματα
    1.256
    Συμπάσχω σαν πρώην κάτοχος BROS 400 & 650 . Δεν ξέρω πότε το ψώνισες αλλά σίγουρα έκαιγε λάδια και ο προηγούμενος είτε δεν στο είπε είτε στα είπε πιο όμορφα απο ότι έπρεπε . Μιλάμε για μηχανάκια κυκλοφορίας 88-91 παραεισαγωγής και αγνώστου παρελθόντος . Λογικα θα το πήρες 500- 600 € οπότε μικρό το κακό . Για να γίνει πλήρες σερβις στο μότερ θες κάνα χιλιάρικο . Γιατί όσο ανοίγεις θα βρίσκεις . Αν ήταν το 650 θα σου έλεγα να το προχωρήσεις για το 400 όχι . Εμένα πάντως το 400 που έκαιγε κάνα 600αρι στα 1000 χλμ ανέβαινε μέχρι 180 χλμ . Τρομερά μηχανακια τα BROS αλλά ανήκουν στο παρελθόν πλέον ή τουλάχιστον σε άτομα που πιάνουν τα χέρια τους και έχουν χώρο για προσωπική εργασία . Καλά ξεμπερδέματα
    Modenas Kriss 125

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.517
    το ιδιο μοτερ σε transalp εκαιγε τοσο λαδι μετα απο 2 μηδενισματα του κοντερ
    μαλλον κυκλοφορει ακομα

  10. #10
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    02/06/2017
    Μηνύματα
    17
    Παιδες ευχαριστω για τις συμβουλες! Απανταω σε ολους μαζι γιατι ειμαι απο κινητο.
    Το μηχανακι εχει στην καλυτερη 192.000χλμ δεν ξερω ακριβως.
    Το ψωνισα πρόσφατα και ο προηγούμενος δεν μου το ειπε, και γενικά δεν βγαζει ντουμανια οσο κι αν το στροφαρω σταματημενο, εκτος απ οταν ειναι κρυο. Οντως το πήρα 600 ευρω αλλα το ηθελα και το θελω ακομα.
    Αμα μετρησω συμπιεση εχω εξασφαλισει ότι το μοτερ ειναι ενταξει; Δεν ξερω, ρωταω ειλικρινα. Παντως και 400 να το παρω αυτο το μοτερ μονο, τουλαχιστον αλλα 300 ο μαστορας είμαστε στα 700, με 1000 θα εχω σχεδόν καινουριο μοτερ, γι αυτο το σκεφτομαι.
    Πειτε οποιος ξερει αν πετυχαίνουν γενικα τα ρεκτιφιε, αν σας φαινονται λογικα τα εργατικα για ανεβα-κατεβα μοτερ.

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της buckley
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    5.136
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από konpap Προβολή μηνύματος
    Παιδες ευχαριστω για τις συμβουλες! Απανταω σε ολους μαζι γιατι ειμαι απο κινητο.
    Το μηχανακι εχει στην καλυτερη 192.000χλμ δεν ξερω ακριβως.
    Το ψωνισα πρόσφατα και ο προηγούμενος δεν μου το ειπε, και γενικά δεν βγαζει ντουμανια οσο κι αν το στροφαρω σταματημενο, εκτος απ οταν ειναι κρυο. Οντως το πήρα 600 ευρω αλλα το ηθελα και το θελω ακομα.
    Αμα μετρησω συμπιεση εχω εξασφαλισει ότι το μοτερ ειναι ενταξει; Δεν ξερω, ρωταω ειλικρινα. Παντως και 400 να το παρω αυτο το μοτερ μονο, τουλαχιστον αλλα 300 ο μαστορας είμαστε στα 700, με 1000 θα εχω σχεδόν καινουριο μοτερ, γι αυτο το σκεφτομαι.
    Πειτε οποιος ξερει αν πετυχαίνουν γενικα τα ρεκτιφιε, αν σας φαινονται λογικα τα εργατικα για ανεβα-κατεβα μοτερ.
    Ας υποθέσουμε λοιπόν ότι είναι αστέρι εξωτερικά το 400...Αντέχεις να βγάλεις από την τσέπη για πλήρη ανακαίνιση του μοτέρ του 400 σχεδόν τόσα λεφτά όσα κάνει ένα 650 ?
    Έλα, σκεπτικό τον βλέπω...
    https://www.car.gr/12802613-honda-bros-650

  12. #12
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    02/06/2017
    Μηνύματα
    17
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από buckley Προβολή μηνύματος
    Ας υποθέσουμε λοιπόν ότι είναι αστέρι εξωτερικά το 400...Αντέχεις να βγάλεις από την τσέπη για πλήρη ανακαίνιση του μοτέρ του 400 σχεδόν τόσα λεφτά όσα κάνει ένα 650 ?
    Έλα, σκεπτικό τον βλέπω...
    https://www.car.gr/12802613-honda-bros-650
    Χαχαχαχ, θα του καιει λαδια κι αυτουνου, γι αυτο ειναι σκεπτικος. Δεν εχεις αδικο παντως, αν παιζει τιμιο 650 στο χιλιάρικο.

  13. #13
    700 κιλά βίδες Το avatar του/της Anritsu
    Εγγραφή
    25/01/2006
    Μηνύματα
    1.256
    Χιλιάρικο πολλά . Εγώ έδωσα το δικό μου 800 στον gixxerpap σε καλύτερη κατάσταση από αυτό , με laser εξάτμιση και μοναδικό πρόβλημα ένα τρύπιο ψυγείο . Ολα αυτά το 2009 . Μην μπλέκεις φίλος . Πάρε πάπιο σακούλα να ησυχάσεις από μαστόρους . Εγώ τουλάχιστον έτσι έκανα . (Άλλο που με τρώει να ξαναμπλέξω) . Ακρίβο χόμπι το παλιό μοτοσακό .
    Modenas Kriss 125

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.037
    Φυλε εδω μεσα θα ακουσεις πολλες γνωμες.Η δικια μου...

    Αν και εχει πολλα χλμ θα σου ελεγα να του αλαξεις ελατηρια.Εαν θελεις ρεκτιφιε κιτα να ειναι το πρωτο.Και οχι το δευτερο.Κανε ενα καθαρισμο καρμπ μια ρυθμιση βαλβιδων.Αλαξε του τα μπουζακια(νομιζω εχει 2 ανα κυλινδρο)ενα φιλτρο βενζινας,φιλτρο αερα και λαδακια.Το μηχανακι καιει λαδια.Δε βρισκω το λογο να πας για καινουριο κινητηρα.Ενα μηχανακι το λιγοτερο 20 χρονων με 200.000 χλμ στη καμπουρα του ειναι φυσιολογικοτατο να καιει λαδια.Και το δικο μου καιει.Αυτο ειναι το τιμημα οταν θες να εχεις μια γρια.
    Σε καμια περιπτωση μη το διωξης γιαυτο το λογο.
    καθε μερα ...νεα μερα.

Παρόμοια θέματα

  1. Kλοπή R1 και πάλι απο Ηράκλειο Αττικής , παληκαριού...
    από Gandalf dr685sm στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 32
    Τελευταίο μήνυμα: 26/11/2004, 09:44
  2. να και κατι απο ομαδα εψιλον
    από wolfman13 στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 01/10/2004, 17:18
  3. Απαντήσεις: 48
    Τελευταίο μήνυμα: 25/06/2004, 10:52
  4. Τώρα και αεροπλάνο από τη Honda!
    από skor-billys στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 30/01/2004, 19:29
  5. Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 05/12/2003, 15:42

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF