Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 5 από 5

Θέμα: Πώληση μεταχειρισμένου Crypton X για καινούργιο.

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    26/05/2014
    Μηνύματα
    21

    Πώληση μεταχειρισμένου Crypton X για καινούργιο.

    Καλησπέρα. Έχω Yamaha Crypton X του 2009 (έκδοση με ακτίνες). Μέχρι στιγμής δεν έχει βγάλει κάποια βλάβη και είμαι αρκετά ευχαριστημένος με 37000 χλμ.. Τώρα είμαι σε φάση να του αλλάξω αναρτήσεις για πρώτη φορά (δηλαδή αρκετό κόστος) και δεδομένου ΚΤΕΟ που επίκειται και γενικού service, μου πέρασε από το μυαλό η ιδέα να το πουλήσω και να πάρω καινουργιο το οποίο κάνει στα 3000 ευρώ περίπου, απλά και μόνο για να έχω καινουργιο μηχανάκι. Αυτό το κάνω με το σκεπτικό μήπως γλυτώσω μελλοντικές βλάβες λόγω παλαιότητας, αλλά δεν ξέρω αν αξίζει κάτι τέτοιο η αν πρέπει να κάτσω στα αυγά μου.
    1) έχουν καμία διαφορά σε απόδοση/κατανάλωση τα τωρινά crypton X με του 2009;
    2) Τι τιμή θα πιανε το δικό μου; Δε μπορώ να βρω στη Χρυσή Ευκαιρία ανάλογο για να συγκρίνω.
    3) Αξίζει να ρισκάρω για να πάρω το ίδιο παπί που ενδεχομένως να τύχει πχ ελαττωματικό από γραμμή παραγωγής και να τρέχω στο συνεργείο;

  2. #2
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.728
    Θα απαντησω στο 2 μονο ουσιαστικα. Η μεση τιμη για το μηχανακι σου (crypton x 2009) στο car ειναι στα 1800€. Το δειγμα ειναι μεγαλο (39 αγγελιες), αρα πιστευω πως αυτη η τιμη ειναι αρκετα αντιπροσωπευτικη. Αν υπολογισεις οτι οι περισσοτεροι απο αυτους τους πωλητες ειναι ανοιχτοι και σε καποιο παζαρι, μπορεις να υπολογισεις χονδρικα την πραγματικη αξια της μηχανης σου.

  3. #3
    τετρακυλινδρο μελος Το avatar του/της yiannis172
    Εγγραφή
    13/07/2008
    Μηνύματα
    730
    Τα 37000χλμ,αν το μηχανακι ειναι ακομα και απλα τυπικα συντηρημενο δεν ειναι τιποτα....
    Επισης παρολο που ειναι το καλυτερο συνολικα παπι που εχει βγει ποτε,τα 3000 ειναι υπερβολη,πιστευω.
    Το γιατι να αλλαξεις αναρτησεις δε καταλαβα.
    Μπροστα μια αλλαγη λαδιων και πισω ενα service σε καποιον αναρτησα και εισαι καλυτερος απο καινουργιος.

  4. #4
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.631
    Το αμορτισέρ του κρυπτον δεν παίρνει σέρβις, μόνο άλλαγμα οταν πεθάνει (been there).
    Τα μπροστινά είναι γνωστό ότι φοράνε ελαφρώς αδύναμες τσιμούχες,για αυτό και τα βλέπεις όλα μαυρισμένα στο τελειώμα της διαδρομής.
    Ενα σέρβις, θα βοήθαγε. Αν δε,αυτό γίνει σε μη εξουσιοδοτημένο, μπορείς να βρεις να τους βάλεις τσιμούχες σκληρότερες.
    Εχω εκφράσει πολλές φορές τη γνώμη μου για το πόσο καλό είναι αυτό το μηχανακι (όντας κατοχος),όμως κι εγω νομίζω ότι το ξεφτύλισαν οι γιαμαχαίοι με το 3χιλιαρο!

    Εχεις πολύ λίγα χλμ στο κοντέρ ρε άνθρωπε.Κράτα το μηχανάκι σου και (κρίνοντας απο το ρυθμό που γράφεις χλμ μαζί του) απολαυσε άλλη μια 9ετία μόνο προβλεπόμενων σέρβις.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  5. #5
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    26/05/2014
    Μηνύματα
    21
    Ευχαριστώ παιδιά. Θα το κρατήσω εν τέλει. Ναι, 3000 είναι ακριβά.

    Λέω να αλλάξω τις αναρτήσεις μου, καθώς τον τελευταίο καιρό αισθάνθηκα σε κανά δυο λακουβίτσες κραδασμούς στη μέση. Δεν ξέρω, αλλά μου φαίνεται παλιότερα δεν ήταν έτσι. Βέβαια μπορεί να μην στέκει αυτό που λέω για τις αναρτήσεις και να ναι οκ χωρίς να χρειάζονται άλλαγμα.

Παρόμοια θέματα

  1. φημες για καινουργιο tuareg 1200
    από DrBig στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 10/05/2009, 07:44
  2. Ψαχνω για καινουργιο παπι 50cc με δισκοφρενα
    από mare96 στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 31/05/2008, 19:46

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF