Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 34

Θέμα: Επιλογή αγοράς νέας μοτοσυκλέτας!

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    09/06/2005
    Μηνύματα
    7

    Επιλογή αγοράς νέας μοτοσυκλέτας!

    Καλησπέρα σε όλοι την παρέα! Θα ήθελα τις γνώμες σας ρε παιδιά για το Yamaha MT09 Tracer. Αυτή την στιγμή είμαι κάτοχος ενός V-Strom 650 ABS και σκέφτομαι την μεταπήδηση στο προαναφερθέν μοντέλο. Τι άποψη έχετε? Την μηχανή την χρησιμοποιώ ώς επι το πλήστον πόλη αλλά και κανένα ταξιδάκι που κ που με την γυναικά μου. Πλεονεκτήματα-μειονεκτήματα του tracer σε σχέση με το V-Strom, ουσιαστικές διαφορές του παλιού tracer με το καινούργιο που θα κυκλοφορήσει σε λίγες μέρες, πρότασεις για κάποιο άλλο μοντέλο On-Off ή Sport Touring, ενοοείται δεκτές!!!
    Ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά!

  2. #2
    700 κιλά βίδες Το avatar του/της Anritsu
    Εγγραφή
    24/01/2006
    Μηνύματα
    1.258
    Γεια σου Tas και καλως ήρθες . Με μία βόλτα σε σχετικά Motosites θα βρεις φαντάζομαι τις διαφορές που νομίζω δεν είναι και ριζικές . Η μόνη μου ένσταση ίσως θα ήταν οτι το 650 σαν κυβισμός είναι μια χαρά για την χρήση που λες . 900 κυβικα μέσα στην πόλη στάματα ξεκινά πολλά μου φαίνονται . Καλά ψώνια
    Modenas Kriss 125

  3. #3
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.992
    με τις τιμές που βλέπω αυτη τη στιγμη, το στοκ άφρικα ειναι οτι καλυτερο.

    mod 2016
    CRF1000 Africa Twin
    Τιμή προσφοράς:
    CRF1000 Africa Twin: 12.990€
    Με ABS + special color: 13.790€
    Με ABS/DCT + special color: 14.990€

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.030
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από TaS Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα σε όλοι την παρέα! Θα ήθελα τις γνώμες σας ρε παιδιά για το Yamaha MT09 Tracer. Αυτή την στιγμή είμαι κάτοχος ενός V-Strom 650 ABS και σκέφτομαι την μεταπήδηση στο προαναφερθέν μοντέλο. Τι άποψη έχετε? Την μηχανή την χρησιμοποιώ ώς επι το πλήστον πόλη αλλά και κανένα ταξιδάκι που κ που με την γυναικά μου. Πλεονεκτήματα-μειονεκτήματα του tracer σε σχέση με το V-Strom, ουσιαστικές διαφορές του παλιού tracer με το καινούργιο που θα κυκλοφορήσει σε λίγες μέρες, πρότασεις για κάποιο άλλο μοντέλο On-Off ή Sport Touring, ενοοείται δεκτές!!!
    Ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά!

    Αλλο πράγμα το ενα άλλο το άλλο.Το Tracer εχει πολύ παραπάνω γκάζι και ειναι πολύ πιο όμορφο.Αυτοι ειναι οι 2 σημαντικότεροι λόγοι απόκτησης.Μειονεκτήματα έναντι του Vstrom είναι οι υψηλότερες θερμοκρασίες(μεσα στην πολη θα εισαι με βεντιλατερ αναμένο πολύ συχνα) , η έλλειψη άνεσης κυριως στο δικάβαλο και η υψηλότερη κατανάλωση.

    Κοντινό μοντέλο όμως φιλικότερο και πιο άνετο ειναι το Crossrunner αλλά και εκεί έχεις τα θέματα που έχει και το Tracer εντος πόλης.Πάντα σε σύγκριση με ένα δικύλινδρο.

    Γενικά κυρίως για χρήση πόλης η χρυση τομή είναι μέχρι δύο κύλινδροι.
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lleonidas
    Εγγραφή
    31/03/2010
    Μηνύματα
    2.246
    Το Tracer είναι ένα εμπορικό μοντέλο το οποίο σίγουρα είναι μια επιλογή ως upgrade μετά το vstrom.Άλλες λύσεις είναι τα Tiger Sport και Τiger 800, Honda Crossrunner, ΚΤΜ 1050/1090, Multistrada 950, Vstrom 1000, Versys 1000(στα 4 τελευταία οι επιλογές σε μεταχειρισμένα είναι λιγοστές)...εξαρτάται από τις προτεραιότητες και από το γούστο σου.
    Το budget είναι κοντά στα 11-12;

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της zopas
    Εγγραφή
    22/03/2007
    Μηνύματα
    896
    πολη και πολλα κυβικα σημαινει πολύ πονος στην τσεπη για συντηρηση και βενζίνες...δισκοι συμπλεκτη, σηματα, ασφαλειες,ντιζες, δισκοπλακες, αλυσσιδες κλπ θα εχουν την τιμητικη τους συν το γεγονός ότι δεν είναι και μανιτζεβελα σε κινηση και θα σε κουραζουν σε ελιγμούς..μαλλον σε εχει φαει το μάρκετινγκ για κατι νέο σοπινγκ θεραπι γιατι εχεις ένα μοτορι που τα κανει όλα καλα και είναι μπεστ σελλερ ακριβως για αυτό αλλα εσυ ακατανόητα θελεις να το αλλαξεις...σεβαστο αλλα να θυμασαι ότι το κεφι και το λαθος πληρωνονται...
    Κανε το καλο..ριξτο στο γυαλο...that's the law..

  7. #7
    Μέλος Το avatar του/της TERRAMOTO
    Εγγραφή
    13/04/2017
    Μηνύματα
    50
    ως κάτοχος για αρκετο χρόνια του v strom θα σου πω το εξής

    αφου μπορείς παρτο το tracer ,το μηχανακι απλα τα σπαει

    έχω κανει μεγαλο τεστ ντραιβ και το εχω οδηγησει αρκετα και απο φίλο κατοχο

    ειναι μανιτζεβελο πολυ και θα οου φανει παιχνιδακι σε σχεση με το v strom μεσα στην πόλη

    επίσης είναι καλο γκαζι ,προσωπικα οι επιδόσεις του είναι ότι πρεπει και σε φτιαχνουν

    καταναλωση αν δεν του πινεις το αιμα δεν έχουν διαφορά με το v strom

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της zopas
    Εγγραφή
    22/03/2007
    Μηνύματα
    896
    δηλαδή στην κινηση στην ΑΘηνα πρωτη-δευτερα συνεχομενες αλλαγες ένα 900σαρι εχει καλυτερη επιδοση καταναλωσης από ένα 650; οι τιμες γιαμαχα σε όλα τα παρελκομενα ανταλλακτικα είναι καλυτερες από της σουζουκι για το 650; η σελλα του ΜΤ09 είναι πιο ανετη από του βστρομ, ειδικα του συνεπιβατη; από ότι καταλαβα ο φιλος το θελει βασικα καθημερινα μεσα στην αττικη και λιγο για βολτες δικαβαλλο...αν οντως η τεχνολογια εχει προχωρησει τοσο πολύ και οι τιμες σε αναλωσιμα είναι το ιδιο, τοτε παω πασο..
    Κανε το καλο..ριξτο στο γυαλο...that's the law..

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kons
    Εγγραφή
    04/01/2018
    Μηνύματα
    237
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από zopas Προβολή μηνύματος
    δηλαδή στην κινηση στην ΑΘηνα πρωτη-δευτερα συνεχομενες αλλαγες ένα 900σαρι εχει καλυτερη επιδοση καταναλωσης από ένα 650; οι τιμες γιαμαχα σε όλα τα παρελκομενα ανταλλακτικα είναι καλυτερες από της σουζουκι για το 650; η σελλα του ΜΤ09 είναι πιο ανετη από του βστρομ, ειδικα του συνεπιβατη; από ότι καταλαβα ο φιλος το θελει βασικα καθημερινα μεσα στην αττικη και λιγο για βολτες δικαβαλλο...αν οντως η τεχνολογια εχει προχωρησει τοσο πολύ και οι τιμες σε αναλωσιμα είναι το ιδιο, τοτε παω πασο..
    Έχεις δίκιο αλλά εκτιμώ ότι ο φίλος έπαθε κεραυνοβόλο έρωτα και δεν έχει μάτια για άλλη γκόμενα.
    Μπορεί να είναι κάτοχος Vstrom αλλά του παλιού, μια ματιά στο καινούργιο (650/1000) δεν θα έβλαπτε αλλά η "τρίχα σέρνει καράβι" λένε.....
    Mil. Spec.

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Apache
    Εγγραφή
    02/08/2016
    Μηνύματα
    450
    Δεν θα σου πώ για κυβικά και την χρήση τους στην πόλη, αυτό είναι ένα θέμα που εσύ πρέπει να κατασταλάξεις.
    Θα σου πώ για το Tracer όντας ιδιοκτήτης, το καινούργιο θεωρώ ότι θα είναι μακράν το καλύτερο all around με τον καλύτερο κινητήρα από αυτό των ανταγωνιστών ένθεν κακείθεν και ειδικά τώρα που μάκρυνε 60mm θα κλείσει όλα τα σφάλματα του παρελθόντος,δεδομένης της ανανεωμένης ανάρτησης αλλά και με τo Back Round της Ohlins αν χρειαστεί, τον απίστευτο σκελετό του ,συνδυασμένο με την αχτύπητη τιμή του (11150€) θεωρώ ότι είναι μονόδρομος.

  11. #11
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.730
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Anritsu Προβολή μηνύματος
    900 κυβικα μέσα στην πόλη στάματα ξεκινά πολλά μου φαίνονται.
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από zopas Προβολή μηνύματος
    δηλαδή... ένα 900σαρι εχει καλυτερη επιδοση καταναλωσης από ένα 650;
    Παρεμπιπτοντως, παρα το 900 στην ονομασια το μοτερ ειναι 847cc.

    Αν δεν εισαι ζορικα απο λεφτα χτυπα το, θα το χαρεις πολυ! Κι εγω παντως χρησιμοποιω το γυμνο αδερφακι μεσα στην πολη για να πηγαινω στη δουλεια μου. ΟΚ, καιει κανα λιτρο παραπανω στα 100χλμ και τρωει και λιγο παραπανω λαστιχο. Αλλα οταν κοιτας μηχανες των 11000€ δε νομιζω πως αυτο ειναι σοβαρη παραμετρος επιλογης.

  12. #12
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    09/06/2005
    Μηνύματα
    7
    Καλημέρα και καλή εβδομάδα σε όλους!
    Αρχικά να σας ευχαριστήσω όλους για τις απαντήσεις σας οι οποίες με βοηθησαν να σκεφτώ.
    Λοιπόν το Σάββατο πήγα και το έκανα test ride το μηχανάκι...Πρώτη εντύπωση...Εντυπωσιακή!!! Αλλά υπάρχουν και κάποια πράγματα που με προβλημάτισαν τα οποία και παραθέτω:
    1. Έτρωγα πολύ αέρα στο ύψος του κράνους. Αυτό θεωρώ πάντως ότι με αλλαγή και αγορά ενός νέου ανεμοθώρακα λύνετε.
    2. Σκληρές αναρτήσεις η οποίες με την σκληρή- λίγο άβολη σέλα μου δημιούργησαν ερωτηματικά.
    Κατα τα άλλα μου φάνηκε πολύ ελαφρύ και πολύ ευκίνητο μεσα στην πόλη ανάμεσα στα αυτοκίνητα. Επίσης έπαθα πλάκα με το γκάζι και την ροπή του!
    Όσον αφορά τώρα για το budget που ρώτησε ο φίλος lleonidas, αυτό ναι μεν κυμένεται κοντά στα 11000€ αλλά ταυτόχρονα με πώληση του vStrom μου.
    Το οποίο παρεπιμπτόντως μου το πέρνει ο dealer 4400€ (η μηχανή μου είναι εδώ https://www.car.gr/12948720-suzuki-v-strom-650) και μου δίνει δώρο σχάρα-βαλίτσα 46 λιτρα-κάγκελα.
    Το ποσό που υπολείπεται να δώσω είναι 6500+150 χαρτιά-πινακίδες= 6650€

  13. #13
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.730
    Αυτό που λες για τις αναρτήσεις λίγο περίεργο μου ακούγεται. Ίσα ίσα, για πολλούς η μηχανή "πάσχει" από υπερβολικά μαλακές αναρτήσεις. Ίσως για αυτόν τον λόγο να έχουν ρυθμίσει σφιχτά τη μηχανή του test ride... Είσαι αδύνατος;

    Πάντως και το στρώμα καλά σου το παίρνουν για αντιπροσωπία. Μάλλον βοηθάει και το ότι έρχεται το καινούριο μοντέλο οσονούπω.

  14. #14
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    09/06/2005
    Μηνύματα
    7
    Μπορείς να έχεις δίκιο ptc και να τις ρύθμισαν "σφιχτά" τις αναρτήσεις λόγω test ride. Είμαι 1,80 κ 87 κιλά.Πάντως μιλώντας και με φίλους, όντως μου την παίρνει καλά την μηχανή αλλά κάνει βέβεια και την εξής μπινιά γιατί δε μου δίνει δώρο την Akrapovic που κοστίζει κοντά στο 1000άρικο € και μου δίνει τα άλλα 3 δώρα.

  15. #15
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.107
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από TaS Προβολή μηνύματος
    αλλά κάνει βέβεια και την εξής μπινιά γιατί δε μου δίνει δώρο την Akrapovic που κοστίζει κοντά στο 1000άρικο € και μου δίνει τα άλλα 3 δώρα.
    Βρες κάποιον άλλον τότε. Ή κατέβασε λίγο την τιμή σου και περίμενε να πουληθεί το μηχανάκι σου. Και 4 χιλιάρικα να το πουλήσεις, πάλι σε συμφέρει.
    Life begins at 45°.

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Αγορα νεας μοτοσυκλετας απο αρχαριο
    από pakman στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 31/03/2016, 02:00
  2. Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 22/03/2015, 23:46
  3. Αγορά Νέας Μοτοσυκλέτας HONDA. Χρόνος Αναμονής.
    από maim2004 στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 02/07/2014, 16:44
  4. Αγορά νέας μοτοσυκλέτας
    από stamoylias στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 05/04/2013, 01:55
  5. Αγορα Νεας Μοτοσυκλετας.
    από Sanshiro.Sugata στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 22/07/2009, 09:05

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF