Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 17

Θέμα: Η αλλαγη τελικου εξατμισης απαιτει και ρυθμισεις σε μειγματα κτλ?

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    24/03/2018
    Μηνύματα
    12

    Η αλλαγη τελικου εξατμισης απαιτει και ρυθμισεις σε μειγματα κτλ?

    Καλησπέρα σε ολους και καλος σας βρηκα, αγορασα πριν κανα μηνα ενα kawasaki versy 650 του 2012 και ενδιαφερομαι να αλλαξω τελικο εξατμισης οχι τοσο για την αποδοση οσο για την ομορφια το θεμα μου ομως ειναι πως ειμαι νεος στην κατηγορια και δεν ξερω αν μαζι με την αλλαγη του τελικου πρεπει να ρυθμιστει και κατι ακομα οσον αφορα τα μειγματα, οι πληροφοριες που βρισκω στο google ειναι διασπαρτες και μπερδεμενες οποτε ρωταω αν καποιος απο εσας εχει την ιδια μοτοσυκλετα και γνωριζει να με κατευθυνει.

    Δεν ενδιαφερομαι να αλλαξω την εξατμιση απο μπροστα παρα μονο το τελικο επισης η κατασκευη της εξατμισης απο την kawasaki νομιζω παει μαζι με τον καταλυτη αφαιροντας την εργοστασιακη αφαιρειται και ο καταλυτης οποτε μετα θα εχω προβλημα οσον αφορα τα μειγματα την καταναλωση και τελικα την αποδοση, ο αισθητηρας λαμδα αφαιρειται και αυτος μαζι με τον καταλυτη η πρεπει ο μαστορας να τον τοποθετησει στο καινουριο τελικο και ανα αυτο συμβει δεν θα δινει λαθος αποτελεσματα στον εγκεφαλο?

    Συγνωμη αν γραφω πολλα η αν γραφω ασυναρτησιες απλα τα εχω καπως μπερδεμενα στο μυαλο μου και προσπαθω να βγαλω ακρη.

  2. #2
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από xouras Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα σε ολους και καλος σας βρηκα, αγορασα πριν κανα μηνα ενα kawasaki versy 650 του 2012 και ενδιαφερομαι να αλλαξω τελικο εξατμισης οχι τοσο για την αποδοση οσο για την ομορφια το θεμα μου ομως ειναι πως ειμαι νεος στην κατηγορια και δεν ξερω αν μαζι με την αλλαγη του τελικου πρεπει να ρυθμιστει και κατι ακομα οσον αφορα τα μειγματα, οι πληροφοριες που βρισκω στο google ειναι διασπαρτες και μπερδεμενες οποτε ρωταω αν καποιος απο εσας εχει την ιδια μοτοσυκλετα και γνωριζει να με κατευθυνει.

    Δεν ενδιαφερομαι να αλλαξω την εξατμιση απο μπροστα παρα μονο το τελικο επισης η κατασκευη της εξατμισης απο την kawasaki νομιζω παει μαζι με τον καταλυτη αφαιροντας την εργοστασιακη αφαιρειται και ο καταλυτης οποτε μετα θα εχω προβλημα οσον αφορα τα μειγματα την καταναλωση και τελικα την αποδοση, ο αισθητηρας λαμδα αφαιρειται και αυτος μαζι με τον καταλυτη η πρεπει ο μαστορας να τον τοποθετησει στο καινουριο τελικο και ανα αυτο συμβει δεν θα δινει λαθος αποτελεσματα στον εγκεφαλο?

    Συγνωμη αν γραφω πολλα η αν γραφω ασυναρτησιες απλα τα εχω καπως μπερδεμενα στο μυαλο μου και προσπαθω να βγαλω ακρη.
    Υπαρχουν δυο ξεχωριστα ερωτηματα που πρεπει να απαντηθουν:

    1. Θα υπαρχει προβλημα?
    2. Θα δουλευει καλα?

    Στο 1 η απαντηση ειναι "μαλλον οχι".
    Στο 2 η απαντηση ειναι "μαλλον οχι".

    Για το αν αφαιρειται ο λαμδα μονο εσυ μπορεις να ξερεις γιατι εχει να κανει με την κατασκευη της εξατμισης που θα τοποθετησεις.
    Παντως μπορει να τοποθετηθει αναμονη απο εναν εξατμισα ωστε να ξαναβαλεις τον λαμδα.

  3. #3
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    24/03/2018
    Μηνύματα
    12
    Υπαρχει τροπος να παραμεινει ο λαμδα το θεμα ομως που με απασχολει ειναι αλλο, η φιλοσοφια του λαμδα δεν εχει να κανει με το να διαβαζει και να στελνει ενδειξεις στον εγκεφαλο οσον αφορα καυσαερια και μειγματα αν παραμεινει ο λαμδα αλλα αφαιρεθει ο καταλυτης τι ενδειξεις θα δειχνει στον εγκεφαλο?

    Αν εχω καταλαβει καλα η αντιληψη που επικρατει οτι αλλαζοντας μονο τελικο δεν χρειαζεται να ρυθμισεις τιποτε αλλο οφειλεται στο γεγονος οτι οι περισοτερες μοτοσυκλετες εχουν αλλου καταλυτη και αλλου τελικο αν καποιος αλλαξει τελικο ο καταλυτης παραμενει και ο λαμδα δεν επιρεαζεται αμεσα στο versys ομως αυτο το αντιαισθητικο κατασκευασμα που εχου τοποθετησει στο τελειωμα της εξατμισης βγαινει ολο μαζι και αλλαζοντας τελικο αφαιρεις και τον καταλυτη (νομιζω).

  4. #4
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    27/12/2008
    Μηνύματα
    1.008
    Λιτά
    Εφόσον πρόκειται για μοντέλο που έχει τον καταλύτη πριν το τελικό της εξάτμισης αν βγει ο καταλύτης πρέπει να γίνει ρύθμιση μιγμάτων.

  5. #5
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    24/03/2018
    Μηνύματα
    12
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από typhoon Προβολή μηνύματος
    Λιτά
    Εφόσον πρόκειται για μοντέλο που έχει τον καταλύτη πριν το τελικό της εξάτμισης αν βγει ο καταλύτης πρέπει να γίνει ρύθμιση μιγμάτων.
    Αυτο υπεθεσα και εγω οτι αν αφαιρεθει ο καταλυτης χρειαζεται και ρυθμιση στα μιγματα, ευχαριστω για την απαντηση.

    Γνωριζει καποιος λοιπον αν το versys 650 μεσα σε αυτο το τεραστιο κατασκευασμα στο κατω μερος που αφαιρειται για να μπει το after market τελικο περιλαμβανεται και ο καταλυτης η τον εχει καπου αλλου στους λαιμους?

  6. #6
    Η εξάτμιση έχει μέσα τον καταλήτη και τον αισθ Λ στον λαιμό

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC_2899.jpg 
Προβολές:	284 
Μέγεθος:	33,8 KB 
ID:	394383

  7. #7
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    24/03/2018
    Μηνύματα
    12
    Οποτε μαλλον η αλλαγη τελικου στο versys ειναι απαγορευτικη μια περιουσια για το τελικο και αλλη μια για να βρεις ανθρωπο με μηχανηματα κ γνωσεις να σου φτιαξει τα μειγματα παραπαει, ευχαριστω παντως για τις απαντησεις.

  8. #8
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.798
    Αν αλλαχθεί μόνο το τελικό χωρίς επέμβαση στο φίλτρο γιατί να πρέπει να ρυθμιστούν τα μείγματα;

  9. #9
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    24/03/2018
    Μηνύματα
    12
    Οι απαντησεις που εχω παρει ειναι οτι αν αφαιρεθει ο καταλυτης πρεπει να ρυθμιστουν μειγματα επισης το τελικο στο versys περιλαμβανει στο εσωτερικο του και τον καταλυτη αρα συμπαιρενω οτι αλλαζοντας τελικο στο versys πρεπει να ρυσθμισω μειγματα. :/

  10. #10
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Αν αλλαχθεί μόνο το τελικό χωρίς επέμβαση στο φίλτρο γιατί να πρέπει να ρυθμιστούν τα μείγματα;
    Οποιοδηποτε euroX μηχανακι εχει ηδη απο το εργοστασιο "αδεια" χαρτογραφηση.
    Αν αλλαξεις τελικο αδειαζει ακομα περισσοτερο εκτος ισως της ανω περιοχης γκαζιου.
    Δεν ειναι τοσο θεμα "πρεπει" οσο το οτι καταληγεις με κατι χειροτερο σε αισθηση απο πριν.
    Αυτη τουλαχιστον ειναι η δικη μου εμπειρια.

  11. #11
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    24/03/2018
    Μηνύματα
    12
    Ρε παιδια η ερωτηση μου ειναι τι γινεται με την αφαιρεση του καταλυτη τι ενδειξεις θα στελνει στον εγκεφαλο ο αισθητηρας λ οταν βρισκεται σε ενα κυκλωμα αποροης καυσαεριων που απουσιαζει ο καταλυτης;

  12. #12
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από xouras Προβολή μηνύματος
    Ρε παιδια η ερωτηση μου ειναι τι γινεται με την αφαιρεση του καταλυτη τι ενδειξεις θα στελνει στον εγκεφαλο ο αισθητηρας λ οταν βρισκεται σε ενα κυκλωμα αποροης καυσαεριων που απουσιαζει ο καταλυτης;
    O λαμδα δουλευει σε περιορισμενο φασμα λειτουργιας, ανογματα γκαζιου περιπου 0-25%.
    Μεχρι εκει δε το πειραζει αν υπαρχει η δεν υπαρχει καταλυτης.

  13. #13
    The Tech guy Το avatar του/της George_Sp
    Εγγραφή
    04/06/2012
    Μηνύματα
    2.118
    στο δικό μου έχω αλλάξει τελικό καταργώντας το καζανάκι, ο λάμδα τοποθετήθηκε στην υποδοχή του νέου τελικού (Delkevic) και εφόσον έχω αλλάξει και φίλτρο αέρα με DNA, είδα οτι η ο επαναπρογραμματισμός με νέα χαρτογράφηση ήταν απολύτως απαραίτητος καθώς σε ένα ήδη σχετικά στεγνό χάρτη ορισμένες περιοχές στέγνωσαν επικίνδυνα.

    πλέον είμαι με νέο χάρτη ελάχιστα πιο πλούσιο χαμηλά από εκείνον του εργοστασίου, ώστε να είναι και οικονομικό μέχρι μεσαίες στροφές και ήπια χρήση και το γέμισα μετά τις 6000 ώστε να αποκτήσει και αξιοπιστία.

    σε χρήση πόλης είμαι στο 4.5 - 5λ/100.

  14. #14
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    24/03/2018
    Μηνύματα
    12
    Τι νεα χαρτογραφηση που την εκανες κ ποσο κοστισε αν επιτρεπετε;

  15. #15
    The Tech guy Το avatar του/της George_Sp
    Εγγραφή
    04/06/2012
    Μηνύματα
    2.118
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από xouras Προβολή μηνύματος
    Τι νεα χαρτογραφηση που την εκανες κ ποσο κοστισε αν επιτρεπετε;
    Εδώ
    https://www.facebook.com/KP-tech-wor...9785249261767/

    από το Νίκο
    https://www.facebook.com/nikolas.balogiannis?

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Αλλαγή υγρού φρένων , εξαέρωση και νέα τακάκια σε παπί
    από Anritsu στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 35
    Τελευταίο μήνυμα: 09/06/2016, 16:50
  2. Αλλαγή τελικού εξάτμισης στο Bandit 650 SA (2011)
    από billakosthegr στο forum Suzuki Bandit
    Απαντήσεις: 63
    Τελευταίο μήνυμα: 28/02/2015, 14:57
  3. Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο μήνυμα: 04/03/2009, 12:12
  4. Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 21/06/2005, 11:15
  5. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 07/05/2004, 15:50

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF