Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 8 από 8

Θέμα: "Δύο πίσω, ένα εμπρός." (ερώτηση για λάστιχα)

  1. #1
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.728

    "Δύο πίσω, ένα εμπρός." (ερώτηση για λάστιχα)

    Αν και ισως ειναι αφελης η ερωτηση μου, ηθελα να ρωτησω ποσο συνηθισμενη/νορμαλ ειναι η αλλαγη μονο του πισω ελαστικου σε μια μηχανη. Προσωπικα δεν το ειχα κανει ποτε σε προηγουμενες μηχανες μου, αλλα σε αυτο μαλλον επαιζε ρολο και το γεγονος οτι δεν ειχα ποτε τοσο δυνατο μηχανακι. Μπορει να μην εχει τη φοβερη ιπποδυναμη αλλα η ροπη ειναι μπολικη και παντου. Η μηχανη ειναι ενα ΜΤ-09 και φορεσα λαστιχα supersport (BT016) οταν την πηρα πριν μισο χρονο. Πλεον εχουν κανει 4200χλμ, πολλα απο τα οποια ηταν χιλιομετρα που το χαιρομουν το μηχανακι. Με τα συγκεκριμενα λαστιχα εχω επισης μπει καμποσες φορες και πιστα (κυριως στο Ρυσιο και μια φορα στις Σερρες). Το πισω λαστιχο εχει πλεον φαγωθει εμφανως, ειδικα στα πλαγια (σημειο που τρωει το ζορι της επιταχυνσης στην εξοδο της στροφης) ενω το μπροστα μου φαινεται πως εχει ακομα αρκετο ψωμι. Δεν ειναι καινουριο μεν, αλλα δε με εχει προβληματισει ποτε. Οποια γλυστρηματα εχω νοιωσει προερχονται απο πισω.

    Ειναι λοιπον καλη ιδεα να αλλαξω μονο το πισω; Ενω η εικονα των ελαστικων μου λεει πως αυτη ειναι η σωστη κινηση, απο την αλλη επειδη ειναι κατι που δεν το εχω ξανακανει εχω καποιες επιφυλαξεις. Ευχαριστω.

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της taisteal
    Εγγραφή
    15/05/2011
    Μηνύματα
    4.854
    Το έκανα συνέχεια,αλλά σε on off χωρίς κανένα πρόβλημα.
    Δεν ξέρω σε street αν θα έχει διαφορά

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της nik69
    Εγγραφή
    26/12/2014
    Μηνύματα
    589
    Καλή ιδέα είναι να έχεις λεφτά να αλλάζεις και τα 2 κάθε 2 μήνες
    Σχεδόν όλοι αλλάζουν 2-1. Που να αντέξεις 250+ € κάθε 5000Km?
    Διαφορά σίγουρα υπάρχει όταν το πίσω είναι καινούργιο αλλά είναι μικρή και όχι επικίνδυνη.
    Εμπειρικά το μπροστινό το πολύ μετά τα 15000 θέλει και αυτό πέταμα άσχετα εάν έχει "ψωμί" ακόμα.

    Άσχετο. Ωραίο το γκάζι των ΜΤ09 αλλά είναι λαστιχοφάγα τα άτιμα

  4. #4
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    4.008
    Η καλύτερη λύση ειναι να βάζει γομες και να παιζεις 2-1. θα δινεις λίγα λεφτα πραπάνω αλλα θα έχεις παντα φρέσκο λάστιχο και πολύ καλύτερο απο πολιτικο. Αν πας σε πολιτικά λάστιχα θα πιέσεις το μπροστινο σε χλμ.

  5. #5
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.728
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nik69 Προβολή μηνύματος
    Καλή ιδέα είναι να έχεις λεφτά να αλλάζεις και τα 2 κάθε 2 μήνες
    Σχεδόν όλοι αλλάζουν 2-1. Που να αντέξεις 250+ € κάθε 5000Km?
    Διαφορά σίγουρα υπάρχει όταν το πίσω είναι καινούργιο αλλά είναι μικρή και όχι επικίνδυνη.
    Εμπειρικά το μπροστινό το πολύ μετά τα 15000 θέλει και αυτό πέταμα άσχετα εάν έχει "ψωμί" ακόμα.

    Άσχετο. Ωραίο το γκάζι των ΜΤ09 αλλά είναι λαστιχοφάγα τα άτιμα
    Μπα, για πενταψηφια νουμερα χιλιομετρων δε μιλαμε σε καμια περιπτωση. Αν φτασουμε στα 8-9Κ για το μπροστινο (να τελειωσει δηλαδη μαζι με το δευτερο πισω) θα ειμαι υπερευχαριστημενος.

    Αναμενομενο παντως να τρωει τοσο πολυ λαστιχο, οταν σηκωνει ολοκληρη μηχανη λες και ειναι παιχνιδακι καθε φορα που ανοιγεις το γκαζι.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    Η καλύτερη λύση ειναι να βάζει γομες και να παιζεις 2-1. θα δινεις λίγα λεφτα πραπάνω αλλα θα έχεις παντα φρέσκο λάστιχο και πολύ καλύτερο απο πολιτικο. Αν πας σε πολιτικά λάστιχα θα πιέσεις το μπροστινο σε χλμ.
    Το προβλημα μου ειναι πως η μηχανη χρησιμοποιειται και ως μεταφορικο μεσο (πηγαινοερχομαι στη δουλεια), οποτε με απασχολει και μια στοιχειωδης ικανοτητα στο βρεγμενο. Τα ss κουτσα στραβα με λιγη προσοχη κατι κανουν και στο νερο.

    Απ'ο,τι καταλαβαινω αυτο που λες ειναι πως η αναλογια στα ss δε θα ειναι ακριβως 2-1 αλλα λιγοτερο, σωστα;

  6. #6
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    4.008
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Μπα, για πενταψηφια νουμερα χιλιομετρων δε μιλαμε σε καμια περιπτωση. Αν φτασουμε στα 8-9Κ για το μπροστινο (να τελειωσει δηλαδη μαζι με το δευτερο πισω) θα ειμαι υπερευχαριστημενος.

    Αναμενομενο παντως να τρωει τοσο πολυ λαστιχο, οταν σηκωνει ολοκληρη μηχανη λες και ειναι παιχνιδακι καθε φορα που ανοιγεις το γκαζι.



    Το προβλημα μου ειναι πως η μηχανη χρησιμοποιειται και ως μεταφορικο μεσο (πηγαινοερχομαι στη δουλεια), οποτε με απασχολει και μια στοιχειωδης ικανοτητα στο βρεγμενο. Τα ss κουτσα στραβα με λιγη προσοχη κατι κανουν και στο νερο.

    Απ'ο,τι καταλαβαινω αυτο που λες ειναι πως η αναλογια στα ss δε θα ειναι ακριβως 2-1 αλλα λιγοτερο, σωστα;
    γομες οχι σλικαδουρα. ειναι λιγο χειροτερες στη βροχη αλλα οχι κατι φοβερο. Στα μηχανάκια που μπαινουν πιστα το 2-1 βγαινει άνετα. αν δεν μπαινεις δεν βγαινει ευκολα γιατι αλλάζεις το πισω ας πουμε στα 7κ οπότε μετά το μπροστινο παει για 14κ. Ολα αυτα εξαρτωνται απο το ποσα μηχανακια εχεις, τι δυναμη εχει η μηχανη, ποσο πιστα μπαινεις, ποσα φραγκα εχεις κτλ. Εγω παντως σε 1000αρι το βρηκα την καλύτερη λυση και ειχα και ενα φανταστικο λαστιχο με αυτον τον τροπο.

  7. #7
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.728
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    γομες οχι σλικαδουρα. ειναι λιγο χειροτερες στη βροχη αλλα οχι κατι φοβερο. Στα μηχανάκια που μπαινουν πιστα το 2-1 βγαινει άνετα. αν δεν μπαινεις δεν βγαινει ευκολα γιατι αλλάζεις το πισω ας πουμε στα 7κ οπότε μετά το μπροστινο παει για 14κ. Ολα αυτα εξαρτωνται απο το ποσα μηχανακια εχεις, τι δυναμη εχει η μηχανη, ποσο πιστα μπαινεις, ποσα φραγκα εχεις κτλ. Εγω παντως σε 1000αρι το βρηκα την καλύτερη λυση και ειχα και ενα φανταστικο λαστιχο με αυτον τον τροπο.
    Ναι, το καταλαβα πως δε μιλας για σλικ. Απλα επειδη βλεπω πως η χαραξη τους ειναι ουσιαστικα το μινιμουμ δυνατο, ισα να ονομαστει το λαστιχο road-legal, φανταζομαι πως δε θα ειναι και ο,τι καλυτερο στο βρεγμενο. Εδω τα ss και παλι θελουν την προσοχη τους.

    Anyway, προς το παρον αφου κραταω το μπροστινο ΒΤ παω και για ιδιο πισω και το ξαναβλεπουμε σε κανα μισο χρονο παλι, να΄μαστε καλα...

    Σας ευχαριστω.

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της panos_zip
    Εγγραφή
    01/02/2012
    Μηνύματα
    661
    Ναι δεν ειναι κακό. Και εγω το κανω. 2 πισω ενα εμπρος.
    Μακαρι να ειχαμε λεφτα βεβαια να τα καναμε ζευγάρι

Παρόμοια θέματα

  1. ΕΡΩΤΗΣΗ ΓΙΑ ΛΑΣΤΙΧΑ
    από manosk57 στο forum Honda Africa
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 16/04/2010, 20:27
  2. Ερωτηση Για Λαστιχα Και Τι Χαρακτηριστικα Εχουν
    από Jimskeet2002 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 27/10/2007, 08:26
  3. ερώτηση για λαστιχα και εξατμιση
    από sakismip στο forum Yamaha XT series
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 26/02/2007, 09:25
  4. Ερώτηση για λάστιχα
    από sas στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 03/12/2006, 22:17
  5. ερωτηση για λαστιχα
    από africa_t στο forum Honda Africa
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 11/02/2006, 14:44

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF