Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 11 από 11

Θέμα: Αγορά καινούργιου παπιού μετρητοίς χωρίς να κλαίω τα λεφτά μου;

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    26/03/2018
    Μηνύματα
    6

    Question Αγορά καινούργιου παπιού μετρητοίς χωρίς να κλαίω τα λεφτά μου;

    Καλησπέρα σας,
    χαίρομαι που σας βρίσκω μετά από λίγες ημέρες αναζήτησης σε σελίδες εμπόρων.

    Με ενδιαφέρει να αγοράσω στην κοπελιά μου το καινούργιο Supra της HONDA της μετρητοίς επειδή βρέθηκαν κάποια χρήματα. Ήταν παλιά αναβάτης ενός Innova και μετά από ένα ατύχημα δεν έχει κάτι τώρα.

    θα μιλήσω ειλικρινά πως δε γνωρίζω τίποτα από αγορές μοτοσυκλετών, τι πρέπει να έχει οπωσδήποτε ή τα παραθυράκια των εμπόρων.
    Επειδή την είχα πατήσει με αγορά RayBan από το Μάτι Μάτι το οποίο αποδείχθηκε παράλληλος εισαγωγέας και έτσι δεν έχεις την επίσημη εγγύηση, επειδή είδα τα δώρα που δίνει ο Βύνιος επειδή για αυτόν μου είπαν αλλά δεν είδα πουθενά να γράφει εγγύηση ελληνικής αντιπροσωπείας και δεν τον βρήκα και στο site του Σαρακάκη...

    Για να μη σας κουράσω άλλο θα ήθελα να με βοηθήσετε με το
    να βρω ένα μηχανάκι με εγγύηση (δε ξέρω οι παράλληλες εισαγωγές που πονάνε στις εγγυήσεις),
    να βάλω έναν σωστό συναγερμό (δίνει η Honda δικό της να μη χάσουμε εγγύηση; )
    να επιλέξω μία σωστή ασφάλεια κλοπής για να μη κλαίμε
    και φυσικά ότι άλλο πιστεύετε ότι θέλει μία μηχανή για να μη τη σηκώσουν εύκολα.

    Η φύλαξη στο σπίτι είναι σε ελεγχόμενο χώρο, ενώ στον χώρο εργασίας θα είναι σε πεζοδρόμιο χωρίς ανοιχτά μαγαζιά μετά τις 5-6 το απόγευμα...

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις.

  2. #2
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    26/11/2012
    Μηνύματα
    1.458
    εγγύηση , συναγερμούς και ασφάλεια κλοπής δεν ξέρω, δεν είχα πότε καινούργιο..

    όμως για να μην κλαίω τα λεφτα μου έψαξα αρκετά το θέμα κλειδαριές.

    οτι και να βάλεις αν θέλουν να το πάρουν θα το πάρουν... ΟΜΩΣ..αν ασχολείσαι σοβαρά καθε φορά που κλειδώνεις την μηχανή σου μικραίνεις τις πιθανότητες να ασχοληθούν με το δικο σου και να ψάξουν άλλον στόχο.

    αρχηκα υπαρχει το σωστο κλείδωμα και το λαθος. ενα μεγαλύτερο disk lock ΔΕΝ ειναι και ασφαλέστερο. χωράει να μπει εργαλείο για να το σπάσει.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	1.jpg 
Προβολές:	361 
Μέγεθος:	50,2 KB 
ID:	394412

    μετα μια κλειδαριά με συναγερμό μαζι με το συναγερμό της μοτο αποτρέπουν τον επίδοξο κλέφτη

    για να μην σε πρήζω με πολλα εχω καταλήξει πως το σωστότερο και οχι υπερβολές πχ 10 κλειδαριές ειναι
    1 αλυσίδα σε σταθερό σημείο και ενα disk lock με συναγερμό.

  3. #3
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    26/03/2018
    Μηνύματα
    6
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SONone Προβολή μηνύματος
    εγγύηση , συναγερμούς και ασφάλεια κλοπής δεν ξέρω, δεν είχα πότε καινούργιο..

    όμως για να μην κλαίω τα λεφτα μου έψαξα αρκετά το θέμα κλειδαριές.

    οτι και να βάλεις αν θέλουν να το πάρουν θα το πάρουν... ΟΜΩΣ..αν ασχολείσαι σοβαρά καθε φορά που κλειδώνεις την μηχανή σου μικραίνεις τις πιθανότητες να ασχοληθούν με το δικο σου και να ψάξουν άλλον στόχο.

    αρχηκα υπαρχει το σωστο κλείδωμα και το λαθος. ενα μεγαλύτερο disk lock ΔΕΝ ειναι και ασφαλέστερο. χωράει να μπει εργαλείο για να το σπάσει.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	1.jpg 
Προβολές:	361 
Μέγεθος:	50,2 KB 
ID:	394412

    μετα μια κλειδαριά με συναγερμό μαζι με το συναγερμό της μοτο αποτρέπουν τον επίδοξο κλέφτη

    για να μην σε πρήζω με πολλα εχω καταλήξει πως το σωστότερο και οχι υπερβολές πχ 10 κλειδαριές ειναι
    1 αλυσίδα σε σταθερό σημείο και ενα disk lock με συναγερμό.
    σε ευχαριστώ πολύ, εγώ πίστευα πως απλά βάζεις το λουκέτο στο δισκόφρενο και αρκεί. πολύ καλή ιδέα και η κλειδαριά με συναγερμό!
    ερώτηση, θα έπαιρνες και πέταλο για τον πίσω τροχό;

  4. #4
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.166
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από aalexios Προβολή μηνύματος
    σε ευχαριστώ πολύ, εγώ πίστευα πως απλά βάζεις το λουκέτο στο δισκόφρενο και αρκεί. πολύ καλή ιδέα και η κλειδαριά με συναγερμό!
    ερώτηση, θα έπαιρνες και πέταλο για τον πίσω τροχό;
    Ασφαλως και όχι, δεν αρκεί.... αν πρόκειται να μένει πεζοδρόμιο, έχεις δει πως σταματάνε στο πλάι βανάκια, πετάγονται από μέσα 2, το αρπάζουν το πετάνε μέσα και όπου φύγει φύγει...για παπάκι, δε, και ένας μόνος αρκεί.
    Κλείδωμα ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ σε σταθερό σημείο (στην δουλειά) άρα καλή αλυσίδα και εξίσου καλό λουκέτο, από εκείνα που όταν μπει η αλυσίδα δεν αφήνουν χώρο να μπει εργαλείο. Ιδανικό θα ήταν η αλυσίδα να μην μπορεί να πατήσει στο έδαφος (πολύ δύσκολα θα την κόψει ψαλίδι αν δεν πατάει κάτω).
    Επίσης, τα χόντα παπάκια είνα κλεφτομαγνήτες.....έχε το υπόψη.......
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  5. #5
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    26/03/2018
    Μηνύματα
    6
    Παιδιά ευχαριστώ πολύ.
    το μηχανάκι το πήραμε από Γκινοσάτη στο Π. Φάληρο για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο με τα της παράλληλης εισαγωγής.


    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Ασφαλως και όχι, δεν αρκεί.... αν πρόκειται να μένει πεζοδρόμιο, έχεις δει πως σταματάνε στο πλάι βανάκια, πετάγονται από μέσα 2, το αρπάζουν το πετάνε μέσα και όπου φύγει φύγει...για παπάκι, δε, και ένας μόνος αρκεί.
    Κλείδωμα ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ σε σταθερό σημείο (στην δουλειά) άρα καλή αλυσίδα και εξίσου καλό λουκέτο, από εκείνα που όταν μπει η αλυσίδα δεν αφήνουν χώρο να μπει εργαλείο. Ιδανικό θα ήταν η αλυσίδα να μην μπορεί να πατήσει στο έδαφος (πολύ δύσκολα θα την κόψει ψαλίδι αν δεν πατάει κάτω).
    Επίσης, τα χόντα παπάκια είνα κλεφτομαγνήτες.....έχε το υπόψη.......
    Σε ευχαριστώ πολύ. Αυτό με την αλυσίδα στον αέρα χρήσιμο. Για την ώρα βρήκαμε ένα "καινούργιο" κλειστό υπόγειο πάρκινγκ στην Ηλιουπόλεως. Στο σπίτι ψάχνουμε τώρα τρόπο κατασκευής ράμπας για να μπαίνει στο σπίτι του υπερυψωμένου -4 σκαλιά- ισογείου

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.280
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από aalexios Προβολή μηνύματος
    Στο σπίτι ψάχνουμε τώρα τρόπο κατασκευής ράμπας για να μπαίνει στο σπίτι του υπερυψωμένου -4 σκαλιά- ισογείου
    Ένα μαδέρι οικοδομής είναι οκ και όταν δεν το χρειάζεσαι το ακουμπάς στο πλάϊ.

    Εγώ το κλειδώνω με μεγάλο πέταλο (Kryptonite/u lock) από τα πίσω αμορτισέρ και τροχό, σε σταθερό σημείο, με αλυσίδα το πιάνω ολόκληρο και το κλειδώνω πάλι από σταθερό σημείο και τέλος τον μπροστά τροχό με άλλο μικρότερο πέταλο (abus).

    last but not least, πάντα κουκούλα.

    Αυτά το καλοκαίρι.

    Το χειμώνα παίζουν δραστικότερα μέτρα.
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  7. #7
    Ο καφετζης Το avatar του/της teogtp
    Εγγραφή
    27/07/2011
    Μηνύματα
    5.395
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Panos76 Προβολή μηνύματος
    Ένα μαδέρι οικοδομής είναι οκ και όταν δεν το χρειάζεσαι το ακουμπάς στο πλάϊ.

    Εγώ το κλειδώνω με μεγάλο πέταλο (Kryptonite/u lock) από τα πίσω αμορτισέρ και τροχό, σε σταθερό σημείο, με αλυσίδα το πιάνω ολόκληρο και το κλειδώνω πάλι από σταθερό σημείο και τέλος τον μπροστά τροχό με άλλο μικρότερο πέταλο (abus).

    last but not least, πάντα κουκούλα.

    Αυτά το καλοκαίρι.

    Το χειμώνα παίζουν δραστικότερα μέτρα.
    Τάφρο με κροκόδειλους και οξυγονοκόλληση το τιμόνι;
    Gagourus agamitus Parthenopipitsus!

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.280
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από teogtp Προβολή μηνύματος
    Τάφρο με κροκόδειλους και οξυγονοκόλληση το τιμόνι;



    Όποιος καεί στο χυλό φυσάει και το γιαούρτι
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  9. #9
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    27/12/2008
    Μηνύματα
    1.008
    Μια καλή πατέντα ασφαλείας (εφόσον δεν το πάρουν σηκωτο μέσα σε φορτηγάκι) είναι να τοποθετήσεις σε ηλεκτρολόγο κρυφό διακόπτη που να κόβει τα ρεύματα, οπότε κ να το κλέψουν οσο μπορούν να το πάνε σπρωχτο γιατί κ την κλειδαριά να σπάσουν δεν θα πάρει μπρος.

  10. #10
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    26/03/2018
    Μηνύματα
    6
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από typhoon Προβολή μηνύματος
    Μια καλή πατέντα ασφαλείας (εφόσον δεν το πάρουν σηκωτο μέσα σε φορτηγάκι) είναι να τοποθετήσεις σε ηλεκτρολόγο κρυφό διακόπτη που να κόβει τα ρεύματα, οπότε κ να το κλέψουν οσο μπορούν να το πάνε σπρωχτο γιατί κ την κλειδαριά να σπάσουν δεν θα πάρει μπρος.
    Έχει συναγερμό και θα έχουμε θέματα...

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Pew
    Εγγραφή
    20/03/2015
    Μηνύματα
    980
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Ιδανικό θα ήταν η αλυσίδα να μην μπορεί να πατήσει στο έδαφος (πολύ δύσκολα θα την κόψει ψαλίδι αν δεν πατάει κάτω).
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	29683599_10155174740375723_5230845928457762875_n.jpg 
Προβολές:	97 
Μέγεθος:	45,5 KB 
ID:	394571
    pew pew pew pew pew pew !!!

Παρόμοια θέματα

  1. Yamaha, τα λεφτά μου να ΄χα ???
    από peskandritsos στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 283
    Τελευταίο μήνυμα: 07/06/2010, 04:15
  2. Ηρθε η ώρα να λερώσω τα χέρια μου...
    από danaos75 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 15/09/2009, 15:43
  3. Πωσ Να Κρατατε Τα Μπικινι Στην Θεση Τουσ!!!
    από kalgeorge στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 10/11/2004, 19:54
  4. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 05/05/2004, 15:21
  5. Απαντήσεις: 104
    Τελευταίο μήνυμα: 15/04/2004, 10:03

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF