Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 7 από 7

Θέμα: ΕΠΙΣΚΕΥΗ ΣΕΛΛΑΣ SR 500

  1. #1

    ΕΠΙΣΚΕΥΗ ΣΕΛΛΑΣ SR 500

    Ο αδελφός έχει ένα SR500 εισαγωγής από Ιαπωνία. Εχει αρκετές διαφορές από αυτά που κυκλοφόρησαν στην Ελλάδα, και μια απ΄αυτές είναι η σέλλα. Το πρόβλημα είναι ότι έχει σαπίσει το μεταλλικό κομμάτι της σέλλας (εκεί που πατάει το αφρολέξ) και δεν μπορούμε να βρούμε στα μεταχειρισμένα. Μήπως ξέρει κανείς κανένα τρόπο επισκευής ή κάποιον που να τα φτιάχνει ;

  2. #2
    αν έχει σαπίσει, προφανώς θα θέλει κόψιμο μέχρι να αφαιρεθεί όλο το "άρρωστο κομμάτι" και να γινει κόλληση με νέο είτε σωλήνα είτε άλλης διατομής κομμάτι

  3. #3
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.171

    Re: ΕΠΙΣΚΕΥΗ ΣΕΛΛΑΣ SR 500

    Αρχικά δημιουργήθηκε από srx6
    Ο αδελφός έχει ένα SR500 εισαγωγής από Ιαπωνία. Εχει αρκετές διαφορές από αυτά που κυκλοφόρησαν στην Ελλάδα, και μια απ΄αυτές είναι η σέλλα. Το πρόβλημα είναι ότι έχει σαπίσει το μεταλλικό κομμάτι της σέλλας (εκεί που πατάει το αφρολέξ) και δεν μπορούμε να βρούμε στα μεταχειρισμένα. Μήπως ξέρει κανείς κανένα τρόπο επισκευής ή κάποιον που να τα φτιάχνει ;

    Να σημειώσω ότι απ ότι ξέρω οι σέλλες είναι ίδιες σε ΟΛΑ τα SR.
    Στην παρέα είχαμε 5 μηχανάκια όλ αδιαφορετικά μεταξύ τους. Οι σέλλες είναι όλες ίδιες!
    Τι διαφορετικό έχει του αδελφού σου?

    Είχα κι εγώ το ίδιο πρόβλημα. Βασικά η βάση της σέλλας του SR, κάνει μια ρωγμή προς το πίσω μέρος.
    Αυτό οφείλεται στο ότι χαλάνε τα λαστιχάκια πάνω στα οποία πατάει.


    Αν είναι τελείως σάπια, δεν φτιάχνεται.
    Θα πρέπει να βρείς μια μεταχειρισμένη (η οποία κατά πάσα πιθανότητα θα είναι ραγισμένη) και να την φτιάξεις.
    Εγω΄είχα αγοράσει καινούρια από την Yamaha, έκανε γύρω στις 30.000 δρχ το 91.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  4. #4
    Δεν είμαι σίγουρος για το αν είναι διαφορετική η βάση, ή αλλάζει μόνο το κάλυμμα. Απλά έχω δεί σέλλες που το ¨δέρμα¨καλύπτει και το πίσω μέρος της σέλλας, ενώ του αδελφού μου έχει ένα κομμάτι πλαστικού στα χρώματα του ντέπόζιτου. Εψαχνα στον KEDO, που έχει πολλά special εξαρτήματα για SR, το θέμα είναι ότι καμμία από τις σέλλες που έχει δεν μοιάζει με αυτή που φοράει το δικό μας.
    30,000 το ΄91; και δεν φτιάχνω όλη τη βάση απο carbon fiber; Ευχαριστώ πάντως για την άμεση ανταπόκριση.

  5. #5
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.171
    Αρχικά δημιουργήθηκε από srx6
    Δεν είμαι σίγουρος για το αν είναι διαφορετική η βάση, ή αλλάζει μόνο το κάλυμμα. Απλά έχω δεί σέλλες που το ¨δέρμα¨καλύπτει και το πίσω μέρος της σέλλας, ενώ του αδελφού μου έχει ένα κομμάτι πλαστικού στα χρώματα του ντέπόζιτου. Εψαχνα στον KEDO, που έχει πολλά special εξαρτήματα για SR, το θέμα είναι ότι καμμία από τις σέλλες που έχει δεν μοιάζει με αυτή που φοράει το δικό μας.
    30,000 το ΄91; και δεν φτιάχνω όλη τη βάση απο carbon fiber; Ευχαριστώ πάντως για την άμεση ανταπόκριση.
    Εχεις δίκιο για τα 30 χιλιάρικα, αλλά εγώ ήθελα να το ξαναφτιάξω απ την αρχή 100% τέλειο και original.

    Το πλαστικό κομμάτι που περιγράφεις μπαίνει ανάμεσα στο πίσω μέρος της σέλλας και το φτερό, σαν μίνι ουρά είναι και γράφει yamaha, πουλιέται χωριστά από την σέλλα.
    Το έχουν ΟΛΑ τα SR, αν και σπάει έυκολα. Ισως γι αυτό νόμισες ότι ειναι διαφορετικα μερικά.

    Τελευταία φορά είδα SR μεταχειρισμένο στο ανταλλακτικάδικο που είναι μέσα από την Καλλιρρόης στο στενό που είναι ο Βαγιανέλης (BMW) και αλλο ένα στην Λενορμαν στον Λυμπεράκη αν θυμάμαι καλά.

    Ο KEDO δεν έχει original yamaha, έχει τα δικά του custom parts. Αν θέλεις original, η στην Υamaha η σε μεταχειρισμένα.

    Αλλιώς αν θέλεις μπορώ να σε φέρω σε επαφή με ταπετσέρη φίλο, τον καλύτερο για μηχανάκια στην Αθήνα κατά τη γνώμη μου.
    Του την πας και σου λέει τι μπορεί να γίνει αναλόγως κατάστασης.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  6. #6
    Δεν παμε καλα.. Το avatar του/της Daemon
    Εγγραφή
    25/09/2005
    Μηνύματα
    1.391
    * πεταγωμαι και'γω *

    Αν καταλαβα καλα, αυτο το κοματι βγαινει περιπου στα 45 ? τωρα, ετσι να εχεις μια ιδεα..

  7. #7
    Αν και πήρα τηλέφωνο όσους βρήκα στο ΜΟΤΟ και δεν είχαν, θα ξαναψάξω σ΄αυτούς τους δύο. Ευχαριστώ ξανά.


    Ναι βέβαια και θέλω. Αν μπορείς γράψε στοιχεία ή pm, να έρθω σε επαφή με το παλληκάρι. Ειναι κρίμα να δουλεύει το μηχανάκι άψογα, και να φοβάσαι μην σου κάνει κρακ η σέλλα σε καμμιά λακούβα.

Παρόμοια θέματα

  1. NEXUS 500 εντιπωσεις....
    από ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 09/06/2004, 11:41
  2. KLE 500 Ζελατίνα
    από THEOD στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 20/05/2004, 13:21
  3. Kle 500 ή Klr 650
    από cityfly στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 61
    Τελευταίο μήνυμα: 11/03/2004, 17:24
  4. Kawasaki er-500
    από milaber στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 02/01/2004, 11:06

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF