Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 20 από 20

Θέμα: Παράλια Τουρκίας

  1. #16
    Eυλογημένο μέλος Το avatar του/της Billymuse
    Εγγραφή
    24/11/2011
    Μηνύματα
    3.944
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από turrican Προβολή μηνύματος
    Παρόμοιο ταξίδι έχω και εγώ στα σκαριά για το καλοκαίρι (αν όλα κάτσουν καλά με τις άδειες), προσθέτοντας όμως και ενδότερα (παμουκαλε, Καισάρεια κλπ).
    Α ρε Billymuse και ότι είχα στρωθεί στην δουλειά, άντε να ξανασυγκεντρωθώ!
    Για πότε λες με το καλό; Εγω αρχές Ιούλη, γενικά οτι πληροφορίες βρω θα τις γράψω για μελλοντικές παρόμοιες αναζητήσεις.
    RACING Because football,basketball & golf require ONE BALL
    Viva Italia 2015 Σικελία 2016

  2. #17
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/12/2007
    Μηνύματα
    3.311
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Billymuse Προβολή μηνύματος
    Κωστή στη κορυφή ειναι και το θέατρο της Ιεράπολης αν δεν κάνω λάθος. Είχες παει;

    Ναι είχαμε πάει με τον Παντελή, υπάρχει ταξιδιωτικό εδώ μέσα. Δεν θυμάμαι για θέατρο, η Ιεράπολη είναι νεκρόπολις με πολλά αρχαιολογικά μνημεία, ο χώρος είναι μεγάλος αλλά τον εχουν διαμορφώσει σε πάρκο. Αν πας Παμούκαλε εννοείται θα πάτε μια βόλτα και προς τα εκεί, είναι ακριβώς δίπλα με τα πόδια θα πάτε.

  3. #18
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    13/12/2004
    Μηνύματα
    130
    Από Χίο για Τσεσμέ έχει δύο εταιρείες μια ελληνική μια τούρκικη
    Βολεύει από Πειραιά γιατί φεύγεις το πρωί και απόγευμα είσαι Τουρκία(έτσι το έκανα το 2014 δεν ξέρω αν έχουν αλλάξει τα δρομολόγια)
    Το πλοίο είναι πολύ μικρό οπότε καλό θα είναι να κλείσεις εισητήριο (3-4 αυτοκίνητα χωράνε και 2-3 μηχανές)
    Ηλεκτρονικά μόνο τα τούρκικα βρίσκεις(τα οποία είναι λίγο μεγαλύτερα αν θυμάμαι καλά), το ελληνικό το διαχειρίζεται ένα ταξιδιωτικό στο λιμάνι της Χίου
    Τα παράλια έχουν πολύ ζέστη-υγρασία και πολύ κίνηση
    Προσοχή μην χάσεις το χαρτάκι που σου δίνουν στο τελωνείο είναι απαραίτητο για να μπορέσεις να βγεις.
    Πράσινη κάρτα οπωσδοίποτε
    Περνάς και με ταυτότητα
    Στο τελωνείο μου άνοιξαν τις βαλίτσες για έλεγχο
    Διόδια δεν έχει με μπάρες , θα πρέπει να σταματήσεις σε σταθμό και να βγάλεις κάρτα για τις διελεύσεις μαγνητική.Ένας Τούρκος μου είπε οτι αν περάσεις κολλητά με αμάξι δεν σε πιάνει αλλά δεν το ρίσκαρα.Αν δεν βγάλεις κάρτα κινδυνεύεις να σε τσιμπήσουν στα σύνορα
    Καλύτερη φιλοξενία θα βρείς ενδοχώρα και όχι στα παράλια
    Το Παμούκαλε έχει δύο εισόδους, η μία είναι από την Ιεράπολη, η άλλη είναι από την μεριά των πηγών, αξίζει και με το παραπάνω η επίσκεψη όπως επίσης και το μπάνιο στην πισίνα, ακριβό σχετικά εισιτήριο αλλά αξίζει
    Αν πας από εκεί μην παραλήψεις την πόλη Karahayit

    https://www.youtube.com/watch?v=qBuU08aTybI
    Έχει διαφορετικού χρωματισμού ιζήματα απ'ότι στο Παμούκαλε, επίσης έχει πεζόδρομο με παζάρι και απίστευτο φαγητό φτηνότερο και καλύτερο από το τουριστικό Παμούκαλε, εκεί ξένους δεν έχει παρά ελάχιστους
    Αν τραβηχτείς και πιο μέσα αξίζει το Ικόνιο
    https://www.youtube.com/watch?v=wknQwvXnqyc

  4. #19
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Billymuse Προβολή μηνύματος
    Για πότε λες με το καλό; Εγω αρχές Ιούλη, γενικά οτι πληροφορίες βρω θα τις γράψω για μελλοντικές παρόμοιες αναζητήσεις.
    Αυτό εξαρτάται από το τι άδεια θα έχουμε εγώ και η κοπέλα μου. Μάλλον το πιο εύκολο θα είναι δύο εβδομάδες τέλος Ιούλη - αρχές Αυγούστου. Σκοπός μας είναι να συνδυαστεί ενδοχώρα με βουνά με παραλίες (αναλογία 50-50 ας πούμε). Για παραλίες παίζουν δυνατά και ελληνικά νησιά, πχ Σάμος- Χίος από όπου περνάς και απέναντι και δεν τα έχουμε επισκεφτεί.

    Τα δύο μέρη πιο εσωτερικά που έχω βάλει στο μάτι για εσώτερη Τουρκία είναι Παμούκαλε και Goreme στην Καισάρεια, γενικά θα μου άρεσε μια περιπλάνηση στα ανατολικά σύνορα της χώρας αλλά πλέον μου φαίνεται λίγο ριψοκίνδυνο, μιας και πλησιάζουμε σε εμπόλεμες ζώνες.

  5. #20
    γαμωτ...γαμωτ.. .γαμωτ...
    Εγγραφή
    08/01/2006
    Μηνύματα
    376
    Καλημέρα και από εμένα.

    Δυστυχώς οι πληροφορίες μου δεν είναι φρέσκιες αλλά του 2014. Ομως δεν νομίζω να έχουν αλλάξει και πάρα πολλά.

    Από την έρευνα που είχα κάνει τότε, ο πιο φτηνός και ευέλικτος τρόπος να περάσεις απέναντι, αν επιλέξεις ακτοπλοικά, είναι από Χίο. Ομως, όπως πολύ σωστά αναφέρει ο Jokey66 παραπάνω, τα καραβάκια που πάνε στο Cesme, είναι μικρά, οπότε πρέπει οπωσδήποτε να κάνεις κράτηση από πρίν. Να καταλάβεις, στο δικό μας, μπήκαν όλα και όλα, 5-6 αυτοκίνητα και 3 μηχανές (οι δυο οι δικές μας). Λίγο υπομονή θα χρειαστείς στο τελωνείο τους. Εχει λίγο κόσμο καπρέπει να καταχωρήσουν την μοτο στο συστημα τους, πληρώνεις 2-3 ευρώ, 1-2 υπογραφές και περνάς. Απλά μπορεί να φας και 1,5-2 ωρες ανάλογα τον κόσμο.

    Πράγματι δεν έχει διόδια με μπάρες, αλλά ένα ασύρματο σύστημα τυπου e pass. Ομως αυτό υπάρχει μόνο στις μεγάλες εθνικές οδούς (Otoyolar), και αν θυμάμαι καλά δεν είναι ιδιαίτερα αναπτυγμένο το δίκτυο. Το σύστημα αυτό δουλεύει με ένα αυτοκόλλητο που κολλάς στη ζελατίνα, το οποίο έχει ένα τσιπάκι, που διαβάζει ο πομπός των διοδίων. Το αυτοκόλλητο είναι της εταιρίας διαχείρισης HGS (αν θυμαμαι καλά). Το προμηθεύεσαι από τα γραφεία των Ταχυδρομείων τους (PTT). Αν μπεις στο site μπορείς να δεις που έχει γραφεία. Το πρόβλημα όμως είναι πως πρέπει να συμπληρώσεις κάποια χαρτιά, που είναι όλα στα τούρκικα. Ευτυχώς κάποιος πελάτης που ηξερε αγγλικά μας βοήθησε. Δίνεις χρήματα αναλογα με το πόσο υπολογίζεις ότι χρειάζεσαι. Εμεις βάλαμε περίπου 10€ και ηταν υπερ αρκετό για την επιστροφή (Goreme - Αγκυρα - Πόλη - Ελλάδα).

    Τα παράλια είναι πάρα πολύ ανεπτυγμένα τουριστικά, έχουν πιο δυτική προσέγγιση και με αρκετό κόσμο. Ομως αξίζει να βάλεις στο πρόγραμμα αυτά που λένε παραπάνω τα παιδιά παραπάνω αφού πας που θα πάς. Πραγματικά αξίζουν. Απλά ανάλογα με τον μήνα που θα πάς, μπορεί να έχει ζέστη. Εμείς πήγαμε αρχές Σεπτέμβρη και πετύχαμε περίπου 36 βαθμούς που κάπως τους παλεύεις.

    Τώρα για το θεμα της ασφάλειας...περί ορέξεως....Ολα είναι πιθανά και όλα απίθανα.

    Αυτά από εμένα.

    Σου εύχομαι καλό σχεδιασμό και ενα πραγματικά υπέροχο ταξίδι.
    I search, therefore I travel...

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12

Παρόμοια θέματα

  1. Αθήνα-Κωνσταντινούπολη-παράλια Τουρκίας
    από arisk στο forum Ταξιδιωτικά
    Απαντήσεις: 43
    Τελευταίο μήνυμα: 27/09/2009, 17:47
  2. παραλία - φωτιά - τραγούδι - σκηνή ..
    από jimbar στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 16/06/2005, 10:39
  3. Παραλια Αστροσ....
    από africanos31 στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 06/10/2004, 15:52
  4. Παραλία-Φωτιά-Κιθάρες-Παρέα Νο2
    από periklisk στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 104
    Τελευταίο μήνυμα: 13/08/2004, 19:48
  5. Παραλια
    από kalgeorge στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 06/08/2004, 17:19

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF