Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 17

Θέμα: GLX 50 !!!!

  1. #1

    Lightbulb GLX 50 !!!!

    Καλημερα παιδια.
    Θα ηθελα την βοηθεια και τις προτασεις και τις γνωσεις σας σε καποιο θεμα που με προβληματιζει .
    Καταρχην να σας πω λιγα λογια εισαγωγικα.
    Στο μακρινο πλεον 1992 περιπου αγοραστηκε καινουργιο GLX50cc κοκκινου χρωματος γυρω στα 350.000 χιλιαρικα απο τον αδερφό μου,καποια στιγμη περασε στα χέρια μου και μετα απο καποια χρονια μεταβιβαστηκε σε φιλο που το ειχε αναγκη για να μετακεινειτε στην δουλεια του σε συμβολικη τιμη και ενα τοτε κινητο τηλεφωνο !!!!
    Τα χρονια πέρασαν οι αναγκες αλλαξαν ο καθένας εφτιαξε την οικογενεια του και περασαν πολλα μηχανακια απο τα χερια και των τριων μας αλλα αυτο που δεν αλλαξε ειναι η φιλια μας και το GLX που παντα παρεμεινε κλεισμενο στο γκαραζ στην σκια των μεγαλυτερων μηχανων που μπηκαν στην ζωη μας !!!
    Ανα ταχτα χρονικα διαστηματα εβγαινε την μικρη του βολτα και ξαναγυριζε μενοντας για μηνες κλεισμενο στο σκοτεινο γκαραζ μεχρι την επομενη βολτα του που με τα χρονια αραιωναν ολο και πιο πολυ...
    Παντα μεσα μου σκεφτομουν οτι επρεπε να το κρατησω και παντα νοσταλγουσα τις βολτες που καναμε καθως ηταν το πρωτο μηχανακι που ειχε ερθει στο σπιτι και μαλιστα με υπογραφη του πατερα μου τοτε λογω ηλικιας και διπλωμα στην αστυνομια τοτε !!!!
    Θυμαμε την πρωτη βολτα για στρωσιμο Κερατσινη - Περαμα βραδυ μετα τις 12 στους αδειους τοτε δρομους και σταση στο τερμα στην θαλασσα για ξεκουραση και εγω να κοιταω μια το GLX που καθρεφτιζε στα αχνα φωτα του δρομου και γυαλιζε μια την θαλλασσα και η χαρα μου ηταν απεριγραπτη !!!!
    Περασαν τα χρονια αλλαξα πολλες μηχανες καλυτερες μεγαλυτερες αλλα αυτην η πρωτη βολτα ειναι χαραγμενη στο μυαλο μου και δεν θα ξεχαστει ΠΟΤΕ!!!!!
    Χτες ειχε ερθει ο φιλος μου απο το σπιτι μου και πανω σε καποια κουβεντα μου λεει το παπι λεω να φωναξω καποιον να το παρει που του το ζηταει καποιος γειτονας κοιταζοντας με στα ματια να δει αντιδραση.....
    Καποιες φορες τα ματια λενε την αληθεια και χωρις δευτερη κουβεντα μου λεει καταλαβα φερε μου την ταυτοτητα σου θα στο μεταβιβασω να ερθει εκει που ανηκε παντα αλλα υπαρχει καποιο προβλημα.......
    Το μηχανακη εχει να πληρωσει τελη κυκλοφοριας απο το 2006 αμα μπορεις να βγαλεις ακρη με το κρατος καντο.
    Εδω θελω τις γνωσεις σας εαν καποιος γνωριζει τι γινετε σε αυτες τις περιπτωσεις ??
    Πληρωνω ολα τα τελη κυκλοφοριας και πιθανον καποιο προστιμο και μου μενει?
    Πληρωνω την τελευταια πενταετια παιζει κατι τετοιο που μου ανεφερε ?
    Ξερει κανεις με ποσα καθαριζω ? Περνανε ΚΤΕΟ και τα 50cc? εξρα χρηματα? ποσα?? Πρεπει να εχει ασφαλεια πριν παω να το μεταβιβασω?
    Το μηχανακη ειναι πληρως λειτουργικο χωρις σπασμενα πλαστικα απλα θα θελουν αλλαγη καποια αναλωσιμα φιλτρα,λαδια ,μπουζι λαστιχα αλυσιδα φανταζομε....κοστος?
    Μεσα μου το ξερω πως το θελω σαν τρελος αλλα τα 2 τελευταια χρονια με εχει τσακισει η ανεργια και δεν ξερω εαν μπορω να ανταπεξελθω σε ολο αυτο.
    Εγω απο τον φιλο θα παρω μονο ενα χαρτι να κανω οτι ενεργεια χρειαζετε να ερθει στο ονομα μου
    Καθε βοηθεια συμβουλη καλοδεχουμενη
    Παντα ορθιοι και καλες βολτες και σας ευχαριστω .
    Σταυρος.
    Suzuki GSF Bandit 1250cc
    Suzuki GSF Bandit 400cc
    Honda Bros 400cc
    Kawasaki Kazer

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.278
    Υποθέτω πως υπάρχει η πράσινη άδεια κυκλοφορίας, έτσι;

    Χοντρικά, υπολόγισε 200 ευρώ για πληρωμή τελών στην τροχαία + 70 για λάστιχα + 30 για μπαταρία + 70 για ένα καλό σέρβις.

    Η ασφάλεια (50-60 το χρόνο) νομίζω πρέπει να προηγηθεί της πληρωμής των τελών. Κτέο δεν έχεις.

    Με ένα 400 άρι είσαι πίσω στο δρόμο της νοσταλγίας - που λίγοι μπορούν να κατανοήσουν - επάνω στις ρόδες ενός glx.
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  3. #3
    H αδεια υπαρχει κανονικοτατα χωρις ανανεωση απο το 2006
    Κτεο μου ειπε δεν εχει περασει ποτε. εκτος και αν μου λες οτι δεν εχω να το περασω λογω 50cc
    Τα 50cc τα εχουν παει και αυτα στην τροχαια?
    Παλια πληρωνοτανε στην αστυνομια νομιζω.
    400ρι ε !!!
    Suzuki GSF Bandit 1250cc
    Suzuki GSF Bandit 400cc
    Honda Bros 400cc
    Kawasaki Kazer

  4. #4
    για 50 κυβικα δεν ειναι τραγικα τα πραγματα και εφοσον ζει και η αδεια .

    εγ για 17 χρονια σε 50αρι πληρ σα περιπου 180 ευρω

    πας μια βολτα απο την τροχαια και θα σε κατατοπισουν.
    ενοειται θα κανεις και ασφαλεια .
    γενικα αξιζει.

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.278
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sloumos Προβολή μηνύματος
    H αδεια υπαρχει κανονικοτατα χωρις ανανεωση απο το 2006
    Κτεο μου ειπε δεν εχει περασει ποτε. εκτος και αν μου λες οτι δεν εχω να το περασω λογω 50cc
    Είναι σημαντικό το ότι υπάρχει η άδεια. Απλά είναι 15€ ή 18€ δεν θυμάμαι Χ 13 χρόνια = 195 ή 234€. Πρόστιμο από όσο ξέρω δεν πρέπει να έχει. Κτεο δεν περνάνε τα 50άρια.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sloumos Προβολή μηνύματος
    Τα 50cc τα εχουν παει και αυτα στην τροχαια?
    Παλια πληρωνοτανε στην αστυνομια νομιζω.
    Εγώ πάντα στην τροχαία τα πλήρωνα, δεν ξέρω αν έχει αλλάξει κάτι αλλά ρίξε ένα τηλέφωνο στο ΑΤ της περιοχής σου (ο χρόνος για το '18 εκπνέει τώρα τον Μάρτιο - για τα τέλη).

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sloumos Προβολή μηνύματος
    400ρι ε !!!
    Μπορείς να κάνεις 2-3 πραγματάκια μόνος σου και σε βάθος χρόνου, μέχρι το καλοκαίρι για να σε πάει μαλακωΣά.

    Το σημαντικό είναι να έρθει στα χέρια σου καθαρό/απαλλαγμένο από βάρη του παρελθόντος!
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  6. #6
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    04/03/2012
    Μηνύματα
    1.858
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Panos76 Προβολή μηνύματος
    Το σημαντικό είναι να έρθει στα χέρια σου καθαρό/απαλλαγμένο από βάρη του παρελθόντος!
    Αυτό ακριβώς, για αρχή.
    Στη συνέχεια μπορείς να κάνεις προσωρινή ακινησία, ώστε να παγώσεις τα τρέχοντα έξοδα και να το φτιάξεις σιγά - σιγά.

    Αν χρειαστεί ανταλλακτικά, χρησιμοποίησε γνήσια.

  7. #7
    πηρα τηλεφωνο τροχαια μου ζητανε για αρχη
    1)127 ευρω σε παραβολα δημοσιου με κωδικο 1789
    2)36 ευρώ ΕΝΣΗΜΑ ΕΛΑΣ με κωδικο 6193 !!!!???????
    3)Ιδιωτικο συμφωνητικο την ιδια μερα και απο τους 2 και δεν υσχυει η εξουσιοδοτηση να μπορεσω να τα τρεξω ολα εγω και να μην τον τρέχω τον αλλο !!!!!!

    τι ειναι τα ενσημα ΕΛΑΣ και απο που προμηθευοντε γνωριζει καποιος και τι πρεπει να λεει το ιδ.συμφωνητικο? εχουμε κανα site για περαιτερω πληροφοριες η γνωριζει κανεις σιγουρα?
    Ευχαριστώ
    Suzuki GSF Bandit 1250cc
    Suzuki GSF Bandit 400cc
    Honda Bros 400cc
    Kawasaki Kazer

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.278
    Καλά πας να τη βγάλεις μου φαίνεται, μόνο 163 για όλα!

    Τα παράβολα πρέπει να τα εκτυπώσεις από το taxis και μετά να τα πληρώσεις στην τράπεζα. Με αυτά στο χέρι και με το ασφαλιστήριο πας στην τροχαία.

    Για το Ιδιωτικό συμφ. μπορείς να πας και στο ΚΕΠ για το γνήσιο της υπογραφής και με όλα αυτά τελειώνεις!
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  9. #9
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Panos76 Προβολή μηνύματος
    Καλά πας να τη βγάλεις μου φαίνεται, μόνο 163 για όλα!

    Τα παράβολα πρέπει να τα εκτυπώσεις από το taxis και μετά να τα πληρώσεις στην τράπεζα. Με αυτά στο χέρι και με το ασφαλιστήριο πας στην τροχαία.

    Για το Ιδιωτικό συμφ. μπορείς να πας και στο ΚΕΠ για το γνήσιο της υπογραφής και με όλα αυτά τελειώνεις!


    Στην περίπτωση μοτοποδηλάτου 50cc, η μεταβίβαση γίνεται στο Αστυνομικό Τμήμα του πωλητή, με τον έλεγχο του μοτοποδηλάτου απο την Αστυνομία και την υπογραφή ιδιωτικού συμφωνητικού !!!!!!!
    Suzuki GSF Bandit 1250cc
    Suzuki GSF Bandit 400cc
    Honda Bros 400cc
    Kawasaki Kazer

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.278
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sloumos Προβολή μηνύματος
    Στην περίπτωση μοτοποδηλάτου 50cc, η μεταβίβαση γίνεται στο Αστυνομικό Τμήμα του πωλητή, με τον έλεγχο του μοτοποδηλάτου απο την Αστυνομία και την υπογραφή ιδιωτικού συμφωνητικού !!!!!!!
    Έλεγχος δεν μου έχει τύχει ποτέ στο μηχανάκι!

    Είτε πας στο ΑΤ είτε στο ΚΕΠ, πας για το γνήσιο της υπογραφής.

    Οπότε με τα παράβολα πληρωμένα
    με την ασφάλεια
    με το Ιδιωτικό Συμφωνητικό
    και την άδεια είσαι κομπλέ.

    (δεν ξέρω αν ξεχνάω κάτι).
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  11. #11
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.167
    Ότι σου είπε ο Πάνος76.

    Εμένα μου άρεσε αυτό το "λίγα εισαγωγικά" και ήταν σεντόνι

    Γενικά, ναι, αξίζει με χίλια να τα δώσεις και να το μαζέψεις. Και delivery να κάνεις με αυτό θα έχεις βγαλει τα λεφτά του στο άψε σβήσε....


    Εγγραφή 2004 και ούτε 100 ποστ; πολυλογάς ρε παιδί μου
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  12. #12
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Ότι σου είπε ο Πάνος76.

    Εμένα μου άρεσε αυτό το "λίγα εισαγωγικά" και ήταν σεντόνι
    χαχαχαχα με πηρε το συναισθημα

    Γενικά, ναι, αξίζει με χίλια να τα δώσεις και να το μαζέψεις. Και delivery να κάνεις με αυτό θα έχεις βγαλει τα λεφτά του στο άψε σβήσε....

    Για την ωρα με καει μηπως καταφερω να βγαλω κανα μεροκαματο να ζησω την οικογενεια μου τιμια και ισως με το παπι γλυτωσω τις βενζινες απο το 1250


    Εγγραφή 2004 και ούτε 100 ποστ; πολυλογάς ρε παιδί μου
    Ναι ειμαι λιγο αρχαιο μελος προδιδει την ηλικια μου
    Τα πηγα σε βολτες και δεν προλαβαινα
    Suzuki GSF Bandit 1250cc
    Suzuki GSF Bandit 400cc
    Honda Bros 400cc
    Kawasaki Kazer

  13. #13
    Παιδες γνωριζουμε τι διαστασεις ελαστικων ειχε το GLX 50 εργοστασιακα? 225 μπροστα 250 πισω θυμάτε κάποιος? Εχει βαλει κανεις προσφατα λαστιχακια σε παπι να παρουμε καμια τιμούλα ?
    Εαν και σε καλή κατάσταση το GLXaxi θα χρειαστώ αμεσα λαστιχα και πίσω αμορτισερ προτασεις καλοδεχούμενες!!!!
    Επισης ψάχνω service manual και owner manual όποιος εχει και μπορει να βοηθησει ευχαριστώ !!!!
    Καλές βόλτες !!!
    Είχα κανα χρόνο να πω του βενζινά γέμισε το !!!!!! χαχαχαχα 3.80 πήρε απο ρεζερβα !!!!!
    Suzuki GSF Bandit 1250cc
    Suzuki GSF Bandit 400cc
    Honda Bros 400cc
    Kawasaki Kazer

  14. #14
    Π@ΥΤΑΝΑ ΕΥΣΤΡΟΦΙΑ Το avatar του/της S705
    Εγγραφή
    23/03/2007
    Μηνύματα
    1.498
    Την εργοστασιακή διάσταση δεν την ξέρω αλλά τα ζευγάρια εμπρός πίσω πάνε ή2,25- 2,5 ή 2,5 2,75 όποιο και να βάλεις θέμα δεν θα έχεις.
    Τιμές από 60 έως 75 ευρώ για κάτι καλό επώνυμο (metzeler me22 το καλύτερο με διάφορα )
    Η ΚΑΛΗ Η ΠΑΝΤΑ ΕΙΝΑΙ
    ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΘΑ ΤΡΟΜΑΞΕΙ...
    ....ΤΟΝ ΠΑΠΠΟΥ
    ΣΤΟ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΠΕΖΟΔΡΟΜΙΟ!!!!!

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της virus
    Εγγραφή
    21/02/2009
    Μηνύματα
    2.396
    και μονο που το θες για συναισθηματικους λογους παρτο κι οσο κοστισει!!!!!

    Γιαννης

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. βαση τιμονιου glx.50
    από thomas2006 στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 09/07/2011, 14:33
  2. glx 50
    από greeceindian στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 07/03/2010, 15:33
  3. Ποσοτητα λαδιου για Glx 50?
    από X_NR750 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 11/08/2006, 12:48

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF