Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 33

Θέμα: Honda Θεσσαλονικη που;

  1. #16
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της GRR
    Εγγραφή
    08/12/2019
    Μηνύματα
    209
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από rainmike Προβολή μηνύματος
    Αφού τα χοντα δε χαλάνε,δε φαντάζομαι οτι το εξασκεί και πολύ,ξέρω ένα με ktm και ducati κάθε μέρα γεμάτο είναι
    +1 τα συνεργεία που βάζουν ημιτασιόν ανταλλακτικά είναι γεμάτα με μηχανάκια για διόρθωμα και έχουν πολύ δουλεία

  2. #17
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.448
    Σήμερα είχα ένα απρόοπτο, κατα την βόλτα με το μεγαλο πέριξ της πολης και κατα την επιστροφή σούρουπο έσκασε κάτι από το σύστημα ψύξης και πέταξε σιγά σιγά όλο το ψυκτικό υγρό έξω.
    Σταματούσα στα φανάρια και επειδή ξερνουσε πάνω στις εξαγωγές γέμισα καπνό και την μυρωδιά καμμένου ψυκτικού.

    Εικάζω επειδή ήταν βραδάκι και ότι ειδα ήταν απο τον φακό του κινητού προέρχεται είτε από κολάρο ή αστοχία στην τάπα του ψυγείου.
    Όμως χρόνος και χώρος δε υπάρχει για διάγνωση όποτε πρέπει αύριο πρωι να δρομολόγησω οδικη να το πάει σε μάστορα

    Μιας και πολλα αλλάζουν βλέπω κριτικές μπερδεύομαι περισσότερο, είναι ότι πιάνουν και τα χέρια μου και έχω απομακρυνθεί χρόνια από τα συνεργεία.

    Ποιον μάστορα έχουμε στη πόλη να νιώθει, να είναι έντιμος και έμπιστος; Αυτά είναι τα κυριότερα χαρακτηριστικά αναζήτησης για μένα
    Το μηχανάκι ειναι Honda cbf1000

  3. #18
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.448
    Δημήτρη που παρότρυνες να το μαστορέψω μόνος μου
    Φυσικά και θα μπορούσα και είναι εργασίες που κάνω χρόνια μόνος μου έχοντας διαμορφώσει ενα μίνι χώρο συνεργείου έχω τα περισσότερα εργαλεία συνδυαστικά σε ΣΚ που θα μπορούσα να έχω ελευθερο χρόνο. Αυτό υπάρχει αλλά στο χωριό φίλε μου.

    Στην πόλη που διαμένω σε οικοδομή με ελάχιστο χώρο στην πυλωτή και 19 ένοικους στο κεφάλι μου να περνάνε να μου λένε "καλημέρα"(τι @@ κάνει αυτός παλι στο μηχανάκι του θα μας λερώσει το δάπεδο), δε παίζει να ασχοληθώ, πιο πολύ μαλακία θα κάνεις παρά δουλειά...

    πέτρο μου έχουν ξαναπεί για το συγκεκριμένο παιδί


    captain ο συγκεκριμένος δίνει ραντεβού μετά απο κανα μηνα συνήθως, θα ρωτήσω μια ακόμη



    η άλλη μαλακία μου είναι (συνδυαστικά με ότι έχω δει εμπειρικά ως εξειδικευμένος τεχνικός και χομπίστας μηχανικός) είναι οτι θέλω να παρατηρώ έστω απο το τζάμι τι παίζει....γιατί η εμπιστοσύνη κερδίζεται, όχι για να βρει τι φταίει και να το αλλάξει αλλά κυρίως για να μη παιχτεί κάποια αστοχία είτε απο το μηχανάκι είτε απο τον μηχανικό(άνθρωποι είμαστε) αλλά να κουκουλωθεί.. Το τελευταίο είναι ασυγχώρητο και τι να το κάνεις αν πάθεις κάτι στο δρόμο και μείνεις χαλάς την βόλτα τον προγραμματισμό, όλα..

    Αυτά έχω στο μυαλό και πάω σαν το ανέκδοτο με τον γρύλο.....αλλά πρέπει να αποφασίσω σε 1-2 ώρες, σήμερα πρέπει να φύγει
    you rise you fall you're down then you rise again

  4. #19
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Nitse3
    Εγγραφή
    15/11/2016
    Μηνύματα
    722
    Ατυχία, είναι και η ετήσια μπροστά. Μου έτυχε το ίδιο με το kawasaki όταν το πρωτοπήρα που ήταν από ένα χρόνο ακινησία και δεν είχα προλάβει ακόμα να το πάω για γενικό service. Το πήγα με οδική την επόμενη σε ένα της γειτονιάς ο οποίος απλά μου άλλαξε το κολλάρο, μου έβαλε αντιψυκτικό και δεν ασχολήθηκε παραπάνω. Σε αντίστοιχη ερώτηση εδώ στο forum μου είπαν να ξεκινήσω από την τάπα ψυγείου και βλέπουμε. Το δικό μου φορούσε μια κινέζικη που έκανε στο skroutz 5 €. Παρήγγειλα από τον Ερμίδη την εργοστασιακή για το zzr και έκτοτε δεν είχα πρόβλημα τρία χρόνια τώρα.
    Άσχετο/ σχετικό ο Σαρακάκης από την Βασ. Όλγας έκλεισε ή απλά ανακαίνιση;;

  5. #20
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της dumutrus
    Εγγραφή
    02/07/2017
    Μηνύματα
    518
    Χρήστο σε καταλαβαίνω ότι αφορά το πεζοδρόμιο γιατί και γω στο πεζοδρόμιο μαστορεύω,δεν έχω 19 νοματέους αλλα έ γείτονες στα απένταντι σπίτια που κάνουν για 19 όταν έχω δουλείες με λάδια και παράφλου συνήθως πέρνω νάιλον από χρωματοπωλείο αυτό που το κόβεις με το μέτρο (όχι το άλλο το ψίλο που είναι για κάλύψη όταν βάφεις) και στώνω κάτω αν δε λερωθεί πολύ με ένα πανί το καθαρίζω και το έχω για την επόμενη φορα.Τώρα για τον χρόνο και γω εύχομαι η μέρα να είχε 30 ώρες αλλά δυστυχώς ακ9μα δεν πραγματοποιήθηκε η ευχή μου.
    Οποιος σου πεί ότι δεν γίνεται απάντα του, κοίτα να μαθαίνεις.

  6. #21
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.448
    τα μαντάτα, πάμε για ψυγείο...
    you rise you fall you're down then you rise again

  7. #22
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.728
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    τα μαντάτα, πάμε για ψυγείο...


    Επί του θέματος όμως δε μας είπες... Honda Θεσσαλονίκη που;

  8. #23
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.448
    Καλά για τη δική μου περίπτωση δεν έχει σχέση ο τίτλος του νήματος, ποιο σωστό θα ήταν -μάστορας Θεσσαλονίκη να πιάνει μεγάλα μηχανάκια

    Για να απαντήσω στο ποιος, αφού την Παρασκευή έφαγα σιγυρισμενα άκυρα απο -μπορω να το πιάσω σε μια εβδομάδα ή 5 μέρες ή δεν πιάνω cbf1000(είχα και τετοια απάντηση).
    Τελικά το πηγα στον motostyl που τον γνωρίζω από παλιά στα μηχανακια μου που έκανα αναβαθμίσεις στις αναρτήσεις τους.
    Παραγγέλθηκε το πάρτ, ενώ στο λιγοστό διάστημα που εχω μπροστά μου, έχω: κτεο, αλλαγή λάστιχα, μια 300ρα βολτα μέσα στο ΣΚ για δοκιμή…
    Καλά να είμαστε πρώτα από ολα

  9. #24
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.122
    Στις ίδιες τιμες το σιδερένιο και το αλουμινίου

    Άδικο αυτό που σου είπε, τι θα πεί μεγάλα μηχανάκια; τα περισσότερα σκούτερ χρειάζονται το διπλάσιο χρόνο για κάτι τέτοιο.

  10. #25
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της SeniorCanardo
    Εγγραφή
    22/08/2018
    Μηνύματα
    815
    Ναι, αλλά τι έπαθε το ψυγείο και θέλει αλλαγή;

    Το μέγεθος της ζημιάς ήταν τέτοιο που δεν χρήζει επιδιόρθωσης;

    (Πολύ θα ήθελα να δω και μια φωτό.)
    Oldfarts never die

  11. #26
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.448
    Και εγώ θέλω και ελπίζω αύριο να μπορέσω να περάσω από εκεί να μου τα δείξει.
    Μου είπε ότι σάπισε(!)
    η αλήθεια από την εμπειρία είναι ότι όσο έφτανα κοντά σπίτι στα φανάρια η απώλεια ήταν μεγάλη έτρεχε ακατάπαυστα.

    Αν ηταν μικρή δεν θα γινόταν θέμα θα το αντιλαμβανόμουν από τους λεκέδες που θα άφηνε, ο Φερεντίνος είναι κοντά μου, θα του το έδινα για επισκευή.

    Και όλα αυτά σε μηχανάκι που αλλάζει ψυκτικά υγρά ανα 2 χρόνια by the book
    Βαζοντας είτε Honda είτε motul ίδιου χρώματος…

    Και δεν πρόλαβα να ρωτήσω το αγγλικό φόρουμ για αστοχίες στο ψυγείο



    Doctor μου είπε για αγγλικό αφτερμαρκεταδικο θα βάλει.
    Και εγώ σέρφαρα σε κάτι γαματα αλουμινενια που παίζει να κάνουν πολύ καλύτερη δουλειά από το μαμάς. Αύριο θα μάθω περι τίνος πρόκειται.

  12. #27
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.122
    Mη το κακολογούμε, μια χαρά ήταν όσο δούλευε, τώρα έχει φθορά οκ, αν έχει περάσει τα 50000χλμ λογικό.
    Έτσι είναι η λαμαρίνα, σίδηρος και άνθρακας το περισσότερο μέρος της.

    να δεις και την τρόμπα μπορεί να έχει και εκεί λίγη φθορά.

  13. #28
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της SeniorCanardo
    Εγγραφή
    22/08/2018
    Μηνύματα
    815
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    Και εγώ θέλω και ελπίζω αύριο να μπορέσω να περάσω από εκεί να μου τα δείξει.
    Μου είπε ότι σάπισε(!)
    η αλήθεια από την εμπειρία είναι ότι όσο έφτανα κοντά σπίτι στα φανάρια η απώλεια ήταν μεγάλη έτρεχε ακατάπαυστα.

    Αν ηταν μικρή δεν θα γινόταν θέμα θα το αντιλαμβανόμουν από τους λεκέδες που θα άφηνε, ο Φερεντίνος είναι κοντά μου, θα του το έδινα για επισκευή.

    Και όλα αυτά σε μηχανάκι που αλλάζει ψυκτικά υγρά ανα 2 χρόνια by the book
    Βαζοντας είτε Honda είτε motul ίδιου χρώματος…

    Και δεν πρόλαβα να ρωτήσω το αγγλικό φόρουμ για αστοχίες στο ψυγείο



    Doctor μου είπε για αγγλικό αφτερμαρκεταδικο θα βάλει.
    Και εγώ σέρφαρα σε κάτι γαματα αλουμινενια που παίζει να κάνουν πολύ καλύτερη δουλειά από το μαμάς. Αύριο θα μάθω περι τίνος πρόκειται.
    Εγώ δεν περίμενα να έχει σαπίσει , επειδή από τα λίγα που είπαμε κατάλαβα ότι είσαι συνεπής με την συντήρηση.
    Το μυαλό μου πήγε σε κάποιο χαλίκι που βρήκε τρόπο και "καρφώθηκε" στο ψυγείο, ανοίγοντας τρύπα, (ειδικά αν δεν είχε σίτα προστασίας).

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Mη το κακολογούμε, μια χαρά ήταν όσο δούλευε, τώρα έχει φθορά οκ, αν έχει περάσει τα 50000χλμ λογικό.
    Έτσι είναι η λαμαρίνα, σίδηρος και άνθρακας το περισσότερο μέρος της.

    να δεις και την τρόμπα μπορεί να έχει και εκεί λίγη φθορά.
    Έχει δίκιο ο "Φέλιξ" για την αντλία, αν μιλάμε για πολύ σκουριά τότε καλό θα ήταν να γίνει πιο ενδελεχής έλεγχος σε όλο το σύστημα ψύξης.
    Oldfarts never die

  14. #29
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.448
    πήγα παρέλαβα, ψιλόκουφό αυτό που έγινε....τελικά το ψυγείο ήταν σε τέλεια κατάσταση, εσωτερικά βάλαμε φακό καμία διάβρωση. το πρόβλημα προήλθε απο την βάση αριστερά του ψυγείου που για κάποιο λόγο πήρε τζόγο, τελικά βγήκε απο την θέση της κατα συνέπεια ο ανεμιστήρας έγλειψε στην εσωτερική μεριά του ψυγείου και δημιούργησε 2-3 διαδοχικές τρυπούλες κατα την περιστροφή του.

    Τι εικάζω. το ψυγείο μου πάνω στο αριστερό κάθετο σώμα είχε ενα βαθούλωμα για πολλά χρόνια (μπορεί να είναι και 10) το οποίο το πιθανότερο να έχει γίνει σε συνεργείο κατα την συντήρηση μιας και εγω πτώση ακόμη και στατική δεν είχα. τρακάρισμα επίσης δεν είχα. Ενώ το μηχανάκι σε εκείνο το σημείο προστατεύεται απο μανιτάρια που δεν αφήνει να έρθει σε επαφή ο κινητήρας με το έδαφος

    Μάλλον αυτη η πίεση που είχε φάει τότε ξεκούμπωσε την λαστιχένια αριστερή βάση και με τα χρόνια κραδασμούς την αφαίρεσε απο επάνω και έγινε το κακό.

    Έβαλε αλουμινίου, μάρκα δεν ρώτησα γιατί έφυγα βιαστικά θα μάθω όμως.
    you rise you fall you're down then you rise again

  15. #30
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.448
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_2006.jpg 
Προβολές:	49 
Μέγεθος:	102,6 KB 
ID:	446900
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_2007.jpg 
Προβολές:	49 
Μέγεθος:	109,1 KB 
ID:	446901
    you rise you fall you're down then you rise again

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Θεσσαλονίκη που πήγε η colori ρε παιδιά;
    από fz6man στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 10/05/2015, 22:40
  2. Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 18/11/2013, 11:53
  3. χιτωνιο στην Θεσσαλονικη .Που?
    από Dodok edessa στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 25/08/2007, 00:55
  4. Όλα τα μοντέλα της Honda( +αυτά που δεν έρχονται Ελλάδα)
    από ΙΠΠΕΑΣ στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 13/03/2006, 22:06

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF