Σελίδα 4 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 57 από 57

Θέμα: ΑΓΟΡΑ TUONO 2006-10 ΓΝΩΜΕΣ - ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ

  1. #46
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.489
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kotsosre Προβολή μηνύματος
    Νομίζω ότι δεν ξέρεις τι γράφεις και το γράφεις για να κερδίσεις τις εντυπώσεις με ένα γραπτό παραλήρημα χωρίς επιχειρήματα και ειρμό.
    Νόμπελ εξυπνάδας δεν θα πάρεις πάντως από ένα φόρουμ.

    Καταλαβαίνεις γιατί σου απαντάω,είναι λάθος να προσβάλλεις τους υπολοίπους νομίζοντας ότι ξέρεις τα πάντα.

    Φιλικά,Κώστας.

  2. #47
    Μέλος
    Εγγραφή
    21/01/2006
    Μηνύματα
    57
    Volde27 δες inbox.

  3. #48
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    14/03/2013
    Μηνύματα
    61
    Έχουν περάσει 2 μήνες, τελικά δεν κατάλαβα, είναι αξιόπιστο αυτό το μοντέλο? Κάνει για καθημερινή χρήση? Μπορείς να ταξιδέψεις? Ανταλλακτικά? Έχει απόλυτο αγωνιστικο χαρακτήρα?

  4. #49
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Ζεύκας
    Εγγραφή
    15/10/2005
    Μηνύματα
    7.135
    ναι

    οχι

    μονος ανετα

    με αντ/κα δεν εχεις προβλημα, αν δεν ειναι ετοιμοπαραδοτο τα εχεις σε 2 βδομαδες

    παει παραπανω απ'οσο μπορεις να το πας

  5. #50
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/03/2008
    Μηνύματα
    160
    Kαλημέρες!

    Ενδιαφέρομαι και γω για aprilia tuono.
    H μόνη διαφορά είναι ότι δεν έχω πρόβλημα είτε αν πάρω 1st gen δλδ μέχρι 2005 ή 2nd gen 2006-2010.

    Έχω ακούσει πολύ καλά λόγια για τον ρόταξ των 128hp στο στρόφαλο και 115-118 στον τροχό, τον οποίο φόραγαν τα 1st gen tuono και τα mille 98-05

    Δεν έχω ακούσει τα καλύτερα για τον κινητήρα που φόραγαν τα 2nd gen tuono με τα 140hp στον στρόφαλο.
    Βασικά, έχω διαβάσει ότι πολλά μοτέρ απ' αυτά είχα θέματα με μπιέλες.
    Και αυτό γιατί ο κινητήρας είχε ανέβει στους 140hp χωρίς καμία βελτίωση στο στρόφαλο αλλά με άλλες κεφαλές -κυλίνδρους-σώματα ψεκασμού-injection management- εξατμίσεις. Το οποίο κατά πολλούς είναι ένα οριακό νούμερο για ένα μοτέρ κατασκευής του 1998... Επίσης λέγεται ότι πολλά part number είναι ίδια με το πρώτο μοτέρ ενώ η χύτευση στα μέρη του δεύτερου μοτέρ έγινε από την piaggio. Έτσι, λοιπόν, εξηγείται κατά πολλούς το σπάσιμο κινητήρων στα mille 2ης γενιάς: αύξηση ιπποδύναμης στο μοτέρ σε οριακό σημείο για τον κινητήρα αυτόν και κακής ποιότητας χύτευση.

    Επειδή σε αυτό το νήμα είδα ότι υπάρχουν γνώστες των aprilia και αυτού του μοτέρ, ρωτώ αν είναι αλήθεια όλα τα παραπάνω ή urban legends?
    Μ' αρέσει τόσο το 1ης γενιάς tuono, ιδανικό θα ήταν με 2 εξατμίσεις και χρώματα tuono racing αλλά και το 2ης γενιάς σε factory λόγω περιφερειακών, έστω και αν χρωματικά με ξενίζει λίγο.

  6. #51
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lospsi
    Εγγραφή
    19/08/2005
    Μηνύματα
    1.461
    Άμα σου αρέσει το πρώτης γενιάς, παρτο. Αν σιυ αρέσει το 2ης παρτο επίσης. Είχα και τα δύο, σαφώς καλύτερο το 2ης γενιάς σε όλα, είναι όμως ακριβότερο.
    Γενικά τα μοτέρ δεν βγάζουν προβλήματα. Τόσα χρόνια που είχα Aprilia έχω ακούσει μόνο για ένα (1) 2ης γενιάς που είχε πρόβλημα. Αντιθέτως, τα πηνία είναι υπαρκτό θέμα, βγαίνει σε όλα, δεν το θεωρώ όμως deal breaker.
    Στα λεφτά που παίζουν ΔΕΝ θα βρεις κάτι καλύτερο. Προτίμησε factory αν μπορείς χρηματικά.

  7. #52
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/03/2008
    Μηνύματα
    160
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lospsi Προβολή μηνύματος
    ...
    Καταρχήν, ευχαριστώ για την απάντηση.

    Το 1ης γενιάς, σίγουρα έχει καλύτερα φώτα και ανεμοκάλυψη. Τα λέω καλά?
    Έχω βρει 1ης γενιάς με ΟΖ ζάντες, ολινς μπρος-πίσω, ακτινικές δαγκάνες και τρόμπες, σε τιμή όσο ένα 2ης γενιάς απλό.
    Βέβαια έχει τα χλμ του >50.000.

    Το 2ης γενιάς έχει σίγουρα πιο ηλεκτρική λειτουργία και ανεβάζει σαν τρελό.
    Ασφαλώς δεν είμαι τύπος που νομίζει ότι οι μεγάλες μοτοσυκλέτες είναι αξιόπιστες σαν astrea.
    Kάποια στιγμή όλες θα βγάλουν πηνία και ανορθωτή.

    Τα πηνία τα περιποιείται το γνωστό μαγαζί στη Ν. Ιωνία και ξενοιάζεις για αρκετό καιρό.
    Ανορθωτή βάζεις έναν καλό της shindengen και τελειώνεις και με αυτό.
    Τώρα πολ/τες, brown connectors τα πας στον πολύ καλό μηχανικό aprilia στην Λ. Αθηνών και στα λύνει και αυτά.

    Αλλά να έχω θέμα με στροφαλομπιέλα σε μηχανάκι με 20κ ή 30κ χλμ, δε θέλω να μου συμβεί.
    Αυτό θέλω να μου επιβεβαιώσει κάποιος αν είναι αληθές ή όχι.

  8. #53
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από maniatiakos Προβολή μηνύματος
    Και αυτό γιατί ο κινητήρας είχε ανέβει στους 140hp χωρίς καμία βελτίωση στο στρόφαλο αλλά με άλλες κεφαλές -κυλίνδρους-σώματα ψεκασμού-injection management- εξατμίσεις. Το οποίο κατά πολλούς είναι ένα οριακό νούμερο για ένα μοτέρ κατασκευής του 1998... Επίσης λέγεται ότι πολλά part number είναι ίδια με το πρώτο μοτέρ ενώ η χύτευση στα μέρη του δεύτερου μοτέρ έγινε από την piaggio. Έτσι, λοιπόν, εξηγείται κατά πολλούς το σπάσιμο κινητήρων στα mille 2ης γενιάς: αύξηση ιπποδύναμης στο μοτέρ σε οριακό σημείο για τον κινητήρα αυτόν και κακής ποιότητας χύτευση.
    Τουναντιον θα ελεγα. Οι στοφαλοι των 1ης γενιας (μαζι με μπιελες), παροτι ειναι ιδιοι με αυτους της 2ης σχεδιαστικα, εχουν αποδειχθει αυθραυστοι (μαλλον λογω των ανοχων). Γνωστος μηχανικος που ασχολειται μονο με τα aprilia, βαζει στροφαλους απο 1ης γενιας rotax μοτερ (tuono, mille, caponord κλπ.) σε αυτα της 2ης.
    Εγω θα ελεγα οτι ειναι θεμα συντηρησης παντως η βλαβη της μπιελας
    Aprilia SXV 5.5 Rulesssssssssss

  9. #54
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/03/2008
    Μηνύματα
    160
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από bros400pgm Προβολή μηνύματος
    Τουναντιον θα ελεγα. Οι στοφαλοι των 1ης γενιας (μαζι με μπιελες), παροτι ειναι ιδιοι με αυτους της 2ης σχεδιαστικα, εχουν αποδειχθει αυθραυστοι (μαλλον λογω των ανοχων). Γνωστος μηχανικος που ασχολειται μονο με τα aprilia, βαζει στροφαλους απο 1ης γενιας rotax μοτερ (tuono, mille, caponord κλπ.) σε αυτα της 2ης.
    Εγω θα ελεγα οτι ειναι θεμα συντηρησης παντως η βλαβη της μπιελας
    Οπότε ήταν θέμα χύτευσης?
    Μάλλον, μιλάμε για τον ίδιο μηχανικό στην Λεωφόρο Αθηνών.

  10. #55
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από maniatiakos Προβολή μηνύματος
    Οπότε ήταν θέμα χύτευσης?
    Μάλλον, μιλάμε για τον ίδιο μηχανικό στην Λεωφόρο Αθηνών.
    Ανοχων μαλλον
    Aprilia SXV 5.5 Rulesssssssssss

  11. #56
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/03/2008
    Μηνύματα
    160
    Μια λεπτομέρεια επίσης που θα ήθελα να ρωτήσω:

    Το 1ης γενιάς μοτερ ήταν σχεδίασης και κατασκευής rotax.
    Άρα, ερχόταν το μοτερ στην απρίλια και γινόταν η συναρμολόγηση των μοτοσυκλετών.

    Το 2ης γενιάς μοτέρ βασιζόταν στο σχέδιο της ρόταξ αλλά η κατασκευή του γινόταν στην piaggio?? Εξ' ου και η κακή χύτευση που λένε κάποιοι?

  12. #57
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    13/10/2012
    Μηνύματα
    115
    Πολύ το ψάχνεις κατασκευαστικά και δεν χρειάζεται.
    Στα πηνία πονάνε η αλήθεια είναι,πρώτης-δεύτερης γενιάς.

    Μοτερικά δεν έχει ακουστεί για ζημιές ανά μοντέλο και ανακλήσεις.

    Gen 2 factory νομίζω είναι η καλύτερη επιλογή.
    Ροπή τρομερή,γκάζι δυνατό,στημένο,σχετικά ελαφρύ.

    Τα υπόλοιπα είναι θέμα εκάστοτε μηχανής που θα δεις,αν είναι καλοσυντηρημένη και προσεγμένη.
    Φαίνεται ότι ξέρεις αρκετά οπότε κάνε μια καλή αγορά,θα μείνεις ευχαριστημένος σε όλα από αυτή τη μηχανή.

Σελίδα 4 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234

Παρόμοια θέματα

  1. ΓΝΩΜΕΣ ΓΙΑ APRILIA TUONO 2006
    από giannisfitros στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 274
    Τελευταίο μήνυμα: 14/06/2015, 14:17
  2. ΑΓΟΡΑ Fazer 2006
    από smavrid στο forum Yamaha Fazer
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 26/05/2006, 22:24

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF