Σελίδα 2 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 53

Θέμα: Παιδιά Την Βοήθεια σας Παρακαλώ. ΞΑΦΝΙΚΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ CBFs 2009

  1. #16
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    16/03/2018
    Μηνύματα
    29
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MAIK72 Προβολή μηνύματος
    Νόμιζα ότι σου έβαλε καινούρια. Μπορεί όταν πήγες να σου τσέκαρε τις πίπες , κάτι που φαντάζομαι ότι θα μπορούσες να κάνεις και μόνος σου αν το γνώριζες.Για την τρόμπα όντως θέλει λίγο χρόνο
    " Θα αλλάξω τα μπουζί" και ένα σωληνάκι που βρήκα ξερό. θα ελέγξουμε και την τρόμπα." Αυτά μου τα είπε σήμερα το πρωί, αλλαγμένα είναι τα μπουζί αφου είναι απο το μεγάλο Service βρε...

  2. #17
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.818
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Yingo Προβολή μηνύματος
    Άντρα μου μην με παρεξηγείς, είμαι νουμπάς στις μηχανές έχουμε ακούσει όλοι για το τι συμβαίνει στα συνεργεία κ μόλις έχω αναλάμψει απο 1500€ στο αμάξι με ρύθμιση βαλβίδων.


    Τα νεύρα μου σμπαράλια, είχε άλλες 6 μηχανές μέσα δεν είπα να μείνει αγορίνα μου όλο το ΣΚ μέσα. Αλλά μου κάνει εντύπωση απο τις 10 το πρωί της παρασκευής είανι δεύτερα μεσημέρι και δεν έχει αλάξει ούτε τα μπουζί? Που όπως φένεται είναι το πρώτο βήμα?
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Yingo Προβολή μηνύματος
    " Θα αλλάξω τα μπουζί" και ένα σωληνάκι που βρήκα ξερό. θα ελέγξουμε και την τρόμπα." Αυτά μου τα είπε σήμερα το πρωί, αλλαγμένα είναι τα μπουζί αφου είναι απο το μεγάλο Service βρε...
    Όταν θα απαντάς σε εμένα και σε όσους προσπαθούν να σε βοηθήσουν, να μιλάς καλύτερα, δεν γνωριζόμαστε από προχθές.

    Κάποιο μπουζί μπορεί να χάλασε, συμβαίνει. Τι σωληνάκι βρήκε ξερό; Δεν ρώτησες;
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  3. #18
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    16/03/2018
    Μηνύματα
    29
    όχι δεν τον ρώτησα είναι η αλήθεια, θα περιμένω μέχρι το απόγευμα να δώ τι διάγνωση θα βγάλουν.

    Ευχαριστώ πολύ για την άμεση ανταπόκριση σας παιδιά.

    Θα ενημερώσω για να βοηθήσουμε μελλοντικά κάποιον άλλον που ίσως αντιμετωπίσει το ίδιο.

  4. #19
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Grafton 505
    Εγγραφή
    24/05/2010
    Μηνύματα
    1.445
    Τηλεδιάγνωση mode on :

    Υποθετικά σενάρια ...

    1) Χαλασμένο μπουζί ( ναι, συμβαίνει και στα καινούρια) [πιθανότητα 0,4%]

    2) Μη καλή/σωστή τοποθέτηση μπουζοκαλώδιου στον 2ο και 3ο κύλινδρο (λίγο δύσκολο αλλά πιθανό) [πιθανότητα 0,1%]

    3) Τροφοδοσία βενζίνης. Σκουπιδάκι λίγο δύσκολα, αλλά νερό σίγουρα, επειδή αφήνεις την στάθμη να πιάνει ρεζέρβα (υποθέτω).
    Δεν χρειάζεται να βρέξει για να μπει υγρασία στην βενζίνη. [πιθανότητα 0,5%]


    Επιλογή με βάση τα ποσοστά πιθανότητας ..... Νο:3


    Τηλεδιάγνωση mode off .-
    Άπας αήρ αετώ περάσιμος

  5. #20
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    16/03/2018
    Μηνύματα
    29
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Grafton 505 Προβολή μηνύματος
    Τηλεδιάγνωση mode on :

    Υποθετικά σενάρια ...

    1) Χαλασμένο μπουζί ( ναι, συμβαίνει και στα καινούρια) [πιθανότητα 0,4%]

    2) Μη καλή/σωστή τοποθέτηση μπουζοκαλώδιου στον 2ο και 3ο κύλινδρο (λίγο δύσκολο αλλά πιθανό) [πιθανότητα 0,1%]

    3) Τροφοδοσία βενζίνης. Σκουπιδάκι λίγο δύσκολα, αλλά νερό σίγουρα, επειδή αφήνεις την στάθμη να πιάνει ρεζέρβα (υποθέτω).
    Δεν χρειάζεται να βρέξει για να μπει υγρασία στην βενζίνη. [πιθανότητα 0,5%]


    Επιλογή με βάση τα ποσοστά πιθανότητας ..... Νο:3


    Τηλεδιάγνωση mode off .-
    Ευχαριστώ Grafton... και συνεχίζω με τις ερωτήσεις του Nooba.... Ρεζέρβα σημαίνει Κόκκινο σωστά???

    Το έκανα μια φορά στις αρχές για να δώ πόσα βγαζει με 100ρα δλδ. τον Νοέμβριο περίπου, και άντε κανα 2-3 φορές να έχει πέσει κάτω απο την τεευταία γραμμ'η.Λές να το προκάλεσε αυτό??

  6. #21
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    04/03/2012
    Μηνύματα
    1.858
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Yingo Προβολή μηνύματος
    Το έκανα μια φορά στις αρχές για να δώ πόσα βγαζει με 100ρα δλδ. τον Νοέμβριο περίπου, και άντε κανα 2-3 φορές να έχει πέσει κάτω απο την τεευταία γραμμ'η.Λές να το προκάλεσε αυτό??
    Αυτό με τίποτε, ξέχασέ το.
    Ψάξε για πραγματικό πρόβλημα, όπως αυτά που σου έγραψαν παραπάνω.

    (Εννοείτε ότι δεν πρέπει να πληρώσεις τα νέα μπουζί, σε τόσο μικρό χρονικό διάστημα.)

  7. #22
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της sanctusan
    Εγγραφή
    25/10/2017
    Μηνύματα
    1.145
    https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=154643Ρήξε μια μαυιά εδώ μη σε κοροϊδέψουν με την τρόμπα.

    Το έχω κάνει κααμελα αυτό το thread.....
    arvala παν στην εκκλησιά arvala προσκυνάνε.......

  8. #23
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Grafton 505
    Εγγραφή
    24/05/2010
    Μηνύματα
    1.445
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Yingo Προβολή μηνύματος
    Ευχαριστώ Grafton... και συνεχίζω με τις ερωτήσεις του Nooba.... Ρεζέρβα σημαίνει Κόκκινο σωστά???

    Το έκανα μια φορά στις αρχές για να δώ πόσα βγαζει με 100ρα δλδ. τον Νοέμβριο περίπου, και άντε κανα 2-3 φορές να έχει πέσει κάτω απο την τεευταία γραμμ'η.Λές να το προκάλεσε αυτό??
    Καλό είναι να μην ακουμπάει κόκκινο.
    Άπας αήρ αετώ περάσιμος

  9. #24
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.741
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Yingo Προβολή μηνύματος
    ΔΕΝ ανοιξαν καπάκι να ρυθμίσουν βαλβίδες που συνήθως γίνεται στα δικά μου χιλιόμετρα γιατι μου είπαν πως η μηχανή δούλευε τοσο χαρτί που ΔΕΝ χρειαζόταν.
    Η ρύθμιση βαλβίδων δεν γίνεται με κριτήριο αν ''δουλεύει τόσο χαρτί η μηχανή''. Γίνεται μετρώντας με φιλερ διάκενα, και αν είναι εκτός προδιαγραφών, τοτε τις φέρνουμε εντός προδιαγραφών με μια συγκεκριμενη διαδικασία.

    Αν ΟΝΤΩΣ σου είπανε τέτοιο πράγμα, ΕΤΣΙ όπως το έγραψες, και δεν είναι ερμηνεία ΔΙΚΗ ΣΟΥ ελαφρά διαφορετικής κουβέντας (που όμως κάνει μεγάλη διαφορά στο νόημα), τότε να ξέρεις δεν ισχύει αυτό που σου είπανε.

    Επίσης το διάστημα ελέγχου και ρύθμισης βαλβίδων, δεν πάει με το ''συνήθως γίνεται'', πάει με το τι λέει ο κατασκευαστής. Λέει ο κατασκευαστής για παράδειγμα ανά 24000χλμ , ανά 24000 ελέγχεις και ρυθμίζεις, δεν έχει ''συνήθεια'' , ούτε ''έτσι κάνουν αυτά'' ούτε ''δεν έχει ανάγκη αυτό, τα ξέρουμε εμείς'' , ούτε ''δεν ακούγονται''...

    Δεν έχει άμεση σχέση με το θέμα σου, απλά για να ξέρεις.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  10. #25
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    16/03/2018
    Μηνύματα
    29
    Καλησπέρα παίδες.
    Το θέμα μου συνεχίζεται μέχρι κ σήμερα δεν έχουν βρεί τι είναι.

    Μου το έδωσαν την παρασκευή ώστε να το δοκιμάσω αλλάξανε λέει τρόμπα και το καλώδιο του Immobilizer.ότι νά'ναι δλδ. ακόμα δεν θέλω να δηλώσω κάτι μετά θα μιλήσω με ονόματα.

    Προς το παρών θέλω να σας ρωτήσω το εξής. Είναι πολύ επικίνδυνο να την οδηγήσω έτσι μέχρι την πάτρα που πρέπει να πάω ωποσδήποτε αύριο?

    Να σημειώσω ότι πάνω απο τις 3.500 στροφές λειτουργεί άψογα το μοτέρ.

    Ρισκάρω η δεν θα έχω θέμα?

  11. #26
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Grafton 505
    Εγγραφή
    24/05/2010
    Μηνύματα
    1.445
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Yingo Προβολή μηνύματος
    αλλάξανε λέει τρόμπα
    Τρόμπα βενζίνης ; Και τι βάλανε ; Την παλιά στην δείξανε ; Είναι ακριβό ανταλλακτικό αυτή.


    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Yingo Προβολή μηνύματος
    αλλάξανε και το καλώδιο του Immobilizer.
    Πιο καλώδιο ; Και τι βάλανε ; Επαναπρογραματίσανε και το κλειδί ; Το παλιό καλώδιο στο δείξανε ;


    Την ζημιά στην κάνανε όταν αλλάξανε τα μπουζί (κατά 99%). Φίλτρο αέρα αλλάξανε ;
    Άπας αήρ αετώ περάσιμος

  12. #27
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    16/03/2018
    Μηνύματα
    29
    Grafton δεν μου έδειξαν τπτ. και μου είπαν Αυτολεξή ὁτι δεν σου λέω ακόμα χρέωση εαν δεν εχει φτιάξει δεν υπάρχει λόγος"

    Τους πήρα το επόμενο πρωί και μου κάνουν "κράτησε την όλο το ΣΚ παρατήρησε την και πές μας τι κάνει κ πότε το κάνει"

    ξαναγυρίσαμε πάλι στα προ 3 εβδομάδων, και τους ρωτάω δλδ εγω μέρι δευτέρα μπορώ να την κινήσω άφοβα? χωρίς να της προκαλέσω άλλο π΄ροβλημα???Αφοβα μου απάντησε

  13. #28
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.522
    σαν να τραβαει αερα.........
    ενοοειται δεν εχουν αλλαξει τρομπα η σκατζαραν με καποια που ειχαν εκει
    η τρομπα ειναι πανακριβη για να αλλαχτει δοκιμαστικα και δεν κανει αρρυθμιες μονο χαμηλα
    κατι δεν μπηκε σωστα στη θεση του στο σερβις

  14. #29
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    16/03/2018
    Μηνύματα
    29
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από toyar Προβολή μηνύματος
    σαν να τραβαει αερα.........
    ενοοειται δεν εχουν αλλαξει τρομπα η σκατζαραν με καποια που ειχαν εκει
    η τρομπα ειναι πανακριβη για να αλλαχτει δοκιμαστικα και δεν κανει αρρυθμιες μονο χαμηλα
    κατι δεν μπηκε σωστα στη θεση του στο σερβις
    Ρε συ και εγω αθυτο πιστεύω αλλά το είχαν 3 εβδομάδες παιδιά, και ρωτώ λοιπόν μπορώ να την οδηγήσω αυτες τις 2 μέρες η θα τα σπάσει όλα μέσα??

  15. #30
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Grafton 505
    Εγγραφή
    24/05/2010
    Μηνύματα
    1.445
    Δεν το πας σε καμιά αντιπροσωπία να το βάλουν στο διαγνωστικό, να δουν μήπως βγάζει κανένα σφάλμα ;
    Άπας αήρ αετώ περάσιμος

Σελίδα 2 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. ΓΚΑΛΟΠ - Την βοήθειά σας παρακαλώ
    από sergiosm στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 66
    Τελευταίο μήνυμα: 23/11/2009, 11:41
  2. Την Βοήθεια σας παρακαλώ.....
    από PacMan στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 09/06/2008, 13:09
  3. παιδια την βοηθεια σας
    από nik7119 στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 18/04/2008, 12:26
  4. την βοηθεια σας παρακαλω!
    από sanguini στο forum Track Days
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 23/09/2006, 21:22
  5. Παρακαλώ την βοήθεια σας......
    από angel-m στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 22/06/2005, 17:41

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF