Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 45

Θέμα: Αλλαγη σε γραναζι , για βελτιωση επιταχυνσης

  1. #16
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.107
    Ε ΜΗΝ το κάνεις. Αστείο ήταν, για όσους με ξέρουν, γιατί πουλάω μηχανάκι με έναν τόνο έξτρα πάνω, που ΟΣΟ καλά και να τα δώσω, πάλι θα χάσω ένα σημαντικό μέρος των χρημάτων.
    Life begins at 45°.

  2. #17
    Μέλος Το avatar του/της JohnCart
    Εγγραφή
    18/03/2018
    Μηνύματα
    76
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Ε ΜΗΝ το κάνεις. Αστείο ήταν, για όσους με ξέρουν, γιατί πουλάω μηχανάκι με έναν τόνο έξτρα πάνω, που ΟΣΟ καλά και να τα δώσω, πάλι θα χάσω ένα σημαντικό μέρος των χρημάτων.
    Εγω γμτ εχω διαθεση να ασχοληθω κλπ κλπ με το μηχανακι γτ μαρεσει.. αυτο που με ξενερωνει ειναι οτι πχ καιει τα ιδια με το φαζερ δυνοντας σου λιγοτερο γκαζι.. οποτε λεω πληρωνω κιολας ας το ευχαριστηθω.. η ας παρω κατι λιγοτερο.. Προβληματισμενος ημουν τωρα τα εκανα αχταρμα στο κεφαλι μ

  3. #18
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.107
    Θα σου πω εγώ, που έχω περάσει από τη φάση σου 43959 φορές (και έχω πιθανότατα το πιο βελτιωμένο ΜΤ-07 στη χώρα ). Αν δε σε ικανοποιεί το γκάζι του, δε θα σε ικανοποιήσει ποτέ, ΟΣΕΣ βελτιώσεις και να κάνεις. Αγόρασε κάτι άλλο, έκανες λάθος επιλογή. Θα ρίξεις λεφτά και ποτέ δε θα φτάσεις ένα μηχανάκι που είναι πιο δυνατό από το εργοστάσιο (και σίγουρα καλύτερο στους υπόλοιπους τομείς). Δώσε τα λεφτά αυτά (και ίσως λίγα παραπάνω) σε ένα καλύτερο μηχανάκι συνολικά, που θα σε ικανοποιεί από την πρώτη στιγμή.
    Life begins at 45°.

  4. #19
    Μέλος Το avatar του/της JohnCart
    Εγγραφή
    18/03/2018
    Μηνύματα
    76
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Θα σου πω εγώ, που έχω περάσει από τη φάση σου 43959 φορές (και έχω πιθανότατα το πιο βελτιωμένο ΜΤ-07 στη χώρα ). Αν δε σε ικανοποιεί το γκάζι του, δε θα σε ικανοποιήσει ποτέ, ΟΣΕΣ βελτιώσεις και να κάνεις. Αγόρασε κάτι άλλο, έκανες λάθος επιλογή. Θα ρίξεις λεφτά και ποτέ δε θα φτάσεις ένα μηχανάκι που είναι πιο δυνατό από το εργοστάσιο (και σίγουρα καλύτερο στους υπόλοιπους τομείς). Δώσε τα λεφτά αυτά (και ίσως λίγα παραπάνω) σε ένα καλύτερο μηχανάκι συνολικά, που θα σε ικανοποιεί από την πρώτη στιγμή.
    Με βλεπω με καινουριο er6f aka ninja650 . Αλλα και πως ξερω οτι αυτο με ικανοποιει αφου δν μπορω να το οδηγησω... πφφ

  5. #20
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.107
    Βάλε κάτω τις ανάγκες/απαιτήσεις σου, διάβασε πολύ, κατά προτίμηση reviews/test rides από άτομα με παρόμοιες ανάγκες/απαιτήσεις. Τα υπόλοιπα έρχονται με την εμπειρία, κάνοντας λάθη.
    Life begins at 45°.

  6. #21
    Μέλος Το avatar του/της JohnCart
    Εγγραφή
    18/03/2018
    Μηνύματα
    76
    παρεπιπτοντως εγω εχω το ψεκαστοτου 2008 , και συνηθως οδηγω σε 4-6κ στρφες, ειναι γυσιολογικη καταναλωση το 7λιτρα στα 100 η πρεπει να κοιτααξω κατι?

  7. #22
    Το χεις??το χωωω.. Το avatar του/της o teos
    Super Moderator
    Εγγραφή
    11/11/2009
    Μηνύματα
    3.282
    Σαν πολλά τα βλέπω αλλά εχει να κάνει και το πόσο βαρύ χέρι έχεις και που το δουλεύεις(κίνηση 1-2 η εθνικη)
    Throttle that mysterious friend of ours

  8. #23
    Μέλος Το avatar του/της JohnCart
    Εγγραφή
    18/03/2018
    Μηνύματα
    76
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o teos Προβολή μηνύματος
    Σαν πολλά τα βλέπω αλλά εχει να κάνει και το πόσο βαρύ χέρι έχεις και που το δουλεύεις(κίνηση 1-2 η εθνικη)
    εχω κανει και καταναλωση 5-6 στην αρχη γιαυτο αναρωτιεμαι αν εγινε κατι

  9. #24
    Αργός Το avatar του/της Cpt_Slow
    Εγγραφή
    01/02/2016
    Μηνύματα
    453
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από JohnCart Προβολή μηνύματος
    τωρα με τρωει το χερι μου να δωσω λεφτα..
    Μπορεις να κανεις κανενα δωρο ρε κουμπαρε και σε εμάς που μας την έχουν κόψει τη φαγούρα εδώ κ χρόνια

  10. #25
    Μέλος Το avatar του/της JohnCart
    Εγγραφή
    18/03/2018
    Μηνύματα
    76
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Cpt_Slow Προβολή μηνύματος
    Μπορεις να κανεις κανενα δωρο ρε κουμπαρε και σε εμάς που μας την έχουν κόψει τη φαγούρα εδώ κ χρόνια
    Θα πω οτι βγηκα μια μικρη βολτιτσα με το μοτορι σημερα, και εκανα κατι τεστ σε επιταχυνσεις αποτομες, σε οδηγιση σε κατω απο 5 χιλιαδες στροφες συνεχως και διαφορα τετοια. ΚΑτεληξα στο συμπερασμα οτι εχω πολλα να μαθω για τη μηχανη που δν μαθαινονται σε 2 μηνες στο οτι τη μηχανη θα τηνκρατησω και οτι τωρα με τρωει ακομη περισσοτερο να βαλω μπλιμπλικια επανω χΑΧΑΧΑ

  11. #26
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Grafton 505
    Εγγραφή
    24/05/2010
    Μηνύματα
    1.445
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Grafton 505 Προβολή μηνύματος
    φοράει τον κινητήρα του cbr600 αλλά με μερικές αλλαγές για να γίνει πιο ήπιος
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Α και ΔΕ φοράει τον κινητήρα του CBR ε, μην τρελαθούμε. Απλά βασίζεται σε αυτόν.
    Ξεκινάει διύλιση του κώνωπα, γιατί εγώ έγραψα κάτι σωστό (τα παχιά γράμματα), εσύ το διέγραψες σαν λάθος(τα κόκκινα γράμματα) και ξαναέγραψες το ΙΔΙΟ με εμένα με άλλες λέξεις(τα μπλε γράμματα).

    Και επειδή θα πεις ''άλλο το βασίζετε σε ... και άλλο το φοράει τον κινητήρα αλλά με αλλαγές'', παρακάτω αποδεικνύω ότι αυτά που γράφω είναι σωστά έτσι όπως τα γράφω.



    Αντιγράφω από γνωστό περιοδικό για το μοντέλο με το injection:

    Τετρακύλινδρος και αυτός, όπως και της πρώτης γενιάς με τα καρμπυρατέρ, προερχόμενος από το ολοκαίνουργιο - τότε - CBR600RR του 2007. Φυσικά η απόδοση του κινητήρα στην CBF600 δεν είχε καμιά απολύτως σχέση με την απόδοσή του στο CBR600RR.

    και το αντίστοιχο λινκ : http://www.motomag.gr/news/mini-test...sabs-2008-2013



    Αντιγράφω από έτερο γνωστό περιοδικό για το μοντέλο με τα καρμπυρατέρ:

    Ο κινητήρας του CBF 600S προέρχεται από του Hornet, που με τη σειρά του είχε δανειστεί το μοτέρ από το CBR-F, στοιχείο που είναι ικανό από μόνο του να πιστοποιήσει την αξία του. Φυσικά, οι τεχνικοί της Honda δεν τοποθέτησαν αυτούσιο τον κινητήρα του supersport στο CBF

    και το αντίστοιχο λινκ : https://mototriti.gr/data/news/preview_news/79172.asp


    και από την wikipedia :

    The engine is a detuned CBR600RR 2007

    και το αντίστοιχο λινκ : https://en.wikipedia.org/wiki/Honda_CBF600


    Αυτά.
    Άπας αήρ αετώ περάσιμος

  12. #27
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Grafton 505
    Εγγραφή
    24/05/2010
    Μηνύματα
    1.445
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Cpt_Slow Προβολή μηνύματος
    Μπορεις να κανεις κανενα δωρο ρε κουμπαρε και σε εμάς που μας την έχουν κόψει τη φαγούρα εδώ κ χρόνια
    Γι' αυτό κοιτάς για εξατμίσεις, καμάρι !!!

    https://www.moto.gr/forums/showthrea...=1#post2928113
    Άπας αήρ αετώ περάσιμος

  13. #28
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.107
    Εντάξει, δεν ήθελα να στο θίξω.

    Κοίτα, αν εσύ πιστεύεις ότι ένας κινητήρας που βγάζει 105 άλογα στις 13.000 στροφές μπορεί να θεωρηθεί ίδιος (με "μερικές αλλαγές") με κάποιον που βγάζει 75 άλογα στις 10.000 στροφές, εγώ πάω πάσο.

    Για το Hornet ναι, συμφωνώ.
    Life begins at 45°.

  14. #29
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Grafton 505
    Εγγραφή
    24/05/2010
    Μηνύματα
    1.445
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Εντάξει, δεν ήθελα να στο θίξω.

    Κοίτα, αν εσύ πιστεύεις ότι ένας κινητήρας που βγάζει 105 άλογα στις 13.000 στροφές μπορεί να θεωρηθεί ίδιος (με "μερικές αλλαγές") με κάποιον που βγάζει 75 άλογα στις 10.000 στροφές, εγώ πάω πάσο.


    Αντέχει μωρέ, Χόντα είναι.

    Εννοείτε ότι σε επιδώσεις είναι διαφορετικοί. Δεν φτιάξανε όμως καινούργιο κινητήρα από την αρχή. Σχεδιαστικά και κατασκευαστικά είναι ίδιος κατά 85% (υπολογίζω). Και σε φωτογραφίες που βλέπω είναι σχεδόν ίδιοι.

    Άπας αήρ αετώ περάσιμος

  15. #30
    Μέλος Το avatar του/της JohnCart
    Εγγραφή
    18/03/2018
    Μηνύματα
    76
    Εγω απο τον εμπορο που την πηρα ο οποιος ειναι επισημος αντιπροσωπος χοντα μου ειπε το εξης, η χαρα του κινητηρα αυτου ειναι στις 6.000 στροφες πανω κατω, αλλα επειδη ο κινητηρας ειναι του cbr downtuned δωσε εσυ πονο αν θες δν παθαινει τπτ (δν το ειπε ετσι επι λεξη αυτο ηταν το νοημα ομως. επισης αυτα μου τα ειπε αφου την ειχα παρει και οχι για να με πεισει νατην αγορασω.)

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Ερωτήσεις για βελτίωση σε Daytona DY
    από MR.Pilot στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 10/10/2013, 06:24
  2. Παρθενική νίκη σε ράλι για τον Rossi
    από zoropatra στο forum Αγωνιστικά νέα
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 27/11/2006, 22:55
  3. Θα σε θυμομαστε για παντα
    από Giorgos19 στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 27/06/2006, 14:02
  4. που σε bart? Για να σε δω τώρα!!!
    από marine521 στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 20/10/2005, 13:55
  5. Βοηθεια Για Βελτιωση Cbr600 F4 Mont. 99
    από ΣΤΑΥΡΟΣ στο forum Honda CBR series
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 28/03/2005, 10:02

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF