Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 45

Θέμα: Αλλαγη σε γραναζι , για βελτιωση επιταχυνσης

  1. #1
    Μέλος Το avatar του/της JohnCart
    Εγγραφή
    19/03/2018
    Μηνύματα
    76

    Αλλαγη σε γραναζι , για βελτιωση επιταχυνσης

    Ξερει κανεις αν αξιζει να κανω αλλαγη σε γραναζι για να χασω σε τελικη κ να παρω σε επιταχυνση? ποια τα θετικα ποια τα αρνητικα?

    CBf 600 , 2008
    Τελευταία τροποποίηση από JohnCart; 06/04/2018 στις 08:42.

  2. #2
    Θα το ευχαριιστηθεις .
    Τι μηχανη ειναι ;

  3. #3
    Μέλος
    Εγγραφή
    05/02/2018
    Μηνύματα
    55
    Καλησπέρα φίλε μου! Σίγουρα ενα κοντό γρανάζι θα σου δώσει επιτάχυνση αλλά δεν είναι σίγουρο ότι θα σου κόψει τελική( και πάντα με μέτρο).. εξατάτε από το μηχανάκι και διάφορα άλλα. Φυσικά θα έχεις και μείον... παραπάνω κατανάλωση και κάποια άλλα ψιλοαμελητέα

  4. #4
    τετρακυλινδρο μελος Το avatar του/της yiannis172
    Εγγραφή
    13/07/2008
    Μηνύματα
    730
    Υπαρχουν και μηχανακια τα οποια ειναι τοσο μακρυα απο το εργοστασιο (σε τελικη σχεση αλλα και σε σχεσεις κιβωτιου),που πολλες φορες,με -1 δοντι εμπρος,αποκτας καλυτερη επιταχυνση,δε πνιγεται στα ψηλα αρα καλυτερη τελικη,μπορεις να εισαι πολλες φορες με μια ταχυτητα πανω,οποτε και οικονομια.
    Επισης το κοντυμα σε αυτα τα λογικα πλαισια,βοηθαει στη μακροζωια των δισκων συμπλεκτη,καθως και της μπιελας πολλες φορες,καθως εξαλειφει το σκορτσαρισμα χαμηλα.
    Και αν ολα αυτα φαινονται σε καποιον υπερβολικα,να πω οτι υπαρχει μηχανακι το οποιο με ενα δοντι μειον εμπρος,μεταμορφωνεται και εξαλειφει ολα τα παραπανω φαινομενα.
    Τα ανεφερα ολα αυτα γιατι καποιες φορες μπορει να εχουμε και μονο κερδος απο μια αλλαγη (αντε να βαλουμε ως αρνητικο,το οτι αν εχει τον αισθητηρα του κοντερ στον κινητηρα,θα κλεβει παραπανω το κοντερ και θα γραφει παραπανω το οδομετρο).

  5. #5
    Μέλος Το avatar του/της JohnCart
    Εγγραφή
    19/03/2018
    Μηνύματα
    76
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Lioulios Προβολή μηνύματος
    Θα το ευχαριιστηθεις .
    Τι μηχανη ειναι ;
    cbf 600 modelo tou 2008

  6. #6
    Μέλος Το avatar του/της JohnCart
    Εγγραφή
    19/03/2018
    Μηνύματα
    76
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Obilivion Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα φίλε μου! Σίγουρα ενα κοντό γρανάζι θα σου δώσει επιτάχυνση αλλά δεν είναι σίγουρο ότι θα σου κόψει τελική( και πάντα με μέτρο).. εξατάτε από το μηχανάκι και διάφορα άλλα. Φυσικά θα έχεις και μείον... παραπάνω κατανάλωση και κάποια άλλα ψιλοαμελητέα
    H παραπανω καταναλωση δν ειναι και τοσο αμελητεα αλλα οκ...εξαρταται απο το ποσο

  7. #7
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    26/11/2012
    Μηνύματα
    1.458
    https://www.gearingcommander.com/

    θα σου δωσει μια ιδεα.

  8. #8
    Boys and their toys! Το avatar του/της grharris
    Εγγραφή
    07/03/2012
    Μηνύματα
    194
    Ειχα βαλει ενα δοντι μικροτερο σε hornet 600 και ειχα κερδισει και τελικη γιατι γεμιζε η 6η.

    Απο την αλλη, σε ταξιδι ηταν λιγο κουραστικο γιατι δουλευε σε πιο ψηλες στοφες η 6η και γενικα ειχε πιο ψηλη καταναλωση.
    Επισης στην πολη ηθελε πιο συχνες αλλαγες και παντα μια ταχυτητα πανω - ειχαν κοντηνει οι σχεσεις.

    Η αποφαση εχει να κανει με το τι θες απο το μηχανακι αλλα ενα γραναζι μπροστα ειναι φθηνο και αλλαζει ευκολα για να το δοκιμασεις.

  9. #9
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.723
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από grharris Προβολή μηνύματος
    Η αποφαση εχει να κανει με το τι θες απο το μηχανακι αλλα ενα γραναζι μπροστα ειναι φθηνο και αλλαζει ευκολα για να το δοκιμασεις.
    Αυτο ακριβως. Ειχα κι εγω τον ιδιο προβληματισμο και εκανα τη δοκιμη, το κοστος ειναι αστειο. Προσωπικα μου ταιριαξε πολυ στην οδηγηση μου και το κρατησα. Το πιο μεγαλο μειονεκτημα για μενα ηταν οι ανακριβεια των ενδειξεων του κοντερ (αν και γι'αυτο υπαρχει λυση αν σε ενοχλει τοσο πολυ). Ο,τι εχει ειπωθει ισχυει παντως και απο την εμπειρια μου. Ειναι αλλαγη που θα την εκανα σε οποιοδηποτε μηχανακι ειχα παλιοτερα αν την ειχα "ανακαλυψει" νωριτερα.

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Grafton 505
    Εγγραφή
    24/05/2010
    Μηνύματα
    1.445
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από JohnCart Προβολή μηνύματος
    Ξερει κανεις αν αξιζει να κανω αλλαγη σε γραναζι για να χασω σε τελικη κ να παρω σε επιταχυνση? ποια τα θετικα ποια τα αρνητικα?

    CBf 600 , 2008
    Πιθανόν να είσαι και ο πρώτος εδώ μέσα, οπότε περιμένουμε εντυπώσεις.
    Άπας αήρ αετώ περάσιμος

  11. #11
    Μέλος Το avatar του/της JohnCart
    Εγγραφή
    19/03/2018
    Μηνύματα
    76
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Grafton 505 Προβολή μηνύματος
    Πιθανόν να είσαι και ο πρώτος εδώ μέσα, οπότε περιμένουμε εντυπώσεις.
    Εχω τη μηχανη 2 μηνες και τωρα με τρωει το χερι μου να δωσω λεφτα.. βλεπεις σε ολα τα θεματα μεσα ειμαι, για φαναρια ρωταω για εξαμτισεις φιλτρα γραναζια .. ενα ενα παντα βεβαια. Οσον αφορα αυτο το θεμα δν εχω αποφασισει αν το θελω γτ μου φαινεται πως θα αισθανομαι οτι θα "μπουκωνει" πιο γρηγορα? Αν και οι τελικες δν με αφορουν γτ πανω απο 180 δεν υπαρχει περιπτωση να παω ουτε στην αττικη οδο. Απλα εχω την εντυπωση οτι ενω η μηχανη αντεχει να δωσει πονο, τον δινει "μπουκωμενα" και ψαχνω λυση

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Grafton 505
    Εγγραφή
    24/05/2010
    Μηνύματα
    1.445
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από JohnCart Προβολή μηνύματος
    Εχω τη μηχανη 2 μηνες και τωρα με τρωει το χερι μου να δωσω λεφτα.. βλεπεις σε ολα τα θεματα μεσα ειμαι, για φαναρια ρωταω για εξαμτισεις φιλτρα γραναζια .. ενα ενα παντα βεβαια. Οσον αφορα αυτο το θεμα δν εχω αποφασισει αν το θελω γτ μου φαινεται πως θα αισθανομαι οτι θα "μπουκωνει" πιο γρηγορα? Αν και οι τελικες δν με αφορουν γτ πανω απο 180 δεν υπαρχει περιπτωση να παω ουτε στην αττικη οδο. Απλα εχω την εντυπωση οτι ενω η μηχανη αντεχει να δωσει πονο, τον δινει "μπουκωμενα" και ψαχνω λυση
    Κοίτα, φοράει τον κινητήρα του cbr600 αλλά με μερικές αλλαγές για να γίνει πιο ήπιος. Οπότε μερικά περιθώρια για βελτίωση τα έχει.

    Αλλά να ξέρεις ότι θα δώσεις ότι λεφτά είναι να δώσεις και όταν τελειώσουν τα λίγα πράγματα που μπορείς να κάνεις πάνω της, θα την πουλήσεις και θα πάρεις κάτι άλλο.

    Το έχουν κάνει όλοι και δεν θα είσαι ο πρώτος, όπως με το γρανάζι.

    Δεν σε αποθαρρύνω όμως. Καλά κάνεις και τα ψάχνεις. Εμένα με καλύπτει όπως είναι.

    Βουρ στον πατσά λοιπόν.
    Άπας αήρ αετώ περάσιμος

  13. #13
    Μέλος Το avatar του/της JohnCart
    Εγγραφή
    19/03/2018
    Μηνύματα
    76
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Grafton 505 Προβολή μηνύματος
    Κοίτα, φοράει τον κινητήρα του cbr600 αλλά με μερικές αλλαγές για να γίνει πιο ήπιος. Οπότε μερικά περιθώρια για βελτίωση τα έχει.

    Αλλά να ξέρεις ότι θα δώσεις ότι λεφτά είναι να δώσεις και όταν τελειώσουν τα λίγα πράγματα που μπορείς να κάνεις πάνω της, θα την πουλήσεις και θα πάρεις κάτι άλλο.

    Το έχουν κάνει όλοι και δεν θα είσαι ο πρώτος, όπως με το γρανάζι.

    Δεν σε αποθαρρύνω όμως. Καλά κάνεις και τα ψάχνεις. Εμένα με καλύπτει όπως είναι.

    Βουρ στον πατσά λοιπόν.
    Το φαζερ μαρεσε πιο πολυ αλλα δεν θα με βολευε για μεσα στην πολη ειδικα εφοσον δν μαρεσει να οδηγω συνεχεια σε τοσο ψηλες στροφες.. er6-f δεν βρηκα επι ενα μηνα και επρεπε να παρω επειγοντως μεσον, οποτε θελω να δω τι ειναι το καλυτερο που μπορω να κανω με το cbf γιατι πιστευω πως εχει δυνατοτητες να μην ειναι "παπουδιστικο" poy to lene poloi. Πχ θελω να αλλαξω καθρεπτες, σταντ πινακιδας κλπ μια καρινα/ποδια , το διπλο φαναρι σε λευκο κιολας που λεγαμε σε αλλο θρεντ. Ηδη το εχω στο καρ στα 4 χιλιαρικα θα το εχω τοσο ακατεβαστο και αν βρεθει αγοραστης να δωσει τοσο (οχι λιγοτερο) θα το σκευτω :P . Εμποροι ακομα και για ανταλαγη να τους κανεις για να παρεις απο αυτους καινουριο να σε κλεψουν θελουν να βγαλουν λεφτα και απο την ανταλλαγη και απο την πωληση..

  14. #14
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.064
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από JohnCart Προβολή μηνύματος
    θελω να δω τι ειναι το καλυτερο που μπορω να κανω με το cbf γιατι πιστευω πως εχει δυνατοτητες να μην ειναι "παπουδιστικο" poy to lene poloi.
    4κύλινδρο 600cc με 75 άλογα, δεν μπορεί να είναι τίποτα άλλο εκτός από παππουδίστικο. Σκέψου μήπως έχεις πάρει λάθος μηχανάκι... Και, φυσικά, μην κάνεις βελτιώσεις και ξοδεύεσαι αν σκοπεύεις να το πουλήσεις. Ρώτα εμένα.

    Α και ΔΕ φοράει τον κινητήρα του CBR ε, μην τρελαθούμε. Απλά βασίζεται σε αυτόν. Μετά αφαίρεσαν κάθε ίχνος μοτοσικλέτας και τον έβαλαν στο CBF.
    Life begins at 45°.

  15. #15
    Μέλος Το avatar του/της JohnCart
    Εγγραφή
    19/03/2018
    Μηνύματα
    76
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    4κύλινδρο 600cc με 75 άλογα, δεν μπορεί να είναι τίποτα άλλο εκτός από παππουδίστικο. Σκέψου μήπως έχεις πάρει λάθος μηχανάκι... Και, φυσικά, μην κάνεις βελτιώσεις και ξοδεύεσαι αν σκοπεύεις να το πουλήσεις. Ρώτα εμένα.
    Σε ρωταω πες μου

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Ερωτήσεις για βελτίωση σε Daytona DY
    από MR.Pilot στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 10/10/2013, 07:24
  2. Παρθενική νίκη σε ράλι για τον Rossi
    από zoropatra στο forum Αγωνιστικά νέα
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 27/11/2006, 23:55
  3. Θα σε θυμομαστε για παντα
    από Giorgos19 στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 27/06/2006, 15:02
  4. που σε bart? Για να σε δω τώρα!!!
    από marine521 στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 20/10/2005, 14:55
  5. Βοηθεια Για Βελτιωση Cbr600 F4 Mont. 99
    από ΣΤΑΥΡΟΣ στο forum Honda CBR series
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 28/03/2005, 11:02

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF