Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 11 από 11

Θέμα: Που πήγαν τα Modenas ?

  1. #1
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    26/11/2012
    Μηνύματα
    1.458

    Που πήγαν τα Modenas ?

    χαζεύοντας τα παπια παρατήρησα οτι δεν υπάρχουν καινούργια modenas και οτι ο γκοργκολης δεν την εχει πλεον σαν μάρκα.. τι εχασα? έκλεισε το εργοστάσιο ή δεν έρχονται Ελλάδα πλεον?

  2. #2
    Left peg scraping. Το avatar του/της zannisvel
    Εγγραφή
    24/05/2013
    Μηνύματα
    2.045
    Τώρα που έψαχνα και εγώ για παπί, παρατήρησα το ίδιο ακριβώς.
    Μάλλον σταμάτησε ο Γκοργκολης να έχει την αντιπροσωπεία, γιατί δε φαίνεται πουθενά στο site.

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της taisteal
    Εγγραφή
    15/05/2011
    Μηνύματα
    4.857
    Υπάρχει θέμα με τις προδιαγραφές euro

  4. #4
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    26/11/2012
    Μηνύματα
    1.458
    τα modenas ε? και κυκλοφορούν κατι κινεζο κινεζοι που αμα λυσεις μια βιδα δεν ξανα βιδώνει!! ο θεοι!!!!

  5. #5
    700 κιλά βίδες Το avatar του/της Anritsu
    Εγγραφή
    24/01/2006
    Μηνύματα
    1.258
    Επειδή έχω Modenas το έχω ψιλοπαρακολουθήσει το θέμα . Έφερε σε κάποια φάση το gt 135 και το kriss 125 injection και πάπαλα . Απο τη μία λέγεται πως δεν πληρούν τους προδιαγραφές euro 4 . Απο την άλλη η αλήθεια είναι πως αυτα τα μηχανάκια ήταν ελκυστικά όταν οι μεγάλοι δεν είχαν φτηνά μοντέλα . Όταν άρχισαν να κατεβάζουν wave 110 , crypton 110 κλπ δεν είχε και πολύ νόημα να πάρει κανείς Μαλαισία όταν υπήρχα ας πούμε japan επιλογές . Φάνηκε αυτό αυτό καθώς τόσο το 135 όσο και το 125 kriss πατώσανε . Απο την τρίτη έχει τα daytona που το 125 είναι αυτη τη στιγμή το πιο πλήρες πακέτο στα λεφτά του για παπί . Ποιος ο λόγος να κρατάει και άλλη παπιο μάρκα ?
    Modenas Kriss 125

  6. #6
    Ο λογος είναι πως εχουν ποιότητα σε λογική τιμή. Δεν ειναι παπιά του κιλού οπως τα daytona που τα αγοράζει 300€ -400€ και τα πουλάει 1500€-1800 βάζει και ενα "αυτοκόλλητο" daytona και να σου η μάρκα...
    Η modenas έχει όνομα και ειναι στην ουσία θυγατρική της kawasaki. Μέχρι και modenas ninja βγάζουν.

  7. #7
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από I'am...u are? Προβολή μηνύματος
    Ο λογος είναι πως εχουν ποιότητα σε λογική τιμή. Δεν ειναι παπιά του κιλού οπως τα daytona που τα αγοράζει 300€ -400€ και τα πουλάει 1500€-1800 βάζει και ενα "αυτοκόλλητο" daytona και να σου η μάρκα...
    Η modenas έχει όνομα και ειναι στην ουσία θυγατρική της kawasaki. Μέχρι και modenas ninja βγάζουν.

    Αυτό με πείθει απόλυτα

  8. #8
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    01/09/2018
    Μηνύματα
    400
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από I'am...u are? Προβολή μηνύματος
    Ο λογος είναι πως εχουν ποιότητα σε λογική τιμή. Δεν ειναι παπιά του κιλού οπως τα daytona που τα αγοράζει 300€ -400€ και τα πουλάει 1500€-1800 βάζει και ενα "αυτοκόλλητο" daytona και να σου η μάρκα...
    Η modenas έχει όνομα και ειναι στην ουσία θυγατρική της kawasaki. Μέχρι και modenas ninja βγάζουν.
    Έτσι είναι. Και αυτό δε συμβαίνει μόνο με τα παπιά της modenas. Συμβαίνει και με πολλές "μάρκες" σκούτερ.
    Υπάρχουν για παράδειγμα τα σκούτερ της pgo! Σκούτερ με ποιότητα και ανθεκτικά μηχανικά μέρη.
    Όμως κοστίζουν παραπάνω από τα διάφορα σκουπίδια που εισάγει ο Γκοργκολης και πουλάει σαν daytona αλλά και η mototrend και πουλάει σαν Gemini.

    Ειδικά ένα μοντέλο το εισάγουν και οι 2 και το πουλάνε με διαφορετικό όνομα.

    Επίσης όταν εισάγεις σκουπίδια και τα πουλάς σε σχετικά χαμηλές τιμές, αυτό δεν ισχύει τελικά γιατί αυτά τα ερείπια δεν αξίζουν ούτε το 50% της τιμής τους - δεν έχεις σκοπό και να τα υποστηρίξεις μετά την πώληση. Γνωστός μου περιμένει κάτι μήνες καπάκι κοντέρ για ένα από τα τρισάθλια σκούτερ daytona τύπου vespa...

  9. #9
    Π@ΥΤΑΝΑ ΕΥΣΤΡΟΦΙΑ Το avatar του/της S705
    Εγγραφή
    23/03/2007
    Μηνύματα
    1.495
    Προσωπικά δεν έχω κανένα θέμα που εξαφανιστηκαν.
    Το kriss 125 ήταν ότι χειρότερο πέρασε από τα χέρια μου.
    Μπροστινό φρένο με καμία αίσθηση, η δεν θα φρενάρε ή θα φρενάρε τέρμα, το ενδιάμεσο ήταν ανύπαρκτο.
    Πίσω ταμπούρο πιο αδύναμο και από φρένο ποδηλάτου.
    Μοτέρ ψόφιο, σε κατηφόρα να έπιανε με το ζόρι 95 χλμ και στο κοντέρ έγραφε 120+
    Το καρμπυρατέρ σκουπίδι! Για να κρατάει ρελαντί έπρεπε σχεδόν να τσουλαει με πρώτη! Τον χειμώνα ήθελε 10 μιζιες για να πάρει εμπρός και 5 λεπτά με γκάζι ανοιχτό για να μην σβήνει, το τσοκ δεν άλλαζε κάτι.
    Όλα αυτά από καινούριο! Και ειδικά με το καρμπυρατέρ άκρη δεν έβγαλα!
    Στο καλό λοιπόν και να μην μας γράφουν.
    Η ΚΑΛΗ Η ΠΑΝΤΑ ΕΙΝΑΙ
    ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΘΑ ΤΡΟΜΑΞΕΙ...
    ....ΤΟΝ ΠΑΠΠΟΥ
    ΣΤΟ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΠΕΖΟΔΡΟΜΙΟ!!!!!

  10. #10
    700 κιλά βίδες Το avatar του/της Anritsu
    Εγγραφή
    24/01/2006
    Μηνύματα
    1.258
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από S705 Προβολή μηνύματος
    Προσωπικά δεν έχω κανένα θέμα που εξαφανιστηκαν.
    Το kriss 125 ήταν ότι χειρότερο πέρασε από τα χέρια μου.
    Μπροστινό φρένο με καμία αίσθηση, η δεν θα φρενάρε ή θα φρενάρε τέρμα, το ενδιάμεσο ήταν ανύπαρκτο.
    Πίσω ταμπούρο πιο αδύναμο και από φρένο ποδηλάτου.
    Μοτέρ ψόφιο, σε κατηφόρα να έπιανε με το ζόρι 95 χλμ και στο κοντέρ έγραφε 120+
    Το καρμπυρατέρ σκουπίδι! Για να κρατάει ρελαντί έπρεπε σχεδόν να τσουλαει με πρώτη! Τον χειμώνα ήθελε 10 μιζιες για να πάρει εμπρός και 5 λεπτά με γκάζι ανοιχτό για να μην σβήνει, το τσοκ δεν άλλαζε κάτι.
    Όλα αυτά από καινούριο! Και ειδικά με το καρμπυρατέρ άκρη δεν έβγαλα!
    Στο καλό λοιπόν και να μην μας γράφουν.
    Εχω το 125 12 χρόνια κλείνω το Δεκέμβρη , και θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου αλλα σε πολύ μικρότερο βαθμό .

    Τα φρένα τους είναι όντως μέτρια . Εβαλα ενα oversize μπροστά και ένα σωληνάκι υψηλής και καθάρισα . Το πίσω μια χαρά μου φαίνεται , τουλάχιστον για την δική μου ανθρώπινη οδήγηση .
    Μότερ όντως αργό , εχω δει παραπάνω με GPS σε ευθεία και είμαι και 1.87 , 95 κιλά με μπαγκαζιέρα. Ποτε δεν με απασχόλησε γιατί δεν παίρνεις παπί για το γκάζι , αλλά για οικονομία και ευελιξία .
    Καρμπυράτερ και εκκίνηση όντως προβληματική όταν ήταν κρύο . Το ίδιο θέμα είχαν και τα 130 xcite αλλά και τα kawasaki 130. Παραδόξως μου το ρύθμισε ένα μαστορόπουλο και ήρθε λουκόυμι . Λίγο προσοχή στην εκκίνηση που είναι υποψήφιο να σβήσει και κανένα πρόβλημα . Μεχρι και to choke ρύθμισε που απο το εργοστάσιο δεν δούλευε .
    Φώτα μέτρια , στην καλύτερη να βάλεις καποια λάμπα τύπου nightbreaker αν βρεις σε γλόμπο S2 . Απλα τα συνηθίζεις .

    Τώρα στο δια τάυτα . Καινούριο το αγόρασα το 2009 1700 γιουρια . Αν θυμάμαι καλά τότε κυκλοφορούσαν τα innova στα 2500 , το crypton χ στα 3000+ το ΖΧ130 και ίσως κάποια αλλα . Σε αυτά τα χρήματα υπήρχε μόνο με λιγότερα το daytona . Ισως και το adress της suzuki σίγουρα πιο ακριβό .
    Από τότε για επισκευές έχω δώσει 80 μίζα μτχ , 200 επισκευή κιβωτίου ταχυτήτων και 200 ρεκτιφιέ , πίστονι ελατήρια και αλύσιδα εκκεντροφόρου . Ολα αυτά μέχρι τις 60.000 χλμ . Θεωρητικά μηχανικά έχω αλλές τόσες εκτός και την ακούσει καμία μπίελα και θέλω πάλι άνοιγμα . Δεν ξέρω ποσα παπιά απο εκείνη την εποχή κυκλοφορούν ακόμα , και με τι κόστος συντήρησης και επισκευής . Να πω για Innova που τρίζανε και καίγανε λάδια με διάφορα θέματα , να πω για crypton -x που κλαιγανε τα καλάμια , να , για adress που αν θυμαμαι καλά βαράγε κάτι στο μοτέρ ; Εχουν γραφτεί εδώ κατά περιόδους σεντόνια πόνου και απόγνωσης .

    Θέλω να καταλήξω ότι στην τιμή της εποχής , το πακέτο που έπαιρνες ηταν αναμενόμενα μέτριο . Α , είχε και ζάντες αλουμινίου . Οταν όλα ήταν με ακτίνες . Γενικά πάντως βλέπω πολλά να κυκλοφορούν ακόμα . Εστω και χάρχαλα .
    Modenas Kriss 125

  11. #11
    Π@ΥΤΑΝΑ ΕΥΣΤΡΟΦΙΑ Το avatar του/της S705
    Εγγραφή
    23/03/2007
    Μηνύματα
    1.495
    Το είχα αγοράσει στα μέσα 2015,τοτε μου φώναζε ο κολλητός μου "αγόρασε με λίγα παραπάνω ένα καλό μτχ crypton x" δεν τον άκουσα.
    Το έκανα 2 χρόνια μετά δίνοντας 1900 για ένα crypton x σε κατάσταση βιτρίνας, ε βρήκα την ησυχία μου!
    Η ΚΑΛΗ Η ΠΑΝΤΑ ΕΙΝΑΙ
    ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΘΑ ΤΡΟΜΑΞΕΙ...
    ....ΤΟΝ ΠΑΠΠΟΥ
    ΣΤΟ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΠΕΖΟΔΡΟΜΙΟ!!!!!

Παρόμοια θέματα

  1. Πού πήγαν τα μηνύματα μου??
    από menos στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 49
    Τελευταίο μήνυμα: 02/03/2012, 11:17
  2. Απαντήσεις: 179
    Τελευταίο μήνυμα: 05/02/2010, 20:20
  3. Πού είναι τα γκάζια;
    από DragonTZR στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 19/09/2005, 16:22
  4. Απο Που ΕρΧονται Τα Παιδια?
    από melsaltas στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 10/02/2005, 12:03
  5. Που Πηγαν Οι Αλκυονιδεσ!!!!
    από nikoskkk στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 08/02/2005, 21:41

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF