Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 33

Θέμα: HONDA NC 750 DC Αλλαγή ποδοφρενου σε μανετα

  1. #16
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.796
    Άσε το μηχανάκι ήσυχο ρε φίλε και μάθε να το οδηγείς έτσι όπως κάποιοι που ξέρουν καλύτερα από σένα το κατασκεύασαν. Μάθε να το χαίρεσαι έτσι όπως είναι.
    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  2. #17
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.024
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Koylis.x Προβολή μηνύματος
    Θα ήθελα να ρωτήσω εάν γνωρίζει κάποιος και εάν γίνεται στο nc 750 στην έκδοση DC που δεν έχει μανετα για συμπλέκτη εάν μπορώ με μετατροπή να βάλω εγώ μανετα και να φερω το ποδοφρενο στο αριστερο μου χέρι; Εάν ξέρεις κάνεις εάν γίνεται κ που μπορούν να μου το κάνουν,ευχαριστώ!
    Καλήσπέρα φίλε μου.Αν δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα αναπηρίας ( εύχομαι να μην υπάρχει το παραμικρό) θα έλεγα να δώσεις χρόνο και km μέχρι να το συνηθίσεις.Αντιλαμβάνομαι οτι αν προέρχεσαι απο σκούτερ ζόριζεσαι λίγο με το ποδόφρενο αλλα όλα ειναι θέμα συνήθειας.Θα δεις οτι μόλις το μάθεις το ποδόφρενο είναι πολύ ανώτερο.Ειμαι κάτοχος manual NC.

    Το 1ο μου μηχανάκι ήταν σκούτερ και για δυο χρόνια κυκλοφορούσα με αυτο,μετά πήρα παπί και στην αρχη με δυσκόλευε το ποδόφρενο.Σε καταλαβαίνω απόλυτα απλα δώσε χρόνο.
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  3. #18
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    10/04/2018
    Μηνύματα
    8
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από billy84 Προβολή μηνύματος
    Καλήσπέρα φίλε μου.Αν δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα αναπηρίας ( εύχομαι να μην υπάρχει το παραμικρό) θα έλεγα να δώσεις χρόνο και km μέχρι να το συνηθίσεις.Αντιλαμβάνομαι οτι αν προέρχεσαι απο σκούτερ ζόριζεσαι λίγο με το ποδόφρενο αλλα όλα ειναι θέμα συνήθειας.Θα δεις οτι μόλις το μάθεις το ποδόφρενο είναι πολύ ανώτερο.Ειμαι κάτοχος manual NC.

    Το 1ο μου μηχανάκι ήταν σκούτερ και για δυο χρόνια κυκλοφορούσα με αυτο,μετά πήρα παπί και στην αρχη με δυσκόλευε το ποδόφρενο.Σε καταλαβαίνω απόλυτα απλα δώσε χρόνο.
    Πραγματικά σε ευχαριστώ για τα λόγια σου κ την κατανόηση σου, γιατί πραγματικά σε ένα φόρουμ να μην υπάρχει ένας εξυπνάκιας-κομπλεξικός που θα πετάξει την ρια του δεν υπάρχει!!!

    Άκου να δεις το βίωμα μου(και όποιος άλλος καλοπροαίρετος), οδηγώ σκούτερ 10 χρόνια, 8 έχω δίπλωμα μηχανής έχω καβαλήσει καμία 50ρια φορές μηχανή, λέω ότι ξέρω να οδηγώ μηχανή αλλά δεν έχω τον αέρα του σκούτερ, καβαλάω Σαρακακη το NC DC πάω μέχρι Σχιστό και γυρνάω (μόνο Καβάλας) δεν είχα τον αέρα, καπάκι παίρνω και δοκιμάζω Ιντεγκρα παθαίνω την πλάκα μου γυρνάω Ιερά οδό Αιγάλεω Θηβών πάλι πίσω, ένιωσα αμέσως τόσο οικία που ήθελα να το δοκιμάσω σε σφήνες σε κίνηση και τα λοιπά, (το ίδιο συνέβη και αργότερα με το X adv). τες πα για προσωπικούς λόγους δεν λέω κάτι να συγκρίνω εργαλεία αλλά θέλω το NC, και λέω δεν είμαι συνηθισμένος στο ποδοφρενο και δεν είχα την άνεση, γι'αυτό ρωτάω εδώ εάν ξέρει κάποιος κάποιον;!; και εάν είναι εφικτό να γίνει!

    Τώρα όμως μου δημιούργησες μία νέα απορία, εγώ(προσωπική μου άποψη) πίστευα τόσα χρόνια ότι πχ σε ένα φρενάρισμα επείγον μέσα στην πόλη, έχεις καλύτερη αίσθηση να έχεις τα φρένα στο χέρι! Υπάρχει κάτι τεκμηριωμένο πιο είναι καλύτερο ανάμεσα στα δύο η τελικά είναι θέμα γούστου και βολής ;
    Το ρωτάω γιατί πιστεύω σε λίγο καιρό θα το συνηθίσω το φρένο στο πόδι, αλλά είναι προτιμότερο τελικά κ γιατί;

  4. #19
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.060
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Koylis.x Προβολή μηνύματος
    Το ρωτάω γιατί πιστεύω σε λίγο καιρό θα το συνηθίσω το φρένο στο πόδι, αλλά είναι προτιμότερο τελικά κ γιατί;
    Επειδή όλες οι μοτοσικλέτες το έχουν στο πόδι. Είναι σαν να ρωτάς αν είναι προτιμότερος ο συμπλέκτης αριστερά στα αυτοκίνητα. Εκεί μπήκε, εκεί τον μαθαίνουμε. Για να μην έχει αλλάξει τόσα χρόνια, σημαίνει ότι δεν υπάρχει καλύτερη θέση. Όσοι μεταφέρουν το ποδόφρενο στο χέρι, το κάνουν είτε επειδή έχουν κάποιου είδους αναπηρία, είτε για να εκτελούν κόλπα χωρίς να περιορίζονται οι θέσεις των ποδιών τους. Δεν υπάρχει ΚΑΝΕΝΑΣ άλλος λόγος να το κάνεις.
    Life begins at 45°.

  5. #20
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.024
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Koylis.x Προβολή μηνύματος
    Πραγματικά σε ευχαριστώ για τα λόγια σου κ την κατανόηση σου, γιατί πραγματικά σε ένα φόρουμ να μην υπάρχει ένας εξυπνάκιας-κομπλεξικός που θα πετάξει την ρια του δεν υπάρχει!!!

    Άκου να δεις το βίωμα μου(και όποιος άλλος καλοπροαίρετος), οδηγώ σκούτερ 10 χρόνια, 8 έχω δίπλωμα μηχανής έχω καβαλήσει καμία 50ρια φορές μηχανή, λέω ότι ξέρω να οδηγώ μηχανή αλλά δεν έχω τον αέρα του σκούτερ, καβαλάω Σαρακακη το NC DC πάω μέχρι Σχιστό και γυρνάω (μόνο Καβάλας) δεν είχα τον αέρα, καπάκι παίρνω και δοκιμάζω Ιντεγκρα παθαίνω την πλάκα μου γυρνάω Ιερά οδό Αιγάλεω Θηβών πάλι πίσω, ένιωσα αμέσως τόσο οικία που ήθελα να το δοκιμάσω σε σφήνες σε κίνηση και τα λοιπά, (το ίδιο συνέβη και αργότερα με το X adv). τες πα για προσωπικούς λόγους δεν λέω κάτι να συγκρίνω εργαλεία αλλά θέλω το NC, και λέω δεν είμαι συνηθισμένος στο ποδοφρενο και δεν είχα την άνεση, γι'αυτό ρωτάω εδώ εάν ξέρει κάποιος κάποιον;!; και εάν είναι εφικτό να γίνει!

    Τώρα όμως μου δημιούργησες μία νέα απορία, εγώ(προσωπική μου άποψη) πίστευα τόσα χρόνια ότι πχ σε ένα φρενάρισμα επείγον μέσα στην πόλη, έχεις καλύτερη αίσθηση να έχεις τα φρένα στο χέρι! Υπάρχει κάτι τεκμηριωμένο πιο είναι καλύτερο ανάμεσα στα δύο η τελικά είναι θέμα γούστου και βολής ;
    Το ρωτάω γιατί πιστεύω σε λίγο καιρό θα το συνηθίσω το φρένο στο πόδι, αλλά είναι προτιμότερο τελικά κ γιατί;
    Με κάλυψε η απάντηση του Blitzer.Εφόσον βρίσκεται διαχρονικά εκεί υπάρχει κάποιος λόγος.Στο αριστερό χρειάζεσαι συμπλεκτη για να έχεις τον απόλυτο έλεγχο αυτού που καβαλάς.Οταν συνηθίσεις,είτε χέρι είτε πόδι το ίδιο γρήγορα θα αντιδράσουν.

    Η Honda έκανε τεράστια μαγκιά(απο άποψη μαρκεντινγκ) που με το DCT τράβηξε σκουτεράδες στον χώρο της μοτοσυκλετας.Όμως η μοτοσυκλέτα και ο σωστός τρόπος οδήγησης δε μπορεί να αντικατασταθεί απο οποιοδήποτε αυτόματο σύστημα σήμερα.Στο μέλλον δεν ξέρω τι θα δούμε,σήμερα όμως η αυτόματη μοτοσυκλέτα δε μπορεί να συγκριθεί με την κλασσική.Μιας και έχω οδηγήσει αρκετα τα αυτόματα γρήγορα(και το X adv) μπορώ να αναλύσω και τους λόγους που δε συγκρινονται.

    Στο δια ταυτα, αν θες να εξελιχθείς σαν οδηγός δεν παίρνεις αυτόματη μοτο.Αν απλά θες έναν αντικαταστάτη του σκούτερ σε πακέτο μοτοσυκλετας το NC DCT παίζει μόνο του ουσιαστικά εφόσον ειναι και το μοναδικό.Νομίζω όμως οτι η συγκεκριμένη πατέντα που αναφέρεις πιθανόν να είναι ασύμφορη.Μπορείς να πάρεις και ένα τηλ σε ένα εξουσιοδοτημένο Honda να σου πουν ένα κόστος και το αν ειναι εφικτό να γίνει.
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  6. #21
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    02/07/2017
    Μηνύματα
    22
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Koylis.x Προβολή μηνύματος
    Πραγματικά σε ευχαριστώ για τα λόγια σου κ την κατανόηση σου, γιατί πραγματικά σε ένα φόρουμ να μην υπάρχει ένας εξυπνάκιας-κομπλεξικός που θα πετάξει την ρια του δεν υπάρχει!!!

    Άκου να δεις το βίωμα μου(και όποιος άλλος καλοπροαίρετος), οδηγώ σκούτερ 10 χρόνια, 8 έχω δίπλωμα μηχανής έχω καβαλήσει καμία 50ρια φορές μηχανή, λέω ότι ξέρω να οδηγώ μηχανή αλλά δεν έχω τον αέρα του σκούτερ, καβαλάω Σαρακακη το NC DC πάω μέχρι Σχιστό και γυρνάω (μόνο Καβάλας) δεν είχα τον αέρα, καπάκι παίρνω και δοκιμάζω Ιντεγκρα παθαίνω την πλάκα μου γυρνάω Ιερά οδό Αιγάλεω Θηβών πάλι πίσω, ένιωσα αμέσως τόσο οικία που ήθελα να το δοκιμάσω σε σφήνες σε κίνηση και τα λοιπά, (το ίδιο συνέβη και αργότερα με το X adv). τες πα για προσωπικούς λόγους δεν λέω κάτι να συγκρίνω εργαλεία αλλά θέλω το NC, και λέω δεν είμαι συνηθισμένος στο ποδοφρενο και δεν είχα την άνεση, γι'αυτό ρωτάω εδώ εάν ξέρει κάποιος κάποιον;!; και εάν είναι εφικτό να γίνει!

    Τώρα όμως μου δημιούργησες μία νέα απορία, εγώ(προσωπική μου άποψη) πίστευα τόσα χρόνια ότι πχ σε ένα φρενάρισμα επείγον μέσα στην πόλη, έχεις καλύτερη αίσθηση να έχεις τα φρένα στο χέρι! Υπάρχει κάτι τεκμηριωμένο πιο είναι καλύτερο ανάμεσα στα δύο η τελικά είναι θέμα γούστου και βολής ;
    Το ρωτάω γιατί πιστεύω σε λίγο καιρό θα το συνηθίσω το φρένο στο πόδι, αλλά είναι προτιμότερο τελικά κ γιατί;
    Πραγματικά εχει καταντήσει αστεία η φάση , με τα φόρουμ γενικότερα και της εξυπνάδες που ακούς , μια και όλοι τους είναι σούπερ ντουπερ , και ξέρουν για τα πάντα , αλλά αυτό που δεν ξέρουν είναι να δώσουν μια καλοπροαίρετη συμβουλη...
    στο θέμα μας τώρα , εάν δεν σε νοιάζει το κόστος και η διαδικασία όλη και έχεις σκοπό να κρατήσεις αρκετο και την μηχανή σου ,καντο , εγώ πιστεύω ότι κάποιος που έρχεται από τα σκούτερ θα προτιμησει το φρενο στο χέρι !! και νομίζω ότι σε μια τετοιου είδους μοτοσυκλέτας (αυτόματη) θα ταιριάζει καλύτερα εκεί η Honda το έβαλε εκεί για λόγους μάρκετινγκ πιστεύω! επίσης νομίζω ότι το χέρι λειτουργεί πιο γρήγορα από το πόδι ,και εχει και καλύτερη αίσθηση !!!

  7. #22
    Σε Africa DCT , που εχει αριστερά μανετα για χειρόφρενο , έχω δει να αλλάζουν μανέτα για να έρχεται πιο κοντά στα δάκτυλα κι έτσι την χρησιμοποιούν σαν πίσω φρένο και βοηθάει πολύ , ειδικά στο χώμα.
    Στο NC750 νομίζω οτ δεν εχει μανετα , αλλά έναν λεβιέ για χειρόφρενο .
    Δες αν μπορείς με τις υπάρχουσα ντιζα , να προσαρμόσεις Μανέτα

  8. #23
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    02/07/2017
    Μηνύματα
    22
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ggs Προβολή μηνύματος
    Σε Africa DCT , που εχει αριστερά μανετα για χειρόφρενο , έχω δει να αλλάζουν μανέτα για να έρχεται πιο κοντά στα δάκτυλα κι έτσι την χρησιμοποιούν σαν πίσω φρένο και βοηθάει πολύ , ειδικά στο χώμα.
    Στο NC750 νομίζω οτ δεν εχει μανετα , αλλά έναν λεβιέ για χειρόφρενο .
    Δες αν μπορείς με τις υπάρχουσα ντιζα , να προσαρμόσεις Μανέτα
    είναι άλλη η δαγκανα του χειρόφρενο και άλλη αυτή του φρένου , στο nc , στο Africa δεν ξέρω.
    για το nc υπάρχουν όλα έτοιμα από το αντίστοιχο μοντέλο σκούτερ ...lntegra ! απλά ίσως χρειαστεί να αλλάξεις θέση χειρόφρενο !

  9. #24
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από jim Προβολή μηνύματος
    είναι άλλη η δαγκανα του χειρόφρενο και άλλη αυτή του φρένου , στο nc , στο Africa δεν ξέρω.
    για το nc υπάρχουν όλα έτοιμα από το αντίστοιχο μοντέλο σκούτερ ������...lntegra ! απλά ίσως χρειαστεί να αλλάξεις θέση χειρόφρενο !������
    σωστό .
    το ίδιο είναι και στο αφρικα.
    απλώς, η πατέντα αυτή είναι πολύ εύκολη, με σημαντικό μειονέκτημα την πολύ μικρότερη δύναμη πίσω φρένου μιας και δεν είναι υδραυλικό αλλά μηχανικό.
    για να γίνει σωστή αλλαγή πρέπει να αλλάξει ολο το σύστημα πίσω φρένου (ισως από integra) αλλά δεν νομίζω να αξίζει τον κόπο και το κόστος.

  10. #25
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Εκεί μπήκε, εκεί τον μαθαίνουμε. Για να μην έχει αλλάξει τόσα χρόνια, σημαίνει ότι δεν υπάρχει καλύτερη θέση
    Καλά μην το λές αυτό, μερικά πράγματα δεν αλλάζουν έτσι εύκολα απο τη στιγμή που υπάρχει τόσο μεγάλη συνήθεια στον κόσμο. Πάρε και για παράδειγμα το qwerty, προφανώς δεν είναι το καλύτερο layout και το χρησιμοποιήσαν για συγκεκριμένο λόγο αλλά ενώ ουσιαστικά δεν υπάρχει ανάγκη πλέον έχει μείνει δυστυχώς σαν "industry standard"
    Why do you go away? So that you can come back. So that you can see the place you came from with new eyes and extra colors. And the people there see you differently, too. Coming back to where you started is not the same as never leaving. T. Pratchett

  11. #26
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.060
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Mariner Προβολή μηνύματος
    Καλά μην το λές αυτό, μερικά πράγματα δεν αλλάζουν έτσι εύκολα απο τη στιγμή που υπάρχει τόσο μεγάλη συνήθεια στον κόσμο. Πάρε και για παράδειγμα το qwerty, προφανώς δεν είναι το καλύτερο layout και το χρησιμοποιήσαν για συγκεκριμένο λόγο αλλά ενώ ουσιαστικά δεν υπάρχει ανάγκη πλέον έχει μείνει δυστυχώς σαν "industry standard"
    Δε διαφωνώ. Στο "καλύτερο", που έγραψα, συμπεριλαμβάνεται και το συνηθισμένο. Δεν αλλάζεις κάτι, εκτός αν τα οφέλη είναι πραγματικά ουσιαστικά και σπουδαία. Ο πολύς κόσμος δεν ενδιαφέρεται για minmaxing.
    Life begins at 45°.

  12. #27
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.485
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DoctoR_k6 Προβολή μηνύματος
    Δηλαδη ο Dovi που το εχει κανει εδω κ χρονια ειναι κουλομαρια???
    ε ναι

  13. #28
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.517
    αν θεωρησουμε οτι μια τετοια πατεντα περναει κτεο.....
    πιστευετε οτι υπαρχει μαστορας που θα καθοταν να μελετησει και να υλοποιησει κατι τετοιο με κινδυνο να βρεθει κατηγορουμενος σε περιπτωση ατυχηματος;
    μιλαμε για μετατροπη στα φρενα εκτος εργοστασιακων προδιαγραφων και χωρις εγκριση τυπου........

  14. #29
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/09/2008
    Μηνύματα
    534
    Γιατί δεν παίρνεις το Integra αφού σου άρεσε τόσο πολύ; Αυτό φαίνεται να σου ταιριάζει τέλεια.

    Εναλλακτικά είναι βέβαιο ότι τη θέση του φρένου θα τη συνηθίσεις. Μία, δύο, δέκα, ε θα το μάθεις και η κίνηση θα γίνεται αυτόματα πλέον.

  15. #30
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    10/04/2018
    Μηνύματα
    8
    Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις και το ενδιαφέρον, μπορεί να κάνω λίγο σαν γκόμενά αλλά το απόλυτο μηχανάκι για τα δικά μου γούστα πάντα, θα ήταν ένα X-adv πιο μαινζεβελο πιο μαζεμένο, ιδανικότερο για μέσα στην πόλη, τουλάχιστον να ήταν όσο το NC, και τα 3 είναι φοβερά, σίγουρα αλλά το ιντεγκρα πολύ πλαστικό πολύ όγκος και το θέλω λίγο για εκτός δρόμου(μην πιάσουμε κουβέντα γιατί είναι για εκτός τα άλλα 2;!), εννοώ να μπαίνει με λίγο περισσότερη άνεση σε ένα χωματόδρομο!

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Αλλαγη μοτερ σε honda chally 72cc
    από autosignaljohn στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 99
    Τελευταίο μήνυμα: 26/06/2014, 18:57
  2. αλλαγή τιμονιου σε s.ten.750
    από stam2 στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 23/10/2013, 17:08
  3. Αλλαγη λαδιων σε Honda Bros 400
    από dinoskid στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 23/07/2012, 22:38
  4. ΑΛΛΑΓΗ ΚΑΔΕΝΑΣ ΣΕ Honda-ΚΟΣΤΟΣ??
    από giospy στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 19/02/2010, 22:22
  5. Αλλαγή γραναζιού σε honda innova
    από Georg_ στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 01/05/2008, 17:52

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF