Σελίδα 2 από 12 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 169

Θέμα: Ποδηλάτες vs all

  1. #16
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της buckley
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    5.109
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από zoslen Προβολή μηνύματος
    (Λυπάμαι αλλά τα ποδήλατα προβλέπεται να κινούνται στον δρόμο κανονικότατα.

    Ποδηλατόδρομοι δεν υπάρχουν, αν υπήρχαν, όπως στην Ολλανδία πχ, οι μηχανές τους χρησιμοποιούν επίσης νόμιμα, με προσοχη στα ποδήλατα όμως.
    Αν υπάρχει ποδηλατόδρομος τότε ο ποδηλάτης είναι υποχρεωμένος να τον χρησιμοποιήσει.
    Σε αυτοκινητόδρομους απαγορεύονται τα ποδήλατα, σε όλο το λοιπό δίκτυο ομως είναι απόλυτα νόμιμο.)

    Σε είδα σκατόγρια, Μεγάλη Παρασκευή, μετά τον επιτάφιο, να περνάς τη λαοφόρο, σύνορα Περιστέρι-Πετρούπολη, με το αμάξι χωρίς να σταματήσεις στο ΣΤΟΠ. Δεν τον είδες τον πιτσιρικα με το παπι, τον στούκαρες, τον πεταξες κατω, έσκασε με το κεφάλι, δεν φορούσε κρανος, είδαμε το κρανίο του ανοιγμένο...

    Το ασθενοφόρο ήρθε, οι νοσοκόμοι μας έκαναν να καταλάβουμε πως μάλλον δεν την βγάζει...

    Ελπίζω να μην ξαναακουμπήσεις τιμόνι
    Ρε φίλε το γνωρίζεις ότι δεν βγαίνει άκρη με τη κουβέντα ,υπάρχουν οι "θιασώτες" και οι "πολέμιοι" του ποδηλάτου στην Ελλάδα.
    https://www.moto.gr/forums/showthrea...=1#post2445908
    Εσύ προσωπικά μετά από όλα τα δυστυχήματα που συμβαίνουν συνεχίζεις και διακινδυνεύεις τη ζωή σου ποδηλατώντας όπου να ναι ?

  2. #17
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Nostradamus
    Εγγραφή
    29/08/2007
    Μηνύματα
    1.531
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από zoslen Προβολή μηνύματος
    ..................... αν υπήρχαν, όπως στην Ολλανδία πχ, οι μηχανές τους χρησιμοποιούν επίσης νόμιμα, με προσοχη στα ποδήλατα όμως.
    ...............
    Αφου ο διαχωρισμος πραγματοποιηθηκε, εδω κανεις λαθος. Βελγιο σιγουρα (και εικαζω το ιδιο και στην Ολλανδια) επιτρεπεται η χρηση σε μοτοποδηλατα. οχι σε μοτοσυκλετες.

    Κατα τα αλλα, η παρουσια κοπαδιου ποδηλατων σε δρομους με ορια που υπερβαινουν τα 30, εκτος περιπτωσεων εκδηλωσεων, αδειας απο την αστυνομια κτλ κτλ, κατα την γνωμη μου πρεπει να αντιμετωπιζεται οπως και με τα υπολοιπα κοπαδια. Αμμεση μεταφορα, στο μαντρι η στα βοσκοτοπια.

    Δεν βιαζεις τον μυαλο των υπολοιπων οδηγων που δεν φταινε.
    Quod me nutrit... me destruit.....

  3. #18
    Και άντε πηγαινουν στον δρόμο κανονικα με τα αυτοκίνητα και τις μηχανές, το δεχομαι. Το οτι δεν σταματάνε ποτέ σε ΣΤΟΠ και κοκκινα φανάρια με ποιά λογική γίνεται; Οτι τι; εγω ειμαι ποδηλάτης εχω προτεραιότητα παντού και πάντα; είμαι μάγκας; ειλικρινά απαντήστε μου κάποιος
    The R is for Respect.

  4. #19
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    01/02/2013
    Μηνύματα
    11
    μου θύμισες αυτο το βιντεάκι από top gear σχετικά με τα κόκκινα φανάρια και τους ποδηλάτες
    https://www.youtube.com/watch?v=A9GUpcaG24s

  5. #20
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/03/2008
    Μηνύματα
    160
    Mια χαρά είναι το ποδήλατο και πολλοί που οδηγούμε μοτοσυκλέτα κάνουμε και ποδήλατο.
    Η προπόνηση ποδηλασίας δρόμου ανέκαθεν γινόταν σε δρόμο και όχι σε ποδηλατόδρομους.

    Συμφωνώ ότι είναι πολύ επικίνδυνο για Αθήνα και ειδικά για ταχείας κυκλοφορίας οδούς όπως η Ποσειδώνος και η Κηφισίας όπου τα Σ/Κ κάνουν την προπόνησή τους ποδηλάτες. Ακόμα όμως και αν και πας για προπόνηση στην ιδανική διαδρομή Διονύσου-Νέας Μάκρης, κινδυνεύεις εξίσου με τις προαναφερθείσες οδούς..όλο και κάποιο αμάξι μπορεί να πέσει επάνω σου ακόμα και μοτοσυκλέτα.

    Οι μαζώξεις της Παρασκευής είναι ένα γελοίο φαινόμενο (δεν ξέρω αν συμβαίνει ακόμα) με νεο-ποδηλάτες που σε καμία περίπτωση δε χαρακτηρίζουν το σύνολο των παιδιών που κάνουν σοβαρή προπόνηση.

    Υ.Γ: στα πάσα του εξωτερικού μια χαρά συμβιώνουν αρμονικά ποδηλάτες και μοτοσυκλέτες, μόνο εδώ δεν κάνουμε ούτε με τα ρούχα μας.

  6. #21
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της leftos
    Εγγραφή
    02/08/2010
    Μηνύματα
    582
    Εμενα με αυτοκινητο η μηχανη ποτε δεν με εχει εμποδισει ποδηλατο πως γινεται να εμποδιζουν καποιους πραγματικα δεν το καλαβαινω.
    Πηγαινετε τοσο αργα που σας εμποδιζουν τα ποδηλατα ειναι σαν να μου πειτε με εμποδιζει ενα φορτηγο κατεβαστε μια δυο ταχητητες και προσπεραστε που ειναι το προβλημα στο να καψετε βενζινη.
    Αντιθετως με το φορτηγο ναι εχω περιστατικα που με εμποδισαν αλλα με το φορτηγο εχεις καποιους περιορισμους.
    LIVE FREEEEE!!!!!

  7. #22
    Μέλος
    Εγγραφή
    01/10/2017
    Μηνύματα
    135
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από buckley Προβολή μηνύματος
    Εσύ προσωπικά μετά από όλα τα δυστυχήματα που συμβαίνουν συνεχίζεις και διακινδυνεύεις τη ζωή σου ποδηλατώντας όπου να ναι ?
    Τι εννοείς λέγοντας "όπου να ναι"; Μεσα στην πολη κινεισαι δεξια προσπαθώντας να μην εμποδιζεις.
    Με το ποδήλατο έχω κινδυνεψει ελάχιστα από τα λάθη των άλλων ελέω χαμηλης ταχυτητας. Με την μηχανη πολλές φορες δεν προλαβαινεις να αντιδράσεις κι εχω κινδυνεψει πολυ περισσοτερο

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Nostradamus Προβολή μηνύματος
    Αφου ο διαχωρισμος πραγματοποιηθηκε, εδω κανεις λαθος. Βελγιο σιγουρα (και εικαζω το ιδιο και στην Ολλανδια) επιτρεπεται η χρηση σε μοτοποδηλατα. οχι σε μοτοσυκλετες.

    Κατα τα αλλα, η παρουσια κοπαδιου ποδηλατων σε δρομους με ορια που υπερβαινουν τα 30, εκτος περιπτωσεων εκδηλωσεων, αδειας απο την αστυνομια κτλ κτλ, κατα την γνωμη μου πρεπει να αντιμετωπιζεται οπως και με τα υπολοιπα κοπαδια. Αμμεση μεταφορα, στο μαντρι η στα βοσκοτοπια.

    Δεν βιαζεις τον μυαλο των υπολοιπων οδηγων που δεν φταινε.
    Δεν ξερω για Βελγιο, πάντως Ολλανδια είχαμε συνεχεια σκουτερακια κ βεσπες διπλα μας στους ποδηλατοδρομους. Πηγαιναν απο εκει για ασφαλεια.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Vice Προβολή μηνύματος
    Και άντε πηγαινουν στον δρόμο κανονικα με τα αυτοκίνητα και τις μηχανές, το δεχομαι. Το οτι δεν σταματάνε ποτέ σε ΣΤΟΠ και κοκκινα φανάρια με ποιά λογική γίνεται; Οτι τι; εγω ειμαι ποδηλάτης εχω προτεραιότητα παντού και πάντα; είμαι μάγκας; ειλικρινά απαντήστε μου κάποιος
    Αυτή είναι εντελώς αυθαίρετη γενικευση. Το ίδιο μπορώ να πω για τους ντελιβεράδες. Εχω δει απειρους να πηγαινουν αναποδα κ να κοβουν φαναρια. Πολλοί ποδηλατες δεν τηρουν τον ΚΟΚ, αυτο ειναι κατακριτεο και θα επρεπε η (ανυπαρκτη) τροχαια να το αντιμετωπισει οπως ολες τις λοιπες περιπτωσεις

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Αν "κανονικότατα" εννοείς στο έρεισμα, στο άκρο της οδού.

    Επίσης σίγουρα δεν επιτρέπεται να κινούνται παράλληλα σε ζευγάρια, πιάνοντας ολόκληρες λωρίδες, δυσχεραίνοντας την κίνηση όλων, με τις εκπληκτικές ταχύτητες των 8 χλμ/ώρα που πιάνουν και δημιουργώντας συνθήκες για ατύχημα. Δηλαδή αυτό δε θα έπρεπε να επιτρέπεται βάσει κανόνων εξέλιξης του ανθρώπινου είδους, αλλά φαίνεται ότι χρειάζεται να τους το απαγορεύει ρητά και ο ΚΟΚ. Και πάλι δεν...
    Σωστα τα λες, απλά το πολύ δεξια είναι αδυνατο λογω της τραγικης καταστασης των ελληνικων δρομων με λακουβες, φρεατια, λοιπα εμποδια αλλα κ της ενδεχομενης πορτας παρκαρισμενου αμαξιου που μπορει να ανοιξει. Πρακτικα δεν γινεται να κυκλοφορησεις στην πολη τερμα δεξια.
    Σκεψου επισης πόσο hate τρωνε ολοι οι ποδηλατες απο τους αλλους και σε τι προκλησεις υποβαλλονται στους δρομους.
    Με τη μηχανη ολοι με σεβονται κ με υπολογιζουν. Με το ποδηλατο, ας πηγαινω με την ιδια ταχυτητα, απλά προσπαθουν να με περασουν αδιαφορώντας αν θα με χτυπησουν!
    Οπότε δημιουργειται μια ψυχολογια εθρικη προς καθε μηχανοκινητο.

  8. #23
    The Tech guy Το avatar του/της George_Sp
    Εγγραφή
    04/06/2012
    Μηνύματα
    2.118
    Μετά από 7 χρόνια στο moto, έγινε παράδοση ένα τσουβαλοποίησης θέμα vs ποδηλάτες κάθε χρόνο. Και συνεχίζουν να πέφτουν οι τάπες στο βαρέλι του Jack Daniels.

    Σε μια χώρα με μηδέν οδηγική παιδεία, με μηδέν υποδομές, σας ενοχλουν ΟΛΟΙ οι ποδηλάτες ανεξαιρέτως.

    Με την ίδια λογική όλοι είναι ταρίφες, όλοι είναι βλάχοι φορτηγατζήδες, ολοι είναι κάγκουρες ΤιΝτιΕμάκιδες και όλοι είναι φλώροι με σκουτερομπανιέρες που αφού δεν έχουν συμπλέκτη δεν έχουν ίσα δικαιώματα στο δρόμο.

    Πάω να βρω ένα ηλιοβασίλεμα Σαντορίνης.

  9. #24
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.095
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από leftos Προβολή μηνύματος
    Εμενα με αυτοκινητο η μηχανη ποτε δεν με εχει εμποδισει ποδηλατο πως γινεται να εμποδιζουν καποιους πραγματικα δεν το καλαβαινω.
    Πηγαινετε τοσο αργα που σας εμποδιζουν τα ποδηλατα ειναι σαν να μου πειτε με εμποδιζει ενα φορτηγο κατεβαστε μια δυο ταχητητες και προσπεραστε που ειναι το προβλημα στο να καψετε βενζινη.
    Αντιθετως με το φορτηγο ναι εχω περιστατικα που με εμποδισαν αλλα με το φορτηγο εχεις καποιους περιορισμους.
    Προσπάθησε να τους προσπεράσεις εδώ, σε συνεχόμενες στροφές, με ασφάλεια, με αυτοκίνητο:

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	30572297_10155172322081441_55642186082942976_o.jpg 
Προβολές:	286 
Μέγεθος:	53,7 KB 
ID:	394755

    Καλή τύχη, Σουμάχερ!

    Spoiler: Εμφάνιση
    Ούτε εμένα εμποδίζουν. Δεν έγραψα ποτέ κάτι τέτοιο. Έγραψα ότι τους άλλους εμποδίζουν και κινδυνεύουν να με σκοτώσουν με τους ηλίθιους ελιγμούς τους.


    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από zoslen Προβολή μηνύματος
    Σωστα τα λες, απλά το πολύ δεξια είναι αδυνατο λογω της τραγικης καταστασης των ελληνικων δρομων με λακουβες, φρεατια, λοιπα εμποδια αλλα κ της ενδεχομενης πορτας παρκαρισμενου αμαξιου που μπορει να ανοιξει. Πρακτικα δεν γινεται να κυκλοφορησεις στην πολη τερμα δεξια.
    Σκεψου επισης πόσο hate τρωνε ολοι οι ποδηλατες απο τους αλλους και σε τι προκλησεις υποβαλλονται στους δρομους.
    Με τη μηχανη ολοι με σεβονται κ με υπολογιζουν. Με το ποδηλατο, ας πηγαινω με την ιδια ταχυτητα, απλά προσπαθουν να με περασουν αδιαφορώντας αν θα με χτυπησουν!
    Οπότε δημιουργειται μια ψυχολογια εθρικη προς καθε μηχανοκινητο.
    Δε διαφωνώ. Γιατί κινούνται παράλληλα 2-3 μαζί και πιάνουν ολόκληρη τη λωρίδα, σπρώχνοντας όλους τους υπόλοιπους χρήστες της οδού σε παρανομίες (και ρίσκο ατυχήματος), μπορείς να μου εξηγήσεις;

    Το θέμα των φαναριών και των στοπ ας μην το πιάσουμε καν. Τελευταία φορά που έγινε αυτή η συζήτηση, κάποιος είπε ότι δε σταματάει στα φανάρια επειδή "ΤΟΥ ΚΟΒΟΥΝ ΤΗ ΦΟΡΑ" και το εννοούσε και νόμιζε ότι είναι απολύτως φυσιολογικό και νόμιμο.
    Life begins at 45°.

  10. #25
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/09/2008
    Μηνύματα
    535
    [QUOTE=BLiTzER;2929169]
    Γιατί κινούνται παράλληλα 2-3 μαζί και πιάνουν ολόκληρη τη λωρίδα, σπρώχνοντας όλους τους υπόλοιπους χρήστες της οδού σε παρανομίες (και ρίσκο ατυχήματος), μπορείς να μου εξηγήσεις;

    [/QUOTE

    Την απάντηση την έχω διαβάσει εγώ σε φόρουμ ποδηλατών, στα οποία βρίζουν οδηγούς αυτοκινήτων και μηχανών

    Γιατί με αυτόν τον τρόπο αναγκαζόμαστε όλοι να αλλάξουμε λωρίδα για την προσπέραση. Ενώ όταν είναι ο ένας πίσω από τον άλλο τους προσπερνάνε αυτοκίνητα μέσα στην ίδια λωρίδα σύριζα (όχι Τσίπρας) επειδή η αριστερή έχει και αυτή αυτοκίνητα.

  11. #26
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.095
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από spyrval Προβολή μηνύματος
    Την απάντηση την έχω διαβάσει εγώ σε φόρουμ ποδηλατών, στα οποία βρίζουν οδηγούς αυτοκινήτων και μηχανών
    Αυτό είναι κάτι σαν τους καπνιστές που βρίζουν τους μη καπνιστές επειδή απαγορεύεται το κάπνισμα σε κλειστούς χώρους; ΕΣΥ είσαι το πρόβλημα, φίλε. Βρες τρόπο να μην είσαι και κάτσε σε όποια λωρίδα γουστάρεις.

    Όχι εσύ ε, ο ποδηλάτης.
    Life begins at 45°.

  12. #27
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Nostradamus
    Εγγραφή
    29/08/2007
    Μηνύματα
    1.531
    [QUOTE=spyrval;2929173]
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Γιατί κινούνται παράλληλα 2-3 μαζί και πιάνουν ολόκληρη τη λωρίδα, σπρώχνοντας όλους τους υπόλοιπους χρήστες της οδού σε παρανομίες (και ρίσκο ατυχήματος), μπορείς να μου εξηγήσεις;

    [/QUOTE

    Την απάντηση την έχω διαβάσει εγώ σε φόρουμ ποδηλατών, στα οποία βρίζουν οδηγούς αυτοκινήτων και μηχανών

    Γιατί με αυτόν τον τρόπο αναγκαζόμαστε όλοι να αλλάξουμε λωρίδα για την προσπέραση. Ενώ όταν είναι ο ένας πίσω από τον άλλο τους προσπερνάνε αυτοκίνητα μέσα στην ίδια λωρίδα σύριζα (όχι Τσίπρας) επειδή η αριστερή έχει και αυτή αυτοκίνητα.
    Καλα ημουν σιγουρος οτι θα εχουν μια απαντηση και γι αυτο. Για να πω και του στραβου το δικιο ειναι λογικο αυτο που λεει απο αποψη ασφαλειας για τους ιδιους.

    Απλα μπαινει και αυτο στην λογικη οτι επειδη ορισμενα πραγματα γινονται σε πολιτισμενες χωρες του ευρωπαικου Βορρα, θα τα κανουμε και εδω αφου και εμεις ειμαστε ευρωπαιοι, παρα το γεγονος οτι εχουμε νοοτροπια και υποδομες τριτοκοσμικων κρατων.

    Οπως και να εχει το αποτελεσμα ειναι οτι σε "στραβη" ο ποδηλατης εχει τις περισσοτερες πιθανοτητες να ειναι αυτος απο ολους τους εμπλεκομενους, που θα παρει τις μπαλες του στο χερι.. Οποτε καλυτερα φορτωσε το γαμιδι, βγες λιγο εκτος και κανε οση προπονηση θες σε δρομους με λιγοτερη κινηση, απο το να "ξυνεσαι" μεσα στο χαος πολεων οπως η Αθηνα..
    Quod me nutrit... me destruit.....

  13. #28
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.687
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Cpt_Slow Προβολή μηνύματος
    Ζητάμε όλοι καλύτερους δρόμους ενώ δεν ξέρουμε να τους μοιραζόμαστε.
    Ευχαρίστως να μοιραστώ τον δρόμο με κάποιον ο οποίος έχει τις απαραίτητες καλύψεις από ασφάλεια Έτσι ώστε αν μου δημιουργήσει κάποιο πρόβλημα ατύχημα ή οτιδήποτε άλλο να μπορεί να με πληρώσει κιόλας.

    Οι ποδηλάτες έχουν κάλυψη αστικής ευθύνης;

    Από τη στιγμή που δεν έχουν ας πάρουν το πεζοδρόμιο ή τον ποδηλατόδρομο.

    Εφόσον το πεζοδρόμιο δεν είναι φιλικό για το ποδήλατο και οι ποδηλατόδρομοι δεν υπάρχουν καλό θα είναι να έχουν μία καλύτερη συμπεριφορά όταν πιάνουν κομμάτια του οδοστρώματος.

  14. #29
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.687
    [QUOTE=spyrval;2929173]
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Γιατί κινούνται παράλληλα 2-3 μαζί και πιάνουν ολόκληρη τη λωρίδα, σπρώχνοντας όλους τους υπόλοιπους χρήστες της οδού σε παρανομίες (και ρίσκο ατυχήματος), μπορείς να μου εξηγήσεις;

    [/QUOTE

    Την απάντηση την έχω διαβάσει εγώ σε φόρουμ ποδηλατών, στα οποία βρίζουν οδηγούς αυτοκινήτων και μηχανών

    Γιατί με αυτόν τον τρόπο αναγκαζόμαστε όλοι να αλλάξουμε λωρίδα για την προσπέραση. Ενώ όταν είναι ο ένας πίσω από τον άλλο τους προσπερνάνε αυτοκίνητα μέσα στην ίδια λωρίδα σύριζα (όχι Τσίπρας) επειδή η αριστερή έχει και αυτή αυτοκίνητα.
    Ενώ Έτσι είναι πολύ σίγουρο το αποτέλεσμα πανω στη στροφή.

    Το οποιοδήποτε αυτοκίνητο ή θα τους πάρει σβάρνα ή θα τρακάρει στον απέναντι

  15. #30
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.687
    Σας αφήνω τώρα Πάω να κάνω λίγο ποδηλατάκι στο δασος

Σελίδα 2 από 12 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. reinmeister vs all (regarding rc51)
    από reinmeister στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 385
    Τελευταίο μήνυμα: 28/04/2012, 16:32
  2. Rossi Vs all... εν ενεργεία και μη
    από red_monster στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 04/11/2008, 02:11
  3. DUKE III vs ALL
    από devil's animal στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 219
    Τελευταίο μήνυμα: 27/03/2008, 23:53

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF