Σελίδα 3 από 12 ΠρώτοΠρώτο 12345678 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 169

Θέμα: Ποδηλάτες vs all

  1. #31
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.994
    [QUOTE=spyrval;2929173]
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Γιατί κινούνται παράλληλα 2-3 μαζί και πιάνουν ολόκληρη τη λωρίδα, σπρώχνοντας όλους τους υπόλοιπους χρήστες της οδού σε παρανομίες (και ρίσκο ατυχήματος), μπορείς να μου εξηγήσεις;

    [/QUOTE

    Την απάντηση την έχω διαβάσει εγώ σε φόρουμ ποδηλατών, στα οποία βρίζουν οδηγούς αυτοκινήτων και μηχανών

    Γιατί με αυτόν τον τρόπο αναγκαζόμαστε όλοι να αλλάξουμε λωρίδα για την προσπέραση. Ενώ όταν είναι ο ένας πίσω από τον άλλο τους προσπερνάνε αυτοκίνητα μέσα στην ίδια λωρίδα σύριζα (όχι Τσίπρας) επειδή η αριστερή έχει και αυτή αυτοκίνητα.



    γι'αυτο και εγω οπου τους βρισκω, οσο χωρο και να εχω και οσοι και να ειναι, τους περναω φιλερ με +60-70χλμ...
    απο την στιγμη που βγαζουν τα ποδηλατα τους στον δρομο, και πανε με 20χλμ/ωρα θα πρεπει να μαθουν οτι ολοι οι υπολοιποι δεν ειμαστε υποχρεωμενοι ή να κοψουμε ή να αλλαξουμε λωριδα/βγουμε στο αντιθετο...

    φιλερ και ανεμιστηρακι....και απο την φορα να τους φυγουν και τα ρουχα...

  2. #32
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της nik69
    Εγγραφή
    26/12/2014
    Μηνύματα
    589
    [QUOTE=devil's animal;2929191]
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από spyrval Προβολή μηνύματος




    γι'αυτο και εγω οπου τους βρισκω, οσο χωρο και να εχω και οσοι και να ειναι, τους περναω φιλερ με +60-70χλμ...
    απο την στιγμη που βγαζουν τα ποδηλατα τους στον δρομο, και πανε με 20χλμ/ωρα θα πρεπει να μαθουν οτι ολοι οι υπολοιποι δεν ειμαστε υποχρεωμενοι ή να κοψουμε ή να αλλαξουμε λωριδα/βγουμε στο αντιθετο...

    φιλερ και ανεμιστηρακι....και απο την φορα να τους φυγουν και τα ρουχα...
    Μερικά κουβέντες δεν είναι αστείες.
    Υπάρχουν ποδηλάτες και "ποδηλάτες". Δεν είναι όλοι οργανωμένοι σε ομάδες , δεν ξέρουν από κανόνες κυκλοφορίας γιατί απλά δεν έχουν δίπλωμα.
    Το χειρότερο που μπορεί να σου τύχει είναι να προσπαθεί να διασχίσει κάθετα τον δρόμο μπροστά σου χωρίς να ρίξει μια ματιά στον δρόμο. Απλά δεν έχεις χρονικό περιθώριο να αντιδράσεις.
    Δύο φορές μου έχει τύχει. Στην 1η ήμουν με το αυτοκίνητο και ο Αλβανός τυνάχτηκε στο χωράφι χωρίς ευτυχώς να πάθει τίποτα. Στην 2η όμως με την μηχανή
    κινδύνεψα να σκοτωθώ εγώ και ένα κοριτσάκι γύρω στα 15.
    Και τα συμβάντα ήταν σε επαρχιακό δρόμο και όχι μέσα σε αστικό περιβάλλον .

    Ο κανόνας είναι ότι προσπερνάς το πολύ με 30-40 Km/h διαφορά.
    Το ότι μπορεί κάποιος να είναι άριστος οδηγός δεν λέει και πολλά πράγματα. Δυστυχώς στους δημόσιους δρόμους πλειοψηφία είναι οι ανίκανοι άσχετα με το τι οδηγούν

    https://www.youtube.com/watch?v=dNFaAqS2f18

  3. #33
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    26/11/2012
    Μηνύματα
    1.458
    Λοιπόν να τα ξανά πούμε και φέτος.

    αγαπητοί ποδηλάτες, εποχιακοί και μη, είτε σας αρέσει είτε οχι απο την στιγμή που κινήστε στο οδικό δίκτυο
    1) πρέπει να έχετε ασφάλεια (αστικής ευθύνης) , αλλιώς στο πεζοδρόμιο και στα πάρκα γρήγορα.
    2) να τηρείτε τον κοκ
    3) να φοράτε προστατευτικό εξοπλισμό όπως ορίζει ο κοκ για τους χρήστες του οδικού δικτύου και εξοπλισμό στο όχημα σας όπως καθρέπτες , ηχητικό σήμα (κόρνα)
    4) να πληρώνετε τέλη κυκλοφορίας (έστω και 1€ τον χρόνο)
    5) να έχετε πινακίδα στο όχημα σας όπως προβλέπει η νομοθεσία( νομίζω ειναι 1χλμ μακρυά απο την οικία σου θες πινακίδα)
    6) να κινήστε οπου και οπως προβλέπει ο κοκ. οπως τα 50αρια δεν πανε παντού ή τροχήλατα οχήματα χωρίς φως σε επαρχιακές οδούς

    και τέλος για τους αυτοκτονικούς ταλιμπαν ποδηλάτες, οσο για τις απαγορεύσεις κτλπ κτλπ εχω ξανά πει οτι φυσικά και μπορείτε να πατε σε κάποιους δρόμους. όπως και η κόρη μου μπορεί να παει στις 3 τα ξημερώματα στην ομονοια με μινι φούστα, κανεις δεν το απαγορεύει ομως για δικη της ασφάλεια δεν πάει.

    σε οποιον δεν αρεσει αυτο χεστήκαμε. να κανει τα παράπονα του στον υπουργό.

  4. #34
    The coffee Vampire
    Εγγραφή
    23/01/2017
    Μηνύματα
    916
    SONone να αγιασει το στομα σου

  5. #35
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από maniatiakos Προβολή μηνύματος
    Mια χαρά είναι το ποδήλατο και πολλοί που οδηγούμε μοτοσυκλέτα κάνουμε και ποδήλατο.
    Η προπόνηση ποδηλασίας δρόμου ανέκαθεν γινόταν σε δρόμο και όχι σε ποδηλατόδρομους.

    Συμφωνώ ότι είναι πολύ επικίνδυνο για Αθήνα και ειδικά για ταχείας κυκλοφορίας οδούς όπως η Ποσειδώνος και η Κηφισίας όπου τα Σ/Κ κάνουν την προπόνησή τους ποδηλάτες. Ακόμα όμως και αν και πας για προπόνηση στην ιδανική διαδρομή Διονύσου-Νέας Μάκρης, κινδυνεύεις εξίσου με τις προαναφερθείσες οδούς..όλο και κάποιο αμάξι μπορεί να πέσει επάνω σου ακόμα και μοτοσυκλέτα.

    Οι μαζώξεις της Παρασκευής είναι ένα γελοίο φαινόμενο (δεν ξέρω αν συμβαίνει ακόμα) με νεο-ποδηλάτες που σε καμία περίπτωση δε χαρακτηρίζουν το σύνολο των παιδιών που κάνουν σοβαρή προπόνηση.

    Υ.Γ: στα πάσα του εξωτερικού μια χαρά συμβιώνουν αρμονικά ποδηλάτες και μοτοσυκλέτες, μόνο εδώ δεν κάνουμε ούτε με τα ρούχα μας.


    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από leftos Προβολή μηνύματος
    Εμενα με αυτοκινητο η μηχανη ποτε δεν με εχει εμποδισει ποδηλατο πως γινεται να εμποδιζουν καποιους πραγματικα δεν το καλαβαινω.
    Πηγαινετε τοσο αργα που σας εμποδιζουν τα ποδηλατα ειναι σαν να μου πειτε με εμποδιζει ενα φορτηγο κατεβαστε μια δυο ταχητητες και προσπεραστε που ειναι το προβλημα στο να καψετε βενζινη.
    Αντιθετως με το φορτηγο ναι εχω περιστατικα που με εμποδισαν αλλα με το φορτηγο εχεις καποιους περιορισμους.
    ''Εμείς τις βόλτες τις κάνουμε ταξίδια..!!

  6. #36
    Η Αθήνα δεν είναι για κανένα όχημα.
    Πόσο μάλλον, αν ο οδηγός είναι νευρικός.

    Το πρόβλημα για τις μηχανές (και για όλους)δεν είναι οι ποδηλατες αλλά τα αυτοκίνητα.

    Μακάρι να παραταγαν τα αυτοκίνητα και να έπαιρναν ποδήλατα.

    Βασικά, μακάρι να απαγορεύονταν όλα τα μηχανοκίνητα τουλάχιστον στο κέντρο.

    Οι μεγάλοι χαμένοι σε όλο αυτό που λέγεται κίνηση και κυκλοφορία σε μια πόλη,είναι ως συνήθως οι πιο αδύναμοι(και εκείνοι που θα έπρεπε να είχαν προτεραιότητα).
    Δηλαδή, ΑΜΕΑ,οι πεζοί ,μετά τα ΜΜΜ, μετά οι ποδηλάτες, μετά οι μηχανές κλπ
    Τελευταία τροποποίηση από ggs; 12/04/2018 στις 05:43.

  7. #37
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.445
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Προσπάθησε να τους προσπεράσεις εδώ, σε συνεχόμενες στροφές, με ασφάλεια, με αυτοκίνητο:

    Συνημμένο 394755

    Καλή τύχη, Σουμάχερ!

    Spoiler: Εμφάνιση
    Ούτε εμένα εμποδίζουν. Δεν έγραψα ποτέ κάτι τέτοιο. Έγραψα ότι τους άλλους εμποδίζουν και κινδυνεύουν να με σκοτώσουν με τους ηλίθιους ελιγμούς τους.




    Δε διαφωνώ. Γιατί κινούνται παράλληλα 2-3 μαζί και πιάνουν ολόκληρη τη λωρίδα, σπρώχνοντας όλους τους υπόλοιπους χρήστες της οδού σε παρανομίες (και ρίσκο ατυχήματος), μπορείς να μου εξηγήσεις;

    Το θέμα των φαναριών και των στοπ ας μην το πιάσουμε καν. Τελευταία φορά που έγινε αυτή η συζήτηση, κάποιος είπε ότι δε σταματάει στα φανάρια επειδή "ΤΟΥ ΚΟΒΟΥΝ ΤΗ ΦΟΡΑ" και το εννοούσε και νόμιζε ότι είναι απολύτως φυσιολογικό και νόμιμο.
    την ίδια ώρα στην φωτογραφία που τους κράζεις εσύ πας με 115km/h σε επαρχιακό που σε στροφές έχει ανώτατη 60km/h και μέγιστη επιτρεπόμενη σε ευθείες 90Km/h

    και οι κατσίκες/αγελάδες/αγριογούρουνα που σκάνε μύτη στους δρόμους δεν έχουν αστική ευθύνη να μαζευτούμε να κράξουμε γιατί σε περίπτωση τροχαίου δεν αποζημιωνόμαστε

    οι δρόμοι ανήκουν σε όλους, ας μάθουμε να μοιραζόμαστε να είμαστε υπομονετικοί και με αυτοκριτική για αυτό που συμβαίνει με τις παραβιάσεις του κοκ
    you rise you fall you're down then you rise again

  8. #38
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    την ίδια ώρα στην φωτογραφία που τους κράζεις εσύ πας με 115km/h σε επαρχιακό που σε στροφές έχει ανώτατη 60km/h και μέγιστη επιτρεπόμενη σε ευθείες 90Km/h

    και οι κατσίκες/αγελάδες/αγριογούρουνα που σκάνε μύτη στους δρόμους δεν έχουν αστική ευθύνη να μαζευτούμε να κράξουμε γιατί σε περίπτωση τροχαίου δεν αποζημιωνόμαστε

    οι δρόμοι ανήκουν σε όλους, ας μάθουμε να μοιραζόμαστε να είμαστε υπομονετικοί και με αυτοκριτική για αυτό που συμβαίνει με τις παραβιάσεις του κοκ
    Εξισώνεις τις κατσίκες και τις αγελάδες με τους ποδηλάτες όσον αφορά την αντίληψη και την ευφυΐα; Οι τελευταίοι έχουν το πλεονέκτημα της επιλογής, δεν στηρίζονται στο ένστικτο για την επιβιωση και τις επιλογές τους.
    The R is for Respect.

  9. #39
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.107
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    την ίδια ώρα στην φωτογραφία που τους κράζεις εσύ πας με 115km/h σε επαρχιακό που σε στροφές έχει ανώτατη 60km/h και μέγιστη επιτρεπόμενη σε ευθείες 90Km/h
    Εγώ μπορώ να διαχειριστώ αυτή την ταχύτητα σε άδειο δρόμο, εκτός κατοικημένης περιοχής και δεν ενοχλώ κανέναν. Δεν είμαι τροχονόμος να τους γράψω για τις παραβάσεις τους, δεν το πήγα ποτέ εκεί. Αυτό που έγραψα είναι ότι είναι κίνδυνος-θάνατος. Πρέπει να ποστάρω επόμενα πλάνα που αυτοκίνητα τους προσπερνούν, περνώντας στο αντίθετο ρεύμα, πάνω σε τυφλές στροφές, γιατί δεν μπορούν να κινούνται με 12 χλμ/ώρα όπως εκείνοι και, φυσικά, δεν υπάρχει πουθενά αρκετός χώρος για να περάσεις με ασφάλεια, επειδή κινούνται παράλληλα.

    Ο παραλληλισμός σου τουλάχιστον ατυχής, δεν τον σχολιάζω καν.

    Όχι, οι δρόμοι δεν ανήκουν σε όλους. Ο Χάρης τα είπε παραπάνω μια χαρά.
    Life begins at 45°.

  10. #40
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.994
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nik69 Προβολή μηνύματος

    Μερικά κουβέντες δεν είναι αστείες.
    Υπάρχουν ποδηλάτες και "ποδηλάτες". Δεν είναι όλοι οργανωμένοι σε ομάδες , δεν ξέρουν από κανόνες κυκλοφορίας γιατί απλά δεν έχουν δίπλωμα.


    Ο κανόνας είναι ότι προσπερνάς το πολύ με 30-40 Km/h διαφορά.


    μα δεν το ειπα για αστειο...
    οταν καποιος παρενοχλει, πρεπει να μαθει οτι θα τον παρενοχλουν κιολας...

    και γιατι πρεπει να ειναι σε δημοσιο δρομο ο ποδηλατης χωρις διπλωμα?

    απο την στιγμη που βγαινουν σε κεντρικες αρτηριες και χρησιμοποιουν τον δρομο πρεπει να ξερουν οτι ολο αυτο διεπεται απο καποιους κανονες...
    υπαρχει προστιμο ακομα και για βραδυπορια στον ΚΟΚ...

  11. #41
    Έχω κινδυνέψει από ποδήλατο - πραγματικά - μόνο μια φορά: Στην έξοδο τυφλής ανηφορικής δεξιάς είδα στη μέση του ρεύματός μου ποδηλάτη να αγκομαχάει με ορθοπεταλιά να βγάλει την ανηφόρα.

    Έχω κινδυνέψει, παραδόξως, λίγες φορές από ταξί και πολλές από αυτοκίνητα. Εξίσου πολλά προβλήματα όμως μου έχουν δημιουργήσει μηχανάκια!

    Έχει ξαναγραφτεί. Ο μαλάκας παραμένει μαλάκας ανεξάρτητα του τι οδηγεί. Ας κοιτάξουμε να είμαστε εμείς όσο γίνεται σωστοί και προνοητικοί, και να εκπαιδεύσουμε όσο περνάει από τα χέρι μας τα μικρά παιδιά.

    Όταν πηγαίνω με 250+ στην εθνική, όταν ξύνω στον Μπράλο, όταν κυνηγιέμαι μέσα στην πόλη, είναι μαλακία να νουθετώ ή κατακρίνω.
    Think faster than you ride

  12. #42
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της yannis24
    Εγγραφή
    21/02/2005
    Μηνύματα
    603
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από leftos Προβολή μηνύματος
    Εμενα με αυτοκινητο η μηχανη ποτε δεν με εχει εμποδισει ποδηλατο πως γινεται να εμποδιζουν καποιους πραγματικα δεν το καλαβαινω.
    Πηγαινετε τοσο αργα που σας εμποδιζουν τα ποδηλατα ειναι σαν να μου πειτε με εμποδιζει ενα φορτηγο κατεβαστε μια δυο ταχητητες και προσπεραστε που ειναι το προβλημα στο να καψετε βενζινη.
    Αντιθετως με το φορτηγο ναι εχω περιστατικα που με εμποδισαν αλλα με το φορτηγο εχεις καποιους περιορισμους.
    Προσπάθησε λοιπόν ένα Σαββατο ή μια Κυριακη απο την Παλαια Φωκαια και μετα (μεχρι Σουνιο) να προσπερασεις ενα τσουρμο ποδηλατες.....χωρις να κινδυνεψεις εσυ και η οικογενεια σου, χωρις να θεσεις σε κινδυνο τους ποδηλατες, χωρις, χωρις κτλ.......

    «Αυτούς που χόρευαν τους είπαν τρελούς εκείνοι που δεν μπορούσαν να ακούσουν την μουσική»

  13. #43
    Νομίζω είναι μόδα το τέρμα αριστερά. Χθες το απόγευμα ήταν ένας εδώ..

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	q.jpg 
Προβολές:	222 
Μέγεθος:	55,4 KB 
ID:	394756

    Δε φαινόταν κιόλας, δίπλα από διάφορα suv που ξαφνικά κόβανε δεξιά να μην τον πατήσουν. Τις προάλλες, είδα έναν εδώ..

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	r.jpg 
Προβολές:	223 
Μέγεθος:	64,8 KB 
ID:	394757

    Τα ίδια.. με μεγαλύτερες ταχύτητες στο δρόμο. Όταν έφτανε, δε, σε κόκκινο φανάρι πήγαινε διαγώνια μέχρι τέρμα δεξιά για να τσεκάρει και να περάσει (με κόκκινο, βέβαια).
    Σε άλλες περιπτώσεις κόκκινου που δε βρίσκουν τρύπα να το σφάξουν, κάθονται και κάνουν τον ζογκλέρ (πήγαινε-έλα στη διάβαση-αργή ευθεία φάση.. ή μάλλον αργό φιδάκι) γιατί για κάποιο λόγο δεν μπορούν να κατεβάσουν πόδι, είναι δύσκολο, το 'χουν για ήττα.. δεν ξέρω.

    Αλλά ναι, δεν κινδυνεύεις περισσότερο από δαύτους από ό,τι από όλους τους υπόλοιπους, τουλάχιστον μέσα στην Αθήνα. Παρόμοιες βλακείες κάνουν και πεζοί (που ξεφυτρώνουν να περάσουν τη λεωφόρο σε ΚΟΥΦΑ σημεία.. και να λες ΠΩΣ ΔΙΑΟΛΟ σκαρφάλωσε μπαριέρες και θάμνους;!) και αυτοκίνητα με το μυαλό των οδηγών μόνο στο κινητό.. και παπάκια και μηχανάκια και και.
    Δε βαριέσαι ποτέ στο δρόμο.
    safety doesn't happen by accident

  14. #44
    Ένα μέλος... Το avatar του/της Aggelos_SV
    Εγγραφή
    07/08/2006
    Μηνύματα
    1.533
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από VANDA Προβολή μηνύματος
    Νομίζω είναι μόδα το τέρμα αριστερά. Χθες το απόγευμα ήταν ένας εδώ..

    Σε άλλες περιπτώσεις κόκκινου που δε βρίσκουν τρύπα να το σφάξουν, κάθονται και κάνουν τον ζογκλέρ (πήγαινε-έλα στη διάβαση-αργή ευθεία φάση.. ή μάλλον αργό φιδάκι) γιατί για κάποιο λόγο δεν μπορούν να κατεβάσουν πόδι, είναι δύσκολο, το 'χουν για ήττα.. δεν ξέρω.
    Υποθέτω ότι ο λόγος που δεν κατεβάζουν πόδι κάποιοι είναι πως βαριούνται να ξεκουμπώνουν-ξανακουμπώνουν, παπούτσι-πετάλι.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Clipping-in-1020x680.jpg 
Προβολές:	201 
Μέγεθος:	98,1 KB 
ID:	394760
    Μην απορείτε γιατί κάποιοι καβαλάν χωρίς κράνος...το κάνουν για να μη χαλάσει το τυρί που έχουν μεσ'το κεφάλι τους

  15. #45
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.107
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Aggelos_SV Προβολή μηνύματος
    Υποθέτω ότι ο λόγος που δεν κατεβάζουν πόδι κάποιοι είναι πως βαριούνται να ξεκουμπώνουν-ξανακουμπώνουν, παπούτσι-πετάλι.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Clipping-in-1020x680.jpg 
Προβολές:	201 
Μέγεθος:	98,1 KB 
ID:	394760
    Ε ναι, είναι πολύ χρήσιμο και ασφαλές αυτό στην Κηφισίας. Σιγά μη χρειαστεί να κατεβάσεις πόδι για οποιονδήποτε λόγο. Ειδικά αν είσαι ο γρήγορος της γειτονιάς και κινείσαι στην αριστερή λωρίδα.
    Τελευταία τροποποίηση από BLiTzER; 12/04/2018 στις 11:43.
    Life begins at 45°.

Σελίδα 3 από 12 ΠρώτοΠρώτο 12345678 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. reinmeister vs all (regarding rc51)
    από reinmeister στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 385
    Τελευταίο μήνυμα: 28/04/2012, 16:32
  2. Rossi Vs all... εν ενεργεία και μη
    από red_monster στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 04/11/2008, 02:11
  3. DUKE III vs ALL
    από devil's animal στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 219
    Τελευταίο μήνυμα: 27/03/2008, 23:53

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF