Σελίδα 4 από 12 ΠρώτοΠρώτο 123456789 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 60 από 169

Θέμα: Ποδηλάτες vs all

  1. #46
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.445
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Εγώ μπορώ να διαχειριστώ αυτή την ταχύτητα σε άδειο δρόμο, εκτός κατοικημένης περιοχής και δεν ενοχλώ κανέναν. Δεν είμαι τροχονόμος να τους γράψω για τις παραβάσεις τους, δεν το πήγα ποτέ εκεί. Αυτό που έγραψα είναι ότι είναι κίνδυνος-θάνατος. Πρέπει να ποστάρω επόμενα πλάνα που αυτοκίνητα τους προσπερνούν, περνώντας στο αντίθετο ρεύμα, πάνω σε τυφλές στροφές, γιατί δεν μπορούν να κινούνται με 12 χλμ/ώρα όπως εκείνοι και, φυσικά, δεν υπάρχει πουθενά αρκετός χώρος για να περάσεις με ασφάλεια, επειδή κινούνται παράλληλα.

    Ο παραλληλισμός σου τουλάχιστον ατυχής, δεν τον σχολιάζω καν.

    Όχι, οι δρόμοι δεν ανήκουν σε όλους. Ο Χάρης τα είπε παραπάνω μια χαρά.
    ενα τελευταίο ποστ απο μένα

    Δεν χρειάζεται να ποστάρεις τίποτα περισσότερο ο κάθε οδηγός οχήματος είναι υπεύθυνος να κινείται με ασφάλεια μέσα στα πλαίσια του κοκ. Για τις προσπεράσεις που εκθειάζεις υπάρχουν προβλεπόμενα σημεία που μπορούν να προσπεράσουν με ασφάλεια. Εαν χώνονται σε προσπεράσεις μέσα στροφές κάνοντας επικίνδυνους ελιγμούς και εκφοβίζοντας εσένα (και κάθε εσένα) που κινείσαι πολύ πάνω απο τα όρια του κοκ δεν φταίνε οι ποδηλάτες.

    οι ποδηλάτες μου εξήγησαν και όπως αντιλαμβάνομαι έχουν δίκιο, πηγαίνουν σε διάταξη ρισκάροντας την ζωή τους να παρασυρθούν απο μεγαλύτερο όχημα λιγότερο απο ότι αν πηγαίνει ο ένας πίσω απο τον άλλο. Διαφορετικά α)δεν είναι αρκούντως μεγάλο το πλάτος συνεπώς μικρότερη επιφάνεια των σημάνσεων των φωσφορούχων και β) τους περνάνε με πολλά χιλιόμετρα (ο μεγαλύτερος κίνδυνος παράσυρσης) για να μην βγουν όπως λες στο αντίθετο ρεύμα.

    Πέρα από αυτά δεν έχεις συναντήσει σε ορεινό επαρχιακό στενό δίκτυο επικαθήμενο φορτηγό φορτωμένο τέρμα να ανεβαίνει με 30km/h ή να κατεβαίνει με 20km/h με κλαπέτο με ουρά 15 οχήματα τουλάχιστο και αυτοκίνητα να κάνουν μαλ@κίες? Γιατι να μην τα βάλουμε με τους νταλικέριδες? Μαλ@κες και αυτοί


    τα "ζωντανά" τα έθεσα γιατι κάποιος φίλος απο πάνω ανέφερε περι αστικής ευθύνης


    και τέλος έχω ακούσει πολλούς με παρόμοιο "ανθρωπιστικό" μένος να καταφευγονται ενάντια σε αποβράσματα μαλήτες μηχανόβιους, με αυτή την λογική εχουν δίκιο και αυτοί άρα τους επιβεβαιώνεις-τε όσοι συμφωνήστε οτι οι δρόμοι ανήκουν σε συγκεκριμένους..
    you rise you fall you're down then you rise again

  2. #47
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.108
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    ενα τελευταίο ποστ απο μένα

    Δεν χρειάζεται να ποστάρεις τίποτα περισσότερο ο κάθε οδηγός οχήματος είναι υπεύθυνος να κινείται με ασφάλεια μέσα στα πλαίσια του κοκ. Για τις προσπεράσεις που εκθειάζεις υπάρχουν προβλεπόμενα σημεία που μπορούν να προσπεράσουν με ασφάλεια. Εαν χώνονται σε προσπεράσεις μέσα στροφές κάνοντας επικίνδυνους ελιγμούς και εκφοβίζοντας εσένα (και κάθε εσένα) που κινείσαι πολύ πάνω απο τα όρια του κοκ δεν φταίνε οι ποδηλάτες.

    οι ποδηλάτες μου εξήγησαν και όπως αντιλαμβάνομαι έχουν δίκιο, πηγαίνουν σε διάταξη ρισκάροντας την ζωή τους να παρασυρθούν απο μεγαλύτερο όχημα λιγότερο απο ότι αν πηγαίνει ο ένας πίσω απο τον άλλο. Διαφορετικά α)δεν είναι αρκούντως μεγάλο το πλάτος συνεπώς μικρότερη επιφάνεια των σημάνσεων των φωσφορούχων και β) τους περνάνε με πολλά χιλιόμετρα (ο μεγαλύτερος κίνδυνος παράσυρσης) για να μην βγουν όπως λες στο αντίθετο ρεύμα.

    Πέρα από αυτά δεν έχεις συναντήσει σε ορεινό επαρχιακό στενό δίκτυο επικαθήμενο φορτηγό φορτωμένο τέρμα να ανεβαίνει με 30km/h ή να κατεβαίνει με 20km/h με κλαπέτο με ουρά 15 οχήματα τουλάχιστο και αυτοκίνητα να κάνουν μαλ@κίες? Γιατι να μην τα βάλουμε με τους νταλικέριδες? Μαλ@κες και αυτοί


    τα "ζωντανά" τα έθεσα γιατι κάποιος φίλος απο πάνω ανέφερε περι αστικής ευθύνης


    και τέλος έχω ακούσει πολλούς με παρόμοιο "ανθρωπιστικό" μένος να καταφευγονται ενάντια σε αποβράσματα μαλήτες μηχανόβιους, με αυτή την λογική εχουν δίκιο και αυτοί άρα τους επιβεβαιώνεις-τε όσοι συμφωνήστε οτι οι δρόμοι ανήκουν σε συγκεκριμένους..
    Δεν υπάρχουν σημεία όπου μπορείς να προσπεράσεις στον συγκεκριμένο δρόμο, γιατί έχει παντού διπλή διαχωριστική, οπότε - τεχνικά - είσαι παντού παράνομος. Αλλά δε γίνεται να κινείσαι με 10 χλμ/ώρα για 5 χιλιόμετρα, επειδή κάποιοι επέλεξαν να κάνουν το κέφι τους σε ΑΥΤΟΝ τον δρόμο, γράφοντας τους πάντες στα μπαλάκια τους, γιατί είναι ΟΙ ΓΑΜΑΤΟΙ. Το καταλαβαίνεις, φαντάζομαι. Ας είμαστε ρεαλιστές. Ξαναλέω, ΔΕΝ ενοχλούν εμένα, ούτε είναι οι ίδιοι επικίνδυνοι, αλλά τον μέσο οδηγό τετράτροχου τον ενοχλούν και τον κάνουν ΠΟΛΥ επικίνδυνο.

    Η ταχύτητά μου στη συγκεκριμένη φωτογραφία είναι παντελώς άσχετη με το θέμα και κλασική μέθοδος αποπροσανατολισμού από το πραγματικό πρόβλημα. Και με 30 να πήγαινα, πάλι ο ίδιος ακριβώς κίνδυνος καραδοκούσε. Εκτός αν θεωρείς ότι όταν δεις αυτοκίνητο ανάποδα στο ρεύμα σου, με 30 χλμ/ώρα, σε τυφλή στροφή, θα μπορέσεις να αντιδράσεις.

    Ακόμα λιγότερο κινδυνεύουν αν κάνουν ποδήλατο στην αυλή τους ή στους παράδρομους ή έξω από το ΣΕΦ. Άρα ας κάνουν αυτό κι όχι να κινούνται στην παραλιακή πιάνοντας ολόκληρες λωρίδες, νομίζοντας ότι είναι ασφαλείς (και θέτοντας σε κίνδυνο όλους τους υπόλοιπους).

    Ναι, φυσικά, έχω συναντήσει αργό όχημα σε ορεινά, ανηφορικά κομμάτια (ΠΕΟ Λαμίας-Λάρισας κανείς; ), όπου δεν μπορείς να προσπεράσεις με ασφάλεια για αρκετά χιλιόμετρα, αλλά κινούνται με σχετικά φυσιολογικές ταχύτητες για τον δρόμο (άσχετα αν τα αυτοκίνητα μπορούν να κινηθούν πιο γρήγορα), οπότε δεν μπορείς να τους κατηγορήσεις. Άσε που έχουν κάθε δικαίωμα να το κάνουν. Οι ποδηλάτες δεν έχουν δικαίωμα να κινούνται έτσι. Αλλά, κυρίως, είναι θέμα ΣΕΒΑΣΜΟΥ.

    Ο φίλος έχει, φυσικά, δίκιο περί αστικής ευθύνης. Γιατί να πληρώσω εγώ από την τσέπη μου την ανευθυνότητα κάθε ποδηλάτη, επειδή ο ίδιος δεν έχει ασφάλεια; Πώς μπορεί να συγκριθεί ο εκάστοτε χρήστης της οδού με ένα "ζωντανό"; Σε ποιο επίπεδο ακριβώς; Αδυνατώ να κατανοήσω.

    Και οι περισσότεροι μοτοσικλετιστές τα ίδια σκατά είναι (είμαστε) και όλοι γενικώς. Αλλά εδώ μιλάμε για τους ποδηλάτες και τις δικές τους μαλακίες.
    Τελευταία τροποποίηση από BLiTzER; 12/04/2018 στις 12:34.
    Life begins at 45°.

  3. #48
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.818
    Το ποδήλατο είναι εκτός των άλλων και μέσο μετακίνησης. Δυστυχώς ακόμα αντιμετωπίζεται σαν παιδικό παιχνίδι. Και όλοι στηριζόμαστε στην καλή προαίρεση του αναβάτη του.

    Το τι βλέπω, ειδικά στην επαρχία τώρα το Πάσχα παραλίγο να πάθω δύο ανακοπές, από παιδιά/γέρους/νέους είναι φρίκη.

    Ας προσέχουμε εμείς, αυτοί δεν νομίζω ότι από μόνοι τους θα βάλουν ποτέ μυαλό.
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  4. #49
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/12/2007
    Μηνύματα
    3.332
    Οι μοτοσυκλετιστές κραζουν τους ποδηλάτες, οι χωμάτινοι τους κουρσάδες, οι downhill-άδες και οι MTB enduro τους xc-άδες γιατί τους χαλανε τους χρόνους στο strava, οι περιπατητές βρίζουν ότι εχει ρόδα, οι ΙΧήδες βρίζονται μεταξύ τους κολλημένοι στην κίνηση, οι σκουτεράδες βρίζουν τους εαυτούς τους που πηγαν και αγορασαν μπανιέρες, όλοι μαζί βρίζουν τους εντουράδες αλλά στα αυτά τους αυτοί, οι ποδηλάτες κράζουν τους λεωφορειατζήδες, το επιβατικό κοινό βριζει την ατιμη καινωνία, οι φορτηγατζήδες βρίζουν λογω φύσης επαγγέλματος, οι 4 κύλινδροι βρίζουν τους 2 κύλινδρους, οι μπόξερ τους v2, οι ντουκατίστι και να βρίζουν δεν ακούγονται λόγω ξηροκάμπανου, οι ντελιβεράδες βρίζονται τηλεφωνικά ή με sms την ωρα που οδηγάνε, και... κάπου εκεί στο βάθος, βλέπω ενα τροχονόμο να βρίζει την καταραμένη την τυχη του που δεν πέρασε τότε στις πανελληνιες.


    Γ@μώ την τρέλα μου δηλαδή.

  5. #50
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.280
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kordix Προβολή μηνύματος
    Γ@μώ την τρέλα μου δηλαδή.
    https://www.youtube.com/watch?v=LUE4J-qG5ac
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  6. #51
    αράζω άρα ζω Το avatar του/της LOUKILOUK
    Εγγραφή
    10/01/2009
    Μηνύματα
    1.691
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bladerunner Προβολή μηνύματος
    Έχω κινδυνέψει από ποδήλατο - πραγματικά - μόνο μια φορά: Στην έξοδο τυφλής ανηφορικής δεξιάς είδα στη μέση του ρεύματός μου ποδηλάτη να αγκομαχάει με ορθοπεταλιά να βγάλει την ανηφόρα.

    Έχω κινδυνέψει, παραδόξως, λίγες φορές από ταξί και πολλές από αυτοκίνητα. Εξίσου πολλά προβλήματα όμως μου έχουν δημιουργήσει μηχανάκια!

    Έχει ξαναγραφτεί. Ο μαλάκας παραμένει μαλάκας ανεξάρτητα του τι οδηγεί. Ας κοιτάξουμε να είμαστε εμείς όσο γίνεται σωστοί και προνοητικοί, και να εκπαιδεύσουμε όσο περνάει από τα χέρι μας τα μικρά παιδιά.

    Όταν πηγαίνω με 250+ στην εθνική, όταν ξύνω στον Μπράλο, όταν κυνηγιέμαι μέσα στην πόλη, είναι μαλακία να νουθετώ ή κατακρίνω.
    Απλός, λογικός, αυτοκριτικός, ουσιαστικός...

    Δεν υπάρχουν ποδηλάτες, μηχανάκηδες, αυτοκινητάκιδες, πεζοί, ταρίφες, ντελιβεράδες κτλ κτλ....υπάρχουν οδηγοί/άνθρωποι που σέβονται τους κανόνες και τους υπόλοιπους οδηγούς και άλλοι που τα έχουν όλα γραμμένα...
    Ευτυχώς ζω στο εξωτερικό και έχω εμπειρεία και από μια διαφορετική κοινωνία από αυτή που μεγάλωσα, η οποία σέβετε κανόνες, νόμους, ανθρώπους και μπορείς να οδηγείς κάθε μέρα με ότι μεταφορικό μέσω θες χωρίς να νοιώθεις έχθρα, κίνδυνο, θυμό, επιθετικότητα ή φόβο...
    Κυκλοφορώ με ποδήλατο για την δουλειά μου, βγαίνω με την μηχανή μου βόλτα και όποτε χρειαστεί οδηγώ και το αυτοκίνητο της γυναίκας μου. Με ποιους να τα βάλω, με τους μηχανόβιους, τους ποδηλάτες ή τους αυτοκινητιστές? Πόσο να διχαστώ ποια?
    Φυσικά και εδώ υπάρχουν και παρανομούντες, και φυσικά από όλες τις κατηγορίες οδηγών, και φυσικά και από μένα κάποιες φορές, και φυσικά και με συνέπειες εννίοτε... Αλλά αυτό είναι η εξέρεση που επιβεβαιώνει τον κανόνα....
    Μπορούμε να κυκλοφορούμε όλοι στο δρόμο χωρίς πρόβλημα, είναι εφικτό, το βιώνω... Αυτοκριτική και σεβασμός χρειάζετε βασικά...
    Διάβασα εδώ μέσα πολλά τραγικά δυστυχώς, απογοήτευση, κρίμα...για άλλη μια φορά επιβεβαιώθηκα ότι το να καβαλάς μηχανή δεν σε κάνει ποιο ανοιχτόμυαλο, ποιο δημοκρατικό, ποιο προοδευτικό κάτι ξεχωριστό τελοσπάντων όπως νομίζουν πολλοί, όπως νόμιζα και εγώ, πριν 25 χρόνια όταν πρωτόκαβαλούσα...
    Δυστυχώς στην Ελλάδα όλη μας η ενέργεια και η ανυπομονησία εξαντλείτε στον δρόμο προς την δουλειά... εκεί βιαζόμαστε και γινόμαστε ανταγωνιστικοί όσο δεν πάει...όταν φτάσουμε χαλαρώνουμε και χάνουμε κάθε όρεξη για ταχύτητα...
    Επίσης είμαστε πολύ δυνατοί στην αυστηρή κριτική για τους άλλους αλλά πάντα βρίσκουμε ένα καλό λόγο για το εαυτό μας να καταπατάμε νόμους και κανόνες μη σεβόμενοι τους υπόλοιπους, πχ τα όρια ταχύτητας είναι πολύ κάτω των οδηγικών μας ικανοτήτων, για τα κράνοι είναι δημοκρατικό μας δικαίωμα αν θα τα φοράμε ή ΟΧΙ και τα πεζοδρόμια είναι υπεραρκετά για τους πεζούς οπότε μπορούμε να παρκάρουμε το μηχανάκι μας πάνω τους ενώ απόλαμβάνουμε τον φραπουτσίνο μας στο διπλανό τραπεζάκι ή ίσως και καμιά τσιπουρομπίρα (πάντα με μεζέ), μιας και τα όρια στα αλκοτέστ είναι για φλώρους και όχι για μας τα παλικάρια τους μηχανόβιους που αντέχουμε πολύ παραπάνω...
    Τα σέβη μου
    μη ζητας μονο χρονια απο τη ζωη,δωσε ζωη στα χρονια

  7. #52
    Ένα μέλος... Το avatar του/της Aggelos_SV
    Εγγραφή
    07/08/2006
    Μηνύματα
    1.533
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Ε ναι, είναι πολύ χρήσιμο και ασφαλές αυτό στην Κηφισίας. Σιγά μη χρειαστεί να κατεβάσεις πόδι για οποιονδήποτε λόγο. Ειδικά αν είσαι ο γρήγορος της γειτονιάς και κινείσαι στην αριστερή λωρίδα.
    Εαν κάποιος κινείται στην αριστερή λωρίδα είναι προφανώς ηλίθιος, εξίσου ηλίθιος με τον ηλίθιο που (δεν) κάνει διήθηση μεταξύ αριστερής-μεσαίας με 30-40 κι έχει δημιουργήσει αφενός ένα τρενάκι 200 μέτρων από πίσω του, αφετέρου 5-10 υπερεκνευρισμένους που έχουν χάσει την συγκέντρωσή τους.

    Για το "πολύ χρήσιμο και ασφαλές"...είναι εντελώς άκυρο το σχόλιο. Μια χαρά ξεκουμπώνει το παπούτσι και μια χαρά κατεβάζει πόδι, αρκεί να έχει μια έστω μικρή εμπειρία ο ποδηλάτης.
    Αν ο άλλος δεν μπορεί ή βαριέται να ξεκουμπώσει (για να μην "ζοριστεί" στην επικείμενη εκκίνηση) είναι κατ'εμέ δική του βλακεία να κυκλοφορεί σε τέτοιο -και όχι μόνο- δρόμο.
    Μην απορείτε γιατί κάποιοι καβαλάν χωρίς κράνος...το κάνουν για να μη χαλάσει το τυρί που έχουν μεσ'το κεφάλι τους

  8. #53
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.108
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Aggelos_SV Προβολή μηνύματος
    Εαν κάποιος κινείται στην αριστερή λωρίδα είναι προφανώς ηλίθιος, εξίσου ηλίθιος με τον ηλίθιο που (δεν) κάνει διήθηση μεταξύ αριστερής-μεσαίας με 30-40 κι έχει δημιουργήσει αφενός ένα τρενάκι 200 μέτρων από πίσω του, αφετέρου 5-10 υπερεκνευρισμένους που έχουν χάσει την συγκέντρωσή τους.

    Για το "πολύ χρήσιμο και ασφαλές"...είναι εντελώς άκυρο το σχόλιο. Μια χαρά ξεκουμπώνει το παπούτσι και μια χαρά κατεβάζει πόδι, αρκεί να έχει μια έστω μικρή εμπειρία ο ποδηλάτης.
    Αν ο άλλος δεν μπορεί ή βαριέται να ξεκουμπώσει (για να μην "ζοριστεί" στην επικείμενη εκκίνηση) είναι κατ'εμέ δική του βλακεία να κυκλοφορεί σε τέτοιο -και όχι μόνο- δρόμο.
    Συμφωνούμε σε όλα τότε. Και έχεις πιάσει ακριβώς το νόημα του θέματός μου. Δεν είναι ο ΚΟΚ, δεν είναι το ποιος είναι πιο παράνομος από τον άλλον (όλοι είμαστε παράνομοι πάνω-κάτω), αλλά το πώς να σέβεσαι τους υπόλοιπους χρήστες και να μη δημιουργείς πρόβλημα στην κίνησή τους (σαν πεζός, ποδηλάτης, μοτοσυκλετιστής, αυτοκινητιστής ή οτιδήποτε).

    Περί ξεκουμπώματος, έγραψες ότι δεν πατάνε για να μην ξεκουμπώνουν, οπότε υπέθεσα ότι δεν είναι τόσο εύκολο. Άρα ουσιαστικά το δικό σου - πρώτο - σχόλιο είναι άκυρο, αφού δεν υπάρχει λόγος να μην το κάνουν. ΧΑ!
    Life begins at 45°.

  9. #54
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της buckley
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    5.136
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από LOUKILOUK Προβολή μηνύματος
    Απλός, λογικός, αυτοκριτικός, ουσιαστικός...

    Δεν υπάρχουν ποδηλάτες, μηχανάκηδες, αυτοκινητάκιδες, πεζοί, ταρίφες, ντελιβεράδες κτλ κτλ....υπάρχουν οδηγοί/άνθρωποι που σέβονται τους κανόνες και τους υπόλοιπους οδηγούς και άλλοι που τα έχουν όλα γραμμένα...
    Ευτυχώς ζω στο εξωτερικό και έχω εμπειρεία και από μια διαφορετική κοινωνία από αυτή που μεγάλωσα, η οποία σέβετε κανόνες, νόμους, ανθρώπους και μπορείς να οδηγείς κάθε μέρα με ότι μεταφορικό μέσω θες χωρίς να νοιώθεις έχθρα, κίνδυνο, θυμό, επιθετικότητα ή φόβο...
    Κυκλοφορώ με ποδήλατο για την δουλειά μου, βγαίνω με την μηχανή μου βόλτα και όποτε χρειαστεί οδηγώ και το αυτοκίνητο της γυναίκας μου. Με ποιους να τα βάλω, με τους μηχανόβιους, τους ποδηλάτες ή τους αυτοκινητιστές? Πόσο να διχαστώ ποια?
    Φυσικά και εδώ υπάρχουν και παρανομούντες, και φυσικά από όλες τις κατηγορίες οδηγών, και φυσικά και από μένα κάποιες φορές, και φυσικά και με συνέπειες εννίοτε... Αλλά αυτό είναι η εξέρεση που επιβεβαιώνει τον κανόνα....
    Μπορούμε να κυκλοφορούμε όλοι στο δρόμο χωρίς πρόβλημα, είναι εφικτό, το βιώνω... Αυτοκριτική και σεβασμός χρειάζετε βασικά...
    Διάβασα εδώ μέσα πολλά τραγικά δυστυχώς, απογοήτευση, κρίμα...για άλλη μια φορά επιβεβαιώθηκα ότι το να καβαλάς μηχανή δεν σε κάνει ποιο ανοιχτόμυαλο, ποιο δημοκρατικό, ποιο προοδευτικό κάτι ξεχωριστό τελοσπάντων όπως νομίζουν πολλοί, όπως νόμιζα και εγώ, πριν 25 χρόνια όταν πρωτόκαβαλούσα...
    Δυστυχώς στην Ελλάδα όλη μας η ενέργεια και η ανυπομονησία εξαντλείτε στον δρόμο προς την δουλειά... εκεί βιαζόμαστε και γινόμαστε ανταγωνιστικοί όσο δεν πάει...όταν φτάσουμε χαλαρώνουμε και χάνουμε κάθε όρεξη για ταχύτητα...
    Επίσης είμαστε πολύ δυνατοί στην αυστηρή κριτική για τους άλλους αλλά πάντα βρίσκουμε ένα καλό λόγο για το εαυτό μας να καταπατάμε νόμους και κανόνες μη σεβόμενοι τους υπόλοιπους, πχ τα όρια ταχύτητας είναι πολύ κάτω των οδηγικών μας ικανοτήτων, για τα κράνοι είναι δημοκρατικό μας δικαίωμα αν θα τα φοράμε ή ΟΧΙ και τα πεζοδρόμια είναι υπεραρκετά για τους πεζούς οπότε μπορούμε να παρκάρουμε το μηχανάκι μας πάνω τους ενώ απόλαμβάνουμε τον φραπουτσίνο μας στο διπλανό τραπεζάκι ή ίσως και καμιά τσιπουρομπίρα (πάντα με μεζέ), μιας και τα όρια στα αλκοτέστ είναι για φλώρους και όχι για μας τα παλικάρια τους μηχανόβιους που αντέχουμε πολύ παραπάνω...
    Τα σέβη μου
    Ο μοναδικός ποδηλάτης που τα λέει καλά ...
    (γνώμη μου ε)

  10. #55
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.280
    Αν τα πράγματα ήταν όπως πρέπει, δεν θα κάναμε τώρα αυτή την κουβέντα.




    Αλλά στην χώρα αυτή, δίκιο είναι το δίκιο το δικό μου.
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  11. #56
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της buckley
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    5.136
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Panos76 Προβολή μηνύματος
    Αν τα πράγματα ήταν όπως πρέπει, δεν θα κάναμε τώρα αυτή την κουβέντα.




    Αλλά στην χώρα αυτή, δίκαιο είναι το δίκιο το δικό μου.
    Βάλε ρε και τη συνέχεια με το ξανθό...

  12. #57
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.280
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από buckley Προβολή μηνύματος
    Βάλε ρε και τη συνέχεια με το ξανθό...
    έχουμε μεγάλες ηλικίες εδώ και δεν θέλω να προκαλώ το κοινό αίσθημα
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  13. #58
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.994
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από buckley Προβολή μηνύματος
    Βάλε ρε και τη συνέχεια με το ξανθό...



    ....καβαλαει σε ενα κατανα και χανεται στο ηλιοβασιλεμα...

  14. #59
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της buckley
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    5.136
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από devil's animal Προβολή μηνύματος
    ....καβαλαει σε ενα καναρινί κατανα και χανεται στο ηλιοβασιλεμα...
    Βλέπεις καταργήσανε και το χρώμα οι μοδίστρες...

  15. #60
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    26/11/2012
    Μηνύματα
    1.458
    σχεδόν ολοι μας ξεκινήσαμε με ποδήλατο. αλλα οταν έπαιρνα το ποδήλατο να παω στο κέντρο η στην γλυφάδα οδηγούσα και προσπαθούσα οσο το δυνατόν να μην ενοχλώ. τωρα το 99,9% αυτων που οδηγούνε ποδήλατο ως επι το πλείστων νομίζουν οτι μας κατουράνε και ειναι καλύτεροι μια άρια ποδηλατική φυλή. ε οχι καργιολακια θα πληρώσετε οπως ολοι και αστική ευθύνη και τέλη Κυκλοφορίας και θα έχετε και φλας και καθρέπτες και κόρνα και πινακίδα στο μπουρδέλο σας , αν δεν σας αρέσει εχει φροντίσει η πολιτεία να έχετε σημεία να κάνετε ποδήλατο χωρίς να ενοχλείτε κανενα, αν δεν σας φτάνει να κάνετε οργανωμένα παράπονα στον αρμόδιο υπουργό. ααα ξέχασα τον ψηφίσατε και θα τον ξανα ψηφίσετε.

Σελίδα 4 από 12 ΠρώτοΠρώτο 123456789 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. reinmeister vs all (regarding rc51)
    από reinmeister στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 385
    Τελευταίο μήνυμα: 28/04/2012, 16:32
  2. Rossi Vs all... εν ενεργεία και μη
    από red_monster στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 04/11/2008, 02:11
  3. DUKE III vs ALL
    από devil's animal στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 219
    Τελευταίο μήνυμα: 27/03/2008, 23:53

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF