Σελίδα 9 από 12 ΠρώτοΠρώτο ... 456789101112 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 121 έως 135 από 169

Θέμα: Ποδηλάτες vs all

  1. #121
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.835
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από mia_zoi_kawa Προβολή μηνύματος
    Τα ποδήλατα χρειάζονται ειδικες υποδομές...επίσης τα στατιστικά δείχνουν ότι πρέπει να αφήσουμε τις υστεριες εναντίον των ποδηλάτων και να πιάσουμε σοβαρά την συζήτηση για τις μοτοσυκλέτες...να ας πούμε για παράδειγμα τις μηχανες με πάνω από 90 ίππους.....δεν είναι δυνατόν να ασχολούμαστε με το δέντρο και όχι με το δάσος.
    Το ποδήλατο είναι παντελώς ανύπαρκτο στην Ελλάδα και δεν είναι δυνατόν να ασχολούμαστε με αυτό το θέμα...
    Κάνουμε 500 χιλιόμετρα το χρόνο ο καθένας με ποδήλατο και 20000 με μηχανές και αυτοκίνητα και θα φτιάξουμε
    και ειδικές υποδομές για βόλτες.
    Την ώρα που δεν λειτουργεί τίποτα στην χώρα...
    Και το δάσος είναι οι νεκροί από τις μοτοσυκλέτες άνω των 90 ίππων?
    Πόσες μοτοσυκλέτες άνω των 90 ίππων πωλούνται στην χώρα μας?
    Βαριέμαι να κάνω πρόσθεση, να πούμε 2 χιλιάδες το χρόνο?
    Στατιστικά σε 8 μύρια χώρα δεν υπάρχει λόγος να ασχοληθούμε.

  2. #122
    Μέλος
    Εγγραφή
    01/10/2017
    Μηνύματα
    135
    Το ποδήλατο δεν είναι μονο για βολτα. Είναι μέσον μετακίνησης. Αν δημιουργηθούν υποδομές πολύ περισσότερος κόσμος θα πιασει το ποδήλατο.
    Και αν η τροχαια κανει την δουλεια της θα εξαλειφθουν κ οι παρανομιες στον δρομο.
    Διοτι την παραβαση του ποδηλατη που μενει ατιμωρητη θα μπορουσε να την κανει οιοδηποτε οχημα.

  3. #123
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Nostradamus
    Εγγραφή
    29/08/2007
    Μηνύματα
    1.531
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από zoslen Προβολή μηνύματος
    Διοτι την παραβαση του ποδηλατη που μενει ατιμωρητη θα μπορουσε να την κανει οιοδηποτε οχημα.
    Οτι να ναι!! Παμε ξανα, γιατι φαινεται δεν ειναι κατανοητο.. Το θεματακι ειναι οι μπετοβλακες ποδηλατες. οχι οι ποδηλατες στο συνολο τους.

    1. Ειναι εκεινοι που την ειδαν "ποδηλατικη ανοιξη" και βγηκαν στους δρομους να επαναστατησουν για την αλλαγη.
    2. Ειναι εκεινοι που τελευταια φορα που ειχαν ποδηλατο ηταν μαζι με τα παμπερς τους και ξαφνικα θεωρουν οτι ηρθε ξανα η ωρα.
    3. ΕΙναι εκεινοι που θεωρουν οτι στην ποδηλατοπορεια της Παρασκευης θα παμε να βγαλουμε κανενα "μωρο" οποτε πηραν οτι παρταλι βρηκαν ευκαιρο, του φουσκωσαν τα λαστιχα και βγηκαν μπας και μ@μησουν.
    4. Ειναι ολοι εκεινοι που και με το αυτοκινητο, το μηχανακι η οτι σκατα αλλο οδηγουν τον υπολοιπο καιρο, γραφουν τον ΚΟΚ και ολους τους υπολοιπους εκει που δεν πιανει μελανι.
    5. Ειναι και εκεινοι που τους ειπε ο γιατρος να αφησουν τα κοκορετσακια γιατι δεν θα δουν το 2020 και απο εκει που μετα βιας περπατουσαν, εβαλαν τα κολαν και βγηκαν να αλλαξουν ζωη.
    6. ειναι ο ΝΕΟΕΛΛΗΝΑΣ που νομιζει οτι επειδη του ειπαν οτι ειναι ευρωπαιος, που επειδη τον βαλανε να πληρωνει σαν ευρωπαιος, ΠΙΣΤΕΥΕΙ οτι ειναι κιολας και αποφασισε οτι στο κωλοχανιο που σερνει το σαρκιο του απο το πρωι μεχρι το βραδυ, με τους απαραδεκτους δρομους, τις μηδενικες υποδομες, την υποβαθμισμενη παιδεια, το ανυπαρκτο κρατος, την κακομοιρια και τον σταρχιδισμο που τον διακρινει, το μονο που του λειπει ειναι το γ@μημενο το ποδηλατο..

    Οποτε οχι δεν συμφωνω με την φραση σου ουτε με την επιμονη του "εμεις οι ποδηλατες".. Εσυ ο ποδηλατης, μοτοσυκλετιστης,οδηγος αυτοκινητου η αλλου τροχοφορου, αναλογισου λιγο που βρισκεσαι και προσπαθησε, να μην επιβαρυνεις τους αλλους γυρω σου περισσοτερο απο οσο ηδη ειναι απο ολα τα υπολοιπα σκ@τα που τρωνε καθημερινα. Και αν θες πραγματικα να κανεις κατι, παρε και ολους τους υπολοιπους και αντε εξω απο τα σπιτια αυτων που σου χρωστανε να σου κανουν την ζωη καλυτερη. Καθησε εκει μεχρι να στην αλλαξουν. Αλλα μην κανεις την ζωη των υπολοιπων δυσκολοτερη.
    Quod me nutrit... me destruit.....

  4. #124
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Nostradamus Προβολή μηνύματος
    Οτι να ναι!! Παμε ξανα, γιατι φαινεται δεν ειναι κατανοητο.. Το θεματακι ειναι οι μπετοβλακες ποδηλατες. οχι οι ποδηλατες στο συνολο τους.

    1. Ειναι εκεινοι που την ειδαν "ποδηλατικη ανοιξη" και βγηκαν στους δρομους να επαναστατησουν για την αλλαγη.
    2. Ειναι εκεινοι που τελευταια φορα που ειχαν ποδηλατο ηταν μαζι με τα παμπερς τους και ξαφνικα θεωρουν οτι ηρθε ξανα η ωρα.
    3. ΕΙναι εκεινοι που θεωρουν οτι στην ποδηλατοπορεια της Παρασκευης θα παμε να βγαλουμε κανενα "μωρο" οποτε πηραν οτι παρταλι βρηκαν ευκαιρο, του φουσκωσαν τα λαστιχα και βγηκαν μπας και μ@μησουν.
    4. Ειναι ολοι εκεινοι που και με το αυτοκινητο, το μηχανακι η οτι σκατα αλλο οδηγουν τον υπολοιπο καιρο, γραφουν τον ΚΟΚ και ολους τους υπολοιπους εκει που δεν πιανει μελανι.
    5. Ειναι και εκεινοι που τους ειπε ο γιατρος να αφησουν τα κοκορετσακια γιατι δεν θα δουν το 2020 και απο εκει που μετα βιας περπατουσαν, εβαλαν τα κολαν και βγηκαν να αλλαξουν ζωη.
    6. ειναι ο ΝΕΟΕΛΛΗΝΑΣ που νομιζει οτι επειδη του ειπαν οτι ειναι ευρωπαιος, που επειδη τον βαλανε να πληρωνει σαν ευρωπαιος, ΠΙΣΤΕΥΕΙ οτι ειναι κιολας και αποφασισε οτι στο κωλοχανιο που σερνει το σαρκιο του απο το πρωι μεχρι το βραδυ, με τους απαραδεκτους δρομους, τις μηδενικες υποδομες, την υποβαθμισμενη παιδεια, το ανυπαρκτο κρατος, την κακομοιρια και τον σταρχιδισμο που τον διακρινει, το μονο που του λειπει ειναι το γ@μημενο το ποδηλατο..

    Οποτε οχι δεν συμφωνω με την φραση σου ουτε με την επιμονη του "εμεις οι ποδηλατες".. Εσυ ο ποδηλατης, μοτοσυκλετιστης,οδηγος αυτοκινητου η αλλου τροχοφορου, αναλογισου λιγο που βρισκεσαι και προσπαθησε, να μην επιβαρυνεις τους αλλους γυρω σου περισσοτερο απο οσο ηδη ειναι απο ολα τα υπολοιπα σκ@τα που τρωνε καθημερινα. Και αν θες πραγματικα να κανεις κατι, παρε και ολους τους υπολοιπους και αντε εξω απο τα σπιτια αυτων που σου χρωστανε να σου κανουν την ζωη καλυτερη. Καθησε εκει μεχρι να στην αλλαξουν. Αλλα μην κανεις την ζωη των υπολοιπων δυσκολοτερη.
    Πολύ σωστά όλα αυτά πού γράφεις, αλλά όπου "ποδήλατο" μπορείς να βάλεις οποιοδήποτε άλλο όχημα και να είναι πάλι σωστά αυτά που γράφεις.

    Ο μαλακας θα είναι μαλακας ότι κι αν οδηγάει.
    Το σωστό είναι ο μαλακας να μην οδηγάει τίποτα.
    Αν πρέπει κάτι να οδηγάει, εγώ προτιμώ να οδηγάει ποδήλατο παρά ένα όχημα 100 αλόγων ,1000 κιλών, 5 μέτρων κλπ

  5. #125
    αράζω άρα ζω Το avatar του/της LOUKILOUK
    Εγγραφή
    10/01/2009
    Μηνύματα
    1.690
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ggs Προβολή μηνύματος
    Πολύ σωστά όλα αυτά πού γράφεις, αλλά όπου "ποδήλατο" μπορείς να βάλεις οποιοδήποτε άλλο όχημα και να είναι πάλι σωστά αυτά που γράφεις.

    Ο μαλακας θα είναι μαλακας ότι κι αν οδηγάει.
    Το σωστό είναι ο μαλακας να μην οδηγάει τίποτα.
    Αν πρέπει κάτι να οδηγάει, εγώ προτιμώ να οδηγάει ποδήλατο παρά ένα όχημα 100 αλόγων ,1000 κιλών, 5 μέτρων κλπ
    Ευτυχώς με πρόλαβες και με έβγαλες από τον κόπο...
    μη ζητας μονο χρονια απο τη ζωη,δωσε ζωη στα χρονια

  6. #126
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Nostradamus
    Εγγραφή
    29/08/2007
    Μηνύματα
    1.531
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ggs Προβολή μηνύματος
    Πολύ σωστά όλα αυτά πού γράφεις, αλλά όπου "ποδήλατο" μπορείς να βάλεις οποιοδήποτε άλλο όχημα και να είναι πάλι σωστά αυτά που γράφεις.

    Ο μαλακας θα είναι μαλακας ότι κι αν οδηγάει.
    Το σωστό είναι ο μαλακας να μην οδηγάει τίποτα.
    Αν πρέπει κάτι να οδηγάει, εγώ προτιμώ να οδηγάει ποδήλατο παρά ένα όχημα 100 αλόγων ,1000 κιλών, 5 μέτρων κλπ
    Μα αυτο ακριβως λεω. Στο 4 και στο 6. Οτι και αν οδηγει.

    Καταλαβαινω τι λες απολυτα. Απο την αλλη εναν τετοιο π@παρα σε περιπτωση που τον πετυχω και ειναι στο ποδηλατο υπαρχει περιπτωση να παω φυλακη γιατι αυτος ηταν ηλιθιος (ακους τζιμιδη ).

    Οποτε εκει ερχεται ο πλιτΣερ και επιστρεφουμε στο καλυτερα να ψοφανε στην ακρη
    Quod me nutrit... me destruit.....

  7. #127
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της nik69
    Εγγραφή
    26/12/2014
    Μηνύματα
    589
    Το νήμα ξεκίνησε από τον blitzer.
    Από περιέργεια μπήκα στο κανάλι μια και έχει ξανανεβασει βίντεο και βρήκα αυτό.
    https://youtu.be/LQSJrP7gz28

    Δεν ξέρω εάν επιτρέπεται ή απαγορεύονται τα ποδήλατα σε αυτόν τον δρόμο.
    Το μεγαλύτερο μερίδιο ευθύνης την έχουν τα 2 ζώα με τα αυτοκίνητα κυρίως αυτός στην δεξιά λωρίδα του οποίου μάλλον η ορατότητα φθάνει μέχρι τα 2 μέτρα από ότι φαίνεται και αγνοεί την ύπαρξη του φρένο και των καθρέπτων. Δεν νομίζω ότι οι ποδηλάτες ευθύνονται για την κατάσταση που δημιουργήθηκε.
    Σχετικό μερίδιο ευθύνης έχει και ο αναβάτης. Θα πρέπει να προβλέπεις.

  8. #128
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Nostradamus Προβολή μηνύματος
    Μα αυτο ακριβως λεω. Στο 4 και στο 6. Οτι και αν οδηγει.

    Καταλαβαινω τι λες απολυτα. Απο την αλλη εναν τετοιο π@παρα σε περιπτωση που τον πετυχω και ειναι στο ποδηλατο υπαρχει περιπτωση να παω φυλακη γιατι αυτος ηταν ηλιθιος (ακους τζιμιδη ).

    Οποτε εκει ερχεται ο πλιτΣερ και επιστρεφουμε στο καλυτερα να ψοφανε στην ακρη
    Ναι συμφωνούμε, αλλά εγώ δεν καταλαβαίνω απόλυτα τι λες .

    Ας πούμε ότι καθαρίζεις όποιον παπάρα βρεθεί στον δρόμο σου.
    Γιατί θα καθαρίσεις μόνο τον ποδηλάτη;

    Εκτός και αν στα χρόνια που οδηγάς, οι μόνοι παπάρες που έχεις δει ήταν ποδηλάτες.

    Ο μπλιτζ έχει Mt..μόνο ποδηλάτες μπορεί να προλάβει..

  9. #129
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Nostradamus
    Εγγραφή
    29/08/2007
    Μηνύματα
    1.531
    Καταρχήν δεν καθαριζω απλα, επιτελώ λειτούργημα..

    Βασικά αυτό που εννοώ είναι ότι ΤΟΝ βλάκα, στην στραβή, θα είναι καλό να τον πετύχω με ποδήλατο (η πεζό) και όχι με το φορτηγό ας πούμε που εκεί στην βλακεία του θα πονέσω εγώ όχι αυτός.. άλλωστε συμφωνήσαμε ότι ο βλάκας δεν είναι αποκλειστικά ποδηλάτης.

    Απλά στο νήμα, θεωρώ πιάσαμε τους ποδηλάτες ως το πιο πρόσφατο χόμπι που άνθισε στους ελληνικούς δρόμους.

    Καλύτερα τώρα ;

  10. #130
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gior-gos
    Εγγραφή
    22/02/2014
    Μηνύματα
    1.233
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nik69 Προβολή μηνύματος
    Το νήμα ξεκίνησε από τον blitzer.
    Από περιέργεια μπήκα στο κανάλι μια και έχει ξανανεβασει βίντεο και βρήκα αυτό.
    https://youtu.be/LQSJrP7gz28

    Δεν ξέρω εάν επιτρέπεται ή απαγορεύονται τα ποδήλατα σε αυτόν τον δρόμο.
    Το μεγαλύτερο μερίδιο ευθύνης την έχουν τα 2 ζώα με τα αυτοκίνητα κυρίως αυτός στην δεξιά λωρίδα του οποίου μάλλον η ορατότητα φθάνει μέχρι τα 2 μέτρα από ότι φαίνεται και αγνοεί την ύπαρξη του φρένο και των καθρέπτων. Δεν νομίζω ότι οι ποδηλάτες ευθύνονται για την κατάσταση που δημιουργήθηκε.
    Σχετικό μερίδιο ευθύνης έχει και ο αναβάτης. Θα πρέπει να προβλέπεις.
    Αυτο που εχει σημασια στο παραπανω βιντεο

    δεν ειναι ποιος φταιει περισσοτερο ή λιγοτερο (φταινε και οι ποδηλατες, φταινε και τα αυτοκινητα, φταινε και οι 2 μοτοσικλετες)

    αλλά σε περιπτωση στραβης, ποιος θα ηταν ο χαμενος της υποθεσης

    +

    ποια η πισινή που κραταγε (αν κραταγε), ωστε ανεξαρτητα με την κινηση των ποδηλατων, των αυτοκινητων και του φιλου μπροστα που προπορευοταν

    να καβατζωσει τον εαυτο του.

    ------------

    Όσο για τους ποδηλατες

    κανω τη συγκριση

    ποδηλατα με φορτηγα/τρακτερ.

    Σε ελληνικους επαρχιακους δρομους που κινουμαι τις περισσοτερες φορες με τη μηχανη

    συναντω πολλες φορες φορτηγα και τρακτερ τα οποία κινουνται αργα. Στο 90% των περιπτωσεων, οι οδηγοι αυτων των οχηματων με διευκολυνουν να τους προσπερασω με ασφαλεια, με δικη τους πρωτοβουλια, χωρις να τους κορναρω ή να τους παιξω φωτα για να κανουν στην παντα. Απλά φροντιζω να ειμαι μεσα στους καθρεφτες τους, και οταν παρουσιαζεται ανοιγμα που μπορει να γινει προσπεραση χωρις να κινδυνεψουν ουτε αυτοι ουτε εγω, τραβιουνται όσο μπορουν δεξια και μου κανουν νοημα με το χερι να περασω. Τους ευχαριστω σηκωνοντας το χερι και αυτοι καμια φορα μου κορναρουν για ανταποδοση.
    Με τα ποδηλατα μου συμβαινει το αντιθετο. Ελαχιστοι ειναι αυτοι που θα τραβηχτουν δεξια απο μονοι τους για να διευκολυνουν τον οποιονδηποτε να περασει.
    Οι περισσοτεροι, αγνοουν αυτους που ειναι πισω τους, ενω κοποιοι, αγνοουν επιδεικτικα ακομα κι ενα σινιαλο (ενα παιξιμο φωτων ή μιά ψιλοκόρνα) που μπορει να τους απευθυνει καποιος αγανακτισμενος που δεν εχει πιά την υπομονη να σερνεται απο πισω τους για χιλιομετρα σε ρυθμους χελωνας και θελει επιτελους καποια στιγμη να τους προσπερασει. Απο καποιους λιγους δε, αν επιμεινεις με τα σινιαλα απεναντι στον σταρχιδισμο τους, μπορει να δεις και κανα κωλοδαχτυλο..

    Ειναι πιο ευκολο δηλαδη για το φορτηγο, και πιο δυσκολο για το ποδηλατο

    να διευκολυνουν μιά προσπεραση;

    Αυτα ειναι πραγματα που εχω δει με τα ματια μου, και, ασε με μενα που με τη μηχανη μπορω να κανω πιο ευκολα μιά προσπεραση. Οι παραπανω συμπεριφορες εχουν ως κυριους αποδεκτες τους οδηγους αυτοκινητων που στην προσπεραση τα πραγματα ειναι αρκετα περιορισμενα γι αυτους.

    Αυτη λοιπον η συμπεριφορα τους με κανει να:
    α) Θελω συνειδητα να γινω μαλάκας απέναντί τους και να τους τρομαζω και
    β) να διαχωριζω τους οδηγους αναλογως οχηματος και να θεωρω τους ποδηλατες πιο μαλάκες απο..

  11. #131
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.835
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από gior-gos Προβολή μηνύματος
    Αυτο που εχει σημασια στο παραπανω βιντεο
    ..........

    Στην περίπτωσή μας τα ποδήλατα είναι σε δρόμο με λίγη κυκλοφορία, σε ευθεία με ορατότητα που τους βλέπουν οι υπόλοιποι από χιλιόμετρα,
    και μπορούν να προσπεράσουν άνετα χωρίς καν να πατήσουν φρένο.

  12. #132
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gior-gos
    Εγγραφή
    22/02/2014
    Μηνύματα
    1.233
    Συμφωνοι. Καλο θα ηταν ομως να κινουνται σε σειρα και οχι πλαι πλαι.

  13. #133
    The Tech guy Το avatar του/της George_Sp
    Εγγραφή
    04/06/2012
    Μηνύματα
    2.118
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από gior-gos Προβολή μηνύματος
    Συμφωνοι. Καλο θα ηταν ομως να κινουνται σε σειρα και οχι πλαι πλαι.
    οι ποδηλάτες πάνε κατά στoίχους των 2 για να γίνονται ορατοί από πιο μακριά. Είναι πιο ασφαλές και για τους ίδιους. Το ίδιο ισχύει και για μας τους 2τροχους με μηχανές όταν μας λένε την παπαριά "ΔΕ ΣΕ ΕΙΔΑ". Πιο εύκολα φαίνεται από μακριά μια νταλίκα, λιγότερο εύκολα ένα αυτοκίνητο, ακόμα λιγότερο μια μηχανή, ακόμα λιγότερο ένα ποδήλατο, ακόμα λιγότερο ένας πεζός, ακόμα λιγότερο μια χελώνα (όπως αυτές που μαζεύουμε σε κάθε βόλτα σε διαδρομές της Πάρνηθας και αλλού)
    Επίσης το να κλείνουν 2 ποδηλάτες 1 λωρίδα αναγκάζει τους υπόλοιπους να προσπερνάνε προβλεπέ από την αμέσως διπλανή καθαρά και χωρίς στριμωξίδια.
    Ένας πολύ σοβαρός λόγος αντίρρησης που επιμένετε να λέτε οτι πρέπει να πηγαίνουν μονάδες και στην άκρη είναι ακριβώς αυτό. Μικροελιγμοί οτι όλοι χωράμε ενώ πάμε με διαφορετικές ταχύτητες. Τις περισσότερες φορές αμάξια μηχανές θα περάσουν ξυστά και ο ποδηλάτης κινδυνεύει να βρεθεί στο χαντάκι.

    Στο παραπάνω βίντεο δε φταίνε οι ποδηλάτες σε καμία περίπτωση και δεν είναι δρόμος ταχείας για να απαγορεύεται η προπόνηση που κάνουν.

    Στο παραπάνω βίντεο την ευθύνη την έχει πρωτίστως ο Μπλε κουτάκιας που έπρεπε να προσπεράσει από την αριστερή λωρίδα με το να φρενάρει πίσω τους και να προσπεράσει από αριστερά όταν ελευθερωθεί.
    Την αμέσως επόμενη ευθύνη την έχει ο Μπλιτζεράκος και ο κάθε Μπλιτζεράκος που αναγκαστικά λόγω γρήγορου ρυθμού βγήκε στο αντίθετο και πρόλαβε το σάντουιτς.
    Τελευταία τροποποίηση από George_Sp; 14/04/2018 στις 19:21.

  14. #134
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.835
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από gior-gos Προβολή μηνύματος
    Συμφωνοι. Καλο θα ηταν ομως να κινουνται σε σειρα και οχι πλαι πλαι.
    Εννοείς ότι στην περίπτωσή μας εάν τα ποδήλατα ήταν σε σειρά δεν θα ανοιγόντουσαν τόσο οι κοιμισμένοι
    ώστε να πάρουν την γραμμή από τα μηχανάκια που πηγαίναν αεροπορία.
    Πιθανόν να είναι και έτσι.
    Πάντως τα αυτοκίνητα είναι για το εκτελεστικό απόσπασμα.

  15. #135
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.090
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από gior-gos Προβολή μηνύματος
    Αυτο που εχει σημασια στο παραπανω βιντεο

    δεν ειναι ποιος φταιει περισσοτερο ή λιγοτερο (φταινε και οι ποδηλατες, φταινε και τα αυτοκινητα, φταινε και οι 2 μοτοσικλετες)

    αλλά σε περιπτωση στραβης, ποιος θα ηταν ο χαμενος της υποθεσης

    +

    ποια η πισινή που κραταγε (αν κραταγε), ωστε ανεξαρτητα με την κινηση των ποδηλατων, των αυτοκινητων και του φιλου μπροστα που προπορευοταν

    να καβατζωσει τον εαυτο του.

    ------------

    Όσο για τους ποδηλατες

    κανω τη συγκριση

    ποδηλατα με φορτηγα/τρακτερ.

    Σε ελληνικους επαρχιακους δρομους που κινουμαι τις περισσοτερες φορες με τη μηχανη

    συναντω πολλες φορες φορτηγα και τρακτερ τα οποία κινουνται αργα. Στο 90% των περιπτωσεων, οι οδηγοι αυτων των οχηματων με διευκολυνουν να τους προσπερασω με ασφαλεια, με δικη τους πρωτοβουλια, χωρις να τους κορναρω ή να τους παιξω φωτα για να κανουν στην παντα. Απλά φροντιζω να ειμαι μεσα στους καθρεφτες τους, και οταν παρουσιαζεται ανοιγμα που μπορει να γινει προσπεραση χωρις να κινδυνεψουν ουτε αυτοι ουτε εγω, τραβιουνται όσο μπορουν δεξια και μου κανουν νοημα με το χερι να περασω. Τους ευχαριστω σηκωνοντας το χερι και αυτοι καμια φορα μου κορναρουν για ανταποδοση.
    Με τα ποδηλατα μου συμβαινει το αντιθετο. Ελαχιστοι ειναι αυτοι που θα τραβηχτουν δεξια απο μονοι τους για να διευκολυνουν τον οποιονδηποτε να περασει.
    Οι περισσοτεροι, αγνοουν αυτους που ειναι πισω τους, ενω κοποιοι, αγνοουν επιδεικτικα ακομα κι ενα σινιαλο (ενα παιξιμο φωτων ή μιά ψιλοκόρνα) που μπορει να τους απευθυνει καποιος αγανακτισμενος που δεν εχει πιά την υπομονη να σερνεται απο πισω τους για χιλιομετρα σε ρυθμους χελωνας και θελει επιτελους καποια στιγμη να τους προσπερασει. Απο καποιους λιγους δε, αν επιμεινεις με τα σινιαλα απεναντι στον σταρχιδισμο τους, μπορει να δεις και κανα κωλοδαχτυλο..

    Ειναι πιο ευκολο δηλαδη για το φορτηγο, και πιο δυσκολο για το ποδηλατο

    να διευκολυνουν μιά προσπεραση;

    Αυτα ειναι πραγματα που εχω δει με τα ματια μου, και, ασε με μενα που με τη μηχανη μπορω να κανω πιο ευκολα μιά προσπεραση. Οι παραπανω συμπεριφορες εχουν ως κυριους αποδεκτες τους οδηγους αυτοκινητων που στην προσπεραση τα πραγματα ειναι αρκετα περιορισμενα γι αυτους.

    Αυτη λοιπον η συμπεριφορα τους με κανει να:
    α) Θελω συνειδητα να γινω μαλάκας απέναντί τους και να τους τρομαζω και
    β) να διαχωριζω τους οδηγους αναλογως οχηματος και να θεωρω τους ποδηλατες πιο μαλάκες απο..
    Μου αρέσει που σχολιάζετε βιντεάκι μου που ΔΕΝ πόσταρα εδώ.

    Για να ξεκαθαρίσουμε, ποτέ δε θεώρησα άμεσα υπαίτιους τους ποδηλάτες (αν και σαφώς έχουν μεγάλο μερίδιο ευθύνης). Αυτό που έγραψα πολλές φορές από την αρχή αυτού του νήματος είναι ότι ΚΑΙ παρανομούν (ελάχιστα έως καθόλου με ενοχλεί αυτό, όσο δε δημιουργούν πρόβλημα στους υπόλοιπους, όλοι παρανομούμε λιγότερο ή περισσότερο), αλλά ΚΑΙ τους γράφουν όλους στ'αρχίδια τους, μην κάνοντας το παραμικρό για να διευκολύνουν τους πίσω τους, όπως έγραψε και ο συνονόματος, ενώ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ πολύ καλά ότι αποτελούν πρόβλημα. Αλλά, κυρίως, ωθούν τους αυτοκινητιστές, οι οποίοι ήδη είναι κατά βάση πολύ κακοί οδηγοί, να κάνουν απρόβλεπτες, ηλίθιες κινήσεις και να γίνονται διπλά επικίνδυνοι. Στην περίπτωση του βίντεο, ΚΑΙ τα 2 αυτοκίνητα έχουν 1,5-2 μέτρα απόσταση από το όχημα δίπλα τους. Το ΖΩΟ που με ανάγκασε να βγω στο αντίθετο ρεύμα, συνέχισε να ανοίγεται ακόμα κι όταν είχε φτάσει ήδη δίπλα στο άλλο αυτοκίνητο. Μιλάμε για μεγάλα κουλάδια, καμία επαφή με οδήγηση, καμία αίσθηση του χώρου.

    Οι ποδηλάτες φταίνε εξ αρχής γιατί κινούνται παράλληλα και πιάνουν περισσότερο χώρο απ'όσο χρειάζονται (δε με ενδιαφέρει ο λόγος, είναι λάθος και επικίνδυνο για τους υπόλοιπους, οι ίδιοι επίσης δε με ενδιαφέρουν). Αλλά το πρόβλημα γίνεται πραγματικά σοβαρό όταν μπλέκουν 2-3 τέτοια ζώα μαζί (ποδηλάτες και αυτοκινητιστές, στην περίπτωσή μας), στον ίδιο χώρο, την ίδια στιγμή.

    Εγώ ΔΕΝ κινδύνεψα, είχα έτοιμη την κίνησή μου, ούτε καν αγχώθηκα, αλλά ομολογώ ότι ΔΕΝ περίμενα να βγεί μέχρι το αντίθετο ρεύμα το αυτοκίνητο στα δεξιά μου (ωστόσο κρατούσα απόσταση και ήμουν έτοιμος να αντιδράσω, όπως και έκανα, γιατί ποτέ δεν ξέρεις). Πραγματικά ΔΕΝ πρέπει να πήρε χαμπάρι ποτέ ότι πλησίαζε μοτοσικλέτα.

    Και, φυσικά, βάσει ΚΟΚ, αν το θέλετε, ευθύνομαι ΚΑΙ εγώ, γιατί προτίμησα να κάνω την προσπέραση αντί να μείνω στη λωρίδα μου, ενώ είχα προβλέψει ότι ίσως γίνει μαλακία.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από George_Sp Προβολή μηνύματος
    Στο παραπάνω βίντεο δε φταίνε οι ποδηλάτες σε καμία περίπτωση και δεν είναι δρόμος ταχείας για να απαγορεύεται η προπόνηση που κάνουν.
    Φυσικά και φταίνε (και αυτοί). Και βάσει ΚΟΚ και "ηθικά". Τα υπόλοιπα, λίγες γραμμές παραπάνω.
    Life begins at 45°.

Σελίδα 9 από 12 ΠρώτοΠρώτο ... 456789101112 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. reinmeister vs all (regarding rc51)
    από reinmeister στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 385
    Τελευταίο μήνυμα: 28/04/2012, 16:32
  2. Rossi Vs all... εν ενεργεία και μη
    από red_monster στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 04/11/2008, 02:11
  3. DUKE III vs ALL
    από devil's animal στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 219
    Τελευταίο μήνυμα: 27/03/2008, 23:53

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF